راهنمای خرید خانه در نروژ

زیرآسمان نروژ: اگر در نروژ مستاجر هستید و به دنبال خریدن خانه با وام بانکی هستید و یا در آینده قصد دارید به نروژ مهاجرت کنید و خانه ای خریداری کنید، این مطلب راهنمای فارسی زبان را تا انتها دنبال کنید که در آن برخی از مهمترین اطلاعات و نکات مربوط به بازار مسکن در نروژ به همراه شرایط و مراحل خرید خانه در نروژ به زبان ساده و به شکل مختصر و مفیدی ارائه شده است. در ضمن، دوستان مقیم در خارج از نروژ توجه داشته باشند که از نظر قانونی، خرید ملک یا خانه در نروژ بخودی خود هیچگونه حق اقامتی در نروژ برای فرد یا افراد ایجاد نمی کند.

شرایط عمومی دریافت وام مسکن در نروژ

برای خرید خانه در نروژ با استفاده از وام بانکی، بیش از آنکه نیاز به داشتن یک درآمد معمولا ثابت (صرفنظر از میزان آن که تنها تعیین کننده سقف وام دریافتی است) جهت تضمین بازپرداخت اقساط بانکی باشد، نیاز به داشتن یک بودجه شخصی به میزان دستکم 15 درصد از سوی فرد یا افراد خریدار است که مهمترین لازمه انجام این کار است.

در نروژ نرخ سود وام و تسهیلات مسکن بسته به میزان و شرایط وام متغیر است اما معمولا رقمی بین 1.5 تا 2.5 درصد در بیشتر موارد است. مدت بازه بازپرداخت وام های مسکن نیز می تواند نهایتا تا 30 سال تنظیم شود و تمامی مراحل خرید مسکن معمولا از زمان دریافت تاییدیه گواهی خرید مسکن از بانک توسط فرد یا افراد خریدار تا زمان خرید قطعی خانه و انتقال پول به حساب فرد یا افراد فروشنده بصورت کاملا غیرحضوری و آنلاین است.

نحوه اقدام برای وام مسکن

برای اقدام جهت بررسی شرایط وام مسکن در نروژ، نیازی نیست که حتما با بانکی که حساب بانکی دارید وحقوق ماهیانه تان در آنجا واریز می شود تماس بگیرید بلکه می توانید شانس خودتان را در هر بانک یا موسسه اعتباری در کشور امتحان کنید.

نحوه یافتن خانه موردنظر

پس از پایان مرحله نخست یعنی آماده شدن و مطمئن شدن از اینکه بودجه کافی و لازم را برای خرید مسکن در نروژ در اختیار دارید، حالا نوبت به مرحله ی دوم یعنی انتخاب مسکن یا خانه موردنظرتان می رسد. خرید و فروش ملک و مسکن در کشور نروژ عموما از راه اینترنت و بصورت آنلاین انجام می شود. این یعنی آنکه خود بانکها یا خود بنگاه های مسکن برای داد و ستد مسکن یا ملک به آن شکلی که بطور نمونه در ایران وجود دارد در نروژ فعالیت ندارند. البته این بنگاههای مسکن که در نروژ به آنها Megler یا همان دلال مسکن گفته می شود وجود خارجی و فیزیکی دارند اما تقریبا تمامی آگهی های آنها در داخل سایت خود بنگاه و یا در داخل سایت جامع «فین» در بخش مسکن قرار داده می شوند. پس از مراجعه به سایت «فین» www.finn.no به بخش آگهی های فروش مسکن در نروژ در اینجا بروید.

Kjøpe bolig - Tips til deg som skal kjøpe bolig | BN Bank

پس از انتخاب شهر و منطقه ی موردنظرتان در آن شهر، فهرستی از خانه های در معرض فروش را مشاهده خواهید نمود. پیشنهاد می شود که توضیحات مربوط به هر آگهی را خوب و به دقت تا پایان صفحه بخوانید و از هیچ جزئیاتی غافل نشوید.

