آخرین آمار مهاجرت در نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان آمار نروژ SSB، تعداد ۸۸۷,۲۲۷ نفر بعنوان مهاجر و همچنین فرزندان جمعیت مهاجر که در نروژ متولد شده اند مجموعا جمعیت مهاجر نروژ را تشکیل داده اند که این میزان در قیاس با جمعیت بالغ بر پنج میلیونی کشور یعنی ۱۶ درصد از کل جمعیت فعلی نروژ که در حدود ۳.۹ درصد آن سهم فرزندان بدنیا آمده مهاجران در نروژ است.

لازم به ذکر است که اطلاعاتی که در این بخش تنظیم و گردآوری به زبان فارسی شده است، برگرفته از آخرین آماری ست که توسط این سازمان تاکنون ثبت و منتشر شده است و برای نخستین بار است که از یک رسانه غیرنروژی و فارسی زبان منتشر می شود.

بزرگترین گروه های مهاجر در نروژ

 صرفنظر از جمعیت افراد متولد در نروژ با والدین مهاجر، بزرگترین جمعیت مهاجر نروژ را مهاجران اتباع لهستان، سپس مهاجران اتباع لیتوانی در رده دوم و مهاجران اتباع سوئد در رده سوم تشکیل می دهند.

مهاجران اتباع سوریه و مهاجران اتباع سومالی در رده های چهارم و پنجم فهرست قرار دارند. مهاجران اتباع ایران با ۱۹,۹۷۵ نفر در رده سیزدهم و مهاجران اتباع افغانستان با ۱۹,۰۷۲ نفردر رده پانزدهم این فهرست قرار گرفته اند.

آمار جمعیت مهاجر در نروژ بر اساس دلیل مهاجرت

نمودار زیر، مهمترین دلایل مهاجرت به نروژ را طی سالهای گذشته در نروژ نشان می دهد.

همانگونه که مشاهده می کنید، مهاجرت بر اساس کار (دریافت پیشنهاد کاری) از سال ۲۰۰۳ میلادی تا سال ۲۰۰۸ میلادی روندی صعودی داشته است. در سال ۲۰۰۸ میلادی با رکود اقتصادی در دنیا، این روند کاهش می یابد و سپس از سال ۲۰۰۹ میلادی تا سال ۲۰۱۱ میلادی مجددا رشد می کند(به اوج خود میرسد) و پس از آن دوباره روندی نزولی را در پیش می گیرد تا بین سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی کمی بهبود می یابد.

بر اساس نمودار بالا، روند مهاجرت بر اساس پیوندهای خانوادگی روندی تقریبا رو به رشد را از دهه نود میلادی تجربه کرده است و در سال ۲۰۱۲ میلادی به نقطه اوج خود رسید اما پس از آن تقریبا روندی نزولی را تجربه کرده است.

مهاجرت بر اساس تحصیل ( ادامه تحصیلات در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نروژ) روندی تقریبا افزایشی را از دهه نود میلادی تا سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از آن تقریبا روندی کاهشی و در سه سال اخیر روندی تقریبا ثابت را نشان می دهد.

روند مهاجرت بر اساس پناهندگی به نروژ روندی بسیار متغیر و ناپایدار را به خود دیده است. این روند در سال ۲۰۱۶ میلادی با بیشترین رشد و در سال ۱۹۹۶ میلادی با کمترین میزان همراه بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، بیشترین تعداد جمعیت مهاجر که با پیشینه پناهندگی در نروژ زندگی می کنند به ترتیب به کشورهای سومالی، عراق، سوریه و اریتره تعلق دارد.

آمار پناهندگان و خانواده های پناهندگان در نروژ

بر اساس آخرین آمار منتشرشده، کل جمعیت پناهندگان و خانواده های آنها که در نروژ زندگی می کنند، ۲۴۴,۶۶۰ نفر است که در مجموع ۴.۴ درصد از کل جمعیت فعلی نروژ را تشکیل می دهد.

