همه آنچه درباره بچه دارشدن در نروژ باید بدانید

زیرآسمان نروژ: بر اساس گزارش بنیاد بین المللی نجات کودک که وضعیت مادران و کودکان را سالانه در کشورهای مختلف جهان بررسی می کند، کشورنروژ در سالهای اخیر بعنوان بهترین کشور دنیا برای مادرشدن معرفی شده بود. عواملی همچون بهداشت بارداری و زایمان، سلامت کودکان، وضعیت اقتصادی کشور و مشارکت زنان در سیاست ملی و توانایی برای تاثیر در تدوین و تغییر سیاست‌ها از جمله عواملی بودند که در این ارزیابی مورد تحقیق قرار گرفته بودند.

میزان بسیار پایین مرگ و میر مادران و کودکان در زایمان در مقایسه با سایر کشورهای جهان نیز از جمله عوامل دیگری بود که نروژ را در صدر این فهرست قرار داده بود. در نروژ،عموماً به دلیل سیاست‌ها و استاندارهای بالای حمایت از خانواده و سطح رفاه مطلوب،مادران و پدران از شرایط خوبی برای بچه دارشدن برخوردار هستند. مزایایی همچون مزایای والدین parental benefit -foreldrepenger-  که به والدین شاغل امکان می‌دهد زمان بیشتری را با فرزند خود سپری کنند و طرح مقرری کودکان child benefit -barnetrygd-، که به والدین کمک می‌کند ازعهده مخارج تأمین فرزندان برآیند،از جمله حمایت هایی ست که از سوی دولت نروژ برای حمایت از نهاد خانواده انجام می شود.

حقوق کودکان در نروژ نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در مواقعی دولت حتی این حق را دارد که در صورتی تشخیص عدم صلاحیت والدین برای نگهداری از کودک را بدهد(خشونت در خانه یا برخورد نادرست پدر و مادر با فرزند در محیط داخل خلنه)، حضانت کودک را گرفته و به کسی دیگری واگذار کند. البته در سالهای اخیر، انتقادات زیادی از سوی پدران و مادران در نروژ علیه آنچه آنها «زیاده روی» در گرفتن حق حضانت کودکان خوانده اند مطرح شده است که حتا به تظاهرات های گسترده ای هم انجامیده است.

بیشتر در این باره بخوانید:

تبرئه مادر متهم به کودک ربایی از سازمان رفاه کودک نروژ

حمایت از حقوق کودکان یا کودک ربایی در نروژ؟

محکومیت دیگری برای سازمان حمایت از حقوق کودکان در نروژ

همه آنچه یک مادر برای زایمان در کشور نروژ باید بداند

اگر بعنوان مهاجر در نروژ هستید و در مورد نروژی بودن یا نبودن فرزندتان پس از تولد در نروژ پرسش دارید، بایستی بدانید که نروژ قانون خاک یا شهروند شدن کودک بواسطه تولد در خاک نروژ را ندارد و این یعنی آنکه برای آنکه کودک شما بواسطه تولد در خاک نروژ، از ابتدا شهروند نروژ محسوب شود، بایستی یکی از والدین(پدر یا مادر) در زمان تولد کودک، شهروند نروژ باشند یعنی دارای گذرنامه نروژی باشند. درغیراینصورت، کودک شما متولد نروژ اما شهروند کشور متبوع پدر یا مادر خود خواهد بود تا زمانیکه شرایط شهروندی برای پدر یا مادر و یا خود فرزند فراهم شود. بدیهی ست کودک متولد شده در نروژ صرفنظر از نوع شهروندی، دارای شماره ملی نروژی خواهد بود و از تمامی خدمات بیمه عمومی و بهداشت و سلامت دولتی همانند سایر کودکان نروژی برخوردار خواهد بود و پدر و مادر کودک نیز می توانند در صورت احراز شرایط از مزایای اجتماعی و رفاهی کودک و والدین در نروژ استفاده کنند.

اگر بعنوان یک مادر در نروژ می خواهید بدانید که چه خدماتی پیش و پس از تولد کودک تان برایتان فراهم است،مطلب کامل سازمان سلامتی نروژ (به زبان های انگلیسی و نروژی) را در اینجا کامل مطالعه نمایید.

