اظهارنامه های مالیاتی جدید در نروژ زیر ذره بین

 

زیرآسمان نروژ: با توجه به اینکه برخی از دوستان مقیم در نروژ در مورد چگونگی محاسبات و تنظیم اظهارنامه های مالیاتی جدید خود پرسش ها و ابهاماتی دارند و از طرفی تا پایان ماه آپریل فرصت تایید و یا تصحیح این اظهارنامه ها را دارند، در این مطلب بر آن شدیم که با جزئیات یک نمونه از اظهارنامه های مالیاتی که در قالب جدید و از امسال بصورت الکترونیکی برای برخی از مالیات دهندگان در نروژ ارسال شده بیشتر آشنا شویم. دقت کنید که مالیات بر درآمد به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر فرد می تواند بسیار متفاوت از دیگری باشد. مطلبی که در اینجا می آید تنها یک مثال است و هر فردی با توجه به شرایط شغلی و خانوادگی خودش بایستی محاسبات مالیاتی را بر مبنای شرایط شخصی خود انجام دهد. اطلاعات کلی در مورد نظام مالیاتی نروژ را می توانید در مطلب اینجا دنبال کنید.

نگاهی به یک نمونه از اظهارنامه مالیاتی Skattemelding در قالب جدید

مجموع درآمدها

در نمونه اظهارنامه مالیاتی زیر، فرض شده که درآمد ناخالص (پیش از کسر مالیات) این فرد در نروژ در سال 2019 میلادی معادل 628,000 کرون در سال  بوده است. فرض هم شده که این فرد بغیر از درآمدی که از محل کار خود دریافت می کرده دارای درآمدهای جنبی دیگری(از جمله سود از پس انداز بانکی یا سود از جواز کار یا درآمد از قرارداد بیمه )نیز بوده که مجموع درآمدهایش را به 638,920 کرون در سال رسانده است.این کل درآمد ناخالص سالیانه این فرد پیش از هرگونه کسورات مالیاتی ست.

ny-skattemelding01.jpg

   کسورات مالیاتی Tax Deductions/ Skattefradrag 

اکنون نوبت به محاسبات کسورات مالیاتی یا Skattefradrag می رسد.همانگونه که پیشتر دراین مطلب گفته بودیم، بطور کلی، آنچه مبنای پرداخت مالیات بر درآمد قرار می گیرد درآمد ناخالص Total Income/ Gross Income یا همان درآمد کل سالیانه شماست اما پیش از آنکه مالیاتی محاسبه و کسر شود، یک سری کسورات مالیاتی مشمول حال درآمد ناخالص شما می شود. این بدان معناست که مبنای واقعی پرداخت مالیات شما یا Tax Basis/Alminnelig Inntekt درآمد ناخالص سالیانه شماست منهای برخی کسورات مالیاتی.

Tax Basis= Total Income – Tax Deductions

کسورات مالیاتی در نمونه اظهارنامه مالیاتی این فرد شامل موارد زیر بوده است. توجه کنید که کسورات مالیاتی شما لزوما شامل موارد زیر نمی تواند باشد و بسته به شرایط زندگی و خانوادگی و کاری شما می تواند شامل موارد متنوع دیگری باشد.

ny-skattemelding02.jpg

کسورات استاندارد یا Minstefradrag

1- کسورات مالیاتی که شامل حال همه افراد می شود، یک کسورات استانداردی ست که به standard deduction/ minstefradrag مشهور است و میزان سقف فعلی آن 106,750 کرون  است.

2- کسری مالیاتی دیگری که در اظهارنامه مالیاتی این فرد دیده می شود، کسری مالیاتی مربوط به مسافرت یا Reisefradrag هست که مربوط میشه به کسری مالیاتی که به درصدی از کل هزینه های پرداختی شما در طول سال گذشته برای رفتن از محل زندگی به محل کار،بردن و آوردن کودک به مهدکودک وهمچنین هزینه های پرداختی عوارض جاده ای (Bomavgifter/Toll) شما تعلق می گیرد. سازمان مالیاتی نروژ برای تسهیل کار محاسبه شما، ماشین حساب آنلاینی را در اینجا قرار داده است که می توانید از آن برای محاسبه کسری مالیاتی مربوط به سفر و عوارض جاده ای استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی بیشتر را هم می توانید در اینجا مشاهده کنید.

