آخرین آمار جمعیت مهاجر در نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان آمار نروژ SSB، تعداد 979,254 نفر بعنوان مهاجر و همچنین فرزندان جمعیت مهاجر که در نروژ متولد شده اند مجموعا جمعیت مهاجر نروژ را تشکیل داده اند که این میزان در قیاس با جمعیت بالغ بر پنج میلیونی کشور یعنی 18.2 درصد از کل جمعیت فعلی نروژ که در حدود 14.7 درصد از آن سهم مهاجران و در حدود 3.5 درصد نیز سهم فرزندان بدنیا آمده مهاجران در نروژ است.

لازم به ذکر است که اطلاعاتی که در این بخش تنظیم و گردآوری به زبان فارسی شده است، برگرفته از آخرین آماری ست که توسط این سازمان تاکنون ثبت و منتشر شده است و برای نخستین بار است که از یک رسانه غیرنروژی و فارسی زبان منتشر می شود.

جمعیت مهاجران و افراد متولد در نروژ با والدین مهاجر در نروژ بر اساس قاره یا محل جغرافیایی

بیشترین میزان مهاجران در نروژ در سال 2020 میلادی به ترتیب از قاره اروپا (48 درصد) و سپس از قاره آسیا ( 33.5 درصد) و قاره آفریقا (14 درصد) آمده اند. سایر مهاجران از دیگر قاره های جهان به نروژ مهاجرت کرده اند.

بزرگترین گروه های مهاجر در نروژ

 صرفنظر از جمعیت افراد متولد در نروژ با والدین مهاجر، بزرگترین جمعیت مهاجر نروژ را مهاجران اتباع لهستان با 101,153 نفر تشکیل داده اند و مهاجران اتباع لیتوانی با 40,632 نفر در رده دوم و مهاجران اتباع سوئد با 35,568 نفر در رده سوم قرار دارند. مهاجران اتباع سوریه با 31,952 نفر و مهاجران اتباع سومالی با 28,554 نفر در رده های چهارم و پنجم فهرست قرار دارند. مهاجران اتباع ایران با 18,487 نفر در رده سیزدهم و مهاجران اتباع افغانستان با 17,293 نفردر رده پانزدهم این فهرست قرار گرفته اند.

آمار جمعیت مهاجر در نروژ بر اساس مکان تولد

بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ که هم پدر و هم مادر متولد در نروژ بوده اند (پس از خود نروژی ها با حدودا سه میلیون و هشتصدهزارنفر) به اتباع کشور سوئد(34,524 نفر) و پس از آن به اتباع کشور دانمارک(32,677 نفر) و آمریکا(28,310 نفر) تعلق دارد. سهم ایرانیان مهاجر در این قسمت 392 نفر و 8 نفر برای مهاجران افغانستانی ست.

بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ که والدین مهاجرداشته اند( هم پدر و هم مادر متولد خارج از نروژ) به اتباع کشور پاکستان(17,565 نفر) تعلق دارد و پس از آن به اتباع کشورهای سومالی(14,719 نفر) و لهستان(14,263 نفر) مربوط می شود. سهم ایرانیان مهاجر در این قسمت 4,844 نفر و 4,649 نفر برای مهاجران افغانستانی ست.

بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ که یکی از والدین(پدر یا مادر) در نروژ متولد شده اند، به اتباع کشور سوئد(6825 نفر) تعلق دارد و پس از آن به اتباع کشورهای آمریکا(4359 نفر) ودانمارک(4062 نفر) مربوط می شود.سهم ایرانیان مهاجر در این قسمت 37 نفر و 4 نفر برای مهاجران افغانستانی ست.

بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ که یکی از والدین(پدر یا مادر) در خارج از نروژ متولد شده اند، به اتباع کشور سوئد(41,918 نفر) تعلق دارد و پس از آن به اتباع کشورهای دانمارک(31,332 نفر) وانگلستان(21,022 نفر) مربوط می شود. سهم ایرانیان مهاجر در این قسمت 2,980 نفر و 320 نفر برای مهاجران افغانستانی ست.