سازمان سلامتی نروژ helsedirektoratet یک راهنمای کامل که شامل تمامی آنچه مادران در نروژ برای زایمان و نگهداری های بچه پس از زایمان باید بدانند و رعایت کنند را در قالب یک فایل pdf به زبانهای مختلف را در اینجا قرارداده است که دانلود و مطالعه آن به تمامی مادران و پدران در نروژ توصیه می شود. فایل فارسی این راهنما در اینجا قابل دانلود است.

Fødeavdelingen_episode_9_sesong_1_Print_71672_eqdt6a.jpg
Photo:www.dplay.no

درصورتی که مایل هستید بصورت تصویری چند ویدیو از مراحل تولد کودک در نروژ را مشاهده کنید،مشاهده ویدیوهای نروژی را در اینجا به شما پیشنهاد می کنیم.

جستجوی نام برای کودک،ثبت کردن نام کودک پس از تولد و دریافت شناسنامه برای کودک

درصورتی که می خواهید آمار دقیقی از نامهایی که بیشترین محبوبیت را در نروژ داشته اند داشته باشید،به اینجا بروید.در سایت سازمان آمار نروژ همچنین می توانید هر نامی که مدنظرتان است را در بخش search جستجو کنید و متوجه شوید که چه تعداد از افراد در نروژ دارای نام انتخابی شما هستند. برای ثبت کردن نام کودک هم می توانید از راه آنلاین از سایت اداره مالیات نروژ در اینجا اقدام کنید.  روند معمول این است که پس از تولد کودک، بیمارستان بصورت خودکار تولد کودک شما را به اداره مالیات اطلاع می دهد و سپس اداره مالیات یک شماره ملی نروژی یازده رقمی(fødselsnummer) را به کودک اختصاص می دهد و سپس اداره مالیات درخواستی به مادر کودک یا فردی که حضانت کودک را برعهده دارد ارسال می کند. پس از آنکه نام کودک بصورت الکترونیکی به اداره مالیات نروژ ارسال شد، گواهی تولد fødselsattest یا همان شناسنامه کودک به نشانی محل زندگی کودک ارسال خواهد شد. قابل ذکر است که تمامی مراحل بالا بصورت کاملا الکترونیکی و بدون نیاز به حضور فیزیکی افراد یا مراجعه آنها به ادارات انجام می شود.

کمک هزینه دولتی برای هر کودک child benefit(barnetrygd)

کمک هزینە کودک یا child benefit(barnetrygd) یک کمک مالی دولتی می باشد کە بە کلیە کودکانی کە زیر ۱۸ سال بودە و در نروژ زندگی می کنند دادە می شود. این کمک برای پوشش دادن هزینە هایی می باشد کە داشتن فرزند با خود بە همراه دارد. هم اکنون، میزان این کمک هزینە کودک برای هر کودک زیر ۶ سال،  ۱۳۵۴ کرون در ماه می باشد که از زمان تولد فرزند از سوی دولت به  پدر یا مادر پرداخت می شود. اطلاعات بیشتر و تکمیلی در این مورد را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

کمک هزینه دولتی برای کودکانی که به مهدکودک نمی روند cash-for-care benefit(kontantstøtte)

این کمک مالی یک کمک مالی دولتی می باشد کە بە کلیە کودکانی دادە می شود کە بە مهد کودک دولتی (برخوردار از یارانه های دولتی) نمی روند و بین سنین یک تا دو سال می باشند. هم اکنون، میزان این کمک نقدی برای هر کودک ۷۵۰۰ کرون در ماه می باشد که البته رفتن بە شکل پارە وقت بە مهد کودک موجب کاهش این کمک نقدی می گردد. حداکثر زمان پرداخت این کمک هزینه تا ۱۱ ماه می باشد. اطلاعات تکمیلی را در اینجا مطالعه نمایید.

کمک هزینه دولتی به پدر یا مادر مجرد برای نگهداری از کودک  single mother/father child-care benefit(stønad til barnetilsyn)

درصورتی که والدین کودک در زمان تولد ازهم جدا شده باشند و کودک دارای پدر یا مادر مجرد باشد،کمک هزینه ویژه ای از سوی دولت برای نگهداری از فرزند پرداخت می شود که شرایط خاصی دارد که در اینجا درج شده است. این کمک هزینه تا پایان سال چهارم مدرسه به پدر یا مادر مجرد پرداخت می شود.

