فهرست ثروتمندترین افراد در نروژ

زیرآسمان نروژ: با انتشار فهرست کامل اسامی بیشترین مالیات دهندگان در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط سازمان مالیاتی نروژ، فهرست ثروتمندترین افراد در نروژ نیز بر اساس میزان درآمد، میزان سرمایه یا ثروت و میزان مالیات پرداختی شان در طی سال گذشته میلادی مشخص شد. لازم به ذکر است که در نروژ بر اساس قانون، دسترسی آزاد تمامی افراد به میزان درآمد و یا ثروت و یا مالیات پرداختی دیگر افراد موضوعی کاملا شفاف و غیرمحرمانه بشمار می آید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر از این موضوع به مطلب پیشین سایت در اینجا مراجعه کنید. در ادامه به معرفی کوتاه ده نفر از ثروتمندترین افراد در نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی خواهیم پرداخت.

ده نفر از ثروتمندترین افراد در نروژ بر اساس میزان ثروت شان در سال 2019 میلادی

۱ – گوستاو ماگنار ویتسوئه Gustav Magnar Witzøe

این جوان-۲۷ ساله- نروژی متولد شهر Frøya نروژ با ثروتی معادل ۲۰.۹ میلیارد کرون(حدودا ۲.۴ میلیارد دلار) ثروتمندترین فرد در نروژ و یکی از جوانترین افراد ثروتمند در دنیاست که عمده ثروتش را از راه ارث پدری بدست آورده است. پدر وی -«گوستاو ویتسوئه» – بنیانگذار شرکت پرورش ماهی سالمون «سالمار SalMar» در نروژ است که یکی از بزرگترین شرکت های پرورش ماهی سالمون در دنیا بشمار می آید. در سال ۲۰۱۳ میلادی، پدر گوستاو ماگنار برای اجتناب از پرداخت مبلغ هنگفتی مالیات بر ارث در نروژ، ۴۷ درصد از سهام شرکت را به نام پسرش کرد. گوستاو در سال ۲۰۱۹ میلادی، حدودا ۱۸۳ میلیون کرون درآمد داشت و حدودا ۲۳۵.۵ میلیون کرون مالیات (شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت) به دولت پرداخت کرد.

Gustav Magnar Witzøe, Photo: Adressa.no
Gustav Witzøe, Photo: ingar Storfjell, Scanpix

۲ – شل اینگه روکه Kjell Inge Røkke

«شل اینگه روکه» تاجر نروژی -۶۲ ساله- در سال ۲۰۱۸ میلادی، با ثروتی معادل ۲۰.۴ میلیارد کرون (حدودا ۲.۳ میلیارد دلار) ثروتمندترین فرد در نروژ بود اما اکنون جای خود در صدر فهرست ثروتمندترین افراد در نروژ را به گوستاو ماگنار ۲۷ ساله داده است. ثروت روکه در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۹.۴ میلیارد کرون رسید. وی در سال گذشته میلادی، ۱۶۵ میلیون کرون از درآمد و ثروت خود را نیز بعنوان مالیات پرداخت کرد. روکه در سن ۱۸ سالگی یک ماهیگیر ساده بود. وی که هیچگونه تحصیلات متوسطه و عالیه ندارد پس از مدتی برای کار روی کشتی های ماهیگیری به ایالت آلاسکا در آمریکا رفت و طولی نکشید که با پس اندازهای خود یک شرکت آمریکایی محصولات دریایی را خریداری کرد و آن را توسعه داد. دراواسط دهه نود میلادی به نروژ بازگشت و سهام شرکت آکر Aker را خریداری کرد که بعدها به یکی از بزرگترین شرکت های نفتی نروژ تبدیل شد. وی در حال حاضر سهامدار عمده شرکت نفتی Aker ASA است.

Kjell Inge Røkke, Photo: NTB Scanpix

۳ – ایوار اریک تولفسن Ivar Erik Tollefsen

«ایوار اریک تولفسن«- ۵۹ ساله- متولد شهر «اسلو» و بنیانگذار و مالک شرکت سرمایه گذاری مسکن Fredensborg است که ثروتش در سال گذشته میلادی، ۹.۲ میلیارد کرون(حدودا یک میلیارد دلار) بوده و حدودا ۱۵۵ میلیون کرون هم بعنوان مالیات به دولت پرداخت کرده است. وی فعالیت های تجاری خود را در سال ۱۹۹۴ میلادی با خرید ۲۰ آپارتمان در شهر اسلو آغاز کرد و به تدریج با گسترش فعالیت های خرید و فروش مسکن در سال ۲۰۰۱ میلادی، با عقد یک قرارداد با شهرداری اسلو ساختمان های بیشتری را خریداری کرد که موجب رشد قابل توجه ثروت وی شد.