آمار مهاجرت از نروژ

نمودار زیر، مهاجرت سالانه از نروژ به کشورهای دیگر را طی سالهای گذشته در نروژ نشان می دهد. دانمارک، سوئد، بریتانیا، آمریکا، اسپانیا و آلمان جزو کشورهایی هستند که شهروندان نروژی بیشترین مهاجرت را به آنها می کنند.

آمار دریافت تابعیت نروژ

بر اساس آخرین آمار منتشرشده، در سال ۲۰۲۱ میلادی تعداد ۴۱,۰۹۲ نفر حق شهروندی نروژ را دریافت کردند که به نسبت سال پیش از آن۲۱,۳۹۴ نفر افزایش را نشان می دهد. در هیچ کدام از سالهای گذشته، این تعداد افراد شهروند نروژ نتوانسته بودند حق شهروندی نروژ را دریافت کنند.

آمار میزان کسب تحصیلات در نروژ

نمودار زیر، میزان کسب تحصیلات در نروژ را نشان می دهد. میزان کسب تحصیلات درجمعیت نروژ نشان می دهد که بیشترین سهم متعلق به دو گروه افراد با تحصیلات متوسطه و سپس افراد با تحصیلات عالیع تا ۴ سال یا کمتر است. این در حالی است که بیشترین میزان کسب تحصیلات در جمعبت مهاجر نروژ به دو گروه افراد با تحصیلات ابتدایی و سپس افراد با تحصیلات عالیه بیش از ۴ سال تعلق دارد..

آمار میزان متوسط حقوق ماهیانه جمعیت مهاجر در نروژ

در سال ۲۰۲۲ میلادی، متوسط حقوق ماهانه(ناخالص) ماهانه مهاجران در نروژ ۴۷,۳۹۰ کرون بوده است در حالی که این میزان برای سایر افراد غیرمهاجر مقیم در نروژ، ۵۴,۸۵۰ کرون یعنی در حدود ۱۵ درصد بیشتر بوده است

آمار شرایط زندگی جمعیت مهاجر در نروژ

نمودار نرخ باروری در نروژ در طی سالهای گذشته نشان می دهد که نرخ باروری در جمعیت مهاجرهمواره از نرخ باروری در جمعیت غیرمهاجر و افراد متولد در نروژ با والدین مهاجر بیشتر بوده است. بیشترین نرخ باروری در حمعیت مهاجر در نروژ به سال ۲۰۱۷ میلادی مربوط می شود و کمترین آن در سال ۲۰۲۲ میلادی بوده است. نرخ باروری در جمعیت مهاجر نروژ همواره روندی کاهشی را طی سالهای گذشته تجربه کرده است.

همچنین، نمودار نوع مالکیت محل سکونت در جمعیت مهاجران در نروژ نشان می دهد که به نسبت جمعیت مهاجر از سایر نقاط جهان، تعداد بیشتری از مهاجران از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، مستاجر هستند و در اماکنی کوچکتر زندگی می کنند.

آمار نگرش ها نسبت به جمعیت مهاجر در نروژ

آمار نگرش ها نسبت به پناهندگان و پناهجویان از نظر سطح دسترسی به اجازه اقامت در نروژ نشان می دهد که تعداد بیشتری از افراد بر این باور هستند که سطح دسترسی پناهندگان و پناهجویان بایستی به نسبت سطح امروزی، بدون تغییر بماند یا در کل آسان تر شود.

۸۱ درصد در نروژ به شدت موافق یا در کل موافقند که بسیاری از مهاجران نقش مهمی در زندگی کاری جامعه نروژ دارند و ۱۴ درصد به شدت موافق یا در کل موافقند که بسیاری از مهاجران از خدمات مزایای اجتماعی در نروژ سوء استفاده می کنند.

۷۸ درصد به شدت موافق یا در کل موافق هستند که بسیاری از مهاجران به زندگی فرهنگی در نروژ غنا می بخشند و ۱۵ درصد به شدت موافق یا در کل موافق هستند که بسیاری از مهاجران عامل ناامنی در جامعه نروژ هستند.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت سازمان آمار نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.