رسوایی رئیس جدید صندوق نفت نروژ

زیرآسمان نروژ: با افشاگری روزنامه VG نروژ،»نیکولای تانگن» Nicolai Tangen– میلیاردر نروژی- که فقط چند هفته پیش به سمت رئیس آینده صندوق نفت نروژ Norway Oil Fund (بزرگترین صندوق سرمایه در دنیا با ارزش دارایی بیش از یک تریلیون دلار) منسوب شده است و قرار است کار خود را در این سمت از ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز کند، در معرض یکی از بزرگترین رسوایی های دولت نروژ قرار گرفته است.

براساس گزارشات منتشرشده،فاش شده است که در پائیز سال گذشته میلادی (یعنی درست چندین ماه پیش از انتساب «تانگن» در پست جدید ریاست صندوق نفت نروژ)، وی میزبان یک سمینار تجملاتی و باشکوه در دانشگاه پنسیلوانیا امریکا (محل سابق تحصیل وی در مقطع کارشناسی بین سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ میلادی) بوده است که در میان میهمانان این سمینار لوکس، افرادی همچون وزیر سابق بازرگانی و صنعت نروژ Torbjørn Røe Isaksen،سفیر نروژ در سازمان حقوق بشر و ریاست فعلی صندوق نفت نروژ-Yngve Slyngstad– دیده می شوند.

nicolai tangen.jpg
نیکولای تانگن (سمت راست) رئیس جدید صندوق نفت نروژ که قرار است از سپتامبر امسال کار خود را شروع کند و یینگوه اسلینگستاد(سمت چپ) رئیس فعلی صندوق نفت نروژ/Photo: Nina E. Rangoy / NTB scanpix

ظاهرا میهمانان این سمینار که بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ نفر برآورد شده اند با جت های شخصی از اروپا به امریکا آمدند و سه شب را در هتل هیلتون با فول امکانات همراه با اجرای زنده و خصوصی Sting در ماه نوامبر سال گذشته بسر بردند. هیچکدام از میهمانها هیچ هزینه ای را پرداخت نکردند و تمامی هزینه های رفت و آمد با دو جت شخصی و هزینه های هتل و خورد و خوراک و غیره همگی از سوی تانگن پرداخت شده بود.

حدود ۳۰ نفر از میهمانان نروژی بودند و بقیه میهمانها بیشتر ملیت های امریکایی یا انگلیسی داشتند.وزیر سابق امورخارجه انگلستان –William Hauge– نیز یکی از میهمانان بوده است که او نیز از دوستان و آشنایان نزدیک تانگن بشمار می آید.هزینه حدودی دو پرواز چارتری ۱۳ میلیون کرون نروژ و هزینه کل سمینار در حدود ۲۸ میلیون کرون نروژ برآورد شده است. ریز هزینه ها در مطلبی در اینجا قابل مشاهده است.

CRYSTAL SKYE.jpg
نمایی از جت شخصی Crystal Skye  که در واقع به یک رستوران درحال پرواز مبدل می شود. کفته می شود که رئیس فعلی صندوق نفت نروژ از این جامبو جت- با هزینه تانگن- برای رفت و آمد به سمینار در دانشگاه پنسیلوانیا استفاده کرده است./Photo: Håkon Mosvold Larsen

موضع رئیس بانک مرکزی نروژ 

حرف و حدیث های اخیر موجب شد تا کمیته نظارت بر بانک مرکزی نروژ در این هفته کار خود را برای بررسی درستی یا نادرستی این اتفاقات آغاز کند و جلسه ای فوق العاده برای کالبدشکافی روند استخدام تانگن برگزار کند. رئیس بانک مرکزی نروژ- Øystein Olsen– که بر اساس قانون وظیفه ی انتساب تانگن را برعهده داشته است در یک گفتگوی خبری در روز دوشنبه-بیستم آپریل- ضمن دفاع از انتساب تانگن و ابراز عدم پشیمانی از انتخاب وی گفت که انتساب وی از راه پیشنهادی که از سوی شرکت تخصصی جستجوی نیروی انسانی بوده انجام گرفته و تانگن شخصا برای این سمت اقدام نکرده است.

اولسن قویا تاکید کرد که سمینار تانگن هیچ ارتباطی با انتساب وی یا تاثیر بر روی شخص ریاست فعلی صندوق نفت برای احراز این پست نداشته است و قابلیت ها و توانایی های مدیریتی و مهارت ها و برنامه های روشن وی برای سرمایه گذاری و تقویت پتانسیل های در حال رشد صندوق نفت بود که در نهایت موجب انتخاب وی برای احراز این پست شد.

Øystein Olsen رئیس بانک مرکزی نروژ/Photo: Norges Bank

 واکنش های اجتماعی نسبت به اتفاقات اخیر

این روزها اتفاقات اخیر درباره تانگن،سرخط خبری تمامی شبکه ها و رسانه های نروژی شده است و با موج گسترده نگرانی های مردمی و انتقادات تند دولتی از سوی بسیاری از نمایندگان پارلمان نروژ مواجه شده است به شکلی که بسیاری از مدیران رده بالای دولتی و غیردولتی از وی خواسته اند تا هرچه زودتر استعفاء دهد اما تانگن تا این لحظه قصد این کار را ندارد و بر بی گناهی خود اصرار دارد.