اگر در اظهارنامه مالیاتی تان این قسمت ثبت نشده اما خودتان را حائز شرایط می دانید، می توانید خودتان آن را در اظهارنامه تان تصحیح و ثبت کنید تا بدین ترتیب، با افزایش کسری مالیاتی تان در این بخش و در نتیجه افزایش مبلغ نهایی در این قسمت، پایه مالیاتی تان یا مبنای نهایی برای پرداخت مالیات های دولتی تان (Alminnelig Inntekt) عدد کمتری شود.

3- کسری مالیاتی دیگری که در این نمونه وجود دارد مربوط به هزینه هایی ست که فرد برای نگهداری کودک یا فرزند خود در طول یک سال پرداخت کرده است. هزینه هایی مثل هزینه های مهدکودک،مدرسه،فعالیت های ورزشی/هنری پس از مدرسه و غیره. این هزینه ها معمولا با توجه به قابل دسترس بودن اطلاعات آن در سامانه دولتی بصورت خودکار توسط دولت محاسبه شده و تحت عنوان Foreldrefradrag در اظهار نامه مالیاتی (در صورت احراز شرایط) وارد می شود. بنابراین، فقط اطمینان حاصل کنید که این مبلغ درست وارد شده است.برای اطلاعات بیشتر در مورد سقف میزان این کسری مالیاتی و شرایط آن به اینجا مراجعه کنید.

4- کسری مالیاتی بعدی Fagforeningskontingent یا هزینه مربوط به هزینه های عضویت در اتحادیه ها و صنوف هست که برای سال 2020 میلادی، مبلغ ثابت 3850 کرون برای همگان درنظرگرفته شده است. اطلاعات بیشتر در این مورد را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

5- اگر بطور مثال در نروژ مالک خانه ای هستید که برایش وام مسکن دارید یا اگر از کارت های اعتباری استفاده کرده اید و برای آن سود پرداخت کرده اید، می توانید مجموع سودهایی که برای بدهی های مالی خود در طول سال پرداخت کرده اید را در قسمت مربوط به Renter av gjeld یا سود بدهی وارد کنید. معمولا بانکها و تمامی شرکت هایی که کارت اعتباری صادر می کنند، در پایان سال مجموع سودهایی که شما به آنها پرداخت کرده اید را به سازمان مالیاتی گزارش می دهند و در نتیجه وظیفه شما در این قسمت کنترل مبلغی ست که بعنوان مجموع سود بدهی هایتان در طول سال پیش پرداخت کرده اید. دقت هم داشته باشید که اگر با همسرتان در مالکیت خانه شریک هستید و وام مسکن به نام هردو نفر شماست، سازمان مالیاتی نروژ سود وام را فقط برای یک نفر (معمولا فرد پرداخت کننده وام) محاسبه می کند و در نتیجه نیازی نیست که این اطلاعات در اظهارنامه مالیاتی هر دونفرتان وارد شود. اطلاعات تکمیلی و جزئیات بیشتر را در اینجا دنبال کنید.

6- اگر بطور مثال در سرمایه گذاری ها یا فروش سهام مبلغی را از دست داده باشید، می توانید آن را در بخش Tap ved salg verdipapirfond rentedel وارد کنید. اطلاعات بیشتر را در اینجا ببینید.

7- اگر بطور مثال مبلغی را در طول یکسال پیش به عنوان اعانه یا کمک مالی به موسساتی که در زمینه تحقیقات علمی برای سازمان ها و شرکت های دولتی فعالیت می کنند پرداخت کرده اید، می توانید درصدی از آن را بعنوان کسری مالیاتی در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کنید. اطلاعات تکمیلی در مورد فهرست این موسسات دولتی تایید شده را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

با جمع کردن تمامی کسورات مالیاتی که در بالا بصورت نمونه به آنها اشاره شد،عدد 160,354 کرون (SUM FRADRAG) بدست می آید که با کسر درآمد ناخالص فرد از این مبلغ، پایه یا مبنای مالیاتی Alminnelig Inntekt  بدست می آید.

478,565=638,920-160,354

سرمایه/ثروت 

سرمایه شما می تواند شامل موارد مختلفی شود.میزان پس انداز بانکی،ارزش سهام،خودرو شخصی،ارزش مالکیت خانه تان،ارزش بیمه عمر و یا سایر املاک و مستغلات.

