رسوایی در بزرگترین شرکت نفتی نروژ

زیرآسمان نروژ: در روزهای اخیر، افشای یک خبر درباره عدم گزارش ضرر ۲۰۰ میلیارد کرونی شرکت غول نفتی نروژ-Equinor-یا «استات اویل Statoil» سابق- در جریان سرمایه گذاری های اکتشاف و استخراج نفت در امریکای شمالی در طی ۲۰ سال گذشته، به یکی از مهمترین اخبار در سطح رسانه های نروژ و موجب رسوایی غیرمنتظره این شرکت بزرگ نیمه دولتی شده است. رقم از دست رفته تقریبا نزدیک به کل هزینه ۲۴۱ میلیارد کرونی تحمیل شده به دولت نروژ در جریان اخیر بحران کرونا بوده است.

Equinor sjef
Eldar Sætre مدیرعامل شرکت Equinor

در افشاگری های انجام شده که عموما به کمک رسانه ها (مهمترین و قویترین ابزار نظارت مردم بر عملکرد دولت در نروژ) صورت گرفته است، مشخص شده است که کاهش قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۴ میلادی و سایر دلایل پیش بینی نشده اقتصادی تنها عوامل ایجاد این ضرر هنگفت اقتصادی (به ادعای مسئولان این شرکت) نبوده اند و بسیاری از بریز و بپاش های انجام شده در سطح مدیریتی و اختصاص پاداش های بی حساب و کتاب به مدیران و کارکنان این شرکت، سرمایه گذاری ناکارآمد در بازاریابی ها وعدم مدیریت درست در انتشار گزارش های مالی در نهایت موجب بروز چنین افتضاح کم سابقه ای در سطح اقتصادی کشور شده است.

در گزارشی که روز دوشنبه روزنامه DN نروژ منتشر کرد، اختصاص پاداش هایی نامتعارف حتی تا بیش از ۳ برابر حقوق پایه وپرداخت حقوق هایی حتی بیش از حقوق های متعارف در امریکا از جمله بریز و بپاش های غیرمنتظره این شرکت در دوران سرمایه گذاری های خارجی ذکر شده است. به ادعای این روزنامه اسنادی وجود دارد که ثابت می کند برخی مدیران این شرکت در سال ۲۰۱۲ میلادی حقوقی بین ۳۵۶۰۰۰ دلار تا ۵۲۴۰۰۰ دلار در سال دریافت می کرده اند که در آن زمان حتی از حقوق نخست وزیر آن زمان نروژ- ینس استولتنبرگ- نیز بیشتر بوده است. همچنین بر اساس گزارش یکی از روزنامه های محلی در «هیوستون» امریکا، مشخص شده است که در سال ۲۰۱۳ میلادی، شرکت «استات اویل» در یک حرکت تهاجمی اقدام به استخدام گسترده نیرو و پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار امریکا تنها برای استقرار در یک برج ۲۳ طبقه در این شهر کرده بود. بر اساس گزارشات، تنها ۲۵۰ میلیون کرون از زیان های مالی حاصل شده در بخش پروژه های ساحلی روی داده است و این در حالیست که بیشتر تخصص و تمرکز این شرکت به پروژه های حفاری و استخراج فراساحلی یا Offshore مربوط می شود.

در روزهای اخیر، بسیاری از نمایندگان احزاب مخالف (اپوزیسیون) دولت نروژ از وزیر نفت فعلی نروژ خواسته اند تا در مورد میزان اطلاع دولت از این زیان هنگفت توضیح دهد. «تینا بروو» Tina Bru-وزیر نفت نروژ- که به تازگی از ابتدای سال جاری میلادی و پس از خروج حزب پیشرفت از دولت و در نتیجه برکناری وزیر پیشین نفت نروژ-سیلوی لیستهاوگ– به این مقام رسیده است در این باره به روزنامه DN نروژ می گوید که دولت اساسا به همان اطلاعاتی دسترسی دارد که سهامداران این شرکت دسترسی دارند و هیچگونه اطلاعات بیشتری بغیر از آن از گزارش های درون سازمانی این شرکت ندارد. وی می افزاید که او نیز مثل خیلی ها از شنیدن چنین خبری متعجب شده است و انتظار داشته که چنین شرکتی در چنین اندازه ای بر روی فعالیت های کسب و کار خود کنترل بهتری می داشته است. با این همه، افشاگری های اخیر موجب می شود که بزودی وزیر نفت نروژ آماده پاسخگویی به پرسش های نمایندگان پارلمان نروژ در صحن پارلمان شود.

tina bru oil minister of norway
Tine Bru-وزیر نفت نروژ

گفتنی ست که بخش اعظم توسعه فعالیت های بین المللی شرکت «استات اویل سابق یا Equinor فعلی در زمان نخست وزیری «ینس استولتنبرگ» در سالهای سلطه احزاب چپ سوسیالیست بر دولت نروژ صورت گرفت و از سال ۲۰۰۱ میلادی و با خصوصی سازی محدود این شرکت،روند کنترل و نظارت دولت بر فعالیت های اقتصادی درون سازمانی آن دچار تحول بزرگی شد.

