ادامه تحصیل در دانشگاه های نروژ- ترم پاییز 2019 میلادی

زیرآسمان نروژ: اگر قصد دارید که بعنوان یک دانشجوی خارجی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد (بدون پرداخت شهریه تحصیلی) از یکی از دانشگاهها یا کالج ها یا موسسات آموزشی کشور نروژ پذیرش تحصیلی دریافت کنید و با دریافت ویزای موقت دانشجویی به نروژ بیایید،این مطلب راهنمای فارسی به شما کمک می کند که به هدف خود بیشتر نزدیک شوید. با توجه به اینکه بیشتر دوره ها در مقطع کارشناسی یا لیسانس در نروژ به زبان نروژی ارائه می شوند و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در نروژ عموما به مدرک زبان نروژی (در سطح متوسط B2) نیاز دارد و از آنجایی که این آزمون در ایران رسما برگزار نمی شود، بنابراین در این مطلب بیشتر به مراحل و شرایط موردنیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس خواهیم پرداخت که عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

بیشتر دوره های ارشد در ترم پاییز(از اول سپتامبر) آغاز می شوند و زمان ثبت نام برای دریافت پذیرش معمولا ماه اکتبر سال میلادی پیش از آن است. بنابراین،اگر مایل به دریافت پذیرش در مقطع ارشد برای ترم پاییز سال 2019 میلادی هستید،بایستی از ماه اکتبر سال 2018 میلادی ثبت نام خود را انجام دهید و تمامی مدارک موردنیاز را نهایتا تا اوایل یا اواسط فوریه سال 2019 میلادی(متغیر بسته به نوع دانشگاه) ارسال کنید.

دقت داشته باشید که شما از ابتدا تا انتهای این روند یعنی از زمان اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی تا زمان دریافت ویزا و ورودتان به نروژ، نیازی به پرداخت هیچگونه وجه اضافی به هیچ شرکت،وکیل یا هیچ شخص حقیقی و حقوقی ندارید و تمامی مراحل به سادگی توسط شخص خودتان قابل انجام است.

Study abroad in Norway.png

گام نخست: پیدا کردن دانشگاه،کالج یا موسسه آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی تان در نروژ

نخستین گام برای ادامه تحصیل در نروژ این است که بدانید در کجای نروژ با توجه به رشته تحصیلی تان امکان ادامه تحصیل برایتان فراهم است.برای این کار به سایت مرجع ادامه تحصیل در کشور نروژ یعنی به اینجا بروید. در قسمت  Region گزینه See all را انتخاب کنید تا فهرستی از تمامی دانشگاهها،کالج ها و موسسات آموزش عالی نروژ برایتان نشان داده شود. شما می توانید از منوی سمت راست گزینه ی نقشه یا Map را انتخاب کنید تا موقعیت جغرافیایی آنها را هم در نروژ مشاهده کنید.

studyinnorway01.JPG

اگر هم می خواهید بر اساس مقطع تحصیلی(کارشناسی یا کارشناسی ارشد) و یا رشته تحصیلی موردنظرتان، فهرستی از تمامی دانشگاهها یا کالج ها یا موسسات آموزش عالی نروژ را داشته باشید، بهتر است به اینجا بروید و در قسمت Region نوع مقطع تحصیلی موردنظرتان را انتخاب کنید تا فهرست کاملی از تمامی دانشگاهها،کالج ها یا موسسات آموزش عالی مرتبط با آن مقطع تحصیلی برایتان نشان داده شود. اگر هم می خواهید فقط رشته های مرتبط را فهرست کنید در قسمت Institution Type نام شاخه اصلی مرتبط با رشته تان را انتخاب کنید.

studyinnorway02.JPG

گام دوم: آمادگی برای دریافت مدرک زبان انگلیسی

اگر درحال حاضر آخرین مدرک تحصیلی تان مدرک کارشناسی یا لیسانس است و قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در نروژ ادامه تحصیل بدهید، بایستی بدانید که بیشتر پروگرام ها در این مقطع برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی ارائه می شود. این بدان معناست که دانشجویان خارجی برای دریافت پذیرش تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس آکادمیک دارند. دقت داشته باشید که در نروژ امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و بایستی تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه یا کالج یا موسسه می تواند متغیر باشد،مدرک زبان انگلیسی تان با نمره ی قابل قبول را ارائه کرده باشید. برای رشته های مختلف، نمره زبان انگلیسی موردنیاز می تواند متغیر باشد اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک موردنیاز 6 یا 6.5 در تمامی چهار بخش می باشد اما برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک موردنیاز و ددلاین ها را دنبال کنید.

ielts toefl.jpg

در ایران آزمون بین المللی زبان انگلیسی آیلتس IELTS در مراکز مجاز مختلفی برگزار می شود که فهرست کامل آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید. اگر هم علاقمند به شرکت در آزمون تافل TOEFL هستید به اینجا مراجعه کنید. معمولا بخاطر تعداد زیاد شرکت کننده ها برای این دو آزمون و ظرفیت پذیرش محدود، رقابت سختی برای ثبت نام وجود دارد و نوبت های آزمون از ماهها پیش به سرعت تکمیل ظرفیت می شوند. بنابراین، توصیه می شود که اگر قصد انجام این آزمونها در داخل ایران را دارید،از ماهها پیش اقدام کنید.

توجه هم داشته باشید که معمولا نتیجه ی مدرک زبان انگلیسی تان بایستی بصورت مستقیم از سوی سازمان مسئول برگزارکننده به دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی موردنظر ارسال شود.بنابراین، ضرروی ست که در زمان ثبت نام بری آزمون زبان انگلیسی،نام دانشگاهها یا موسسات آموزشی موردنظرتان را دقیقا مشخص کنید.

گام سوم: آگاهی از سایر مدارک عمومی و تخصصی موردنیاز

admission requirements.jpg

بسته به اینکه چه جایی و چه رشته ای را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنید، مدارک و پیش نیازهای عمومی و تخصصی موردنیازهم بسیار متنوع و متغیر می تواند باشد اما بطور معمول مهمترین مدارک یا پیش نیازهای عمومی موردنیاز بغیر از مدرک زبان انگلیسی،ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات یا Transcripts آخرین مدرک تحصیلی تان است. دقت کنید که مدارک تحصیلی و ریزنمرات تحصیلی از دانشگاههای ایران بایستی ترجمه رسمی به زبان انگلیسی و دارای مهر وزارت دادگستری و امورخارجه باشند.

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی تان باشد یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد. برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را دنبال کنید.

گام چهارم: ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

بیشتر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نروژ برای ارسال مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید. مهلت ارسال مدارک بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است اما بطور معمول برای دوره هایی که از ترم پاییز(سپتامبر) آغاز می شوند،آخرین مهلت ارسال مدارک تا اوایل یا اواسط ماه فوریه همان سال است.برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک موردنیاز و ددلاین ها را دنبال کنید.

index.jpg

شانش دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، ریزنمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی و البته دریافت تمامی مدارک موردنیاز درج شده در سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی مربوطه.

مدارکی از جمله رزومه کاری CV،سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی  برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند. با این حساب،همیشه اطلاعات موجود در سایت دانشگاه و مدارک موردنیاز درخواست شده در آنجا را مرجع خود بدانید و همیشه به آن استناد کنید.

دقت هم داشته باشید که برای دریافت پذیرش تحصیلی همیشه اینگونه نیست که شرط معدل خاصی برقرار باشد. بنابراین، بسیاری از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی معدل های متوسط یا پایینی هم داشته باشند،شانس دریافت پذیرش در مقطع ارشد را خواهند داشت. نوع دانشگاه مقطع کارشناسی تان هم تاثیری در روند پذیرش تحصیلی شما ندارد. بنابراین اگر از دانشگاه آزاد یا پیام نور یا غیرانتفاعی دانش آموخته شده اید و یا بصورت ناپیوسته درس خوانده اید، همچنان شانس دریافت پذیرش را خواهید داشت.

