ادامه تحصیل در دانشگاه های نروژ- ترم پاییز 2020 میلادی

در

زیرآسمان نروژ: اگر قصد دارید که بعنوان یک دانشجوی خارجی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد (بدون پرداخت شهریه تحصیلی) از یکی از دانشگاهها یا کالج ها یا موسسات آموزشی کشور نروژ پذیرش تحصیلی دریافت کنید و با دریافت ویزای موقت دانشجویی به نروژ بیایید،این مطلب راهنمای فارسی به شما کمک می کند که به هدف خود بیشتر نزدیک شوید. با توجه به اینکه بیشتر دوره ها در مقطع کارشناسی یا لیسانس در نروژ به زبان نروژی ارائه می شوند و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در نروژ عموما به مدرک زبان نروژی (در سطح متوسط B2) نیاز دارد و از آنجایی که این آزمون در ایران رسما برگزار نمی شود، بنابراین در این مطلب بیشتر به مراحل و شرایط موردنیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس خواهیم پرداخت که عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

بیشتر دوره های ارشد در ترم پاییز(از اول سپتامبر) آغاز می شوند و زمان ثبت نام برای دریافت پذیرش معمولا ماه اکتبر سال میلادی پیش از آن است. بنابراین،اگر مایل به دریافت پذیرش در مقطع ارشد برای ترم پاییز سال 2020 میلادی هستید،بایستی از ماه اکتبر یا نوامبر سال 2019 میلادی (متغیر بسته به نوع دانشگاه) ثبت نام خود را انجام دهید و تمامی مدارک موردنیاز را تا اول دسامبر سال 2019 میلادی(متغیر بسته به نوع دانشگاه) ارسال کنید.

دقت داشته باشید که شما از ابتدا تا انتهای این روند یعنی از زمان اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی تا زمان دریافت ویزا و ورودتان به نروژ، نیازی به پرداخت هیچگونه وجه اضافی به هیچ شرکت،وکیل یا هیچ شخص حقیقی و حقوقی ندارید و تمامی مراحل به سادگی توسط شخص خودتان قابل انجام است.

Study abroad in Norway.png

گام نخست: پیدا کردن دانشگاه،کالج یا موسسه آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی تان در نروژ

نخستین گام برای ادامه تحصیل در نروژ این است که بدانید در کجای نروژ با توجه به رشته تحصیلی تان امکان ادامه تحصیل برایتان فراهم است.برای این کار به سایت مرجع ادامه تحصیل در کشور نروژ یعنی به اینجا بروید. در قسمت  Region گزینه See all را انتخاب کنید تا فهرستی از تمامی دانشگاهها،کالج ها و موسسات آموزش عالی نروژ برایتان نشان داده شود. شما می توانید از منوی سمت راست گزینه ی نقشه یا Map را انتخاب کنید تا موقعیت جغرافیایی آنها را هم در نروژ مشاهده کنید.

studyinnorway01.JPG

اگر هم می خواهید بر اساس مقطع تحصیلی(کارشناسی یا کارشناسی ارشد) و یا رشته تحصیلی موردنظرتان، فهرستی از تمامی دانشگاهها یا کالج ها یا موسسات آموزش عالی نروژ را داشته باشید، بهتر است به اینجا بروید و در قسمت Region نوع مقطع تحصیلی موردنظرتان را انتخاب کنید تا فهرست کاملی از تمامی دانشگاهها،کالج ها یا موسسات آموزش عالی مرتبط با آن مقطع تحصیلی برایتان نشان داده شود. اگر هم می خواهید فقط رشته های مرتبط را فهرست کنید در قسمت Institution Type نام شاخه اصلی مرتبط با رشته تان را انتخاب کنید.

studyinnorway02.JPG

گام دوم: آمادگی برای دریافت مدرک زبان انگلیسی

اگر درحال حاضر آخرین مدرک تحصیلی تان مدرک کارشناسی یا لیسانس است و قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در نروژ ادامه تحصیل بدهید، بایستی بدانید که بیشتر پروگرام ها در این مقطع برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی ارائه می شود. این بدان معناست که دانشجویان خارجی برای دریافت پذیرش تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس آکادمیک دارند. دقت داشته باشید که در نروژ امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و بایستی تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه یا کالج یا موسسه می تواند متغیر باشد،مدرک زبان انگلیسی تان با نمره ی قابل قبول را ارائه کرده باشید. برای رشته های مختلف، نمره زبان انگلیسی موردنیاز می تواند متغیر باشد اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک موردنیاز 6 یا 6.5 در تمامی چهار بخش می باشد اما برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک موردنیاز و ددلاین ها را دنبال کنید.

