شرایط دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) نروژ

در

زیرآسمان نروژ: شرایط برای اقدام جهت دریافت حق شهروندی (سیتیزن شیپی) نروژ برای همگان یکسان نیست. اینکه چند سال دارید، چه زمانی به نروژ آمده اید، چه نوع اقامتی دارید بر روی کل مدت زمانی که بایستی در نروژ زندگی کرده باشید تا بتوانید پس از آن برای دریافت سیتیزن شیپی اقدام کنید تاثیر دارد.

در مطلب زیر فرض شده است که شما ایرانی هستید، قبلا حق شهروندی نروژ را نداشته اید و دارای گذرنامه ای صادره از کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر دارای اقامت دائمی نروژ هستید. دقت هم داشته باشید که از این مطلب فقط و فقط بعنوان یک کمک راهنمای فارسی زبان در کنار منبع اصلی اطلاعات رسمی یعنی سایت اداره مهاجرت نروژ در اینجا کمک بگیرید چون قوانین و مقررات مهاجرت دائما در حال تغییر و بروزرسانی هستند.

با این پیش فرض، اگر فردی تا پیش از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۲۲میلادی، ۷ سال از ۱۰ سال گذشته را در نروژ با اقامت معتبر زندگی کرده باشد و پیش از اقدام دارای اقامت دائمی Permanent Residency باشد یا اگر هنوز برای آن اقدامی نکرده است، شرایط آن را دستکم داشته باشد  (اقامت دائمی عموما پس از ۳ سال زندگی در نروژ قابل اقدام است)، می تواند با ارایه مدارکی از جمله مدارک شناسایی، گواهی عدم سوءسابقه از پلیس (برای افراد ۱۵ سال به بالا) و گواهی یا مدرک زبان نروژی برای دریافت حق شهروندی نروژ و درصورت موفقیت، سپس برای دریافت گذرنامه نروژی اقدام کند.

در صورتی که پس از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۲۲میلادی برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام می کنید و اقامت تان در نروژ از نوع پناهندگی یا الحاق به خانواده پناهنده نیست و از خودتان دارای درآمد کافی(حدود ۳۲۰هزار کرون در سال بصورت ناخالص) نیستید، مدت زمان لازم برای دریافت حق شهروندی نروژ از ۷ به ۸ سال تغییر کرده است. در صورتی که دارای درآمد کافی ذکر شده هستید، می توانید پس از ۶ سال برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر اطلاعیه جدید را بخوانید.

 شرایط و مدارک موردنیاز برای اقدام جهت دریافت حق شهروندی نروژ برای افراد بالای ۱۸ سال

۱- پرداخت هزینه اقدام

۲- ارائه مدارک شناسایی یا همان گذرنامه

۳- در زمان اقدام، بایستی بصورت دائمی در نروژ مقیم یا ساکن باشید و در ادامه نیز قصد زندگی دائمی در نروژ را داشته باشید.

۴- اگر بین ۱۸ تا ۶۷ سال سن دارید، بایستی گواهی سپری کردن دوره های آموزش زبان نروژی را داشته باشید و یا گواهی قبولی آزمون زبان نروژی (Norskprøve) و گواهی گذراندن آزمون مطالعات اجتماعی (Samfunnskunnskap) را ارائه کنید . برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون مطالعات اجتماعی یا همان آزمون شهروندی نروژ یا Norwegian citizenship test به اینجا مراجعه کنید و برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون زبان نروژی یا Norwegian language test به اینجا مراجعه کنید. حداقل سطح لازم برای اقدام جهت دریافت حق شهروندی نروژ سطح B1 در بخش گفتاری آزمون زبان نروژی ست.

افرادی که در زمره افراد پناهجوی بدون مدارک شناسایی هستند یا در سن بالای ۵۵ سال بر اساس پناهجویی به نروژ آمده باشند یا سن بالای ۵۵ سال دارند و از مزایای از کار افتادگی استفاده می کنند، بایستی در آزمون زبان نروژی در بخش گفتاری سطح دستکم A2 را دریافت کرده باشند.

۵- اگر بالای ۱۵ سال سن دارید، بایستی از پلیس یک گواهی عدم سوء پیشینه تهیه کنید. برای این کار به اینجا مراجعه کنید.