گام پنجم: اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی پس از دریافت پذیرش تحصیلی

myhc_13863.jpg

درصورت موفقیت در دریافت پذیرش تحصیلی، این موضوع از راه وارد شدن به سایت سامانه ثبت نام دانشگاه در زمان مقرر شده قابل تشخیص است و بطور استاندارد ایمیلی هم از سوی دانشگاه برایتان ارسال می شود و نتیجه پرونده تان به اطلاع تان می رسد. معمولا برای ترم پاییز(که از ماه سپتامبر آغاز می شود)، نتایج پذیرش برای دانشجویان خارجی در فصل تابستان و در ماه جولای و یا نهایتا آگوست به اطلاع دانشجویان خواهد رسید. اطلاعات مربوط به نحوه اقدام برای دریافت خوابگاه دانشجویی یا اجاره مکانی برای زندگی معمولا از طریق خود دانشگاه در زمان دریافت پذیرش به اطلاع تان خواهد رسید.

برای اقدام جهت دریافت ویزای دانشجویی و در صورتی که در ایران زندگی می کنید، بایستی به سفارت نروژ در تهران مراجعه کنید و از آنجا برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای اطلاع از مدارک و مراحل موردنیاز به اینجا بروید.

یکی از مهمترین مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دانشجویی،مدرک مالی ست. بعنوان یک دانشجوی بین المللی یا خارجی، بایستی در درجه اول مدنظر داشته باشید که درست است که ادامه تحصیل در کشور نروژ در حال حاضر مشمول پرداخت شهریه تحصیلی نمی شود اما هزینه های زندگی برعهده شخص دانشجوست و این بدان معناست که پس از مرحله دریافت پذیرش تحصیلی و در مرحله اقدام برای ویزای دانشجویی از طریق سفارت نروژ بایستی به مقدار کافی پول داشته باشید تا بتوانید ویزا بگیرید. در حال حاضر، میزان این سپرده بانکی برای یک نفر دانشجوی خارجی در نروژ برای یکسال تحصیل و زندگی در نروژ 116,369 کرون نروژ است. این مبلغ معمولا در زمان اقدام برای ویزای دانشجویی بایستی از راه بانکی یا صرافی بصورت سپرده ی امانتی به حساب بانکی دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه در داخل نروژ منتقل شود. این مبلغ پس از ورود دانشجو به نروژ و بازکردن حساب بانکی در نروژ به حساب شخصی فرد دانشجو بدون هیچگونه کسر مبلغ منتقل می شود.

student life expenses.jpg

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ بسته به اینکه در کدام شهر و در با چه شرایطی در چه منطقه ای و در چه مکانی زندگی می کنید می تواند بسیار زیاد متغیر باشد. مبلغی که اداره مهاجرت نروژ برای زندگی دانشجویی در طول یکسال اعلام می کند(مبلغ بالا) تقریبا هزینه ای متوسط برای یک زندگی کاملا معمولی با امکانات ساده است که در حال حاضر بطور متوسط در حدود 10 هزارکرون نروژ در ماه برای یک نفر فرد بزرگسال است. کرایه خوابگاه های دانشجویی معمولا از کرایه آپارتمانها یا تک اتاق های بازار کمتر است اما بطور معمول در زمان شروع کلاسها،صف انتظار و رقابت برای دریافت آنها زیاد و طولانی ست و ممکن است هر دانشجویی موفق نشود که در همان بدو ورود به خوابگاه دانشگاه دسترسی پیدا کند.بنابراین، ممکن است مجبور شوید در ماههای نخست مکانی را بصورت خصوصی کرایه کنید و هزینه ای بالاتر بپردازید. در نروژ معمولا سایت مرجع برای پیداکردن مکانی برای زندگی، سایت «فین» است. اطلاعات بیشتر را در اینجا دنبال کنید.

images.png

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در نروژ

بر اساس قانون نروژ، دانشجویان در نروژ می توانند تا نهایت 20 ساعت در هفته اجازه کار داشته باشند. این یعنی آنکه امکان پیدا کردن کار بصورت تمام وقت در شرکتها برای افراد دانشجو وجود ندارد. بیشتر مشاغل پاره وقت در نروژ نیاز به دانستن زبان نروژی دارند و پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی اصلا کار ساده ای نیست.در نروژ حتا بسیاری از مشاغل فنی و حرفه ای مثل برقکاری،جوشکاری،رنگ آمیزی،لوله کشی و غیره نیاز به دانستن زبان نروژی و گذراندن دوره های خاصی در داخل نروژ دارند. بهمین خاطر،تعداد محدودی از دانشجویان خارجی پیدا می شوند که در طول مدت تحصیل شان امکان کارهای نیمه وقت یا پاره وقت را داشته باشند و معمولا کارهایی نظیر پخش و توزیع پیتزا یا روزنامه و یا تمیزکاری و نظافت ساختمانها و خانه ها را انجام می دهند که درآمدشان خیلی زیاد نیست. قابل ذکر است که برای پیدا کردن چنین مشاغل ساده ای هم معمولا نیاز به داشتن رابط نروژی یا به قولی داشتن معرف خواهید داشت. پیشنهاد ما به دانشجویان خارجی در مجموع این است که روی درآمد آینده کارهای دانشجویی اصلا از پیش حساب 100% باز نکنید و حتما با یک برنامه مالی درست و منطقی به نروژ بیایید.

scholarship.jpg

امکان دریافت وام دانشجویی یا فاند یا کمک هزینه تحصیلی

دانشجویان خارجی یا اینترنشنال که برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد به نروژ می آیند در زمان دریافت ویزای دانشجویی متعهد می شوند که مسئولیت هزینه زندگی شان را در طول مدت تحصیل را برعهده بگیرند. این بدان معناست که یک دانشجوی خارجی که از جیب خودش هزینه می کند self-financed و برای ادامه تحصیل بطورمثال از ایران به نروژ می آید،به استثنای بیمه درمانی عمومی (که البته تنها شامل دانشجویان ارشد با دوره های بالای مدت یکسال می شود)،هیچگونه خدمات رفاهی و اجتماعی دیگر از جمله وام دانشجویی یا کمک هزینه زندگی یا کمک هزینه تحصیلی که شهروندان نروژی مجاز به استفاده از آن هستند را دریافت نخواهند کرد. از آنجایی هم که دانشگاههای نروژ شهریه تحصیلی ندارند،امکان دریافت اسکولارشیپ یا فاند تحصیلی هم برای دانشجویان خارجی بسیار ضعیف و محدود به دانشجویان  از برخی کشورهای خاص در شرایط خاص است که اطلاعات بیشتر در مورد آنها را می توانید در اینجا بیابید.

امکان الحاق همسر و فرزندان فرد دانشجو در نروژ

اگر فرد دانشجو متاهل و یا دارای فرزند باشد، امکان الحاق اعضای خانواده اش به عنوان افراد همراه دانشجو وجود دارد اما فرد دانشجو در نروژ بایستی از نظر مالی ثابت کند که هزینه زندگی لازم برای اسکان اعضای خانواده اش را دارد. این مبلغ در حال حاضر 256,256 کرون نروژ تعیین شده است . اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اینجا دنبال کنید.