ielts toefl.jpg

در ایران آزمون بین المللی زبان انگلیسی آیلتس IELTS در مراکز مجاز مختلفی برگزار می شود که فهرست کامل آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید. اگر هم علاقمند به شرکت در آزمون تافل TOEFL هستید به اینجا مراجعه کنید. معمولا بخاطر تعداد زیاد شرکت کننده ها برای این دو آزمون و ظرفیت پذیرش محدود، رقابت سختی برای ثبت نام وجود دارد و نوبت های آزمون از ماهها پیش به سرعت تکمیل ظرفیت می شوند. بنابراین، توصیه می شود که اگر قصد انجام این آزمونها در داخل ایران را دارید،از ماهها پیش اقدام کنید.

توجه هم داشته باشید که معمولا نتیجه ی مدرک زبان انگلیسی تان بایستی بصورت مستقیم از سوی سازمان مسئول برگزارکننده به دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی موردنظر ارسال شود.بنابراین، ضرروی ست که در زمان ثبت نام بری آزمون زبان انگلیسی،نام دانشگاهها یا موسسات آموزشی موردنظرتان را دقیقا مشخص کنید.

گام سوم: آگاهی از سایر مدارک عمومی و تخصصی موردنیاز

admission requirements.jpg

بسته به اینکه چه جایی و چه رشته ای را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنید، مدارک و پیش نیازهای عمومی و تخصصی موردنیازهم بسیار متنوع و متغیر می تواند باشد اما بطور معمول مهمترین مدارک یا پیش نیازهای عمومی موردنیاز بغیر از مدرک زبان انگلیسی،ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات یا Transcripts آخرین مدرک تحصیلی تان است. دقت کنید که مدارک تحصیلی و ریزنمرات تحصیلی از دانشگاههای ایران بایستی ترجمه رسمی به زبان انگلیسی و دارای مهر وزارت دادگستری و امورخارجه باشند.

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی تان باشد یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد. برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را دنبال کنید.

گام چهارم: ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

بیشتر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نروژ برای ارسال مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید. مهلت ارسال مدارک بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است اما بطور معمول برای دوره هایی که از ترم پاییز(سپتامبر) آغاز می شوند،آخرین مهلت ارسال مدارک تا اوایل یا اواسط ماه فوریه همان سال است.برای اطلاع دقیق و کامل،حتما به سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه عالی موردنظرتان بروید و از آنجا همه مدارک موردنیاز و ددلاین ها را دنبال کنید.

index.jpg

شانش دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، ریزنمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی و البته دریافت تمامی مدارک موردنیاز درج شده در سایت دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی مربوطه.

مدارکی از جمله رزومه کاری CV،سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی  برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند. با این حساب،همیشه اطلاعات موجود در سایت دانشگاه و مدارک موردنیاز درخواست شده در آنجا را مرجع خود بدانید و همیشه به آن استناد کنید.

دقت هم داشته باشید که برای دریافت پذیرش تحصیلی همیشه اینگونه نیست که شرط معدل خاصی برقرار باشد. بنابراین، بسیاری از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی معدل های متوسط یا پایینی هم داشته باشند،شانس دریافت پذیرش در مقطع ارشد را خواهند داشت. نوع دانشگاه مقطع کارشناسی تان هم تاثیری در روند پذیرش تحصیلی شما ندارد. بنابراین اگر از دانشگاه آزاد یا پیام نور یا غیرانتفاعی دانش آموخته شده اید و یا بصورت ناپیوسته درس خوانده اید، همچنان شانس دریافت پذیرش را خواهید داشت.

گام پنجم: اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی پس از دریافت پذیرش تحصیلی

myhc_13863.jpg

درصورت موفقیت در دریافت پذیرش تحصیلی، این موضوع از راه وارد شدن به سایت سامانه ثبت نام دانشگاه در زمان مقرر شده قابل تشخیص است و بطور استاندارد ایمیلی هم از سوی دانشگاه برایتان ارسال می شود و نتیجه پرونده تان به اطلاع تان می رسد. معمولا برای ترم پاییز(که از ماه سپتامبر آغاز می شود)، نتایج پذیرش برای دانشجویان خارجی در فصل تابستان و در ماه جولای و یا نهایتا آگوست به اطلاع دانشجویان خواهد رسید. اطلاعات مربوط به نحوه اقدام برای دریافت خوابگاه دانشجویی یا اجاره مکانی برای زندگی معمولا از طریق خود دانشگاه در زمان دریافت پذیرش به اطلاع تان خواهد رسید.