New Requirements for Norwegian Citizenship

۶- در زمان اقدام، بایستی یا دارای اقامت دائمی نروژ یا Permanent Residency باشید و یا اگر هنوز برای آن اقدامی نکرده اید، شرایط آن را داشته باشید. اقامت دائمی معمولا پس از ۳ سال زندگی در نروژ قابل اقدام است. برای اطلاعات بیشتر از شرایط دریافت اقامت دائمی نروژ به اینجا مراجعه کنید.

۷- بایستی در طول ده سال گذشته، دستکم ۷ سال را در نروژ با اقامتی قانونی و معتبر زندگی کرده باشید و هر اقامت تان در نروژ در خلال این ۷ سال، دستکم یکساله بوده باشد. جمله آخر بدان معناست که هر اجازه اقامت صادرشده با مدت اعتبار زیر یکسال در خلال این ۷ سال، جزو مدت زمان لازم برای اقدام جهت دریافت حق شهروندی نروژ محاسبه نمی شود. همچنین، اگر بیش از ۲ ماه در هر سال را به هر دلیلی از جمله سفر تفریحی یا کاری خارج از خاک نروژ بوده باشید، کل مدتی که خارج از نروژ بوده اید (نه فقط آن مدتی که از ۲ ماه بیشتر بوده است) جزو مدت زمان لازم ۷ سال محاسبه نمی شود اما اگر در طول ۷ سال از ۱۰ سال اخیر،در هر سال ۲ ماه یا کمتر از آن را در خارج از خاک نروژ بوده اید، آن مدت زمانی که در خارج از نروژ بوده اید هیچ تاثیری روی مدت زمان لازم ۷ سال نخواهد داشت. برای محاسبه دقیق مدت زمان اقامت تان در نروژ پیش از اقدام برای دریافت حق شهروندی نروژ به مطلبی در اینجا مراجعه کنید.

۸- اگر در نروژ متولد شده باشید یا پیش از ۱۸ سالگی تان به نروژ آمده باشید، مدت زمانی که بایستی منتظر بمانید تا بتوانید برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کنید کوتاهتر است و بایستی دستکم ۵ سال از ۷ سال گذشته را در نروژ بوده باشید و دارای اجازه اقامت معتبر دستکم یکساله در هربار بوده باشید.

۹- دقت کنید که زمانی که برای حق شهروندی نروژ اقدام می کنید، بایستی دارای اقامت معتبر باشید و صرف اقدام کردن برای حق شهروندی نروژ، دلیل قانونی کافی برای ماندن شما در خاک نروژ بدون اقامت معتبر نخواهد بود.

۱۰- همچنین، از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، تمامی افرادی که موفق به دریافت حق شهروندی نروژ می شوند دیگر لازم نیست همانند گذشته از حق شهروندی کشور خودشان انصراف بدهند. شما می توانید بر اساس قوانین نروژ، دو ملیتی یا چندملیتی باشید و لزومی ندارد که داشتن ملیت از کشورهای دیگر را به اداره مهاجرت نروژ یا سایر سازمانها در نروژ اطلاع دهید اما بایستی خودتان با تماس با سفارت خانه  یا کنسولگری های کشور خودتان در نروژاطمینان حاصل کنید که شرایط یا پیامدهای دریافت ملیت مضاعف در کشور خودتان چگونه است و آن را  از پیش به خوبی بررسی کنید.

یک مثال برای نحوه محاسبه مدت زمان زندگی و مدت زمان ازدواج اگر از کشوری از خارج از اتحادیه اروپا هستید

فرض کنید که شما ۵ سال در نروژ با اجازه اقامتی که دستکم در هر بار یکسال معتبر بوده است، زندگی کرده اید و ۲ سال هم هست که با فردی که شهروند نروژ است زندگی کرده اید، به عبارتی دیگر پس از ۳ سال زندگی در نروژ، ۲ سال دیگر را با فردی که شهرند نروژ است زندگی کرده اید. در اینصورت، کل مدت زمان ۵ سال زندگی شما در نروژ با کل مدت زمان ازدواج شما یعنی ۲ سال می تواند جمع شود و در نتیجه شما قادر خواهید بود شرط لازم ۷ سال را احراز کنید.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه مدت زمان ازدواج به مطلب اینجا مراجعه کنید.