 وضعیت کار پس از پایان تحصیلات در نروژ

find job7.jpgبر اساس قانون ویزای دانشجویی در نروژ،هر دانشجوی خارجی پس از پایان تحصیلاتش در صورتی که دلیلی برای اقامت در کشور نداشته باشد، بایستی نروژ را ترک کند اما در صورت داشتن دلیلی برای اقامت از جمله داشتن پیشنهادکاری از سوی یک کارفرما در نروژ یا پذیرش تحصیلی دیگر از یک دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی دیگر و یا ازدواج با یک شهروند نروژی و یا فرد مقیم در نروژ و غیره…،فرد دانشجو امکان این را خواهد داشت که مدت اقامتش در نروژ را به نوعی تمدید کند. فرصت دیگری هم که برای دانشجویان دانش آموخته از دانشگاههای نروژ فراهم است، امکان اقدام برای ویزای کاریابی یا Jobseeker Visa ست که به فرد دانشجو یک فرصت نهایتا یکساله داده می شود تا در نروژ کار پیدا کند. اطلاعات بیشتر در مورد این نوع ویزا را در اینجا دنبال کنید.

تجربه نشان داده است که بسیاری از دانشجویان خارجی که در نروژ ادامه تحصیل داده اند، پیش از پایان تحصیلات یا در مقاطع بالاتر تحصیلی پذیرفته شده اند و یا مستقیما با داشتن یک مدرک تحصیلی دانشگاهی وارد بازار کار شده اند. با اینکه پس از پایان تحصیلات و در زمان کاریابی،نقش دانستن زبان نروژی در یافتن کار بسیار پررنگ و مهم است و تقریبا برای هر کار ساده ای نیاز به دانستن زبان نروژی احساس می شود اما گاها یافتن برخی مشاغل در زمینه هایی که معمولا نیاز زیادی به زبان نروژی ندارند(مثل برخی رشته های فنی و مهندسی) امکان پذیر است. با این وجود، به هر فرد دانشجویی که قصد ماندن و زندگی بلندمدت در نروژ را دارد،پیشنهاد می شود که از یادگیری زبان نروژی در طول مدت تحصیل اصلا غافل نشود… با آرزوی پیروزی و موفقیت برای تمامی دانشجویان خارجی…

منابع و پیوندهای مرتبط:

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاههای نروژ

سایت مرجع ادامه تحصیل در نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

سایت سفارت نروژ در تهران

اجازه اقامت برای همسر/فرزندان فرد دانشجو در نروژ

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

93 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. Babak می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز میخواستم از شمایی که خودتون نروژ تشریف دارید و بهتر اطلاع دارید بپرسم که، من با چندین موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور صحبت کردم گفتن که به احتمال خیلی زیاد دانشگاه های نروژ از سال ۲۰۱۸ شهریه ای میشن خواستم ببینم این موضوع چقدر صحت داره؟ و اینکه گفتن چون سفارت نروژ خیلی نسبت به ایرانی ها سخت گیری میکنه اگرم دانشگاه پذیرش بده احتمال اینکه سفارت ویزای دانشجویی بده خیلی کمه در نتیجه من با چندین موسسه که تماس گرفتم به جز یکیشون همه گفتن ما برای کشور نروژ اقدام نمی کنیم خواستم ببینم این جریان سخت ویزا دادن به ایرانی ها صحت داره؟؟ و اینکه اون موسسه که گفت براتون از دانشگاه نروژ پذیرش میگیرم گفت که لازمش اینه که حداقل یک سال سابقه کاری مرتبط با رشتت داشته باشی خواستم ببینم برای پذیرش گرفتن واقعا این موضوع انقدر نیازه که این رو برای من شرطش کردن!؟؟؟ خیلی ممنون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام بابک جان. خیر.همچنین موضوعی صحت ندارد. دولت نروژ فعلا هیچ برنامه ای برای شهریه دارکردن دانشگاهها ندارد. در مورد ویزای دانشجویی پس از دریافت پذیرش تحصیلی هم بله درسته که اخیرا دولت نروژ به برخی دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های حساس مرتبط با انرژی هسته ای را داشتند ویزا نداد یا اداره مهاجرت اقامت برخی از دانشجویان مقیم نروژ که در این رشته ها مشغول به تحصیل بودند را تمدید نکرد اما به هر حال همچنان ایرانیان زیادی هرساله در رشته های مختلف موفق به دریافت ویزای دانشجویی می شوند و به نروژ می آیند. اگر مطلب را خوب خوانده باشید متوجه می شوید که شما برای اقدام کردن نیازی به هیچ موسسه اعزام دانشجو ندارید. تمامی مراحل توسط شخص شما به راحتی و بدون هیچ هزینه اضافی قابل انجام است.اگر اراده کرده اید که درس بخوانید،به شایعات و حرفهای دیگران گوش ندهید و مصمم جلو بروید.برای پذیرش گرفتن نیازی به داشتن سابقه کاری نیست.هر شخصی این را به شما گفته قطعا فردی بی اطلاع است.همیشه مرجع تان برای پذیرش فقط و فقط مدارکی باشد که در سایت دپارتمان رشته موردنظرتان نوشته شده است.پیروز باشید

   دوست داشتن

 2. جلال می‌گوید:

  درود.بنده ۳۹ سال دارم با دو فرزند مشکل مالی هم ندارم لیسانس معماری و ارشد معماری با اشنایی در حد ایلس دارم میخواستم ب ای ادامه تحصیل که بعد از ان اقامت بگیرم منو راهنمایی کنید.ضمنا لیسانس ادبیات انگلیسی هم دارم…
  ممنون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای رشته معماری کمی پذیرش گرفتن سخت است چون این رشته در نروژ به زبان نروژی ارائه می شود

   دوست داشتن

 3. مسیح می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت شما و با سپاس از مطالب مفیدتان

  بنده در رشته مهندسی شیمی مقطع دکترا از دانشگاه NTNU پذیرش با فاند گرفته ام. از طرفی از دانشگاه UBC کانادا هم پذیرش دارم. برای من دریافت اقامت پس از تحصیل در الویت است. با توجه به تجربیات ارزشمند شما، می توانید منو راهنمایی کنید؟

  با سپاس فراوان

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   بهتر است کانادا را انتخاب کنید

   دوست داشتن

 4. Behnam می‌گوید:

  سلام، ببخشید من از یه دانشگاه صنعتی معتبر تهران مدرک کارشناسی و ارشد دارم که خدارو شکر نمره هام هم بد نیست، میخاستم ببینم که میتونم الان برای ارشد اونجا اقدام کنم؟ یعنی قبول میکنن؟
  اینو از اونجا پرسیدم چون میبینیم بیشتر آگهی های پذیرش دانشجو مرتبط با ارشده و اینکه تقریبا لازم نیست با استاد خاصی اونجا تماس بگیریم.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   ظاهرا شما مطلب را هنوز خوب نخوانده اید

   دوست داشتن

 5. ستاره می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد
  برادر من ليسانس شيمي گرايش نفت و گاز داره و براي فوق ميخواهد در نروژ ادامه بدهند
  منتها مدرك زبان انگليسي ندارند و من شنيدم كه در دانشگاههاي سويد دوره و پذيرش زبان انگليسي بصورت ٦ ماهه تا يكساله وجود داره كه شامل دو ترم هست و هر ترم ٣٠ واحد ميخونند و از اين طريق ميتوانند مدرك دانشگاهي زبان از سويد بگيرند.
  آيا با اين مدرك از دانشگاه سويد ميتوانند بدون مدرك تأفل يا … پذيرش دانشگاه از نروژ بگيرند؟
  در ضمن شما اطلاعي از اين دوره ها در دانشگاههاي سويد داريد يا شبيه باين دوره ها در نروژ وجود داره كه بخوان ويزاي زبان انگليسي در نروژ بگيرند؟؟
  ممنون از مطالب خوبتون و وقتي كه ميگذاريد
  سپاس فراوان

