اجازه اقامت کاریابی در نروژ

زیرآسمان نروژ: برای مهاجرت کاری به نروژ و یا دریافت اقامت کاری نروژ، بطور معمول افرادی می توانند اقدام کنند که از پیش از یک شرکت یا کارفرما در داخل نروژ یک پیشنهاد رسمی کاری دریافت کرده باشند اما در شرایط خاصی افرادی که دارای اقامت کاری بصورت کارگر ماهر یا Skilled Worker هستند، این امکان را دارند که بتوانند تحت شرایطی بعنوان جوینده کار برای دریافت اجازه اقامت کاریابی یا Job Seeker Residence Permit در نروژ اقدام کنند و در صورت احراز شرایط موردنیاز این اجازه اقامت موقت در نروژ را دریافت کنند. این موضوع بویژه برای افرادی که در نروژ اجازه اقامت کاری یا دانشجویی با مدت اعتبار رو به پایان دارند اهمیت زیادی دارد.

در این مطلب، تلاش شده است که به مراحل و شرایط موردنیاز برای اقدام جهت اجازه اقامت کاریابی در نروژ اشاره ای کوتاه و مفید شود. دقت داشته باشید که از این مطلب تنها بعنوان یک راهنمای فارسی زبان استفاده کنید و به دلیل تغییرات قوانین و مقررات در طی زمان، همواره از بخش مربوطه در سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا بعنوان منبع و مرجع اصلی استفاده کنید.

شرایط عمومی مورد نیاز برای فرد اقدام کننده جهت دریافت اجازه اقامت (موقت) کاریابی Job Seeker در نروژ

۱– پرداخت هزینه بررسی درخواست نامه اجازه اقامت که در حال حاضر برای افراد بزرگسال که برای نخستین بار اقدام می کنند، ۶۳۰۰ کرون نروژ تعیین شده است. جدول دقیق هزینه ها را در اینجا مشاهده کنید. این مبلغ یا بایستی در زمان ارسال درخواست نامه بصورت آنلاین پرداخت شود.

۲– شما باید یک جوینده کار باشید و بعنوان یک نیروی کار ماهر یا Skilled Worker در نروژ به دنبال کار باشید. مشاغلی مثل رهبر مذهبی یا آموزگار یا آشپز نمی توانند مدنظر قرار گیرند.

– شما بایستی یکی از پیش نیازهای زیر را داشته باشید:

– شما باید بعنوان دانشجو در دانشگاه یا کالج یا هنرستان یا در مقطع بالاتر از متوسطه اجازه اقامت معتبر در نروژ داشته باشید. شما بایستی در زمان اقدام برای اجازه اقامت کاریابی تحصیلات تان را در نروژ به پایان رسانده باشید و پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت فعلی تان برای این کاراقدام کنید.

– شما باید بعنوان فردی که در نروژ اجازه اقامت برای تحصیلات تکمیلی دارید(مثل افرادی که برای دریافت اتورایزیشن کادر درمان در مشاغل علوم پزشکی به نروژ آمده اند) دارای اجازه اقامت معتبر باشید. تحصیلات شما باید در نروژ معادلسازی شده باشد یا در آستانه معادل سازی شدن باشد و شما بایستی پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت فعلی تان برای این کاراقدام کنید.

– شما باید بعنوان پژوهشگر یا محقق که با هزینه شخصی خودتان در نروژ اقامت معتبر داشته باشید. شما بایستی پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت فعلی تان برای این کاراقدام کنید.

– شما باید بعنوان نیروی کارگر ماهر یا Skilled Worker با کارفرمایی در داخل نروژبعنوان پژوهشگر در دانشگاه یا کالج یا موسسه تحقیقاتی دارای اقامت معتبر داشته باشید. شما بایستی پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت فعلی تان برای این کاراقدام کنید.

۳– شما باید پول کافی برای زندگی در نروژ را برای مدت زمانی که قصد ماندن در نروژ را دارید داشته باشید. این پول دستکم ۲۱,۱۱۵ کرون در ماه معادل ۲۵۳,۳۷۸ کرون در سال باید باشد. این پول باید پول خودتان باشد و طبیعتا باید در یک حساب بانکی در داخل نروژ باشد. اگر در زمان اقدام بعنوان کارجو دارای پیشنهاد کاری از سوی شرکتی در نروژ هستید می توانید درآمد شغل موردنظر را بعنوان پول خودتان گواهی کنید.