برای اقدام جهت دریافت ویزای دانشجویی و در صورتی که در ایران زندگی می کنید، بایستی به سفارت نروژ در تهران مراجعه کنید و از آنجا برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای اطلاع از مدارک و مراحل موردنیاز به اینجا بروید.

یکی از مهمترین مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دانشجویی،مدرک مالی ست. بعنوان یک دانشجوی بین المللی یا خارجی، بایستی در درجه اول مدنظر داشته باشید که درست است که ادامه تحصیل در کشور نروژ در حال حاضر مشمول پرداخت شهریه تحصیلی نمی شود اما هزینه های زندگی برعهده شخص دانشجوست و این بدان معناست که پس از مرحله دریافت پذیرش تحصیلی و در مرحله اقدام برای ویزای دانشجویی از طریق سفارت نروژ بایستی به مقدار کافی پول داشته باشید تا بتوانید ویزا بگیرید. در حال حاضر، میزان این سپرده بانکی برای یک نفر دانشجوی خارجی در نروژ برای یکسال تحصیل و زندگی در نروژ 116,369 کرون نروژ است. این مبلغ معمولا در زمان اقدام برای ویزای دانشجویی بایستی از راه بانکی یا صرافی بصورت سپرده ی امانتی به حساب بانکی دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه در داخل نروژ منتقل شود. این مبلغ پس از ورود دانشجو به نروژ و بازکردن حساب بانکی در نروژ به حساب شخصی فرد دانشجو بدون هیچگونه کسر مبلغ منتقل می شود.

student life expenses.jpg

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ بسته به اینکه در کدام شهر و در با چه شرایطی در چه منطقه ای و در چه مکانی زندگی می کنید می تواند بسیار زیاد متغیر باشد. مبلغی که اداره مهاجرت نروژ برای زندگی دانشجویی در طول یکسال اعلام می کند(مبلغ بالا) تقریبا هزینه ای متوسط برای یک زندگی کاملا معمولی با امکانات ساده است که در حال حاضر بطور متوسط در حدود 10 هزارکرون نروژ در ماه برای یک نفر فرد بزرگسال است. کرایه خوابگاه های دانشجویی معمولا از کرایه آپارتمانها یا تک اتاق های بازار کمتر است اما بطور معمول در زمان شروع کلاسها،صف انتظار و رقابت برای دریافت آنها زیاد و طولانی ست و ممکن است هر دانشجویی موفق نشود که در همان بدو ورود به خوابگاه دانشگاه دسترسی پیدا کند.بنابراین، ممکن است مجبور شوید در ماههای نخست مکانی را بصورت خصوصی کرایه کنید و هزینه ای بالاتر بپردازید. در نروژ معمولا سایت مرجع برای پیداکردن مکانی برای زندگی، سایت «فین» است. اطلاعات بیشتر را در اینجا دنبال کنید.

images.png

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در نروژ

بر اساس قانون نروژ، دانشجویان در نروژ می توانند تا نهایت 20 ساعت در هفته اجازه کار داشته باشند. این یعنی آنکه امکان پیدا کردن کار بصورت تمام وقت در شرکتها برای افراد دانشجو وجود ندارد. بیشتر مشاغل پاره وقت در نروژ نیاز به دانستن زبان نروژی دارند و پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی اصلا کار ساده ای نیست.در نروژ حتا بسیاری از مشاغل فنی و حرفه ای مثل برقکاری،جوشکاری،رنگ آمیزی،لوله کشی و غیره نیاز به دانستن زبان نروژی و گذراندن دوره های خاصی در داخل نروژ دارند. بهمین خاطر،تعداد محدودی از دانشجویان خارجی پیدا می شوند که در طول مدت تحصیل شان امکان کارهای نیمه وقت یا پاره وقت را داشته باشند و معمولا کارهایی نظیر پخش و توزیع پیتزا یا روزنامه و یا تمیزکاری و نظافت ساختمانها و خانه ها را انجام می دهند که درآمدشان خیلی زیاد نیست. قابل ذکر است که برای پیدا کردن چنین مشاغل ساده ای هم معمولا نیاز به داشتن رابط نروژی یا به قولی داشتن معرف خواهید داشت. پیشنهاد ما به دانشجویان خارجی در مجموع این است که روی درآمد آینده کارهای دانشجویی اصلا از پیش حساب 100% باز نکنید و حتما با یک برنامه مالی درست و منطقی به نروژ بیایید.

