تازه ترین آمار تلفات جاده ای در نروژ

زیرآسمان نروژ: براساس تازه ترین آمار منتشرشده توسط سازمان حمل و نقل جاده ای نروژ، آمار تلفات جانی جاده ای در نروژ در سال ۲۰۲۰ میلادی به زیر رقم صد نفر( ۹۵نفر) رسیده است. این برای اولین بار از سال ۱۹۴۷میلادی به اینسوست که در نروژ کمتر از صد نفر در طول یک سال در جاده ها جان باخته اند. آمار تلفات جاده ای در سال ۲۰۲۰ میلادی در نروژ به نسبت دوسال پیشتر از آن، حدودا ۱۲ درصد(سیزده نفر) کاهش داشته است.

This image has an empty alt attribute; its file name is 67c82d56-9fa1-4da6-8431-e0e39a4dd3b0.jpg
Photo: Vegard Damsgaard

وزیر حمل و نقل و ارتباطات نروژ- «کُنوت آرلید هارَیده» – درباره میزان تلفات ثبت شده در سال گذشته میلادی گفت: «این رقم گواهی می دهد که جاده های امروز از هر زمان دیگری ایمن تر هستند. البته، ما دانیم که برای همه ۹۵ کشته شده، اقوامی مانده اند که فقدان بزرگی را تجربه کرده اند و من به آنها فکر می کنم. ما هنوز نمی توانیم خوشحال باشیم زیرا تا رسیدن به تعداد تلفات صفر مسیری طولانی در پیش داریم.»

Minister of Transport and Communications,
Knut Arild Hareide, Photo: Vidar Ruud

همانند هرسال، بیشتر تلفات جاده ای سال گذشته در نروژ به حوادث رانندگی به دسته خودروهای شخصی(۴۷ نفر) و دسته موتورسیکلت ها (۲۰ نفر) اختصاص داشت. تعداد تلفات جاده ای دوچرخه سواران همانند سال پیشتر از آن، شش نفر و در بخش برخورد با عابر پیاده سیزده نفر ثبت شد. در جدول زیر، تعداد تلفات جاده ای در نروژ را براساس وسیله نقلیه در طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است.

از نظر نوع برخورد، بیشترین تعداد تلفات جاده ای در پی برخورد به هم و خروج از مسیرحرکت گزارش شد. در جدول زیر، تعداد تلفات جاده ای در نروژ را بر اساس نوع برخورد در طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است.

از نظر مکان جغرافیایی، بیشتر حوادث مرگبار در شهرستان بزرگ «ویکن» در حومه شهر اُسلو و کمترین آن در استان های «آگدر» و «موره رومسدال» رخ داده است. در جدول زیر، تعداد تلفات جاده ای در نروژ را به ترتیب استان ها در طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است.

از نظر جنسیت، از تعداد ۹۵نفر تلفات جاده ای در سال گذشته میلادی در نروژ، ۷۸ نفر مرد و ۱۷ نفر زن بودند.

از نظر سنی، در سال ۲۰۲۰ میلادی تنها دو کودک زیر پانزده سال در حوادث رانندگی در نروژ جان باختند. البته این در حالیست که در سال پیشتر از آن، هیچ کودکی در جاده های نروژ جانش را از دست نداده بود.

بیشتر در این باره بخوانید:

آمار تلفات کودکان و موتورسواران(اسکوتر) در تصادفات رانندگی در نروژ به «صفر» رسید

در جدول زیر، تعداد تلفات جاده ای در نروژ را براساس سن و جنسیت در طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است.

از نظر زمانی، بیشترین تلفات جاده ای سال گذشته میلادی در نروژ در ماه های تعطیلات یعنی در دو ماه جولای و دسامبر با ده نفر تلفات در هر کدام از این ماهها رخ داده است. در جدول زیر، تعداد تلفات جاده ای در نروژ را به ترتیب ماههای سال در طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است.


منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/nordland/95-personer-mistet-livet-i-trafikken-i-2020-_-forste-gang-under-100-trafikkdrepte-1.15309536

https://www.vegvesen.no/hovedside/nyheter/historisk-lave-dodstall-pa-norske-veier-i-2020

https://www.aftenbladet.no/innenriks/i/mB582p/95-doede-i-trafikkulykker-i-norge-i-fjor-82-prosent-av-dem-var-menn

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.