شرایط مورد نیاز تحصیلی برای فرد اقدام کننده جهت دریافت اجازه اقامت (موقت) کاریابی Job Seeker در نروژ

شما باید یکی از انواع تحصیلات یا صلاحیت های علمی زیر را داشته باشید:

– تحصیلات کارآموزی/هنرستانی دستکم سه ساله در مقاطع بالاتر از متوسطه بطور مثال بعنوان یک مبل ساز یا کارمند بخش سلامت. برنامه کارآموزی شما بایستی در نروژ معادل داشته باشد.

– دانش آموخته از یک دانشگاه یا کالج و دارای مدرک تحصیلی باشید. بطور مثال دارای یک مدرک کارشناسی بعنوان یک مهندس یا پرستار باشید.

– دارای صلاحیت های خاص از راه سوابق شغلی (مثلا در ترکیب با دوره ها/کورس ها باشید) باشید. این اجازه فقط در شرایط استثنایی به افرادی که دوره کارآموزی شان در نروژ قابلیت معادل سازی شدن داشته باشد اعطاء می شود.

امتیازات و شرایط اجازه اقامت کاریابی در نروژ

مهمترین امتیاز این اجازه اقامت امکان کار بصورت تمام وقت یا پاره وقت در زمان جستجوی شما برای استخدام شدن بعنوان نیروی کارگر ماهر است. این بدان معناست که می توانید در زمان جستجو برای کار اصلی، در مشاغلی که نیازی به کارگر ماهر بودن ندارد هم مشغول به فعالیت باشید.

مدت اجازه اقامت کاریابی در نروژ نهایتا تا یکسال است و این زمان جزو مدت زمان موردنیاز برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی نروژ به حساب نمی آید.

اگر در زمانی که شما برای این اجازه اقامت اقدام می کنید، اعضای خانواده شما (همسر و فرزندان) که با شما زندگی می کنند و با اجازه اقامت الحاق خانوادگی در نروژ هستند، می توانند برای تمدید اجازه اقامت شان اقدام کنند و اگر همزمان با شما اقدام کنند، پاسخ به درخواست ها همزمان داده خواهد شد.

ثبت درخواست نامه اجازه اقامت در پرتال اداره مهاجرت نروژ

یکی از مدارکی که باید فرد درخواست کننده آن را ارائه کند، فرم تکمیل شده آنلاین یا همان درخواست نامه است. برای انجام این کار اگر هنوز حساب کاربری ندارید، می توانید در اینجا یک حساب کاربری بسازید و پس از طی مراحل موردنیاز، وارد پروفایل شخصی تان شوید و سپس درخواست خودتان را مرحله به مرحله ثبت کنید. در مرحله پایانی درخواست نامه بایستی هزینه بررسی درخواست نامه را پرداخت کنید و در نهایت «کاورلتر»  یا همان سربرگ درخواست نامه تان را به همراه رسید پرداخت هزینه درخواست نامه چاپ کنید و در زمان تحویل مدارک به همراه داشته باشید.

چک لیست کامل از تمامی مدارک موردنیاز در زمان تحویل مدارک

اگردر زمان اقدام در داخل نروژ هستید، به اینجا مراجعه کنید و اگر در خارج از نروژ بسر می برید و می خواهید بطور نمونه از ایران برای دریافت این نوع اقامت اقدام کنید، بایستی تمامی مدارکی که در اینجا به آنها اشاره شده است را به شرکت VFS Global در تهران که نماینده رسمی سفارت نروژ در امارات متحده عربی-ابوظبی جهت تحویل و بررسی مدارک موردنیاز است تحویل دهید.