scholarship.jpg

امکان دریافت وام دانشجویی یا فاند یا کمک هزینه تحصیلی

دانشجویان خارجی یا اینترنشنال که برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد به نروژ می آیند در زمان دریافت ویزای دانشجویی متعهد می شوند که مسئولیت هزینه زندگی شان را در طول مدت تحصیل را برعهده بگیرند. این بدان معناست که یک دانشجوی خارجی که از جیب خودش هزینه می کند self-financed و برای ادامه تحصیل بطورمثال از ایران به نروژ می آید،به استثنای بیمه درمانی عمومی (که البته تنها شامل دانشجویان ارشد با دوره های بالای مدت یکسال می شود)،هیچگونه خدمات رفاهی و اجتماعی دیگر از جمله وام دانشجویی یا کمک هزینه زندگی یا کمک هزینه تحصیلی که شهروندان نروژی مجاز به استفاده از آن هستند را دریافت نخواهند کرد. از آنجایی هم که دانشگاههای نروژ شهریه تحصیلی ندارند،امکان دریافت اسکولارشیپ یا فاند تحصیلی هم برای دانشجویان خارجی بسیار ضعیف و محدود به دانشجویان  از برخی کشورهای خاص در شرایط خاص است که اطلاعات بیشتر در مورد آنها را می توانید در اینجا بیابید.

امکان الحاق همسر و فرزندان فرد دانشجو در نروژ

اگر فرد دانشجو متاهل و یا دارای فرزند باشد، امکان الحاق اعضای خانواده اش به عنوان افراد همراه دانشجو وجود دارد اما فرد دانشجو در نروژ بایستی از نظر مالی ثابت کند که هزینه زندگی لازم برای اسکان اعضای خانواده اش را دارد. این مبلغ در حال حاضر 256,256 کرون نروژ تعیین شده است . اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اینجا دنبال کنید.

 وضعیت کار پس از پایان تحصیلات در نروژ

find job7.jpgبر اساس قانون ویزای دانشجویی در نروژ،هر دانشجوی خارجی پس از پایان تحصیلاتش در صورتی که دلیلی برای اقامت در کشور نداشته باشد، بایستی نروژ را ترک کند اما در صورت داشتن دلیلی برای اقامت از جمله داشتن پیشنهادکاری از سوی یک کارفرما در نروژ یا پذیرش تحصیلی دیگر از یک دانشگاه یا کالج یا موسسه آموزشی دیگر و یا ازدواج با یک شهروند نروژی و یا فرد مقیم در نروژ و غیره…،فرد دانشجو امکان این را خواهد داشت که مدت اقامتش در نروژ را به نوعی تمدید کند. فرصت دیگری هم که برای دانشجویان دانش آموخته از دانشگاههای نروژ فراهم است، امکان اقدام برای ویزای کاریابی یا Jobseeker Visa ست که به فرد دانشجو یک فرصت نهایتا یکساله داده می شود تا در نروژ کار پیدا کند. اطلاعات بیشتر در مورد این نوع ویزا را در اینجا دنبال کنید.

تجربه نشان داده است که بسیاری از دانشجویان خارجی که در نروژ ادامه تحصیل داده اند، پیش از پایان تحصیلات یا در مقاطع بالاتر تحصیلی پذیرفته شده اند و یا مستقیما با داشتن یک مدرک تحصیلی دانشگاهی وارد بازار کار شده اند. با اینکه پس از پایان تحصیلات و در زمان کاریابی،نقش دانستن زبان نروژی در یافتن کار بسیار پررنگ و مهم است و تقریبا برای هر کار ساده ای نیاز به دانستن زبان نروژی احساس می شود اما گاها یافتن برخی مشاغل در زمینه هایی که معمولا نیاز زیادی به زبان نروژی ندارند(مثل برخی رشته های فنی و مهندسی) امکان پذیر است. با این وجود، به هر فرد دانشجویی که قصد ماندن و زندگی بلندمدت در نروژ را دارد،پیشنهاد می شود که از یادگیری زبان نروژی در طول مدت تحصیل اصلا غافل نشود… با آرزوی پیروزی و موفقیت برای تمامی دانشجویان خارجی…

