تغییر در الزامات زبان نروژی برای دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس تصمیم دولت نروژ و اطلاعیه منتشر شده در سایت اداره مهاجرت نروژ، الزامات لازم در بخش زبان نروژی برای دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ تغییر کرده است. بر این اساس، افرادی که از تاریخ اول ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام می کنند بایستی نشان دهند که سطح زبان نروژی آنها در بخش گفتاری در سطح دستکم B1 است. همچنین از این تاریخ به بعد، شرط داشتن گواهی سپری کردن دوره های آموزش زبان نروژی برای دریافت حق شهروندی نروژ لغو شده است بدان معنا که ارائه گواهی قبولی در آزمون زبان نروژی و آزمون مطالعات اجتماعی در بخش نیازمندی های زبان کافی می باشد. برای اطلاع از تمامی الزامات و شرایط لازم برای دریافت حق شهروندی نروژ به مطلب بروزشده پیشین در اینجا مراجعه کنید.

افزایش سطح زبان نروژی موردنیاز برای دریافت حق شهروندی نروژ از روز اول ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی قابلیت اجرایی پیدا می کند و شامل افرادی می شود که از این تاریخ به بعد برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام می کنند. بنابراین، افرادی که در حال حاضر برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اند یا درخواست خود را ثبت کرده اند مشمول این تغییر در مقررات شهروندی نخواهند شد و کماکان بایستی همان سطح A2 را در بخش گفتاری احراز کنند.

اگر شما درخواست نامه خود را برای دریافت حق شهروندی نروژ پیش از تاریخ ۲۴ سپتامبر امسال در سایت اداره مهاجرت نروژ ثبت کرده باشید اما موفق به ارائه مدارک خود به پلیس پیش از تاریخ اول اکتبر نبوده باشید، همچنان مشمول قوانین پیشین یعنی سطح زبان A2 در بخش گفتاری خواهید بود اما اگر درخواست نامه خودتان را پس از تاریخ ۲۴ سپتامبر ثبت کرده باشید، مشمول تغییرات جدید خواهید شد.

همچنین دقت داشته باشید که تمامی این تغییرات مربوط به دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ هستند و هیچ ارتباطی با حق اقامت دائمی نروژ که عموما پس از ۳ سال زندگی در نروژ(برای برخی افراد پس از ۵ سال) قابل اقدام است، ندارد.

سطح موردنیاز زبان نروژی برای دریافت حق شهروندی نروژ

پس از اول اکتبر

افرادی که پس از اول ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اند یا اقدام می کنند، بایستی در آزمون زبان نروژی در بخش گفتاری سطح دستکم B1 را دریافت کرده باشند وهمچنین گواهی قبولی آزمون زبان نروژی (Norskprøve) و گواهی گذراندن آزمون مطالعات اجتماعی (Samfunnskunnskap) را ارائه کنند. بر اساس تغییرات قانونی جدید، این افراد دیگر نیازی به ارائه گواهی سپری کردن دوره های آموزشی زبان نروژی نخواهند داشت.

افرادی که در زمره افراد پناهجوی بدون مدارک شناسایی هستند یا در سن بالای ۵۵ سال بر اساس پناهجویی به نروژ آمده باشند یا سن بالای ۵۵ سال دارند و از مزایای از کار افتادگی استفاده می کنند، بایستی در آزمون زبان نروژی در بخش گفتاری سطح دستکم A2 را دریافت کرده باشند. این افراد نیز بایستی گواهی قبولی آزمون زبان نروژی (Norskprøve) و گواهی گذراندن آزمون مطالعات اجتماعی (Samfunnskunnskap) را ارائه کنند. بر اساس تغییرات قانونی جدید، این افراد نیز دیگر نیازی به ارائه گواهی سپری کردن دوره های آموزشی زبان نروژی نخواهند داشت.

پیش از اول اکتبر

افرادی که پیش از اول ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اند، بایستی در آزمون زبان نروژی در بخش گفتاری سطح دستکم A2 را دریافت کرده باشند وهمچنین گواهی قبولی آزمون زبان نروژی (Norskprøve) و گواهی گذراندن آزمون مطالعات اجتماعی (Samfunnskunnskap) را ارائه کنند.

اگر اداره مهاجرت نروژ پیش از تاریخ اول اکتبر درخواست نامه شما را بررسی نکرده باشد، الزامات موردنیاز در بخش ارائه گواهی سپری کردن دوره های آموزشی زبان نروژی مشمول شما نخواهد شد.

تبصره

افراد مشخصی با شرایط محدود وخاص می توانند از شرط ارائه گواهی قبولی آزمون زبان نروژی در بخش گفتاری معاف شوند. برای اطلاع از این شرایط به مطلب سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

گذرنامه های جدید نروژی

همانگونه که پیشتر در «صفحه اینستاگرام زیرآسمان نروژ» اطلاع رسانی شد، گذرنامه های نروژی از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی دچار تغییرات اساسی در طراحی و ملاحظات امنیتی آن شده اند. مدت اعتبار گذرنامه های جدید ده سال است و روی جلد آنها کلمات به زبان های نروژی بوکمُل، نی نُشک،سامی و‌ انگلیسی درج شده اند. شایان به ذکر است که گذرنامه های صادرشده فعلی تا پایان مدت اعتبار آنها همچنان معتبر هستند و افراد الزامی به تعویض آنها تا پیش از پایان مدت اعتبار آنها نخواهند‌ داشت

منبع و پیوندهای مربوط:

https://udi.no/en/important-messages/changes-in-requirements-for-norwegian-skills-to-obtain-norwegian-citizenship/

سایت اداره مهاجرت نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

تغییر در مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ

شرایط دریافت حق شهروندی (سیتیزن شیپی) نروژ

شرایط دریافت اقامت دائمی نروژ

حق شهروندی نروژ در چه شرایطی لغو می شود؟

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی،نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.