مدت زمان انتظار برای دریافت حق شهروندی نروژ

بر اساس آخرین اطلاعات بروز شده سایت اداره مهاجرت نروژ در تاریخ ۱۹ ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی و با پیش فرض اینکه شما یک ایرانی هستید که برای دریافت حق شهروندی نروژ اقدام کرده اید، مدت زمان متوسط انتظار برای بررسی و دریافت نتیجه درخواست شما در حدود ۱۰ ماه از زمان اقدام می باشد. دقت داشته باشید که این مدت زمان تقریبی ست و بستگی به عوامل بسیاری از جمله شرایط پرونده از جمله نقص های احتمالی در پرونده شما دارد که از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد.

برخی عوامل دیگر از جمله داشتن سوابق کیفری (مشروط به محکومیت قطعی از دادگاه و نه موارد برائت شده)، سوابق زندان و همچنین داشتن سوابق جریمه توسط دولت (بطورمثال، جریمه محرومیت از داشتن گواهینامه رانندگی که مجازات آن پرداخت مبلغ جریمه یا تحمل بیش از ۱۰ روز زندان درنظرگرفته شده باشد)، در مدت زمان انتظار برای دریافت حق شهروندی نروژ تاثیرگذار هستند. در اینصورت، مدت زمان هایی که پرونده شما به تاخیر می افتد و بایستی دستکم برای این مدت در انتظار بمانید با توجه به تعداد روزهای مجازات متفاوت است. اطلاعات بیشتر در این مورد را در مطلبی در اینجا دنبال کنید.

اقدام برای دریافت گذرنامه نروژی

پس از دریافت نتیجه درخواست نامه تان و درصورتی که از سوی اداره مهاجرت نروژ موفق به دریافت حق شهروندی نروژ شده باشید، می توانید با رزرو وقت قبلی و با در دست داشتن  گذرنامه فعلی و نامه ای که از اداره مهاجرت دریافت کرده اید، به یکی از ادارات یا شعبات پلیس در نروژ مراجعه کنید و پس از گرفتن عکس و پرداخت هزینه صدور گذرنامه پس از حدودا ۱۰ روز کاری آن را در صندوق پست محل سکونت تان دریافت کنید. اگر از داخل خاک نروژاقدام کرده باشید، می توانید از اینجا برای رزرو وقت پلیس اقدام کنید.

norskpass med politi
Photo: Torkjell Trædal

حق شهروندی نروژ در چه شرایطی لغو می شود؟

حق شهروندی نروژ در یک سری شرایط خاص قابل سلب یا لغو شدن از سوی اداره مهاجرت یا قابل ترک کردن از سوی خود فرد شهروند نروژ است. برای اطلاعات بیشتر در این باره مطلب جدگانه ای که در اینجا درج شده است را بخوانید.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت اداره مهاجرت نروژ

شرایط دریافت حق اقامت دائمی نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت»در ایران کمک کنیم.

10 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. هوشیار می‌گوید:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون… اطلاعات شما در مورد مدت اقامت خارج از نروژ که برای شهروندی محاسبه نمیشود با اطلاعات موجود در سایت UDI متناقض است.
  در سایت یو دی ای نوشته اگر مدت اقامت در هر سال بیشتر از دو ماه باشد.. کل مدت اقامت خارج از نروژ را حساب نمیکنن. بدین معنی که اگه مثلاً کسی ۳ ماه خارج باشه… اینطور نیست که بگن خوب… دو ماهش که مجازه… پس یک ماه اضافه موندی و اون یک ماه حساب نیست. کل ۳ ماه رو از مدت اقامت طرف کم میکنن یا به عبارتی اون ۳ ماه رو براش حساب نمیکنن.
  ولی به این صورت نیست که کل سال رو حساب نکنن !!! مثلاً در مثال بالا برای کسی که ۳ ماه در یک سال خارج بوده.. اون سه ماه رو کم میکنن و ۹ ماه مابقی حساب میشه. اما اگه همون فرد ۲ ماه به جای ۳ ماه خارج رفته بود، کل مدت ۱۲ ماه اون سال رو براش حساب میکردن.
  توضیح کامل ای مطلب در سایت یو دی ای اومده. میتونید به لینک زیر مراجعه کنید.
  https://www.udi.no/en/word-definitions/calculating-the-residence-period-in-citizenship-cases-residence-permits/

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام هوشیار جان و سپاس از مهرت.کاملا حق با شماست و ممنونم از تصحیح بموقع شما.مطلب اصلاح شد.پیروز باشید

   لایک

 2. مسعود می‌گوید:

  با عرض سلام
  تشکر و قدردانی از تمام اطلاعات مهم درباره نروژ و انبارهای روز موفقیت آرزوی ماست برای شما

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.