اجازه اقامت در نروژ از راه مهاجرت خانوادگی

زیرآسمان نروژ: در نروژ، بسیاری از افرادی که مقیم (دارای اقامت موقت یا دائمی) و یا شهروند (سیتیزن) نروژ هستند، این امکان را دارند که بتوانند تحت شرایطی جهت به همراه آوردن اعضای خانواده خود به نروژ اقدام کنند و در صورت احراز شرایط موردنیاز برای آنها ویزای ورود یا اجازه اقامت موقت دریافت کنند.

در این مطلب، تلاش شده است که به مراحل و شرایط موردنیاز برای اقدام جهت اجازه اقامت از راه الحاق/مهاجرت خانوادگی اشاره ای کوتاه و مفید شود. دقت داشته باشید که از این مطلب تنها بعنوان یک راهنمای فارسی زبان استفاده کنید و به دلیل تغییرات قوانین و مقررات در طی زمان، همواره از بخش مربوطه در سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا بعنوان منبع و مرجع اصلی استفاده کنید. دقت هم داشته باشید که اگر در نروژ دانشجوی بین المللی هستید و قصد اقدام برای اجازه اقامت همسر یا فرزندان خود را دارید، از مطلب جداگانه دیگری که پیشتر در اینجا منتشر شده بود استفاده کنید.

پیش فرض ها: برای تنظیم بهتر این مطلب، فرض شده است که شما (بعنوان شخص مرجع یا رفرنس) یک شهروند(سیتیزن) نروژ در داخل نروژ هستید و قصد دارید اعضای خانواده خودتان(همسر رسمی یا شریک زندگی ثبت شده تان در ایران با ملیت ایرانی) را با اجازه اقامت از راه مهاجرت خانوادگی از خارج از کشور به نروژ بیاورید و تاکنون هم با همدیگر در هیچ کشوری در اتحادیه اروپا یا در منطقه اقتصادی اروپا زندگی نکرده اید. اگر شرایطی غیر از این شرایط ذکر شده دارید، بهتر است خودتان به بخش مربوطه در سایت اداره مهاجرت در اینجا بروید و از آنجا پیش فرض ها را بسته به شرایط خودتان تغییر دهید.

شرایط موردنیاز برای هر دو طرف-هم برای فرد مقیم در نروژ و هم برای همسر یا شریک زندگی رسمی و ثبت شده در خارج از نروژ

– پرداخت هزینه بررسی درخواست نامه اجازه اقامت که در حال حاضر برای افراد بزرگسال که برای نخستین بار اقدام می کنند،۱۰,۵۰۰ کرون نروژ و برای تمدید آن ۲۶۰۰ کرون نروژ تعیین شده است. جدول دقیق هزینه ها را در اینجا مشاهده کنید. این مبلغ یا بایستی در زمان ارسال درخواست نامه بصورت آنلاین پرداخت شود و یا از طریق فرد درخواست کننده اجازه اقامت در محل سفارت یا در محل شرکت نماینده رسمی سفارت جهت تحویل مدارک پرداخت شود.

– ازدواج شما در کشور نروژ و یا در کشور خودتان-در اینجا مثلا در ایران یا ترکیه یا سایر کشورهای همسایه ایران- بصورت رسمی ثبت شده باشد. بر اساس قانون نروژ، اگر ازدواج شما پیش از ورودتان به نروژ به ثبت رسیده باشد، سن هر دو نفر شما در زمان ازدواج نبایستی از ۱۶ سال کمتر بوده باشد. اگر همسر شما فردی شهروند نروژ است یا یکی از شما در زمان ازدواج در نروژ زندگی می کرده است، سن هر دوی شما در زمان ازدواج نبایستی از ۱۸ سال کمتر بوده باشد و می بایستی هردوی تان در مراسم ازدواج حضور می داشتید. اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

– شما هر دونفر بایستی برای زندگی مشترک دارای برنامه ریزی باشید( بطورمثال در یک نشانی مشترک قصد زندگی با هم را داشته باشید.)

– ازدواج شما نباید یک ازدواج اجباری باشد و طرفنی نبایستی به اجبار با هم ازدواج کرده باشند. اطلاعات بیشتر در مورد اینکه یک ازدواج اجباری چه نوع ازدواجی تلقی می شود را در اینجا بخوانید.