کمک هزینه دولتی به پدر یا مادر مجرد برای هزینه های تحصیلی،آموزشی،کارآموزی و مسافرت  supplemental benefit for tuition and education(Tilleggsstønader og stønad til skolepenger)

درصورتی که والدین کودک در زمان تولد ازهم جدا شده باشند و کودک دارای پدر یا مادر مجرد باشد، کمک هزینه ویژه ای از سوی دولت به والدین کودک برای پوشش هزینه های مرتبط با تحصیل و رفتن به مدرسه یا دانشگاه و یا جهت گذراندن دوره های آموزشی یا کارآموزی برای یافتن کار جهت تامین مخارج خانواده پرداخت می شود. اطلاعات بیشتر را در اینجا  مطالعه نمایید.

 مزایای والدین Parental benefit (foreldrepenger)

شما در صورتی می توانید از مزایای والدین استفاده کنید که در ۶ ماه از ۱۰ماه اخیر، شاغل بوده باشید و دارای درآمدی بوده باشید که سهم بازنشستگی را ماهانه از آن پرداخت کرده باشید. تمامی روزهایی که در نروژ کار کرده اید و تمامی روزهایی که احیانا بدون کار بوده اید به شرطی که از دو هفته فراتر نرفته باشد به حساب می آیند. همچنین، تمامی روزهایی که احیانا در کشورهای اروپایی دیگری کار کرده باشید جزو این مدت محسوب خواهند شد به شرطی که آخرین محل کارتان در نروژ بوده باشد. میزان درآمد فرد یا افراد درخواست کننده مزایای والدین، بایستی از نیمی از حداقل میزان پایه تعیین شده توسط بیمه ملی کشور یعنی از نیمی از ۱۰۶,۳۹۹ کرون در سال (یعنی سالیانه ۵۳,۲۰۰ کرون نروژ) کمتر نباشد. درآمدی که در طول بیماری، زایمان، نگهداری از بچه، بیمه بیکاری یا دوره آموزشی یا کاری دریافت کرده اید همگی می توانند جزو این حداقل میزان درآمد سالانه به حساب آیند.

دوره مزایای والدین در نروژ به سه بخش تقسیم می شود: بخش مادری maternity leave،بخش پدری paternity leave و بخش مشترک shared period بین پدر و مادر. پدر تنها در صورتی می تواند از مزایای دوره پدری خود استفاده کند که مادر حق استفاده از مزایای والدین را احراز کرده باشد. اطلاعات بیشتر در این زمینه را در اینجا دنبال کنید.

بخش پدری (fedrekvoten) paternity leave

بخش پدری  pappaperm شامل ۱۵ هفته با ۱۰۰ درصد حقوق یا ۱۹ هفته با ۸۰ درصد حقوق است اگر فرزند شما پس از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی بدنیا آمده باشد یا اگر درصورت فرزندخواندگی،این اتفاق پس از این تاریخ رخ داده باشد.

پدر تنها در صورتی می تواند از مزایای بخش پدری خود استفاده کند که مادر حق استفاده از مزایای والدین را احراز کرده باشد.درغیر اینصورت(یعنی در صورتی که مادر حق استفاده از مزایای والدین را احراز نکرده باشد)، پدر نمی تواند از مزایای دوره پدری خود استفاده کند اما مادر تنها از حق استفاده از یک تک دریافتی به نام Engangstønad را دارد که مقدار آن در سال ۲۰۲۱ میلادی،۹۰,۳۰۰ کرون نروژ برای هر فرزند می باشد، برخوردار می شود. این کمک هزینه دولتی تنها یکبار پرداخت می شود و مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد. اطلاعات بیشتر در مورد این پرداختی و شرایط آن را در اینجا دنبال کنید.

در صورتی که مادر این حق را احراز کرده باشد یعنی اگر شرایط عمومی برای احراز مزایای والدین(اشتغال به میزان ۶ ماه در ۱۰ماه اخیر) را داشته باشد، پدر می تواند از مزایای مرخصی با حقوق استفاده که شامل دو گزینه مرخصی با حقوق کامل (۱۰۰ درصد) به مدت ۴۹ هفته یا مرخصی با حقوق ۸۰ درصد به مدت ۵۹ هفته استفاده کند. امکان استفاده از مزایای مرخصی با حقوق برای پدر پس از ۶ هفته از تاریخ تولد فرزند محقق می شود. در صورت فرزند خواندگی، این امکان درست از زمان فرزند خواندگی وجود دارد.