حرف های تانگن در دفاع از خود

تانگن که به گفته ی خودش این سمینار رویایی اش بوده و سالها برای چنین سمیناری برنامه ریزی کرده بود، نام آن را Back to Univeristy یا بازگشت به دانشگاه می گذارد.در صورتجلسه این سمینار بحث های تخصصی متفاوت و متنوعی در مورد سرمایه گذاری،معماری،هنر،مردان و قدرت، تحقیقات سرطان، آب و هوا، غذا و موسیقی نیز دیده می شود.

تانگن در مورد این سمینار به شبکه NRK نروژ می گوید که زمانی که در این سمینار بوده هیچ برنامه ای برای نشستن بر روی کرسی صندوق نفت نروژ نداشته است و هیچکدام از اعضای کمیته استخدام صندوق نفت هم در این سمینار شرکت نداشتند. وی می افزاید که من و رئیس فعلی صندوق فقط یک بحث ساده در مورد اهمیت صندوق نفت نروژ کردیم و اینکه تا چه اندازه مهم است که صندوق از یک مدیریت خوب برخوردار باشد ولی هرگز او مرا تشویق به اقدام کردن برای این شغل نکرد یا هرگز به من نگفت که من یک نامزد بالقوه برای این پست هستم.

تانگن همچنین تاکید می کند که وی حتی پیش یا پس از احراز پست جدیدش نیز هنوز با رئیس فعلی صندوق نفت صحبتی نکرده است. تانگن در مورد هزینه های سرسام آور این سمینار می گوید که وی می داند که در نروژ صرف چنین هزینه هایی برای سفرهای تجملاتی مرسوم نیست و قاعدتا نمی تواند چنین کاری را مجددا در زمان تصدی ریاست صندوق نفت نروژ انجام دهد. تانگن در پایان می افزاید که از هرگونه تحقیقات در مورد سمینار وی که به روشن شدن بیشتر موضوع کمک می کند استقبال می کند.

نیکولای تانگن کیست؟

نیکولای تانگن Nicolai Tangen/Photo:NRK

  نیکولای تانگن ۵۴ ساله که در شهر «کریستیان ساند» نروژ متولد و بزرگ شده است پیش از آنکه در سازمان اطلاعات نروژ آموزش ببیند در مدرسه بیزینس دانشگاه پنسیلوانیا امریکا در مقطع کارشناسی تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تاریخ هنر به انستیتوی هنر لندن رفت و از مدرسه اقتصاد لندن نیز در رشته روانشناسی اجتماعی فارغ التحصیل شد. وی بعدها شرکتی در لندن به نام Ako Capital تاسیس کرد که وی را به ثروت هنگفتی رساند.

میزان درآمد وی تنها از مالکیت این شرکت بین ۱۳۰ تا ۲۴۰ میلیون پوند در سال تخمین زده می شود. این در حالیست که میزان حقوق سالیانه وی بعنوان رئیس آتی صندوق نفت نروژ-به گفته ی رئیس بانک مرکزی نروژ-به اندازه میزان حقوق رئیس فعلی این صندوق یعنی ۶.۹ میلیون کرون یا حدودا ۶۷۰ هزار دلار در سال است. تانگن متاهل است و سه فرزند دارد.

***

نقدی بر خبر: نروژ یکی از کشورهایی ست که هر ساله از نظر شاخص «شفافیت» در جهان همواره جزو کشورهای برتر در جدول رده بندی قرار می گیرد. نقش آزادی مطبوعات و رسانه ها در نروژ بقدری زیاد است که رسانه ها و مطبوعات در نروژ به یک نهاد نظارتی قدرتمند در کنترل تمامی فعالیت های جامعه اعم از سیاسی و غیرسیاسی تبدیل شده است و به همین دلیل کوچکترین تخطی از وظایف سیاسی و اجتماعی افراد عموما به سرعت و بدون سانسور در سطح جامعه اطلاع رسانی می شود و مردم بلافاصله در جریان امور قرار می گیرند.

در یک نهاد بسیار مهم و قدرتمند مثل صندوف نفت نروژ با چنین سرمایه عظیمی و به دلیل تمرکز ثروت و در نتیجه امکان بروز فساد، قطعا کنترل قدرت و نظارت بر سرمایه ملت کار بسیار پیچیده و دشوار و حساسی ست و صرفنظر از اینکه در این قضیه این اتهام ثابت بشود یا نشود اما آنچه از این بیشتر مهم است این است که تا چه حد جامعه نروژ به کمک ابزار رسانه توانایی کنترل و کالبدشکافی هر موضوعی را بدون تحمل فشارهای سیاسی بدست آورده است.ثروتی برای یک جامعه ی آزاد و میراثی برای آیندگانش.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.aftenposten.no/meninger/debatt/i/lAyq0o/er-nicolai-tangen-rett-person-som-oljefondets-nye-sjef-beate-sjaafjell?

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/wPGjed/oljefond-tangen-floey-inn-norske-samfunnstopper-til-ni-millioners-konsert-og-superkonferanse

https://www.borsen.no/nyheter/frykter-omdomme-krise-for-norge/72378234

https://www.thelocal.no/20200420/new-chief-of-norways-10tn-kroner-oil-fund-hit-by-scandal

https://www.newsinenglish.no/2020/04/20/new-oil-fund-boss-defends-seminar/

https://www.ft.com/content/c417a510-ea28-4bdf-a49f-2e1a8b68d835

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.