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام ستاره جان.در نروژ چنین دوره هایی وجود ندارد.در سوئد هم موسسه ای که وجود دارد ظاهرا تنها برای دوره زبان پذیرش موقت می گیرد و پس از آن بایستی مثل همه مدرک زبان ارائه کنید تا بتوانید پذیرش بگیرید.تنها تفاوت این است که شما در محیط سوئد درس می خوانید و با محیط تحصیل و کار بیشتر آشنا می شوید و مهمترین نکته اش هم اضافه شدن مخارج زندگی در سوئد به نسبت ایران است که بایستی ببینید آیا واقعا میارزد یا خیر.پیشنهاد من به شما این است که وقت تان را در ایران برای دریافت مدرک زبان انگلیسی صرف کنید و سپس خودتان مستقیما برای پذیرش از سایت دانشگاه اقدام کنید.پیروز باشید

   دوست داشتن

 6. ستاره می‌گوید:

  بسيار تشكر از پاسخگوييتون
  من خودم نروژ زندگي ميكنم و براي اوردن برادرم به اينجا دنبال راهي ميگردم ، بنظر شما سويد بياد و بجاي درس كار پيدا كنه كه بتونه بمونه بهتر نيست؟
  در صمن از طريق folkeuniversitet در نروژ براي زبان انگليسي يا نروژي ميشه ويزا گرفت؟
  باز هم تشكر از وبلاگ و وقتي كه ميگذاريد
  موفق باشيد

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام ستاره جان و سپاس از توجهتون نسبت به سایت زیرآسمان نروژ
   اگر برادرتون تحصیلات دانشگاهی دارند بهتر است از راه ویزای دانشجویی اقدام کنند.در نروژ امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان وجود ندارد.در سوئد هم موسساتی که اقدام می کنند تنها برای یک دوره موقت زبان است که با توجه به هزینه های زندگی و مبهم بودن بازار کار پس از پایان دوره زبان،بهتر است این یادگیری زبان در ایران انجام شود

   دوست داشتن

 7. مریم می‌گوید:

  سلام و خسته نباشین بابت سایت بسیار خوبتون سپاسگزارم. ارشد کشاورزی خوندم و قصد اقامت گرفتن از کشور نروژ را دارم. تجربه کاری من در زمینه کشت بافت گیاهی micropropagation هست متاسفانه در قسمت پیدا کردن رشته تحصیلی نتونستم رشته مرتبط پیدا کنم. چون قصد ترک ایران رو داشتم ارایشگری هم یاد گرفتم که کاری بلد باشم. لطفا راهنمایی کنین که من فقط با ادامه تحصیل میتونم اقدام کنم و از طریق کاری راهی هست یا نه؟ ممنونم از راهنماییتون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام مریم جان.بهتر است از راه تحصیلی اقدام کنید و پس از پایان تحصیلات به دنبال کار بگردید.
   برای رشته های زیر می توانید اقدام کنید
   Master of Science in Agroecology
   https://www.nmbu.no/en/studies/study-options/master/master_of_science_in_agroecology
   Master of Science in Feed Manufacturing Technology
   https://www.nmbu.no/en/studies/study-options/master/master-of-science-in-feed-manufacturing-technology

   دوست داشتن

 8. کیانوش صفرزاده می‌گوید:

  سلام به دوستان گرامی. در صورتی که هر کدوم از دوستان برای مهاجرت به نروژ قصد یادگیری زبان نروژی را داشتید می تونید با شماره 88807186 و یا 0919636945 با آموزشگاه زبان پارسیانا تماس بگیرید و در کلاسهای گروهی ما شرکت کنید.

  دوست داشتن

 9. solmazii می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من لیسانس حقوق هستم و ارشد آموزش زبان انگلیسی میخواستم بدونم برای من تغییر رشته ای اجازه خوندن دکتری زبان انگلیسی در اسکاندیناوی هست یا خیر ممنون از شما

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما می توانید با مدرک ارشد زبان برای پذیرش در دوره
   دکترای زبان انگلیسی اقدام کنید

   دوست داشتن

 10. mary می‌گوید:

  سلام جناب
  بنده شنیدم که برای سال 2018 هزینه ی دانشگاه در رشته ی دندان پزشکی در نروژ از حالت رایگان خارج میشه ایا این موضوع صحت داره؟
  سوال دومی هم که داشتم اینه که
  بنده دارای آیلتس 7 هستم با معدل ۱۵ تجربی
  ایا امکان تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی هم هست؟اگر نیست میشه در نروژ برای زبان اقدام کرد؟یعنی دانشگاه کلاس برگزار میکنه قبل از شروع تحصیل یا خیر
  ممنون میشم از پاسخ گویی تون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.فعلا دانشگاهها شهریه ای برای دانشجویان بین المللی ندارند.دوره زبان امکانش نیست.باید از پیش شرایط پذیرش را داشته باشید.برای سایر رشته ها به سایت مرجع مراجعه کنید
   http://www.studyinnorway.no

   دوست داشتن

 11. زهرا می‌گوید:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون
  شرایط تحصیل در نروژ برای مقاطع بعد از پیش دانشگاهی در رشته های دندان پزشکی و زبان انگلیسی و ادبیات زبان چجوریه و هزینه های خوابگاه و خانه و خوردو خوراک چجوریه برای دو نفر

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.همین مطلب را خوب بخوانید. خودتان رشته و دانشگاه را انتخاب می کنید و سپس از روی سایت دانشگاه مورنظرتان شرایط پذیرش را بررسی می کنید

   دوست داشتن

 12. Esmaeil می‌گوید:

  ضمن عرض سلام وخسته نباشید
  شما فرمودید که برای معماری پذیرش سخت است و به زبان نروژیست!بنده کارشناسی معماری دارم و برای ارشد همین رشته در حال تکمیل مدارک و کلیت قاعده ی پذیرش در پنج دانشگاه مورد نظر باترتیب اولویت هستم مگر در سایت ذکر نشده که برای ارشد اکثریت به انگلیسی تدریس میشود پس آیلتس 7 آکادمیک ما فقط به درد مکالمه روزمره میخورد!؟در انتها شما فرمودید نیاز انجام کار سپردن مراحل کاریمان به دست موسیات دانشجویی نیست آیا بنده ای که روال کاری را اطلاع ندارم چگونه میتوانم مدارکم را بفرستم!؟ودر آخر در کنار تحصیل جایگاه موسیقی و خواندن در عرصه هایی که تجربه آن را داریم در نروژ به چه صورت است آیا استعداد با کمک دانشگاه برای خیلی کمکها پاپیش میگذارد در عرصه های فرهنگی ؟؟؟ودر نهایت از بروز رسانی این سایت و از همه ی مطالب بسیار باارزش و شما دوست عزیزی که که در آنسوی مرز بسیار دقیق جواب مارا میدهید بسیار سپاسگزارم.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای ارسال مدارک بایستی از اطلاعات موجود در داخل سایت دانشگاه موردنظرتان استفاده کنید.اگر زبان انگلیسی تان کمی خوب باشد متوجه می شوید که همه اطلاعات پذیرش در داخل سایت دانشگاه نوشته شده است.دوره های ارشد معمولا به زبان انگلیسی ارایه می شوند و برای دریافت پذیرش به مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک یا تافل نیاز هست

   دوست داشتن

 13. علی اکبر می‌گوید:

  سلام عزیز ، در یکی از پاسخ هاتون عنوان کردید که در رشته ارشد معماری فقط به زبان نروژی تدریس میشه ، منی که مدرک تافل رو دارم باید از ایران مدرک زبان بگیرم یا همونجا دوره های اموزش زبان رو داره ، و این که اگه یاد بگیرم و اقدام کنم چقد شانسم بیشتر میشه برای پذیرفته شدن …سواله دیگم این بود که من به دلیل مشکلات خانوادگی معدل دیپلمم پایین هستش و رشتم ریاضی بوده ، ولی در بقیه مقاطع تحصیلی معدل بنده بالای ۱۸ بوده و معدل کل دوره ابتدایی و راهنمایی و دبیرستانم ۱۷ بوده که البته فقط به خاطر همون یک سال پایین اومده ، به نظر شما به قول خودمون برای پذیرش نیمه پر لیوان رو میبینن یعنی معدلایه بالای ۱۸ دانشگاهیم یا اون نمره دیپلمم رو و اگر زبان نروژی رو بلد باشم و کار هایی در زمینه مرتبط با تحصیلمم بتونم انجام بدم و در راستاش رزومه داشته باشم آیا میتونم کار مناسبی پیدا کنم که مخارج سال دوم تحصیلمو فراهم کنه یا خیر

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای دوره هایی که به زبان نروژی ارایه می شوند بایستی مدرک زبان نروژی داشته باشید و در حال حاضر امکان گرفتن چنین مدرکی از داخل ایران وجود ندارد.برای کار پیدا کردن اگر زبان نروژی بلد باشید،راحت تر میشه ولی برای کارهای تخصصی در زمینه رشته تحصیلی تون نیاز به سابقه کار و رفرنس های خوب داخل نروژ دارید

   دوست داشتن

 14. amir می‌گوید:

  سلام
  من 27 سالمه
  لیسانس نفت از دانشگاه علوم و تحقیقات با معدل 13.96
  فوق لیسانس نفت از دانشگاه علوم و تحقیقات با معدل 15.73
  سرتیفیکیت ژئو مکانیک از Stanford online
  سرتیفیکیت کنترل چاه از IWCF
  دو مقاله کنفرانسی داخلی
  یک مقاله ISI سابمیت شده
  سرتیفیکیت DNW
  سه سابقه کار در نفت و گاز
  2 سال سابقه کار بیمه ای
  ایلس 6(درحال خواندن برای ارتقا)
  خواستم ببینم شانس پذیرش مستر مجدد دارم؟
  اولویت مهندسی نفت دانشگاه استوانگر نروژ
  گزینه های بعدی انرژی های تجدید پذیر یا مهندسی شیمی
  و اینکه شما کار پذیرش نروژ و دیگر کشور های اروپایی رو با توجه به رزومه من انجام میدین؟
  با تشکر
  شماره تماس و تلگرام»989123846432
  amirhosseingorgani@yahoo.com

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما میتونید برای دوره ارشد در نروژ اقدام کنید.دانشگاه استاونگر انتخاب بسیار خوبی برای شما هست.بهتر است برای احراز تمامی شرایط موردنیاز برای دریافت پذیرش در رشته خودتان ارشد را بخوانید.انرژی ها نو هم انتخاب خوبی می تواند باشد اگر شرایط پذیرشش را داشته باشید.در سایت دانشگاه تمامی اطلاعات و شرایط موردنیاز برای اقدام و دریافت پذیرش موجود است.شما نیاز به هیچ کسی و هیچ شرکتی برای اقدام و دریافت پذیرش ندارید.پیروز باشید

   دوست داشتن

 15. sepideh می‌گوید:

  سلام.ممنون میشم به سوالاتم جواب بدین.
  ۳۰ سالمه و رشته م حسابداریه. خیلی وقته لیسانس گرفتم و الان مشغول به کار هستم اما کارم با رشته م مرتبط نیست ، دیگه میدونین که کار مرتبط با رشته خیلی کم پیدا میشه و برای اینکه درآمد داشته باشی باید هرکاری که پیدا میکنی دو دستی بچسبی بهش ! میخوام تو یه کشور دیگه برای تحصیل اقدام کنم که نروژ نظرمو جلب کرد. علاقه ای به حسابداری و همینطور شغلی فعلی ندارم و میخوام رشته ای که دوست دارم رو بخونم (پرستاری) . از کارشناسی . زبان نروژی بلد نیستم ولی انگار به دوره یک ساله زبان نروژی میذارن برای دانشجوها. فکر نمیکنم اینا خیلی دردسر داشته باشه تنها چیزی که خیلی ناراحتم کرده اینه که تو بعضی سایتا نوشته شده که برای تحصیل در نروژ برای لیسانس محدودیت سنی وجود داره. مگر اینکه چند سال سابقه کار مرتبط با رشته خودت داشته باشی، درست میگن؟
  و اینکه امکان پیدا کردن کار همون سال اول وجود داره ؟ چون من نهایتا بتونم ۵۰ میلیون جور کنم. نمیتونم وابسته به همین پول باشم .

  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.محدودیت سنی وجود ندارد.شما می توانید برای دوره ارشد در راستای رشته لیسانس تان اقدام کنید.برای تحصیل در نروژ باید پول کافی به همراه خودتان بیاورید.50 میلیون تومن شاید به سختی کفاف هزینه های زندگی سال اول تان را بدهد.برای سال دوم نیاز است که وام جور کنید یا از کسی پول قرض کنید.برای کار در نروژ نباید خوش بین باشید.مخصوصا وقتی هنوز دانشجو هستید و مدرکتان را نگرفته اید و از همه مهمتر زبان نروژی نمی دانید.مدرک زبان نروژی را نمی توانید از ایران بگیرید چون تا جایی که اطلاع دارم هیچ موسسه ای مجاز به انجام امتحان زبان نروژی در ایران نیست.بهتر است با داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دوره های ارشد اقدام کنید تا زمان را از دست ندهید.پیروز باشید

   دوست داشتن

 16. lمهسا می‌گوید:

  با سلام
  بنده ارشد کشاورزی از دانشگاه فردوسی مشهد و دو مقاله ISI با ایمپکت فاکتور بالای 8 دارم، تقریبا رزومه خوبی دارم هم از نظر کاری و هم از نظر تحصیلی، می خواستم بدونم آیا دریافت پذیرش مستقیم در مقطع PhD در نروژ وجود دارد؟ یا اینکه باید حتمن در یک دوره مستر اول شرکت کنم و بعد برای phD اقدام کنم؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.بهتر است ابتدا برای دوره ارشد اقدام کنید

   دوست داشتن

 17. عاطفه می‌گوید:

  درود … برای ادامه تحصیل در رشته ی نقاشی در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ باید چیکار کنم…ایا اصلا اونجا مناسب برای ادامه تحصیل در این زمینه..لطف میکنین جواب بدید

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.به سایت مرجع بروید
   http://www.studyinnorway.no

   دوست داشتن

 18. احسان می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  من دانشجوى مقطع كارشناسى معمارى هستم و براى ارشد ميخواستم اقدام به پذيرش از دانشگاه هاى نروژ كنم،
  با توجه به انچه در پاسخ هاى شما دستگيرم شد گويا رشته معمارى به زبان نروژى تدريس ميشود،
  ايا همه دانشگاه ها به اين صورت هستند يا خير؟
  و اينكه به نظر شما بهترين كشور براى ادامه تحصيل معمارى با هزينه كم كدام كشور ميباشد؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.برای معماری شوربختانه امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد بصورت مستقیم از ایران و به زبان انگلیسی همانند رشته های فنی و مهندسی وجود ندارد.بهتر است کشورهای انگلیسی زبان را انتخاب کنید

   دوست داشتن

 19. sahand می‌گوید:

  سلام.ممنون که انقدر اطلاعات کافی رو تو سایتتون قرار دادید تا بتونیم استفاده کنیم.واقعا ممنون
  همه همهی متن بالا رو خوندم ولی یه مشکلی تو روند ثبت نام به وجود اومد
  من وقتی وارد قسمت ثبت نام دانشگاه ntnu می شم وقتی رشته و سطحشو انتخاب می کنم واسه apply وارد پرتالی می شم که اونجا یوزر و پسور می خواد!!! الان باید چیکار کنم؟ ممنون می شمدوباره راهنمایی بفرمایید