درصورتی هم که پس از ۶ هفته از تاریخ تولد فرزند یا فرزند خواندگی،مادر شرایط احراز حق والدین را از دست بدهد، پدر از مزایای بخش پدری خود محروم می شود. درصورتی امکان به تاخیر انداختن دوره دریافت مزایای مرخصی با حقوق پدر وجود دارد که ۶ هفته از تاریخ استفاده از مزایا گذشته باشد. اطلاعات بیشتر و تکمیلی در این مورد را در اینجا دنبال کنید.

 بخش مادری (mørekvoten) maternity leave

بخش مادری mamaperm شامل ۱۵ هفته با ۱۰۰ درصد حقوق یا ۱۹ هفته با ۸۰ درصد حقوق است است اگر فرزند شما پس از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی بدنیا آمده باشد یا اگر درصورت فرزندخواندگی، این اتفاق پس از این تاریخ رخ داده باشد.

به دلایل پزشکی،مادر بایستی ۶ هفته از این مدت را درست پس از تولد فرزند استفاده کند. چهار هفته باقیمانده بلافاصله پس از آن می تواند استفاده شود یا اینکه احیانا به دلایل بیماری یا جراحت به تاخیر بیافتد و دیرتر استفاده شود. مادر برای اینکه از مزایای مرخصی با حقوق خود استفاده کند، مستقل از شرایط کاری پدر است یعنی اگر پدر شرایط عمومی احراز مزایای والدین را هم نداشته باشد، می تواند از مزایای بخش مادری خود استفاده کند.

همچنین،مادر موظف است  ۳ هفته از بخش مشترک بین پدر و مادر(که در پایین توضیح داده شده است) را پیش از زایمان استفاده کند. در نتیجه، مادر ۳ هفته پیش از زایمان و ۶ هفته پس از زایمان بایستی از مزایای والدین خود استفاده کند. این  ۹ هفته بایستی بصورت پیوسته استفاده شود و امکان به تاخیر انداختن ندارد. مادر در صورت تمایل همچنین می تواند  این مدت را از نهایت ۱۲هفته پیش از زایمان آغاز کند که در اینصورت ماههای اضافه از مدت بخش مشترک بین پدر و مادر کسر می شود.اطلاعات بیشتر و تکمیلی در این مورد را در اینجا دنبال کنید.

 بخش مشترک بین پدر و مادر(fellesperioden) shared period

این بخش بین پدر و مادر مشترک است و در واقع باقیمانده دوره مزایای والدین پس از کسر ۳ هفته دوره اجباری بخش مادری پیش از زایمان و ۱۵ یا ۱۹ هفته بخش پدری و ۱۵ یا ۱۹ هفته بخش مادری ست. بنابراین بسته به اینکه والدین دوره مرخصی با حقوق ۴۹ یا ۵۹ هفته ای را انتخاب کرده باشند، طول مدت این دوره مشترک می تواند متغیر باشد. توجه داشته باشید که شرط اشتغال ۶ ماه از ۱۰ ماه اخیر برای استفاده از این بخش ضروری ست.

درصورتی که پدر بخواهد علاوه بر بخش پدری خود،از بخش مشترک بین پدر و مادر هم استفاده کند، مادر بایستی شرایطی هم را داشته باشد. مادر بایستی یا بصورت تمام وقت یا پاره وقت شاغل باشد، یا بصورت تمام وقت دانشجو باشد، یا بصورت پاره وقت همزمان دانشجو و شاغل باشد، یا به دلیل بیماری یا جراحت توانایی مراقبت از فرزند را نداشته باشد، یا در یک دوره کار یا آموزشی سازمان کار و رفاه اجتماعی نروژ(ناو) شرکت داشته باشد. درصورتی که مادر ۷۵ درصد یا بیشتر شاغل باشد، نوع کار وی تمام وقت محسوب می شود و پدر می تواند از مزایای مرخصی با حقوق تا ۱۰۰ درصد استفاده کند اما در صورتی که درصد اشتغال مادر کمتر از ۷۵ درصد باشد، پدر به همان میزان کمتر از مزایای خود بهره مند می شود. بطور مثال، اگر مادر ۵۰ درصد شاغل باشد، پدر تا نهایت ۵۰ درصد می تواند از مزایای مرخصی با حقوق خود استفاده کند. اطلاعات بیشتر و تکمیلی در این مورد را در اینجا دنبال کنید.

