آغاز صدور کارت های ملی هوشمند در نروژ

زیرآسمان نروژ: سرانجام از روز سی ام نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، فرایند صدور کارت های شناسایی نروژی(کارت ملی هوشمند نروژی) در سرتاسر کشور آغاز شد. قرار است از این کارت های شناسایی ملی بجای گذرنامه یا گواهینامه رانندگی در زمان هایی که نیاز به اثبات هویت افراد هست (مثل زمان مراجعه به بانک یا اداره پست) و‌ یا بجای گذرنامه در زمان مسافرت به کشورهای اروپایی و منطقه اقتصادی اروپا استفاده کرد. داشتن این کارت های شناسایی کاملا اختیاری ست.

کارت ها در دو نوع قرمز و سبز صادر می شوند که از کارت های شناسایی سبزرنگ نمی توان بجای گذرنامه استفاده کرد اما از کارت های قرمزرنگ می شود بجای گذرنامه در نروژ و سایر کشورهای اروپایی هم استفاده کرد. کارت های شناسایی جدید بیومتریک و دارای ضریب امنیتی بهتری هستند و دارای اندازه استاندارد همانند کارت های معمول بانکی هستند و براحتی در جیب جا می شوند.

قرار بود مراحل صدور کارت های شناسایی ملی در سال ۲۰۱۶ میلادی به پایان برسد اما این پروژه چندین بار به دلایل مختلف از جمله به دلایل مالی و سپس بحران کرونا با وقفه های متوالی مواجه شد و در نهایت با هزینه ۷۵۰میلیون کرونی(۱۵۰میلیون کرون بیشتر از هزینه برآوردی اولیه) به پایان رسید.

هزینه صدور کارت های شناسایی برای افراد بزرگسال ۵۷۰ کرون و برای کودکان ۳۴۲ کرون تعیین شده است. برای دریافت کارت شناسایی ملی بایستی شهروند نروژ باشید و از سایت پلیس وقت قبلی رزرو کنید.

پانوشت: تا پیش از این، نروژ به همراه کشورهای دانمارک و ایسلند تنها کشورهایی در اروپا بودند که شهروندان شان از کارت شناسایی ملی برخوردار نبودند. در نروژ، معمولا از گواهینامه رانندگی یا کارت های بانکی عکسدار بعنوان مدرک شناسایی عکسدار استقاده می شود اما از چند سال پیش، بانکها در نروژ به دلایل امنیتی و در جهت جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی، دیگر برای مشتریان شان کارت های بانکی عکسدار صادر نمی کنند. در چنین شرایطی، لزوم صدور یک کارت شناسایی ملی بیشتر از پیش احساس شد تا جایی که اجرای آن در اولویت وظایف پلیس نروژ قرار گرفت.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/rogaland/kjekt-a-ha_-norges-nye-id-kort-har-kostet-750-millioner-kroner-1.15267457

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/kRv2Lv/her-er-det-nye-id-kortet

صدور کارت های شناسایی و گذرنامه های جدید نروژی از پاییز امسال

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.