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام و سپاس از توجه شما.اول دقت کنید که از چه زمانی ثبت نام آنلاین برای ترم موردنظر آغاز می شود.پیش از زمان تعیین شده امکان ارسال درخواست وجود ندارد اما اگر زمان درست است،بایستی پروفایل جدید بسازید

   دوست داشتن

 20. محمد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من لیسانس حقوق معدل 15 و فوق لیسانس حقوق بین الملل با معدل 16/80 هر دو از دانشگاه علامه طباطبایی دارم، آیلتس 7، سه سال سابقه وکالت هم دارم، میخواستم بدونم میشه بعد از مستر و احتمالا PHD در نروژ اکید پیدا کردن کار خوب در رشته من رو داشت؟ برای مستر میتونم پذیرش بگیرم؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای رشته حقوق امکانش نیست چون این رشته در اروپا ساختارش با نظام تحصیلی در ایران متفاوت است و بسیاری از واحدهای شما معادل سازی نمی شوند

   دوست داشتن

 21. peyman gheibi می‌گوید:

  درود.من فوق دبپلم رشته گرافیک هستم.میخاستم شرایط ادامه تحصیل رو برای رشته هنر بدونم؟ممنون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.به سایت مرجع مراجعه کنید و رشته تان را جستجو کنید
   http://www.studyinnorway.no

   دوست داشتن

 22. مینا می‌گوید:

  سلام من24 سالمه لیسانس حقوق دانشگاه پیام نور و دانشجوی ترم 3 کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه آزاد هستم معدل لیسانسم 12.75 و معدل ارشدم تا اینجا 18 بوده. نمره آیلتس 6 دارم. میخواستم بدونم برای رشته من در مقطع دکتری حقوق بین الملل خصوصی امکان تحصیل در نروژ وجود داره؟ و اینکه شنیدم به طور مستقیم دکتری قبول نمیکنه یعنی اینکه من باید از کارشناسی ارشد اونجا دوبار شروع کنم؟ چطور اقدام کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای رشته حقوق امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور کمی مشکل است چون واحدهای رشته حقوق در خارج از کشور با داخل متفاوت است و معادل سازی به سختی صورت می گیرد

   دوست داشتن

 23. مریم می‌گوید:

  باعرض سلام وباتشکر از راهنماییهای مفیدتون،
  بنده دانشجوی ترم 3 ادبیات انگلیسی دانشگاه شیرازهستم وقصد دارم برای تحصیل پزشکی در یکی از کشورهای اروپایی یا کانادا اقدام کنم .لازمه بیان کنم که معدل دیپلم تجربیم حدود 19.50هست ولی الان بزرگترین مسئله پیش رو برای من اینه که من قصد دارم هزینه های زندگیمو در کشور مقصد فقط از طریق کاری که خودم انجام بدم تامین کنم وقرار نیست از طرف خانوادم ساپورت مالی بشم .باتوجه به اینکه کورسهای پزشکی در بعضی دانشگاههای نروژ tuition free هستن واینکه شنیدم دانشجوها در نروژ حقوق خوبی دریافت میکنن ومیتونن از پس زندگیشون بربیان ،میخاستم بدونم در حقیقت شانس من برای پیدا کردن یه شغلی که کفاف هزینه هامو بده حداکثر تو مدت دو سه ماه بعد از ورود به نروژ چقدره؟واینکه شنیدم علاوه بر مدارک زبان و….برای رشته پزشکی نیازه که یه ازمونی داده بشه ،شانس قبولی تو این ازمون چقدره ینی واقعا مانع بزرگی محسوب میشه ؟ودیگه اینکه امتحان زبان نروژی در کجا باید داده بشه ؟سپاسگزارم .

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.امکان گرفتن مدرک زبان نروژی درایران وجود ندارد.باید در نروژ باشید اما اگر بخواهید می توانید برای دوره ارشد در رشته خودتان اقدام کنید و پس از آن برای دکترا اقدام کنید.داشتن هزینه های زندگی در نروژ برای دریافت ویزای دانشجویی و ورود به نروژ الزامیست.شوربختانه نمی شود روی کارهای دانشجویی در زمان زندگی دانشجویی در نروژ حساب باز کرد

   دوست داشتن

 24. همایون می‌گوید:

  سلام من قصد دارم برای مهاجرت به سوئد یا نروژ اقدام کنم لیسانس حسابداری هستم و27 ساله ولی قصددارم در یکی از این دو کشور پزشکی بخونم لطفا منو راهنمایی کنید کدومیک از این دو کشور میشه از دوره دبیرستان شروع کرد و وارد رشته پزشکی شد با در نظر گرفتن سن من
  با تشکر از پاسخ شما

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.برای رشته پزشکی باید زبان نروژی بلد باشید و در نروژ ساکن باشید.به این سادگی نیست.بهتر است برای ارشد رشته خودتان اقدام کنید

   دوست داشتن

   1. همایون می‌گوید:

    چون قصد دارم چندماه دیگه پناهندگی اقدام کنم و هدفم ادامه تحصیل در پزشکی هست خواستم از شما بپرسم سوئد یا نروژ ؟ و اینکه من چه مراحلی رو باید طی کنم تا وارد دانشگاه پزشکی بشم چون دیپلم و پیشدانشگاهی تجربی دارم میتونم وارد مدارس بزرگسالان بشم و دیپلم خودشون رو بگیرم؟ فک کنم سیستم امتیاز بندی برای ورود داره ولی اطاعات زیادی ندارم
    با تشکر

    دوست داشتن

 25. بهروز می‌گوید:

  سلام من 39 سال دارم و رشته ام کارشناسی مکانیک سیالات از دانشگاه آزاد با معدل 14/18 هست و مدت 5 سال هست فارغ التحصیل شدم و آمادگی برای گرفتن تافل هم دارم. خواستم ببینم آیا امکان ادامه تحیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ برای من وجود داره؟
  با تشکر

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.برای دوره ارشد رشته مهندسی مکانیک اقدام کنید.مدرک زبان انگلیسی حتما لازم است.برای آن اقدام کنید

   دوست داشتن

 26. حمید رضا می‌گوید:

  با سلام. معدل من در دو ترم اول دانشگاه آزاد در رشته نرم افزار 17 هست. آیا امکان قبولی وجود داره در نروژ؟

  دوست داشتن

 27. مهتاب می‌گوید:

  سلام
  واقعا مرسی بابت سایت عالی تون.من کارشناس پرستاری دارم و میخواستم ارشد پرستاری نروژ بگیرم و بعد از تحصیل دنبال کار بگردم با توجه به اینکه نروژ پرستار نیاز داره ایا تصمیمه درستیه؟همچنین نمیدونم چ رشته ای برای ارشد پرستاری ارائه میدن.در ضمن ایلتس ۷هم دارم میشه لطفا راهنماییم کنین.
  با تشکر فراوان

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام و سپاس از مهر شما.شما باید به سایت مرجع بروید و در آنجا دنبال دانشگاه موردنظرتان بگردید
   http://www.studyinnorway.no

   دوست داشتن

 28. میلاد می‌گوید:

  سلام ممنون بابت وقتی که میگذارید و پاسخ میدید
  بنده فوف دیپلم رشته مدیریت بازاریابی از دانشگاه علمی کاربردی هستم و معدلم 17 هستش آیا میتونم در نروژ در رشته مارکتینگ ادامه تحصیل بدم؟
  و همسرم لیسانس گرافیک هستش با معدل 18
  یک فرزند هفت ماهه هم داریم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.میتونید اقدام کنید.از همین مطلب کمک بگیرید

   دوست داشتن

 29. mohammad می‌گوید:

  سلام تشکر بابت سایت خوبتان. می خواستم بینم بنده با مدرک کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد نجف آباد و معدل 19 بهتر است ارشد را در ایران باشم وبرای دکتری خارج از کشور اقدام کنم یا ارشد را هم خارج بگیرم ضمنا توانایی مالی بالایی ندارم آیا امکانش هست هم زمان با ارشد کار هم در نروژ انجام ذهم

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای ارشد در خارج از کشور می توانید اقدام کنید.کار پس از پایان تحصیلات

   دوست داشتن

 30. مهتاب می‌گوید:

  بازم سلام با توجه ب اینکه من مطالب مفید سایتتون رو مطالعه کردم متوجه شدم که میشه پرستارا ازطریق مراحلی ک گفتین برای مهاجرت اقدام کنن حالا سوال برام دیش اومده ک ایا دوره های زبان و‌ دوره های تخصصی پرستاری در خوده کشور نروژ برگزار میشه؟و ایا بعد از گذروندن دوره ها کار پیدا میشه؟ینی پیشنهاد کاری هست یانه؟
  ممنون میشم ک به سوالاتم پاسخ بدید

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.دوره ها در نروژ برگزار میشه.برای کار پس از دریافت مجوز کار می توانید اقدام کنید.دریافت پیشنهاد کاری دیگر به پشتکار خودتان بستگی دارد

   دوست داشتن

 31. مهتاب می‌گوید:

  ببخشید بازم سوال دوره های زبان و‌ دوره های تحصصی پرستاری هزینه ای دارند؟یا بصورت مجانی هستن؟

  دوست داشتن

 32. zahra می‌گوید:

  سلام و ممنون از مطالب خوبتون.
  چند تا سوال داشتم که خیلی ذهنمو درگیر کرده.

  ۱. من الان ۲۹ سالمه و سال آینده می خوام اقدام کنم برای کارشناسی نروژ. توجیه سنمم داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به اضافه ۵ سال سابقه کاره. فقط تمایل دارم تغییر رشته بدم. رشته م کتابداری بوده، میخوام معلمی بخونم (رشته جدید به زبان انگلیسی تدریس میشه تو دانشگاه). تو سایت دانشگاه چیزی ننوشته، ولی آیا سن من نقطه منفی میشه؟ احتمال داره رد کنن منو؟
  ۲. اومدیم و دانشگاه پذیرش کرد. این احتمال هست که سفارت رد کنه؟
  ۳. اگر سفارت رد کرد، تکلیف اون پولی که فرستادیم چی میشه؟ میشه برش گردوند؟ تلفات مالی نداره؟
  یه سوال دیگه اینکه اگر پذیرش گرفتم و رفتم، با مدارک تحصیلی که دارم آیا میتونم کار پاره وقت خوبی پیدا کنم که همراهمو بعدا بیارم (متاسفانه یه مقدار مشکل مالی دارم)؟

  ببخشید زیاد شد، ولی هیچ جای دیگه ای بهم جواب نمیدن یا ناامید میکنن. ممنون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام و سپاس از مهر شما.برای دوره کارشناسی در نروژ نیاز به مدرک زبان نروژی و گاهی هم انگلیسی هست.شما بهتر ایست برای دوره ارشد اقدام کنید البته باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید و ترجیحا در رشته ای که متناسب با رشته لیسانس تان است اقدام کنید چون هر رشته ای برای پذیرش پیش نیازهایی دارد که باید خوب آنها را از سایت دانشگاه موردنظرتان بررسی کنید.برای ادامه تحصیل در نروژ شهریه دانشگاه ندارید اما هزینه زندگی بر عهده خودتان است.اگر از نظر مالی نمی توانید سالیانه در حدود شصت تا هفتاد میلیون تومن تهیه کنید،نمی توانید ویزا بگیرید و در نتیجه آن را سالانه تمدید کنید.پس از دریافت پذیرش و اقدام برای ویزای دانشجویی کل مبلغ ودیعه شما از حساب دانشگاه به حساب شخصی تان در نروژ واریز می شود

   دوست داشتن

 33. سام می‌گوید:

  باتشکراز سایت جالبتون عالی بود
  من 27 سالمه مدرک کارشناسی ازدانشکده ازاد شیراز دارم و قصد مهاجرت دایم به اروپارودارم ایاپس از ادامه تحصیل و دریافت مدرک کارشناسی ارشد از نروژ این امکان پس از صرف هزینه های مذکور امکان پذیر خواهد بود یا بهتره این ریسک و نکنم ؟
  باتشکر

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما می توانید برای دوره ارشد اقدام کنید.پس از پایان تحصیلات به دنبال کار بگردید تا اقامت دائمی تان را پس از سه سال کار و زندگی در نروژ دریافت کنید

   دوست داشتن

 34. عادل می‌گوید:

  سلام و درودو خوبید؟
  من کارشناسی هنر دارم از دانشگاه پیام نور با معدل تقریبا 16 با رزومه خوب هنری میخواستم برای ارشد fine art اقدام کنم برای دانشگاه برگن نروژ و گوتبرگ سوئد
  شما کدوم رو پیشنهاد میکنین؟ البته الان هم در حال آمادگی برای امتحان ILETS هستم
  سالیانه هزینه زندگی حدودا چقدر هستش؟
  و از لحاظ بازار کاری بنظرتون رشته های هنری بستر خوبی دارن اونجا یا نه؟؟؟؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست من.برای هر دو موازی اقدام کنید.ضرری نداره.بازار کاری برای رشته های هنرخیلی خوب نیست.هزینه زندگی سالیانه هفتاد میلیون تومن

   دوست داشتن

 35. عادل می‌گوید:

  سلام دوست عزیزم من پیامم رو گذاشتم ولی فکر میکنم حذف شده لطف میکنین یک بررسی بکنین اگه هست ممنون میشم جواب بدین به اسم عادل گذاشته بودم

  دوست داشتن

  1. عادل می‌گوید:

   سپاس از شما دوست عزیز فقط یه نکته کوچیک هم که فراموش کردم عرض کنم خدمتتون من دیپلم فنی دارم و همینطور کاردانی مکانیک ولی از رو علاقه زیادم به هنر کلا تغییر رشته دادم و کارشناسی هنرهای سنتی خوندم و میخوام برای مستر طی صحبتهایی که تو پست قبلیم کردم ادامه بدم بنظرتون برای اون رشته های مورد نظرم امکانش هست بگن باید از کارشناسی از اول بخونم؟ و بیشتر برای مورد قبول کردنشون چه مواردی خیلی اهمیت داره؟؟؟؟ تو رشته های Fine Art یا Art design؟؟؟؟؟؟؟

   دوست داشتن

   1. underskyofnorway می‌گوید:

    رشته ارشد بایستی ترجیحا با رشته لیسانس مرتبط باشد تا شانس پذیرش داشته باشید

    دوست داشتن

 36. masoud می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید، خیلی خوبه که جواب همه سوالات رو میدید، تشکر از سایت خوبتون.
  من ۲۹ ساله مجرد با مدرک کارشناسی » کنترل- ابزار دقیق» و کاردانی » الکترونیک» هستم و ۳ مدرک خودرویی از سازمان فنی و حرفه ای و چندین مدرک دیگه… دارم ، قصد مهاجرت به نروژ از هر طریقی که منتهی به اقامت دائم بشه دارم.
  ۱- امکان تغییر رشته به مکانیک (خودرو یا طراحی جامدات) برای ارشد هست؟ کدوم دانشگاه این رشته رو داره؟ یا حتما باید رشته خودم بخونم؟
  ۲- امکان پیدا کردن کارفرما برای ویزای کاری هست؟ شما در این زمینه اطلاعات دارید؟
  ۳- با داشتن اقامت یک ساله از گرجستان میتونم در‌خواست «پناهندگی» به نروژ بدم؟؟؟ مانعی ایجاد نمیکنه؟ و آیا این اقامت تاثیر مثبت برای پذیرش دانشگاه داره؟
  ————-
  شغلم مکانیک خودرو است کاملا فنی و آچار بدستم، از جوشکاری تا نجاری و….
  زبان انگلیسی در حال اموزش هستم
  ۴ سال سابقه بیمه غیر مرتبط دارم
  ببخشید طولانی شد، دیگه خیلی فاکتور گرفتم خواهش میکنم جواب بدید.
  با تشکر از وقتی که صرف میکنید.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام مسعود جان.فکر می کنم پاسخ شما را در کانال تلگرام سایت داده باشم.موفق باشید

   دوست داشتن

   1. masoud می‌گوید:

    بله. و خیلی متشکرم از راهنمایی های مفیدتون
    موفق و پیروز باشید.