نکته:  بسته به اینکه قرارداد کاری شما با کارفرمای شما چگونه است، شما می توانید از امکان  ۲هفته مرخصی با حقوق خودتان بواسطه تولد فرزندتان استفاده کنید. این مزایا هیچ ارتباطی به سازمان ناو ندارد و تنها در تعهد کارفرمای شماست.

چقدر دریافت می کنید؟

اگر شاغل باشید، مزایای والدین معمولا براساس درآمد شما در زمان ترک کار محاسبه می شود. در سایت سازمان کار و رفاه اجتماعی نروژ(ناو)، ماشین حساب آنلاینی برای محاسبه میزان دریافتی مزایای والدین وجود دارد که می توانید از آن در اینجا استفاده کنید(تنها به زبان نروژی).

افراد شاغل همچنین مجاز هستند که از پول تعطیلات یا Holiday pay(feriepenger) براساس مزایای والدین استفاده کنند.بسته به اینکه گزینه ۴۹ یا ۵۹ هفته ای را انتخاب کنید، ۱۲ یا ۱۵ هفته  از کل مرخصی باحقوق به شما این اجازه را می دهد که از پول تعطیلاتی که از سوی سازمان کار و رفاه اجتماعی(ناو) پرداخت می شود استفاده کنید.

مزایای والدین بر اساس روز محاسبه می شود.یک هفته مزایای والدین شامل ۵ روز است (روزهای شنبه و یکشنبه محسوب نمی شوند).این یعنی اینکه شما برای روزهای تعطیل شنبه و یکشنبه، مزایای والدین دریافت نمی کنید. بر اساس قانون، سقف پرداختی که توسط سازمان کار و رفاه اجتماعی(ناو) تعیین شده است، تا نهایت ۶ برابرحداقل میزان بیمه ملی می باشد و حقوق های دریافتی بالای این میزان مشمول تعهد این سازمان نمی شود. همچنین، درآمدهای حاصل از اضافه کاری، ماموریتی و پول پرداختی بابت تعطیلات شما در محاسبات سازمان ناو به حساب نمی آیند.

سازمان ناو معمولا مبنای محاسبه مزایای والدین را بر اساس متوسط دریافتی شما در طی سه سال اخیر تعیین می کند.بطور مثال، فرض کنید که فردی ادعا کرده است که به تازگی فارغ التحصیل شده است و اکنون یک شغل دایمی با درآمد سالانه ۳۵۰هزارکرون دارد اما در طی سه سال گذشته،۱۳۰هزارکرون درآمد از کار پاره وقت در زمان دانشجویی داشته است. براساس قانون، سازمان ناو مبنا را بر اساس کار ثابت کنونی فرد می گذارد و مبنای پرداخت را همان ۳۵۰هزارکرون در سال تعیین می کند.

منابع و پیوندهای مربوط:

فهرست نام های پرطرفدار در نروژ

https://www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services/Family+related+benefits

https://www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services/Relatert+informasjon/parental-benefit#chapter-8

https://www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services/Relatert+informasjon/child-benefit

http://www.samfunnskunnskap.no/?page_id=181&lang=fa

https://helsedirektoratet.no/publikasjoner/er-du-gravid-venter-dere-barn-graviditet-fodsel-og-barseltid-i-norge

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

7 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. باران می‌گوید:

  سلام وسپاس ازمطالب مفیدتون.ببخشید من شش ماهه اقامت نروژگرفتم ودرحال یادگیری زبان نروژی هستم شوهرم ازقبل سیتیزن اینجابودن ومشغول به کارهستن من اگه مادربشم چون کارندارم مزایای مادری به من تعلق نمیگیره؟همسرم چطور؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام و سپاس از توجه شما.شما در صورتی می توانید از مزایای والدین استفاده کنید که در 6 ماه از 10 ماه اخیر شاغل بوده باشید و دارای درآمدی بوده باشید .همسر شما تنها در صورتی می تواند از مزایای بخش پدری خود استفاده کند که مادر حق استفاده از مزایای والدین را احراز کرده باشد.درغیر اینصورت(یعنی در صورتی که مادر حق استفاده از مزایای والدین را احراز نکرده باشد)،پدر نمی تواند از مزایای دوره پدری خود استفاده کند اما شما تنها از حق استفاده از یک تک دریافتی را دارید که مقدار آن در سال 2020 میلادی،84,720 کرون برای هر فرزند .می باشد.با اینحال،شوهر شما اگر در شش ماه اخیر شاغل بوده باشند می توانند از مزایای بخش مشترک بین پدر و مادر برخوردار شوند

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.