در تازه ترین واکنش به افشاگری های اخیر، سخنگوی امور روابط عمومی شرکت Equinor از گامهای جدید این شرکت برای ایجاد تحول در ساختار گزارش دهی برای شفافیت بیشتر در اعلام نتایج سرمایه گذاری های انجام شده در امریکا خبر داد. این در حالیست که فشارها روی استعفای مدیرعامل سابق مالی این شرکت که اکنون در پست مدیر توسعه و تولید قرار دارد، افزایش یافته است.

***

نقدی بر خبر: شاید در نگاه اول با خودتان بگویید که چرا عدم اطلاع رسانی عمومی درباره ضررمالی یک شرکت و اساسا چنین خبری باید به یکی از بزرگترین رسوایی های اقتصادی در تاریخ نروژ مبدل شود در حالیکه خبری از هیچگونه اختلاس یا فساد مالی سیستماتیکی در کار نیست؟

اهمیت این موضوع در نروژ در درجه اول از آنجایی ست که ۶۷ درصد از سهام این شرکت بزرگ نفتی در اختیار دولت نروژ است و در نتیجه بر اساس قانون، مردم یا مالیات دهندگان جامعه محق هستند تا در جریان کامل اخبار مربوط به فعالیت های اقتصادی از جمله میزان و علل سوددهی یا زیان دهی این شرکت قرار بگیرند. یکی از راههای آگاهی از کلیات و جزئیات فعالیت های اقتصادی تمامی شرکتهای دولتی در نروژ مطالعه و تحلیل گزارش های عملکردی سالانه آنهاست تا دولت بتواند بر آن اساس در مورد سیاست های اقتصادی و تنظیم بودجه کشور تصمیم گیری های کلان انجام دهد و با شفافیت لازم در مورد آنها برای عموم مردم به اطلاع رسانی آزاد بپردازد. روندی که اکنون با پنهان ماندن خبر ضرر مالی این شرکت نفتی در طی ۲۰ سال گذشته خدشه دار شده است و اعتماد ملی به دولت و شرکتهای دولتی در زمینه نحوه و کیفیت در مدیریت کلان آنها را زیر سوال برده است.

اهمیت دیگر این موضوع در درجه دوم از آنجایی ست که دولت نروژ اخیرا و در قالب «بسته بحران» به بسیاری از شرکتهایی که پس از بحران کرونا دچار ضرر مالی و بحران اقتصادی شده اند، از راه کمک نقدی یا اختصاص معافیت های مالیاتی کمک کرده است و شرکت Equinor هم جزو یکی از آن شرکتهایی بوده است که برای رهایی از بحران از دولت تقاضای معافیت های مالیاتی و یا تعویق در پرداخت آنها را نموده است. اقدامی که اکنون تجدیدنظر در مورد آن کاملا قابل انتظار خواهد بود.

نکته آخر هم اینکه صرفنظر از اینکه این شرکت در نهایت چه دلایل و توجیهاتی را (چه موجه و چه ناموجه) برای عدم شفافیت در اطلاع رسانی خود عنوان کند، ردپای ابزار «رسانه» بعنوان بازوی قدرتمند مردم در صحن دولت در این خبر هم به وضوح قابل مشاهده است. بدون شک، در هر نقطه ای که پول و ثروت متمرکز شود، امکان لغزش بیشتر است اما نکته مهمتر این است که افراد یک جامعه تا حد زیادی مطمئن باشند که در جامعه ای زندگی می کنند که در لوای قانون حتی کوچکترین لغزش ها با بزرگترین رسوایی ها مواجه می شوند.

منابع و پیوندهای مرتبط:

https://www.nrk.no/rogaland/equinor-endrer-usa-rapportering-etter-avsloringer-om-milliardtap-1.15017333

https://www.nrk.no/norge/equinor-har-tapt-200-milliarder-i-usa-_-oljeministeren-ma-svare-stortinget-1.15009406

https://www.dn.no/topic/De_hemmelige_Equinor-rapportene

https://www.dagbladet.no/kultur/et-equinor-uten-tillit/72446426

رسوایی رئیس جدید صندوق نفت نروژ

https://e24.no/olje-og-energi/i/70rvP4/equinor-snur-etter-usa-kritikk-vil-rapportere-amerikansk-satsing-hvert-kvartal

https://www.newsinenglish.no/2020/05/11/scandal-losses-in-us-haunt-equinor/

https://www.nettavisen.no/okonomi/disse-gutta-har-kostet-oss-nesten-like-mye-som-hele-korona-epidemien/3423967279.html

https://www.newsinenglish.no/2020/05/12/parliament-reacts-to-equinor-losses/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

2 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. مسعود می‌گوید:

  سلام
  تشکر و قدردانی شما بابت سایت خوبتون در مورد کشور نروژ ما اطلاعات مفیدی را از سایت و سایر برنامه های اجتماعی شما بهره میبریم
  با تشکر فراوان

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام مسعود عزیز و سپاس فراوان از همراهی ات.پیروز باشی

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.