    دوست داشتن

 37. بهاره می‌گوید:

  سلام و تشکر از شما آیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های نوروژ شرط سنی وجود نداره؟ یعنی افراد بالای ۴۰ سال هم می توانند اقدام کنند؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خیر.شرط سنی نداره

   دوست داشتن

 38. هاشم خان می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده لیسانس عمران دارم با معدل 15 و فوق لیسانس کارآفرینی با گرایش بین الملل و چندین مقاله ای اس ای در هر دو مقطع هم در عمذان و هم در کارآفرینی
  ایلتس 6/5هم دارم
  ایا امکان تحصیل در دکترا با فاند در نروژ برای بنده امکان پذیر است؟
  2-ایا اختلاف داشتن رشته لیسانس با فوق لیسانس اختلال ایجاد میکند در روند پذیرش؟
  بنده متاهل هم هستم امکان ویزا برای همسر هم وجود دارد؟
  در همین سایت نوشته بودید که به مقطع دکترا 400 هزار تا 500 هزار کرن سالیانه فاند میدهند ایا برای سال های اینده هم به همین منوال است؟
  با تشکر و سپاس

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.مطلب مربوط به دکترا را در همین بخش خوب بخوانید

   دوست داشتن

 39. عادل می‌گوید:

  با سلام و درود میشه لطف کنین کانال تگرامتون رو بذارین اینجا برام با سپاس

  دوست داشتن

 40. behnaz azmoon می‌گوید:

  سلام و درود. اینجانب مدرک ارشد شیمی در سال 2013 هستم و آیلتس 6 و معدل کارشناسی 13.9 و ارشد 15.8 و 3 مقاله ISI دارم. آیا شانسی برای اینجانب جهت پذیرش در ارشد مجدد وجود دارد؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.شانس دارید.حتما اقدام کنید.

   دوست داشتن

 41. saba samavati می‌گوید:

  سلام.من دانشجوی کارشناسی معماری هستم.برای تحصیلات میخوام ویزای تحصیلی بگیرم اما برای دوره کارشناسی و رشته مهندسی حفاری نفت بخونم.به یه موسسه زنگ زدم گفتن که ازونجاییکه دانشگاهای نروژ رایگان هست،پذیرششون رو سخت کردن و شما باید دانشگاه سراسری رفته باشی اینجا یا معدلت بالا بوده باشه.خواستم ببینم این قضیه صحت داره؟دانشگاه اینجام پردیس بین الملل کیش هست.معدل دیپلمم هم حدود 16 بوده

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.به حرف موسسات گوش نکنید.همه اطلاعات در مورد نحوه و شرایط پذیرش در سایت دانشگاه موردنظر شما موجوده.کافیه کمی وقت بگذارید و خودتان چک کنید.نوع دانشگاه شما مهم نیست وقتی برای دوره ارشد اقدام می کنید.معدل پایین هم شانس پذیرش دارد.مهمترین مدارک،لیسانس و ریزنمرات و مدرک زبان هستند.برای پذیرش در رشته نفت قطعا لیسانس شما باید مرتبط باشد چون در غیراینصورت واحدهای پیش نیاز برای پذیرش گرفتن را ندارید.پیروز باشید

   دوست داشتن

 42. سعیده می‌گوید:

  سلام. من مدرک دکتری دارم ولی میخوام ارشد بخونم. به نظرتون این موضوع رو مطرح کنم اثر منفی داره؟ مثن بگن طرف یه بار دکترا گرفته حالا که چی

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما برای اقدام برای دوره ارشد مدارک لیسانس و ارشدتون رو ارایه می کنید نه بالاتر

   دوست داشتن

 43. جواد می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  تبریک میگم به خاطر سایت خوبی که دارید.
  من رشته کارشناسیم مهندسی شهرسازی و ارشد برنامه ریزی منطقه ای (شهرسازی) هست.
  میخوام برای ارشد urban ecological planning در NTNU اپلای کنم. قصد اقامت بعد از فارغ التحصیلی دارم.
  1. میشه بفرمایید وضعیت کار بعد از تحصیلات در ارتباط با این رشته در نروژ چطوره؟
  2. با این تحصیلاتی که دارم چه رشته های دیگه ایو میتونم اپلای کنم؟ وضعیت کار اونها به چه صورته؟
  ممنونم از راهنماییتون.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست من و سپاس از مهرت.برای پیدا کردن رشته های مرتبط باید به سایت زیر بروید
   http://www.studyinnorway.no
   برای رشته شما جهت پیدا کردن کار مرتبط،تسلط کامل به زبان نروژی ضروری بنظر می رسد.پیروز باشید

   دوست داشتن

 44. Asil می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید
  ممنون و تشکر برای سایت خوبتون .. از یه جای شنیدم کسی که پذیرش گرفته اگه اشنای در نروژ داشته باشد میتواند بعنوان حمایت کننده و ضامن دانشجو خود را معرفی کند و دیگر نیازی نباشد هزینه یکسال خود را واریز کند . ایا همچین چیزی درست است؟ اگه درسته شرایط حمایت کننده چی باید باشد ؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام و سپاس از توجه شما.مبلغ موردنظر نشان دهنده توانایی مالی شما برای پوشش مخارج زندگی دانشجویی شما در زمان اقامت در نروژ است.مهم این است که شما این مبلغ را به حساب سپرده دانشگاه به امانت بگذارید.اگر آشنایی در نروژ دارید که می تواند این مبلغ را از طرف شما به حساب دانشگاه واریز کند،مشکلی نیست.پیروز باشید

   دوست داشتن

 45. محمدرضا عبادی می‌گوید:

  سلام.
  مهندسی جوشکاری خوندم، مدارک ترجمه شده لیسانسم با مهر دادگستری و وزارت خارجه موجود است. مدارک ترجمه شده جوشکاری مربوط به فنی حرفه ای ایران با مهرهای ذکر شده موجود است. با 7 سال سابقه مدارک ترجمه شده موجود هست.
  به نظرتون میتونم کشور نروژ با این مدارک کار کنم.
  سپاس گزارم.

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.ببینید این مدارک زمانی به کار شما می آیند که شما در نروژ مقیم باشید و دنبال کار باشید.با این مدارک که نمیتونید ویزا بگیرید.برای ویزای کار بایستی از یک کارفرما در نروژ پیشنهاد رسمی کار داشته باشید.در ضمن در رشته های فنی حرفه ای،باید دوره های خاص را در اینجا به زبان نروژی بگذرانید تا بتوانید مثلا مجوز کار بعنوان یک جوشکار در نروژ را دریافت کنید.پیروز باشید

   دوست داشتن

 46. عادل می‌گوید:

  با سلام به دوست عزیز
  سوالی داشتم، اگر بخوام برای کارشناسی اقدام کنم باید با زبان نروژی ادامه بدم و میخام بدونم که باید چجوری اقدام کنم و به چه صورت هستش دوره زبانش؟؟؟ با سپاس از شما

  دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s