– ازدواج شما نباید یک ازدواج به اصطلاح «صوری» باشد یعنی اینکه طرفین ازدواج نباید صرفا به منظور دریافت اقامت در نروژ با هم ازدواج کرده باشند. برای اینکه این موضوع برای اداره مهاجرت نروژ ثابت شود،عوامل مختلفی با دقت بررسی می شوند.عواملی مثل طول مدت رابطه زناشویی،میزان آشنایی طرفین با یکدیگر و آشنایان مشترک،اختلاف سن طرفین،میزان نامعمول بودن ازدواج بر اساس فرهنگ آن کشور یا اینکه شخص درخواست کننده قبلا هم درخواست اقامت نروژ را کرده باشد یا نه.اطلاعات بیشتر را در اینجا دنبال کنید.

– طرفین ازدواج باید دستکم ۲۴سال تمام داشته باشند. این شرط برای اطمینان از واقعی بودن ازدواج وضع شده ولی استثناهایی هم برای این شرط وجود دارد. بطور مثال،اگر طرفین ازدواج پیش از مهاجرت به نروژ ازدواج کرده باشند،از این شرط مستثنی خواهند بود.اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

شرایط موردنیاز برای فرد اقدام کننده در خارج از نروژ (همسر فرد مقیم در نروژ)

– شما باید با ارائه مدارک شناسایی معتبر عکسدار(گذرنامه،شناسنامه،کارت ملی) هویت خودتان را اثبات کنید. اطلاعات تکمیلی را در اینجا بخوانید.

– شما (بعنوان درخواست کننده اجازه اقامت) نباید سابقه اخراج یا تبعید و یا ممنوعیت ورود به نروژ را داشته باشید. اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

شرایط موردنیاز برای فرد رفرنس/مرجع (فرد مقیم در نروژ)

– شما بعنوان یک فرد مقیم در نروژ بایستی دارای درآمد کافی برای تعهد هزینه های زندگی یک خانواده باشید. مبلغ فعلی مشخص شده برای این گواهی بانکی ۲۸۷,۲۷۸ کرون نروژ برای یکسال است ( این مبلغ هرساله در ماه «May» بازنگری می شود و ممکن است در زمان خواندن این مطلب تغییر کرده باشد. دقت کنید که اقامت فرد اقدام کننده به اقامت فرد مقیم در نروژ متصل است و در هر بار درخواست موفقیت آمیز،اجازه اقامت همسر تمدید خواهد شد).

اگر در نروژ شاغل هستید، شما یا باید این گواهی را از راه نشان دادن قرارداد کاری و فیش های حقوقی تان انجام دهید. اگرهم از پس انداز شخصی تان هزینه می کنید، با نشان دادن گواهی های مربوط به حساب پس اندازتان باید آن را اثبات کنید. بر اساس قانون نروژ، شما نمی توانید این گواهی بانکی را بر اساس مزایای اجتماعی دریافتی از دولت نروژ ارائه کنید(برای اثبات این موضوع، فرد دانشجو در نروژ بایستی فرم خاصی را در اینجا تکمیل و امضاء کند و جزو مدارک تحویلی ضمیمه نماید) . البته، برخی افراد در نروژ نیز در شرایطی خاص از ارائه این گواهی موجودی بانکی معاف هستند. اطلاعات بیشتر در این مورد را در اینجا دنبال کنید.

توجه: توضیحات این مطلب تا اینجا، فقط برای یک حالت خاص (یعنی با پیش فرض های اشاره شده در ابتدای مطلب) تنظیم شده است. درصورتی که ازدواج رسمی هنوز نکرده اید، نامزد هستید، پارتنر هستید یا قصد دارید فرزندان یا پدر یا مادر یا سایر اعضای خانواده تان در خارج از نروژ را از راه مهاجرت خانوادگی به نروژ بیاورید، به بخش مربوطه در سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

ثبت درخواست نامه اجازه اقامت در پرتال اداره مهاجرت نروژ

یکی از مدارکی که باید فرد درخواست کننده آن را ارائه کند، فرم تکمیل شده آنلاین یا همان درخواست نامه است. برای انجام این کار اگر هنوز حساب کاربری ندارید، می توانید در اینجا یک حساب کاربری بسازید و پس از طی مراحل موردنیاز، وارد پروفایل شخصی تان شوید و سپس درخواست خودتان را مرحله به مرحله ثبت کنید. در مرحله پایانی درخواست نامه بایستی هزینه بررسی درخواست نامه را پرداخت کنید و در نهایت «کاورلتر»  یا همان سربرگ درخواست نامه تان را به همراه رسید پرداخت هزینه درخواست نامه چاپ کنید و در زمان تحویل مدارک به همراه داشته باشید.

