تغییر در مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ

زیرآسمان نروژ: در پی تصمیم اخیر دولت نروژ، به تازگی اداره مهاجرت نروژ چندین تغییر در مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی (سیتیزن شیپی) نروژ را اعلام کرده است که بر اساس آن، برخی از افراد برای دریافت حق شهروندی نروژ باید بیشتر منتظر بمانند، در حالی که برخی نیز از نیاز به زمان کوتاهتری بهره مند می شوند.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت اداره مهاجرت نروژ، مدت زمان لازم اقامت در نروژ که اکنون برای دریافت حق شهروندی نروژ لازم است، از ۷ سال در ۱۰ سال اخیر به ۸ سال در ۱۱ سال اخیر افزایش می یابد اما برای افرادی که دارای «درآمد کافی» در سال گذشته هستند( صورت حساب مالیاتی سال پیش را دارند)، این مدت به ۶ سال در ۱۰ سال اخیر کاهش می یابد. افرادی که در نروژ بصورت «پناهجو» پذیرفته شده اند، بایستی کماکان شرط مدت زمان لازم ۷ سال در ۱۰ سال اخیر را مدنظر قرار دهند.

میزان «درآمد کافی» درنظرگرفته شده که سه برابر متوسط میزان درنظرگرفته شده طرح بیمه ملی کشوری ست، مبلغ سالیانه ۳۱۹,۹۹۷ کرون نروژ اعلام شده است. این میزان بصورت ناخالص سالیانه (پیش از کسر مالیات) است و ارزیابی آن تا تاریخ اول ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی انجام شده است.

افزایش مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی نروژ- از ۷ به ۸ سال- از روز اول ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی قابلیت اجرایی پیدا می کند و شامل افرادی می شود که از این تاریخ به بعد برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام می کنند. بنابراین، افرادی که در حال حاضر برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اند یا درخواست خود را ثبت کرده اند مشمول این تغییر در مقررات شهروندی نخواهند شد.

کاهش مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی نروژ- از ۷ به ۶ سال- از روز اول ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی قابلیت اجرایی پیدا می کند و شامل افرادی می شود که درآمد کافی اعلام شده را دارند واز این تاریخ به بعد برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام می کنند. افرادی که درآمد کافی اعلام شده را دارند و پیش از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی اقدام می کنند اما اداره مهاجرت نروژ درخواست آنها را پس از این تاریخ مورد بررسی قرار بدهد، کماکان مشمول تغییر قانونی ۷ به ۶ سال خواهند بود.

به بیان ساده تر، این بدان معناست که اگر شما علاوه بر اینکه سایر شرایط دریافت حق شهروندی (سیتیزن شیپی) نروژ را دارا هستید و در عین حال طی سال اخیر در نروژ دارای درآمد کافی بوده اید( یعنی این که می توانید صورت حساب مالیاتی یا Skattemelding را ارائه کنید)، این امکان را دارید که بجای انتظار ۷ ساله برای اقدام جهت دریافت حق شهروندی نروژ، ۶ سال در نروژ اقامت معتبر داشته باشید.

اما اگر شرایط درآمد کافی اشاره شده در بالا در بازه زمانی اعلام شده را ندارید- صرفنظر از اینکه با چه نوع اقامتی در نروژ بسر می برید– اگر در حال حاضر برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اید یا تا پیش از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی برای دریافت آن اقدام کنید، همان مدت زمان لازم ۷ سال در ۱۰ سال اخیر مشمول حالتان خواهد بود و اگر هم بخواهید در آینده و پس از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی اقدام کنید، در صورتی که در نروژ با وضعیت پناهجویی بسر نمی برید، بایستی مدت زمان ۸ سال در ۱۱ سال اخیر را مدنظر قرار دهید.

دقت داشته باشید که تمامی این تغییرات مربوط به دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ هستند و هیچ ارتباطی با حق اقامت دائمی نروژ که عموما پس از ۳ سال زندگی در نروژ(برای برخی افراد پس از ۵ سال) قابل اقدام است، ندارد.

گذرنامه های جدید نروژی

همانگونه که پیشتر در «صفحه اینستاگرام زیرآسمان نروژ» اطلاع رسانی شد، گذرنامه های نروژی از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی دچار تغییرات اساسی در طراحی و ملاحظات امنیتی آن شده اند. مدت اعتبار گذرنامه های جدید ده سال است و روی جلد آنها کلمات به زبان های نروژی بوکمُل، نی نُشک،سامی و‌ انگلیسی درج شده اند. شایان به ذکر است که گذرنامه های صادرشده فعلی تا پایان مدت اعتبار آنها همچنان معتبر هستند و افراد الزامی به تعویض آنها تا پیش از پایان مدت اعتبار آنها نخواهند‌ داشت

منبع و یپوندهای مربوط:

https://www.udi.no/en/important-messages/changed-requirements-for-length-of-residence-time-for-norwegian-citizenship/

سایت اداره مهاجرت نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

شرایط دریافت حق شهروندی (سیتیزن شیپی) نروژ

شرایط دریافت اقامت دائمی نروژ

حق شهروندی نروژ در چه شرایطی لغو می شود؟

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی،نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

  1. shayanirandust می‌گوید:

    exelent and verygood

    لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.