واکنش نماینده ایرانی تبار به یک آگهی استخدام در نروژ

زیرآسمان نروژ: انتشار یک آگهی استخدام نیرو در بخش مدیریت شهری در منطقه «فینمارک» در یکی از استان های شمالی نروژ موجب اعتراض «فرید شریعتی بیدار» – سخنگوی امور اجتماعی حزب محیط زیست نروژ- شد.

در این آگهی استخدام نیرو، شرط الزام «تک تابعیتی نروژ بودن» برای کار در بخش بین الملل یک موقعیت شغلی در زمینه مدیریت شهری به چشم می خورد که به موجب آن افرادی که به غیر از تابعیت نروژی دارای تابعیت های دیگر هستند بصورت خودکار از فرصت اشتغال محروم می شوند.

این نماینده ایرانی-سوئدی که خود نیز پس از اجرای قانون به رسمیت شناختن حق دوتابعیتی در نروژ (از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی) به تازگی توانسته است که تابعیت نروژی خود را نیز بدست آورد، می گوید که به موجب این آگهی استخدام اگر می خواهید رئیس بخش بین الملل در شهرداری های استان «ترومس و فینمارک» در شمال نروژ شوید ، اینکه فقط یک شهروند نروژ باشید شرط کافی برای احراز صلاحیت نخواهد بود بلکه بایستی تابعیت هیچ کشور دیگری را هم نداشته باشید. امری که فرید شریعتی آن را تبعیض آمیز و غیرقابل قبول می داند. وی معتقد است که قانون داشتن تابعیت نروژی برای اینکه بتوانید در پارلمان نروژ بعنوان نماینده مردم حضور داشته باشید قابل درک است اما اینکه دوتابعیتی بودن مانعی برای احراز یک شغل مدیریتی که از سایر جهات صلاحیت و شایستگی آن را دارید بشود، قابل درک نیست.

اما Øysten Ruud معاون مدیریت شهری در استان «ترومس و فینمارک» با این نظر فرید شریعتی موافق نیست زیرا معتقد است که گذاشتن این شرط موجب می شود که دیگر تردیدی در علاقه مندی ها و درنظر گرفتن منافع شغلی و ملی فردی که در نهایت به این موقعیت شغلی دست می یابد باقی نماند. وی می افزاید که داشتن تجربه و نگرشی که صرفا و صرفا از یک شهروند تنها نروژی انتظار می رود، در انتخاب آنها برای فردی که قرار است در سطح بین المللی و تعامل با سایر بخش های دولتی مشغول بکار شود عاملی بسیار مهم است. وی بعنوان مثال می گوید که در یک جلسه رسمی مدیریتی که فردی با حق شهروندی هم نروژی و هم مثلا روسی حضور پیدا می کند، ممکن است این ابهام کلی بوجود بیاید که وی براستی کدام منافع ملی را نمایندگی می کند و در صورت بروز چنین وضعیتی، ریاست آن بخش و ریاست کل آن سازمان ممکن است برای شرکت در بحث های بعدی صلاحیت نداشته باشند و این ما را در وضعیت بدی قرار خواهد داد که قطعا مطلوب ما نخواهد بود.

یک سخنگوی اداره مهاجرت در این باره به شبکه نروژی NRK می گوید که داشتن تابعیت نروژی برای خدمت در بخش های دولتی یک تصمیم قانونی ست اما هیچ منع قانونی هم برای داشتن تابعیت های مضاعف دیگر وجود ندارد. در حال حاضر، تعداد زیادی از سیاستمداران هستند که در دولت سوئد (به گفته فرید شریعتی مثل Ebba Busch Thor رهبر حزب دموکرات مسیحی سوئد با تابعیت سوئدی و نروژی) و یا در بخش های دولتی در سایر کشورهای اروپایی مشغول به کار هستند و چند تابعیتی هستند و مشکلی برای استخدام یا ادامه کار آنها وجود ندارد اما در مورد این آگهی استخدام خاص، اگر آنها (کارفرما) معتقدند که مثلا داشتن ملیت روسی مشکلی برای آن موقعیت شغلی می تواند ایجاد کند، می توانند آن را در آگهی استخدام بعنوان شرط استثناء قرار دهند اما نبایستی شرایط به گونه ای باشد که افرادی که بغیر از تابعیت نروژی، تابعیت کشورهای دیگری مثل سوئد یا غنا یا هر کشور دیگری را دارند نتوانند برای آن موقعیت شغلی اقدام کنند.

فرید شریعتی بیدار به هرصورت به این توضیحات بسنده نکرده است و برای حصول اطمینان، از شورای شهر استان «ترومس و فینمارک» درخواست کرده است که صلاحیت وی را برای این موقعیت شغلی تایید بررسی کنند که البته همچنان منتظر پاسخ آنهاست. وی می گوید که در صورت رد صلاحیتش، می خواهد شکایتی را تنظیم و ثبت کند اما با اینحال معاون مدیریت شهری در استان «ترومس و فینمارک» تأکید می کند که هیچ مشکلی برای استخدام داوطلبان با سابقه مهاجرت وجود ندارد و متن این آگهی از پیش با اتحادیه ها و سیاستمداران مسئول در این رابطه مورد بحث قرار گرفته است.

بدین ترتیب، احتمال این می رود که موضوع این آگهی استخدام بزودی بر روی میز نماینده سازمان برابری جنسیتی و ضدتبعیض نروژ- Hanne Bjurstrøm– قرار گیرد.

منابع و پیوندهای مرتبط:

https://www.nrk.no/tromsogfinnmark/nekter-utlendinger-sjefsjobb_-_-bakstreversk-og-diskriminerende-1.15315873

نگاهی به قانون منع تابعیت دوگانه در نروژ

تابعیت دوگانه در نروژ به رسمیت شناخته شد

مرور یک پرونده؛ چالش حجاب در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.