بیشتر خانه ها معمولا دو روز تعطیل آخر هفته را به روزهای بازدید عمومی از خانه اختصاص می دهند. در روزهای بازدید عمومی، تابلوهای راهنمایی ویژه ای از سوی بنگاه مسکن با لوگوی بنگاه مسکن در نزدیکی خانه برای یافتن آسانتر محل خانه قرار داده می شود. در صورتی که مزایده در آن روزها به هر دلیلی به فروش قطعی ختم نشود، تاریخ های جدیدی از سوی فروشنده مجددا برای بازدید عمومی گذاشته خواهد شد.

آشنایی مختصر با تقسیم بندی استان ها، شهرها و بخش های کشور نروژ

بر اساس تازه ترین تقسیم بندی کشوری، کشور نروژ در حال حاضر دارای یازده استان/شهرستان یا Fylke است.

که هر کدام از این استان ها یا شهرستان ها به واحد کوچکتری به نام منطقه شهرداری یا کمون Kommune تقسیم بندی می شوند. در حال حاضر، کشور نروژ دارای 356 کمون یا منطقه شهرداری است. پرجمعیت ترین شهرستان یا استان نروژ، «ویکن» Viken است که خود دارای 51 منطقه شهرداری یا کمون است که بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سال 2020 میلادی دارای بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت(تقریبا دو برابر جمعیت شهر اسلو) است.

شهرهای بزرگ نروژ از نظر جمعیتی به ترتیب بطورشهرهای اسلو، برگن، تروندهایم و استاوانگر هستند که هر شهر نروژ نیز خود به واحدهای کوچکتری به نام بخش یا Bydel تقسیم می شود. بطور مثال، شهر اسلو دارای بخش های زیر است.

آشنایی با خانه ها در نروژ از نظر نوع ساخت و نوع مالکیت و برخی نکات مهم در بازار مسکن در نروژ

همانگونه که پیشتر در بالا هم اشاره شد، تیپ خانه ها در نروژ معمولا به چهار تیپ یا نوع اصلی تقسیم می شود.

1- آپارتمان یا Leilighet که به یک واحد از یک مجموعه ساختمان مسکونی گفته می شود.

2- خانه مستقل یا Enebolig که از هر نظر(سقف و دیوارها) دارای مرزهای مستقل و جداگانه است.

3- خانه با سقف مشترک و ورودی مستقل یا Tommansbolig که در واقع شامل دو خانه مستقل از هم با ورودی های جداگانه زیر یک سقف مشترک است.

4- خانه با دیوار یا دیوارهای مشترک و ورودی و سقف مستقل یا Rekkehus که در واقع خانه ای ست که می تواند دیوار اتاق هایش چسبیده به دیوارهای اتاق های همسایه و یا تراس ها یا حیاط ها با دیوار مشترک با همسایگان باشد.

مرحله پیشنهاد قیمت دادن برای خرید خانه در نروژ

همانطوری که پیشتر اشاره شد، فرایند خرید مسکن در نروژ از ابتدا تا انتها معمولا بصورت غیرحضوری و آنلاین صورت می گیرد و شما بایستی برای خرید خانه موردنظرتان در یک مزایده در رقابت با دیگرافرادی که مثل شما برای خرید آن خانه مشتاق هستند شرکت کنید. پس از مرحله بازدید از خانه موردنظرتان، نوبت به مرحله پیشنهاد قیمت می رسد. نخستین پیشنهاد قیمتی شما باید کتبی و امضاءشده از طریق ارسال فرم پیشنهاد قیمت که به آن Budskjema گفته می شود باشد اما پس از آن بنگاه مسکن با شما تماس می گیرد و مثلا اعلام می کند که فرد دیگری پیشنهاد قیمت بالاتری از شما ارائه کرده است و سپس نظر شما را برای افزایش قیمت پیشنهادی جویا می شود. شما هم بسته به اینکه بودجه تان کافی یا ناکافی باشد، می توانید فرایند مزایده و افزایش قیمت را همچنان ادامه دهید و یا از ادامه ی آن صرفنظر کنید. تا زمانی که افراد مختلفی در روند مزایده شرکت می کنند و پیشنهادهای قیمت بالاتری از همدیگر ارائه می کنند، مدت زمان مزایده توسط بنگاه یا فروشنده قابل تمدید است.

