محکومیت قهرمان نروژی اسکی جهان

زیرآسمان نروژ: ساعتی پیش، «پِتِر نورتوگ» -قهرمان نروژی اسکی المپیک و جهان- در دادگاه منطقه ای شهر «اسلو» به جرم رانندگی بی پروا با سرعت بسیار بالا و کشف مقادیری مواد مخدر(شش گرم کوکائین و مقادیری قرص اکستازی) در محل سکونتش، در مجموع به هفت ماه زندان و محرومیت همیشگی از حق رانندگی*(عدم امکان استرداد گواهینامه تا پنج سال) محکوم شد. نورتوگ ضمن اعتراف به اشتباهاتش این حکم را پذیرفت.

استدلال وکیل مدافع «نورتوگ» در جلسه امروز-دوشنبه- در دادگاه این بود که حکم پنج ماه زندان برای موکلش حکم عادلانه تری می تواند باشد (بر اساس قانون در نروژ،در صورت محکومیت تا مدت شش ماه، امکان تبدیل مجازات فیزیکی حبس به امکان آزادی با قید و شرط از راه نصب مچ بند الکترونیکی به پا وجود دارد) اما با توجه به اینکه این قهرمان ۳۴ ساله اسکی در زمان رانندگی با یک دست در حال فیلمبرداری از سرعت ۲۲۱ کیلومتر در ساعتی خود بود و این فیلم را با نیت تحقیر دیگر افراد به دوستان خود نیز نشان داده بود، قاضی دادگاه این رفتار وی را مصداق بارز بی مبالاتی و بی توجهی و عدم اهمیت دادن به امنیت جانی افراد حاضر در سطح جاده دانست و همچنین ضمن اشاره به درس عبرت نگرفتن «نورتوگ» از دیگر تخلف رانندگی با سرعت بالایش در گذشته، مجازات هفت ماه زندان را برای او در نظر گرفت. «نورتوگ» در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز به جرم رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر به ۵۰ روز حبس بدون قید و شرط و محرومیت همیشگی از حق رانندگی محکوم شده بود. وی پس از پنج سال، در ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی گواهینامه جدیدی دریافت کرده بود.

* توضیح: محرومیت همیشگی از حق رانندگی در نروژ در عمل یعنی اینکه فرد دستکم تا پنج سال نمی تواند برای استرداد گواهینامه اقدام کند. بعد از پنج سال،امکانش وجود خواهد داشت اما باید امتحان عملی رانندگی مجددا انجام شود. در مواردی که تخلف رانندگی تحت تاثیر مواد مخدر یا مصرف بالای الکل باشد و خسارات مالی و جانی در پی داشته باشد، امکان از دست دادن حق رانندگی برای همیشه وجود دارد. در مورد این پرونده،این شرایط احراز و اثبات نشده است.

ابراز پشیمانی و اعتراف «نورتوگ» به اعتیاد به مواد مخدر

نورتوگ پس از اینکه در ماه آگوست امسال توسط پلیس نروژ به علت تخلف سرعت غیرمجاز متوقف و به اتهام رانندگی تحت تاثیر مواد مخدر و همچنین کشف مواد مخدر در خانه خود بازداشت شد، در یک نشست خبری حضور یافت و ضمن اینکه اتهام رانندگی اش تحت تاثیر مواد مخدر را رد کرد اما با این‌ وجود به اعتیادش به مواد مخدر اقرار کرد.

نورتوگ در ماه آگوست در این نشست خبری گفت:«من سه شنبه شب تا دیروقت در یک مهمانی بودم،تا صبح روز چهارشنبه. هم مشروبات الکلی و هم کوکائین در آنجا بود. اواخر چهارشنبه شب، به «تریسیل»[منطقه خانه نورتوگ] رفتم. پنجشنبه هم در مدرسه اسکی بودم. من از شب چهارشنبه تا زمانی که توسط پلیس متوقف شدم، مشروبات الکلی یا موادمخدر مصرف نکردم. من بیش از دویست کیلومتر در ساعت در منطقه [با بیشینه سرعت مجاز] هشتاد کیلومتر رانندگی کردم و به اندازه کافی احمق بودم که آن را با تلفن هم فیلمبرداری کردم. من می توانستم با این رانندگی به دیگران صدمه بزنم. این خطری که من دیگران را در معرض آن قرار دادم مرا ترساند. پلیس چهل هزارکرون پول نقد در خودرویم پیدا کرد[نورتوگ بعدا گفت که این‌پول را در جریان سفرش به اسپانیا از یورو به کرون نقد کرده است]. پلیس در خانه من قرص های کوکائین و خواب هم پیدا کرد که من از یکی برای هوشیاری و از دیگری برای آرامش گرفتن استفاده کردم. این شرم آور و غیرقابل انکار است و من از آنچه انجام دادم متاسف هستم.»

درخواست کمک از ریاست کمیته المپیک برای رهایی از اعتیاد

نورتوگ در نشست خبری ماه آگوست امسال ضمن اعتراف به اعتیادش گفت: «من یک مشکل جدی سوء مصرف مواد مخدر دارم که شامل الکل،مواد مخدر و قرصهایی در ارتباط با میهمانی های شدید و مرتب اخیر است. میهمانی های که اخیرا با شدت زیادی برگزار شده است. من این موضوع را جدی نگرفتم، انکارش کردم و آن را از اطرافیانم پنهان کردم. [موضوعی که] اکنون عواقبش بسیار جدی و گسترده شده است. من دوباره شکست خورده ام و می خواهم از همه افراد مخصوصا از خانواده ام، دوستانم و شرکای کاری ام عذرخواهی کنم. مشکل مواد مخدر من از زمان استعفایم بعنوان پیشکسوت در سال ۲۰۱۸ میلادی به تدریج بوجود آمده است. من کارهای زیادی برای کسب هیجانات و تجارب بسیار شدید انجام‌ داده ام که از آنها شرمنده ام. اکنون[این موضوع] از کنترل خارج شده است و من به کمک احتیاج دارم.»

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.vg.no/sport/langrenn/i/GaP44q/petter-northug-doemt-til-syv-maaneders-fengsel-idiotiske-hendelser

https://www.nrk.no/norge/northug-domt-til-fengsel-i-sju-maneder-1.15296352

https://www.vg.no/sport/langrenn/i/qLzJVE/petter-northug-jeg-har-et-alvorlig-rusproblem

ماجرای دوپینگ مثبت اسکی باز نروژی

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.