Ivar Erik Tollefsen, Photo: Lasse Åkerström

۴ – اد ریتان Odd Reitan

«اد ریتان«- ۶۹ ساله- میلیاردر نروژی متولد شهر «تروندهایم» نروژ، بنیانگذار گروه شرکت های «ریتان گروپ Reitangruppen» است که فروشگاههای مواد غذایی زنجیره ای «رما Rema 1000» یکی از آنهاست. وی در سال ۱۹۷۲ میلادی همراه با پدرش به فعالیت های تجاری در حیطه خرده فروشی مواد غذایی پرداخت و پس از مدتی در سال ۱۹۷۹ میلادی، شرکت فروشگاههای مواد غذایی زنجیره ای «رما» را بر اساس قیمت های ارزان و تخفیف های ویژه تاسیس کرد که در آن زمان تحولی بزرگ در این زمینه بشمار می آمد. نخستین فروشگاه در سال ۱۹۹۴ میلادی در دانمارک بازگشایی شد و در سال ۲۰۰۰ میلادی، این شرکت با مجموعه فروشگاههای «ناروسن Narvesen» و «7-Eleven» ادغام شد و به تدریج با در اختیار گرفتن سهام بسیاری دیگر از شرکت های بزرگ و کوچک به ثروتی هنگفت دست یافت. در سال گذشته میلادی، ثروت ریتان حدود ۶ میلیارد کرون(حدودا ۶۹۵ میلیون دلار) و درآمدش ۳.۸ میلیون کرون بود که حدود ۵۳ میلیون کرون از مجموع درآمد و ارزش ثروتش را بعنوان مالیات به دولت نروژ پرداخت کرد.

Odd Ritan, Photo: Eivind Yggeseth

۵ – کاتارینا آندرسن Katharina Gamlemshaug Andersen

«کاتارینا آندرسن«-۲۵ ساله- متولد شهر «اسلو» یکی از دو زنی ست که درفهرست ده نفر از ثروتمندترین افراد نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار دارد. وی در سال ۲۰۲۰ میلادی، از سوی مجله «فوربس Forbes» لقب سومین جوان ثروتمند جهان را از دریافت کرد. وی که هم اکنون در شهر «لندن» زندگی می کند، ثروتش را از راه ارث پدری بدست آورده است. پدر وی -«یوهان هنریک آندرسن» – بنیانگذار و مالک شرکت هلدینگ سرمایه گذاری Ferd AS است که در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۴۲.۲ درصد از سهام شرکت را به نام هر یک از دخترانش(کاتارینا و الکساندرا ۲۴ ساله) کرد. میزان ثروت این دختر جوان نروژی در سال ۲۰۱۹ میلادی در حدود ۵.۸۹ میلیاردکرون(حدودا ۶۷۴ میلیون دلار) و میزان مالیات پرداختی اش به دولت در حدود ۵۰ میلیون کرون گزارش شده است.

Katharina Andersen, Photo: Frédéric Boudin/Ferd

۶ – الکساندرا آندرسن Alexandra Gamlemshaug Andersen«

«الکساندرا آندرسن«- ۲۴ ساله- که یکسال از خواهرش «کاتارینا» کوچکتر است، دومین زن ثروتمند نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی است. وی در سال ۲۰۱۶ میلادی زمانی که فقط ۱۹ سال داشت، لقب ثروتمندترین جوان جهان را از سوی مجله «فوربس Forbes» دریافت کرد که این عنوان را برای سه سال متوالی حفظ کرد. وی همانند خواهر بزرگترش، ثروتش را از راه ارث پدری و سهام انتقالی شرکت سرمایه گذاری Ferd AS بدست آورده است. میزان ثروت این دختر جوان نروژی در سال ۲۰۱۹ میلادی در حدود ۵.۸۸ میلیارد کرون (حدودا ۶۷۳ میلیون دلار) و میزان مالیات پرداختی اش به دولت در حدود ۵۰ میلیون کرون گزارش شده است.

Alexandra Andersen, Photo: Frédéric Boudin/Ferd
Alexandra G. Andresen (right ) together with her father Johan H. Andresen (left) and her older sister Katharina G. Andresen (middle). (Photo: Frédéric Boudin/Ferd)

۷ – فردریک ویلهلم موهن Fredrik Wilhelm Mohn

«فردریک ویلهلم موهن«- ۴۳ ساله- متولد شهر «برگن» نروژ بنیانگذار و مالک شرکت سرمایه گذاری Perestroika است که آن را به کمک سرمایه و ارث پدری خودش تاسیس کرده است. وی فرزند – «تروند موهن Trond Mohn«- سرمایه گذار ۷۷ ساله موفق نروژی ست که در جایگاه دهم ثروتمندترین افراد نروژ در سال گذشته میلادی قرار دارد.در سال گذشته میلادی، ثروت فردریک حدود ۴.۹ میلیارد کرون(حدودا ۵۷۱ میلیون دلار) و درآمدش ۵۰.۵ میلیون کرون بود که حدود ۵۸ میلیون کرون از مجموع درآمد و ارزش ثروتش را بعنوان مالیات به دولت نروژ پرداخت کرد.