مرحله انعقاد قرارداد و نهایی شدن معامله

پس از اینکه شما در جریان مزایده نفر برنده شدید و فروشنده با پیشنهاد قیمت نهایی ارائه شده موافقت کرد، نوبت به انعقاد قرارداد، پرداخت پول و تحویل گرفتن مسکن خریداری شده شما می رسد. در هنگام تنظیم قرارداد در بنگاه مسکن، یکی از مهمترین نکاتی که بایستی بدان توجه کنید، تاریخی ست که شما برای تحویل گرفتن خانه و اسباب کشی درخواست می کنید. توجه کنید که این حق قانونی شماست که این تاریخ را تعیین کنید نه فروشنده. اگر شما در جایی مستاجر هستید و ماهیانه اجاره پرداخت می کنید، طبیعی ست که این تاریخ برای شما هرچه زودتر باشد از نظر مالی به سود شماست. البته این تاریخ که در نروژ به آن Overtagelse گفته می شود یک امر توافقی ست و معمولا در زمان موافقت نهایی فروشنده برای قبول پیشنهاد قیمت نهایی خریدار مورد توافق قرار می گیرد.

نکته مهم دیگری که در زمان تنظیم قرارداد باید به آن توجه کنید موضوع بیمه ی مسکن خریداری شده شما یا Boligkjøperforsikring است. معمولا در زمان تنظیم قرارداد،فروشنده بیمه ی مسکن فروخته شده خودش را لغو می کند و شما بعنوان خریدار مسئول هستید که خانه ی خود را بیمه کنید. توجه کنید که بیمه ی Boligkjøperforsikring با بیمه ای که مربوط به بیمه ی اسباب اثاثیه داخل خانه  می شود و به آن Innboforsikring گفته می شود کاملا متفاوت است. مسئولیت اینکه خانه و اسباب اثاثیه داخل منزل خودتان را بیمه کنید یا نکنید کاملا در اختیار شماست.

در پایان، از سوی بانک مدارکی مربوط به وام بانکی برای شما ارسال می شود که در آن به روشنی میزان سود بانکی وام و جدول پرداخت ماهیانه شما و همچنین اینکه چه میزان از هر پرداختی ماهیانه شما سود است و چه میزان بازپرداخت واقعی وام شماست در آن کاملا مشخص شده است.معمولا وامهای بانکی به دو بخش وام اصلی و وام تکمیلی یا Top-up Loan تقسیم بندی می شوند. شما می توانید در ابتدای قرارداد یا در هز زمان پس از آن جدول پرداختی ماهیانه خودتان را تغییر دهید یعنی بطور مثال، مبلغ قسط ماهیانه تان را کم و زیاد کنید.بدیهی ست که کم کردن اقساط به معنی پرداخت سود بیشتر و بازپرداخت وام در مدت زمان طولانی تر و زیاد کردن اقساط ماهیانه به معنی پرداخت سود کمتر و کوتاه کردن مدت زمان بازپرداخت وام می باشد.

شما همچنین این امکان را دارید که در هر زمان پس از خرید خانه، با هر بانک یا هر موسسه اعتباری دیگری که به شما سود کمتری با شرایط بهتری را پیشنهاد می کند وارد مذاکره شوید و وام بانکی خودتان را به آنجا منتقل کنید و از آن پس اقساط ماهیانه را به آنها پرداخت کنید. پس از امضای قرارداد وام بانکی با بانک یا موسسه اعتباری موردنظرتان، اقساط ماهیانه بصورت خودکار از حساب پس اندازتان در هر بانکی که درآمد ماهیانه تان به آنجا واریز می شود برداشت می شوند.

پیوندهای مربوط:

راهنمای ایجاد تغییرات در وام مسکن در نروژ

چالش های مهاجران در نروژ برای خرید خانه در شهر اُسلو

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت»در ایران کمک کنیم.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. الهه می‌گوید:

  بسیاااار عالی، جامع و مفید، ممنون

  لایک

 2. mohsen می‌گوید:

  سلام
  چرا ادرس finn.no در ایران باز نمیشود؟

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.