ماجرای دوپینگ مثبت اسکی باز نروژی

زیر آسمان نروژ: یکی از مهمترین اتفاقات ورزشی که در طی ماههای اخیر در نروژ به شدت خبرساز شده بود، ماجرای تست مثبت دوپینگ اسکی باز مشهور نروژی «ترسه یوهاگ» – قهرمان جهان در اسکی کراس کانتری- بود که به دلیل اهمیت بسیار بالا و حیاتی این رشته ورزشی در نروژ، با واکنشهای بسیار متفاوتی در سطح رسانه های نروژ و دنیا مواجه شده بود. یوهاگ  که سابقه سه دوره حضور در بازیهای المپیک را دارد در بازی‌های ۲۰۱۰ ونکوور موفق به کسب مدال طلا شد و در بازی‌های المپیک زمستانی سوچی در روسیه هم یک نقره و یک برنز به دست آورد.

داستان از این قرار است که درماه اکتبر سال ۲۰۱۶میلادی مشخص شد که این اسکی باز نروژی در جریان مسابقات قهرمانی اسکی از ماده ممنوعه «کلسته بول» که جزو فهرست ممنوعه سازمان ضد دوپینگ جهانی ست استفاده کرده است. این در حالیست که اسکی باز نروژی در جریان دفاعیات خود گفته است که وی تنها برای درمان لبهای آفتاب سوخته اش از پزشک تیمش یک کرم مخصوص که به گفته ی پزشکش جزو مواد ممنوعه نبوده است دریافت کرده است و نتیجه ی آزمایش دوپینگ می تواند بخاطر وجود این ماده در آن کرم باشد اما سازمان ضد دوپینگ ادعای وی را نپذیرفت و چندی بعد حکم به چهارده ماه تعلیق از مسابقات اسکی را به وی ابلاغ کرد. حکمی که همچنان از نظر این اسکی باز نروژی ناعادلانه محسوب می شود و منجر به از دست دادن مسابقات مهم بین المللی از جمله مسابقات المپیک آینده می شود هرچند پزشک این اسکی باز نروژی ضمن بی تقصیر خواندن یوهاگ با قبول اشتباه خود و استعفاء از سمتش مسئولیت این اتفاق تلخ را برعهده گرفته است.

***

نقدی بر خبر: همانطور که می دانید نروژ مهد اسکی جهان نامیده می شود و نروژی ها در مسابقات زمستانی و بویژه در اسکی-چه در بخش مردان و چه زنان- پرچمدار قهرمانی در مسابقات ورزشی هستند. نروژی ها تنها در مسابقات المپیک پیشین یازده مدال طلا در این رشته پرهیجان ورزشی کسب کردند. تمام اینها موجب شده است که عموم نروژی ها زمانی که صحبت از اسکی می شود، بسیار با شور و هیجان و تعصب خاصی اخبار و اتفاقات آن را پیگیری کنند و تقریبا کمتر نروژی ای را می توان یافت که اسکی بلد نباشد و با غرور و افتخار از آن حرف نزند. آموزش ورزش اسکی در نروژ در سنین بسیار پایین برای بچه ها آغاز می شود و از نظر اهمیت می توان آن را پس از هندبال با اهمیت و نقش حیاتی ورزش فوتبال در کشور برزیل قیاس کرد.

اما نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از نروژی ها در زمانی که صحبت از دوپینگ قهرمانان اسکی به میان می آید، با تعصب شگفت انگیزی منکر هر دلیل و منطق آشکاری می شوند و خیلی بی محابا و ناباورانه از ورزشکاران خود دفاع جانانه می کنند. به شکلی که گاه بدون هیچگونه روحیه شوخ طبعی و با بی منطقی خاصی، هیچگونه انتقادی را وارد نمی دانند و تمام تلاش خود را می کنند که  ثابت کنند این تقصیر دیگران بوده است که چنین بی عدالتی هایی اتفاق می افتد چون از نظر بیشتر آنها احتمال اینکه روزی ورزشکاران همیشه پاک نروژی حتا سهوا هم مرتکب اشتباه دوپینگ شوند تقریبا صفر است.

اساسا این برداشت شده است که عمده ی نروژی ها -بعنوان یک فرد تنها- دارای شخصیتی متواضع و فروتن هستند که به ندرت اتفاق می افتد بخواهند در جمع ابراز وجود و منم منم کنند اما در حالت گروهی و بخصوص در سطح ملی به شدت یکپارچه و متحد عمل می کنند به شکلی که به ندرت اتفاق می افتد پشت یکدیگر را خالی کنند و از رشد دسته جمعی یکدیگر استقبال نکنند. شاید همین حقیقت موجب می شود که زمانی که بحث های ملی شکل می گیرد، به طرز بسیار عجیبی سخت و عبورناپذیر می شوند. البته این مساله بخودی خود موضوع بسیار سازنده و قابل تاملی ست که هیچگونه انتقادی بر آن وارد نیست و جنبه ی اتحاد ملی آن می تواند الگوی مناسبی برای سایر ملیتهای جهان باشد اما مشکل زمانی آغاز می شود که تعصب جای منطق را بطور کامل بگیرد که مثلا به عموم مردم باورانده شود که ما در یک زمینه برای همیشه بهترین در دنیا هستیم و خواهیم بود. موضوعی که درباره ی ورزش اسکی در نروژ مصداق کامل دارد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/sport/slik-har-johaug-forberedt-seg-til-skjebnedagene-1.13338235

https://www.nrk.no/sport/johaug-i-tarer_-_-jeg-mister-langrennsfamilien-min-1.13341068

http://www.aftenposten.no/meninger/kronikk/Kronikk-Johaug-salven-er-bare-ett-eksempel-pa-stoffer-kroppen-tar-opp-606829b.html

http://www.vg.no/sport/langrenn/johaug-tatt-i-doping/vil-utestenge-johaug-i-14-maaneder/a/23858540/

ریشه همبستگی ملی نروژی ها زیر ذره بین

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.