چک لیست کامل از تمامی مدارک موردنیاز در زمان تحویل مدارک

اگر بعنوان فرد درخواست کننده اجازه اقامت در خارج از نروژ بسر می برید و می خواهید بطور نمونه از ایران برای دریافت این نوع اقامت خانوادگی اقدام کنید، بایستی یک پرسشنامه را تکمیل کنید و آن را به همراه تمامی مدارکی که در اینجا به آنها اشاره شده است، به شرکت VFS Global در تهران که نماینده رسمی سفارت نروژ در امارات متحده عربی-ابوظبی جهت تحویل و بررسی مدارک موردنیاز است تحویل دهید.

 رزرو وقت جهت تحویل مدارک

اگر بعنوان فرد درخواست کننده اجازه اقامت در خارج از نروژ بسر می برید و می خواهید بطور نمونه از ایران برای دریافت این نوع اقامت خانوادگی اقدام کنید، برای اینکه بتوانید تمامی مدارکتان را برای بررسی تحویل دهید،بایستی از پیش وقت رزرو کنید. برای این کار بایستی یک ایمیل به پست الکترونیکی این شرکت در زیر ارسال کنید و در آن مشخصات زیر را حتما قید کنید.

appointmentnorway@vfshelpline.com

 • Full Name نام کامل
 • Passport Number شماره گذرنامه
 • Date of Birth تاریخ تولد
 • Passport Expiry Date تاریخ انقضای گذرنامه
 • Nationality ملیت
 • Date of Departure تاریخ پرواز
 • Contact Number شماره تلفن تماس
 • نشانی پست الکترونیکی- برای ارسال تاییدیه رزرو وقت
 • Email Address- for appointment confirmation

تحویل مدارک در تهران

  پس از رزرو وقت بایستی با در دست داشتن تمامی مدارک موردنیاز به نشانی شرکت VFS Global مراجعه کنید.

نشانی شرکت VFS Global  برای مراجعه حضوری و تحویل مدارک 

تهران-خیابان موسوی(گلستان ۵)-میدان هروی-ساختمان مرکزی هروی-طبقه چهارم

نشانی سایت: http://www.vfsglobal.com/Norway/Iran/index.html

زمان تحویل مدارک ویزا: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه-از ساعت ۸صبح تا ۵ بعدازظهر(بغیر از روزهای تعطیل رسمی ذکر شده در اینجا)

زمان دریافت گذرنامه و ویزا: روزهای یکشنبه تا سه شنبه-از ساعت ۹صبح تا ۱۳ بعدازظهر (بغیر از روزهای تعطیل رسمی ذکر شده در اینجا)

شماره تلفن تماس و نشانی پست الکترونیکی:

vfs tehran.JPG

نکته: دقت داشته باشید که شرکت ذکر شده در بالا تنها یک شرکت واسطه بین شما و سفارت نروژ در امارات متحده عربی-ابوظبی است که وظیفه تحویل و بررسی دقیق مدارک را بر عهده دارد و هرگونه تصمیم گیری در مورد پرونده شما توسط سفارت نروژ در امارات متحده عربی و یا اداره مهاجرت نروژ در نروژ انجام خواهد شد. این شرکت جهت انجام خدمات ویزا و اقامت مبلغی یورویی را (صرفنظر از مبلغ پرداخت شده برای درخواست نامه ثبت شده در سایت اداره مهاجرت نروژ) از درخواست کنندگان دریافت می کند. این مبلغ صرفنظر از پاسخ مثبت یا منفی پرونده شما، دریافت می شود. بعلاوه، برای انجام سایر خدمات دلخواهی از جمله ارسال پیامک جهت اعلام وضعیت پرونده، ارسال گذرنامه به نشانی شما،عکاسی در محل و غیره… هزینه های جداگانه ای دریافت می شود که جزئیات این هزینه ها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

مدت زمان بررسی پرونده های مهاجرت خانوادگی در نروژ

بر اساس اطلاعات موجود در سایت اداره مهاجرت نروژ، بسته به اینکه فرد اقدام کننده و فرد مقیم در نروژ چه ملیتی و چه نوع اقامتی در زمان اقدام دارند و همچنین بسته به اینکه نخستین نوع اقامت فرد مقیم در نروژ از چه نوعی بوده و در حال حاضر چه میزان درآمدی دارد و بسیاری عوامل دیگر، مدت زمان معمول بررسی پرونده های مهاجرت نیز می تواند از یکی دو ماه تا دوسال متغیر باشد. برای اینکه با توجه به شرایط خودتان، این مدت زمان حدودی (و نه قطعی) را پیدا کنید می توانید به اینجا مراجعه کنید.