منابع و پیوندهای مرتبط:

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاههای نروژ

سایت مرجع ادامه تحصیل در نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

سایت سفارت نروژ در تهران

اجازه اقامت برای همسر/فرزندان فرد دانشجو در نروژ

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

214 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. Amir می‌گوید:

  خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید.
  بنده دانشجوی بهداشت عمومی هستم و سال دیگه کارشناسی رو تمام میکنم سوالی راجع به اخذ ویازای تحصیلی برای ارشد در دانشگاه برگن دارم،
  سوالم اینه که برای ادامه تحصیل در نروژ از الان باید برای سال آینده که فارغ التحصیل میشم اقدام کنم؟ و این که مبلغ تمکن مالی رو الان باید فراهم کنم یا سال آینده؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.زمان ثبت نام زمستان هرسال است.می توانید در ترم آخر اقدام کنید.مبلغ تمکن مالی را پس از دریافت پذیرش در زمان اقدام برای ویزا تهیه می کنید

   دوست داشتن

 2. Amir می‌گوید:

  عذر میخوام مگه برای اقدام نباید مدرک کارشناسی رو داشته باشم؟
  من که زمستان امسال نمیتونم اقدام کنم، و زمستان سال آینده هم احتمالا باید برم سربازی

  خواهشا جواب بدید ممنون

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.مدرک کارشناسی در زمان اقدام کردن لازم هست.در زمان مقتضی اقدام کنید.عجله ای نیست

   دوست داشتن

 3. باران می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  هیچ دانشگاهی در نروژ مقطع لیسانس انگلیسی تدریس نمیشه؟!

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.در مقطع لیسانس،بیشتر رشته ها به زبان نروژی هستند

   دوست داشتن

 4. Ramin می‌گوید:

  سلام من که این نوشته ها رو خونم از صداقتش خوشم اومد کاملا درسته . من یک دانشگاه پیدا کردم در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی است و آیتلس آکادمیک ۵ مینیموم می‌خواد و ددلاین تا ۱۵ ژانویه است و شهریه رایگان وفقط ترمی ۶۹۰ گرون نروژی و من دو تا سوال دارم نوشته ۱۱۶۳۹۰ کرون نروژ بابت وضعیت مالی یا ساده تر برای Financial باید تا آخر ماه می به دانشگاه واریز بشه و بعد از ثبت نام کل مبلغ به حساب برگردان‌ها می‌شود و دوم اینکه قسمت اقامت و مجوز اقامت داستانش چیه و آیا این پولی که واریز بشه صحت داره ؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.مبلغ شهریه برای دانشجویان بین المللی مثل شماست که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به نروژ می آیند.این مبلغ پس از دریافت پذیرش و در زمان اقدام برای ویزا بایستی به حساب دانشگاه واریز بشه و پس از ورود و بازکردن حساب بانکی عینا به حساب خودتون منتقل میشه.گارانتی هست برای تامین مخارج زندگی تون

   دوست داشتن

 5. مجتبی می‌گوید:

  با سلام
  من36سالم هست و لیسانسم رو اواخر سال2017 خارج از کشور و فول پروگرام به زبان انگلیسی گرفتم, آیا برای پذیرش فوق لیسانس باید مدرک آیلتس بگیرم باز؟ برای سفارت برای گرفتن ویزا چطور؟ آیا با وضعیت فعلی,شانس 80درصدبرای پذیرش فوق لیسانس و همچنین ویزا گرفتن دارم؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.مدرک زبان نیاز هست.شانس پذیرش بستگی به عوامل مختلفی دارد که در همین مطلب توضیح داده شده است

   دوست داشتن

 6. fahimeh می‌گوید:

  سلام،ممنون ازتوضیحات مبسوطتون.برای مقطع فوق لیسانس باآیلتس 6.5 ، اگرتا2 ماه ونیم دیگه آیلتس اکسپایر بشه ومثلایک ماه قبل از اکسپایرشدن اپلای کنیم آیا آیلتسمون موردقبوله؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.در زمان ارسال بایستی آیلتس تون معتبر باشه.بعدش دیگه مهم نیست

   دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.