 رزرو وقت جهت تحویل مدارک

اگردر زمان اقدام در داخل نروژ هستید، باید با رزرو وقت قبلی به اداره پلیس محل زندگی خودتان مراجعه کنید اما اگر در زمان اقدام در خارج از نروژ بسر می برید و می خواهید بطور نمونه از ایران برای دریافت این نوع اقامت اقدام کنید، برای اینکه بتوانید تمامی مدارکتان را برای بررسی تحویل دهید، بایستی از پیش نزد شرکت «وی اف اس» در تهران وقت رزرو کنید. برای این کار بایستی یک ایمیل به پست الکترونیکی این شرکت در زیر ارسال کنید و در آن مشخصات زیر را حتما قید کنید.

appointmentnorway@vfshelpline.com

  • Full Name نام کامل
  • Passport Number شماره گذرنامه
  • Date of Birth تاریخ تولد
  • Passport Expiry Date تاریخ انقضای گذرنامه
  • Nationality ملیت
  • Contact Number شماره تلفن تماس
  • نشانی پست الکترونیکی- برای ارسال تاییدیه رزرو وقت
  • Email Address- for appointment confirmation

تحویل مدارک در تهران

  پس از رزرو وقت بایستی با در دست داشتن تمامی مدارک موردنیاز به نشانی شرکت VFS Global مراجعه کنید.

نشانی شرکت VFS Global  برای مراجعه حضوری و تحویل مدارک 

تهران-خیابان موسوی(گلستان ۵)-میدان هروی-ساختمان مرکزی هروی-طبقه چهارم

نشانی سایت: http://www.vfsglobal.com/Norway/Iran/index.html

زمان تحویل مدارک ویزا: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه-از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر(بغیر از روزهای تعطیل رسمی ذکر شده در اینجا)

زمان دریافت گذرنامه و ویزا: روزهای یکشنبه تا سه شنبه-از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ بعدازظهر(بغیر از روزهای تعطیل رسمی ذکر شده در اینجا)

شماره تلفن تماس و نشانی پست الکترونیکی:

vfs tehran.JPG

نکته: دقت داشته باشید که شرکت ذکر شده در بالا تنها یک شرکت واسطه بین شما و سفارت نروژ در امارات متحده عربی-ابوظبی است که وظیفه تحویل و بررسی دقیق مدارک را بر عهده دارد و هرگونه تصمیم گیری در مورد پرونده شما توسط سفارت نروژ در امارات متحده عربی و یا اداره مهاجرت نروژ در نروژ انجام خواهد شد. این شرکت جهت انجام خدمات ویزا و اقامت مبلغی را (صرفنظر از مبلغ پرداخت شده برای درخواست نامه ثبت شده در سایت اداره مهاجرت نروژ) از درخواست کنندگان دریافت می کند. این مبلغ صرفنظر از پاسخ مثبت یا منفی پرونده شما، دریافت می شود. بعلاوه، برای انجام سایر خدمات دلخواهی از جمله ارسال پیامک جهت اعلام وضعیت پرونده، ارسال گذرنامه به نشانی شما،عکاسی در محل و غیره… هزینه های جداگانه ای دریافت می شود که جزئیات این هزینه ها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

مدت زمان بررسی پرونده های اجازه اقامت کاریابی

بر اساس اطلاعات موجود در سایت اداره مهاجرت نروژ، بسته به اینکه فرد اقدام کننده و فرد مقیم در نروژ چه ملیتی و چه نوع اقامتی در زمان اقدام دارند و همچنین بسته به اینکه نخستین نوع اقامت فرد مقیم در نروژ از چه نوعی بوده و در حال حاضر چه میزان درآمدی دارد و بسیاری عوامل دیگر، مدت زمان معمول بررسی پرونده های مهاجرت نیز می تواند تا نهایتا هشت ماه متغیر باشد. برای اینکه با توجه به شرایط خودتان، این مدت زمان حدودی (و نه قطعی) را پیدا کنید می توانید به اینجا مراجعه کنید.

منابع و پیوندهای مربوط:

راهنمای کامل کاریابی در نروژ

ادامه تحصیل در دانشگاههای نروژ- ترم پاییز 2022 میلادی

اجازه اقامت برای همسر فرد دانشجو در نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

پرتال ثبت درخواست نامه های اداره مهاجرت نروژ

سایت شرکت VFS Global جهت تحویل مدارک

ویزای شنگن از نروژ برای دیدار خانواده

اجازه اقامت در نروژ از راه مهاجرت خانوادگی

کاریابی در صنایع نفت و گاز نروژ

دریاقت مجوز کار در مشاغل علوم پزشکی در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

7 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.