منابع و پیوندهای مربوط:

ادامه تحصیل در دانشگاههای نروژ- ترم پاییز 2022 میلادی

اجازه اقامت برای همسر فرد دانشجو در نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

پرتال ثبت درخواست نامه های اداره مهاجرت نروژ

سایت شرکت VFS Global جهت تحویل مدارک

ویزای شنگن از نروژ برای دیدار خانواده

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

20 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. معصومه می‌گوید:

  سلام
  وقت بخیر
  ایا والدین فردی که مقیم نروژ هست ( اقامت دایم ) میتوانند از طریق برنامه مهاجرتی ای به نروژ بیان و ان ها هم مقیم بشن؟
  در سایت مهاجرت نروژ نوشته بود اگر بالای شصت سال باشند میشه، درسته ؟

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام.امکانش هست.شرایط خاصی داره.علاوه بر محدودیت سنی، نباید پدر یا مادر فرزند بزرگسال دیگری در کشور محل اقامت شون داشته باشند

   لایک

 2. پ ت می‌گوید:

  با سلام،
  امکان درخواست اقامت برای خواهر هم وجود داره، یا فقط والدین و همسر؟

  ممنونم.

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام. امکانش هست اگر دلیل خاص و ضروری برای آن وجود داشته باشد نه صرف اینکه خواهر شما فقط می خواهد در نروژ زندگی کند

   لایک

 3. اوا می‌گوید:

  سلام، کشور نروژ عقدغیابی در ایران رو قبول نداره وبه درخواست من جواب رد دادن بابت این موضوع ، سه هفته فرصت دادن که شکایت کنم ولی صرفا به خاطر کرونا ازدواج رو غیابی برگزار کردیم، نمیدونم باید چی کارکنم

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام.عقد حتما باید رسمی و حضوری باشد.میتونید در کشور سوم مثل ترکیه این کار را انجام دهید و مجدد اقدام کنید.پیروز باشید

   لایک

 4. مهر می‌گوید:

  سلام ممنونم از مطالب ارزنده ای که در اختیار میگذارید
  سوالی که از حضورتون دارم این هست که، بنده با ویزای شینگن فنلاند، می خوام بیام پیش همسرم در نروژ (ازدواج بین المللی در ترکیه انجام دادیم) آیا با ارائه مدارک ازدواج و تقاضای الحاق به خانواده موافقت می کنند یا اینکه بعد از اتمام مدت ویزا می بایست به ایران برگردم؟

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام.سپاس از توجه شما.شما بایستی برای اقامت الحاق خانوادگی اقدام کنید و صبر کنید.با ویزای شنگن در هربار ورود نهایت تا نود روز می توانید در شنگن بمانید

   لایک

 5. نگین می‌گوید:

  سلام ببخشید درخواست الحاق خانواده دادم پدرم نروژ زندگی میکنه بعد از درخواست حدود ۴۰ روز بعدش پرونده رو رد کردن گفتن ظرف سه هفته میتونین اعتراض کنین اعتراض دادیم الان ۳ ماهه میگزره بنظرتون حداقلش چن وقت طول میکشه جوابش بیاد

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام.بایستی با اداره مهاجرت تماس بگیرید و پیگیری کنید

   لایک

 6. رویا می‌گوید:

  سلام مدت زمان انتظار برای بررسی پرونده هایی اعتراضی چقد هستش پدرم اونجاس و گذرنامه نروژی داره الان ۸ ماهه میگذره و جوابی ندادن چقد ممکنه طول بکشه حداکثر زمان انتظار چقدر هستش؟

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام. در سایت اداره مهاجرت نروژ بخشی مربوط به مدت زمان انتظار برای پرونده های مختلف وجود دارد

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.