در جدول زیر، می توانید جزئیات بیشتری از این آمار را برای برخی از کشورهای انتخاب شده (منتخب «زیرآسمان نروژ» از نظر بیشترین تعداد و اهمیت آن برای مخاطبان) مشاهده کنید.

آخرین آمار مهاجرت به نروژ

آمار جمعیت مهاجر در نروژ بر اساس دلیل مهاجرت

نمودار زیر، مهمترین دلایل مهاجرت به نروژ را طی سالهای گذشته در نروژ نشان می دهد.

همانگونه که مشاهده می کنید، مهاجرت بر اساس کار (دریافت پیشنهاد کاری) از سال 2003 میلادی تا سال 2008 میلادی روندی صعودی داشته است. در سال 2008 میلادی با رکود اقتصادی در دنیا، این روند کاهش می یابد و سپس از سال 2009 میلادی تا سال 2011 میلادی مجددا رشد می کند(به اوج خود میرسد) و پس از آن دوباره روندی نزولی را در پیش می گیرد تا بین سال 2017 تا 2019 میلادی کمی بهبود می یابد.

بر اساس نمودار بالا، روند مهاجرت بر اساس پیوندهای خانوادگی روندی تقریبا رو به رشد را از دهه نود میلادی تجربه کرده است و در سال 2012 میلادی به نقطه اوج خود رسید اما پس از آن تقریبا روندی نزولی را تجربه کرده است.

مهاجرت بر اساس تحصیل ( ادامه تحصیلات در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نروژ) روندی تقریبا افزایشی را از دهه نود میلادی تا سال 2011 میلادی و پس از آن تقریبا روندی کاهشی و در سه سال اخیر روندی تقریبا ثابت را نشان می دهد.

روند مهاجرت بر اساس پناهندگی به نروژ روندی بسیار متغیر و ناپایدار را به خود دیده است. این روند در سال 2016 میلادی با بیشترین رشد و در سال 1996 میلادی با کمترین میزان همراه بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، بیشترین تعداد جمعیت مهاجر که با پیشینه پناهندگی در نروژ زندگی می کنند به ترتیب به کشورهای سومالی، عراق، سوریه و اریتره تعلق دارد.

آمار پناهندگان و خانواده های پناهندگان در نروژ

بر اساس آخرین آمار منتشرشده، کل جمعیت پناهندگان و خانواده های آنها که در نروژ زندگی می کنند، 238,281 نفر است که در مجموع 4.4 درصد از کل جمعیت فعلی نروژ را تشکیل می دهد.

آمار درخواست های پناهندگی در نروژ و نتایج آن در سال 2020 میلادی

در جدول زیر، آخرین آمار تصمیمات نهایی گرفته شده درمورد درخواست های پناهندگی برخی ملیت ها در نروژ (منتخب «زیرآسمان نروژ» از نظر بیشترین تعداد و اهمیت آن برای مخاطبان) طی سال 2020 میلادی به تصویر کشیده شده است که نشان می دهد از مجموع 76 پرونده، 33 پرونده پناهجویان ایرانی (پناهجویانی که گذرنامه ایرانی داشته اند و در زمان پناهجویی آن را ارائه کرده اند و نه افراد بی هویت) با ریجکتی یا مردودی همراه بوده است. این میزان برای همین تعداد پرونده پناهجویان افغانستانی، 14 پرونده بوده است. همچنین از 76 پرونده ارائه شده برای هر کدام از این ملیت ها، با هشت پرونده پناهجویان ایرانی و هفت پرونده پناهجویان افغانستانی بر اساس قانون «دابلین«(بازگشت به کشور مبداء ورودی) تصمیم گیری شده است و به ترتیب سه و هشت پرونده از پناهجویان ایرانی و افغانستانی به اقامت در کشور امن سوم منتهی شده است. اطلاعات تکمیلی را می توانید از بخش مربوطه در سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا مشاهده کنید.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت سازمان آمار نروژ

سایت اداره مهاجرت نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه فیسبوک «زیرآسمان نروژ»

صفحه تلگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه یوتیوب «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.