Fredrik Wilhelm Mohn, Photo: Magne Turøy

۸ – ماگنوس ریتان Magnus Reitan

«ماگنوس ریتان»- ۴۵ ساله- متولد شهر «تروندهایم» نروژ، از مدیران ارشد و سهامداران عمده گروه شرکت های «ریتان گروپ» است. وی تحصیلکرده رشته اقتصاد در مدرسه اقتصاد شهر اسلو و همچنین در دانشگاه بین المللی فلوریدا در آمریکاست. وی فرزند کوچک «اد ریتان» – بنیانگذار شرکت های «ریتان گروپ» در نروژ است . در سال گذشته میلادی، ثروت ماگنوس در حدود ۴.۸ میلیارد کرون(حدودا ۵۵۹ میلیون دلار) و درآمدش ۱۱۰.۵ میلیون کرون بود که حدود ۷۷ میلیون کرون از مجموع درآمد و ارزش ثروتش را بعنوان مالیات به دولت نروژ پرداخت کرد.

Magnus Reitan, Photo: REMA 1000

۹ – اوله رابرت ریتان Ole Robert Reitan

«اوله رابرت ریتان«- ۴۹ ساله- متولد شهر «تروندهایم» نروژ، مدیر بازاریابی و سهامدارعمده گروه شرکت های «ریتان گروپ» است. وی تحصیلکرده رشته اقتصاد، برادر بزرگتر «ماگنوس ریتان» و فرزند ارشد «اد ریتان» – بنیانگذار شرکت های «ریتان گروپ» در نروژ است .در سال گذشته میلادی، ثروت رابرت در حدود ۴.۸ میلیارد کرون (حدودا ۵۵۹ میلیون دلار) و درآمدش ۹۱ میلیون کرون بود که حدود ۷۰ میلیون کرون از مجموع درآمد و ارزش ثروتش را بعنوان مالیات به دولت نروژ پرداخت کرد.

Ole Robert Reitan, Photo: REMA 1000
Brothers Magnus og Ole Robert Reitan together with Odd Reitan. Owner of Reitan-group, Rema 1000, 7-Eleven and Narvesen. Photo: Ned Alley

۱۰- تروند موهن Trond Mohn

«تروند موهن» -۷۷ ساله- سرمایه گذار موفق نروژی متولد شهر «برگن» نروژ است که از سال ۱۹۸۶ میلادی مدیرعامل شرکتی ست که پدرش آن را تاسیس نمود. پدر تروند- «فرانک موهن» – صعنتگر نروژی و بنیانگذار شرکت تولیدی Framo (Frank Mohn) AS است که در زمینه تامین تجهیزات صنایع نفت و گاز فعالیت دارد. تروند از ثروت خودش برای کمک به فعالیت های زیادی از جمله انجام پروژه های تحقیقاتی در دانشگاهها و ساخت مراکز فرهنگی و ورزشی در نروژ استفاده کرده است و از دو دانشگاه برگن و ترومسو در نروژ مدرک دکترای افتخاری هم دریافت کرده است. در سال گذشته میلادی، ثروت تروند در حدود ۴.۴ میلیارد کرون (حدودا ۵۰۹ میلیون دلار) و درآمدش ۵۹۸ میلیون کرون بود که حدود ۲۲۷ میلیون کرون از مجموع درآمد و ارزش ثروتش را بعنوان مالیات به دولت نروژ پرداخت کرد.

Trond Mohn, Photo: NRK
Frederik Mohn (right) together with his father Trond Mohn (left) and the painting at background showing Frank Mohn (Founder of Frank Mohn AS), Photo: Frank Mohn AS

اسامی ده نفر از ثروتمندترین افراد در نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی به همراه سال تولد و منطقه سکونت آنها بر اساس میزان ثروت شان :

فهرست کامل ثروتمندترین افراد در نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب میزان درآمد، ثروت و مالیات پرداخت شده در اینجا قابل مشاهده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://e24.no/norsk-oekonomi/i/6zPB48/gustav-magnar-witzoee-er-norges-rikeste-rykker-forbi-roekke

https://www.nrk.no/norge/skattelistene_-disse-tjente-mest-i-fjor-1.15277391

آشنایی با نظام مالیاتی نروژ

زیر ذره بین: اظهار نامه های مالیاتی جدید در نروژ

تازه ترین آمار از میزان درآمد و هزینه های زندگی در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه فیسبوک «زیرآسمان نروژ»

صفحه تلگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه یوتیوب «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.