در اظهارنامه مالیاتی نمونه زیر، مجموع سرمایه فرد 1,500,500 کرون ثبت شده است که با کم کردن مجموع بدهی های فرد در یک سال پیشین (شامل وام خانه،وام خودرو،وام قایق،وام ویلا،بدهی روی کردیت کارت و غیره)،ارزش واقعی سرمایه خالص فرد به 720,500 کرون رسیده است.

ny-skattemelding03.jpg

برای واردکردن یا تصحیح ارزش ملک یا خانه ای که مالک آن هستید، می توانید از ماشین حساب آنلاین سازمان مالیاتی نروژ در  اینجا استفاده کنید. برای واردکردن یا تصحیح ارزش خودروی شخصی تان نیز می توانید از اطلاعات و نرخ هایی که توسط سازمان مالیاتی نروژ در اینجا درج شده است استفاده کنید.

 مالیات بر سرمایه یا Formuesskatt

مالیات بر سرمایه بر اساس سرمایه واقعی فرد محاسبه می شود و تا میزان 1,500,000 کرون،مالیات بر سرمایه ای تعلق نمی گیرد که با توجه به متداول بودن وام های خانه و خودرو در نروژ، این امر شامل بیشتر افراد جامعه می شود. در نتیجه، طبیعی ست که برای بیشتر افراد این بخش فقط جنبه اطلاع رسانی داشته باشد و در محاسبات نهایی مالیاتی شان نقشی نداشته باشد. اطلاعات تکمیلی درباره مالیات بر سرمایه را در اینجا دنبال کنید.

محاسبات نهایی مالیاتی Skatteberegning

1- مالیاتی که بایستی به دولت بپردازید شامل 4 نوع مالیات مختلف است که مبنای محاسبه 2 نوع آنها بر اساس کل درآمد ناخالص فرد است و مبنای محاسبه 2 نوع دیگر بر اساس پایه یا مبنای مالیاتی بدست آمده.

ny-skattemelding04.jpg

در نمونه اظهارنامه مالیاتی بالا، مجمموع این مالیات ها 162,696 کرون شده است.

این میزان معادل 25% از کل حقوق ناخالص سالیانه 628,000 کرونی این فرد را شامل می شود اما میزانی که این فرد در مجموع در فیش های حقوقی خود بعنوان مالیات بر درآمد پرداخت کرده معمولا بیشتر از این نرخ است و دلیل آن هم این است که در نروژ، مالیات بر درآمد برای 12 ماه از سال بصورت یکسان از حقوق شما کسر نمی شود و در واقعیت، شما بجای 12 ماه کامل؛ 10 ماه و نیم مالیات بر درآمدتان را پرداخت می کنید و دلیل آن هم این است که مالیات بر درآمد شما در ماه دسامبر(بخاطر کمک مالی به شما برای تعطیلات کریسمس و سال نو) نصف میزان واقعی ست و در ماه جون هم (بخاطر کمک مالی به شما برای تدارک سفر و تعطیلات تابستانی) مالیاتی از حقوق تان کسر نمی شود. بنابراین، با توجه به منظورشدن نرخ مالیاتی بالاتر در فیش حقوقی تان،هم مطمین می شوید که مالیات خود را کامل برای 12 ماه پرداخت کرده اید و هم برای هزینه های ضروری در طول سال بودجه لازم را خواهید داشت.

بنابراین با توجه به اینکه این فرد میزان 12,929 کرون بیشتر از میزان مالیات محاسبه شده را در طول یک سال در قالب فیش های حقوقی خود پرداخت کرده است، عین این مبلغ به این فرد برگردانده خواهد شد.

دقت کنید که در این بخش تمامی محاسبات مالیاتی بر اساس قانون مالیاتی کشور اعمال شده است و شما تقریبا نمی توانید چیزی را در این بخش تصحیح کنید یا تغییر دهید اما اگر می خواهید بدانید که مالیاتی که می پردازید چگونه محاسبه شده است بدین صورت است:

skatt satsene.JPG

مالیات مشترک یا Fellesskatt مالیاتی ست که شما به دولت می پردازید و میزان آن 7.85 درصد از پایه یا مبنای مالیاتی ست.

مالیات شهرداری یا  Kommuneskatt مالیاتی ست که شما به شهرداری محل سکونت تان می پردازید و میزان آن 11.55 درصد از پایه یا مبنای مالیاتی ست.

مالیات استانی یا Fylkesskatt مالیاتی ست که شما به استان محل سکونت تان می پردازید و میزان آن 2.6 درصد از پایه یا مبنای مالیاتی ست.

مجموع این مالیات ها در کل 22% از پایه یا مبنای مالیاتی شما را تشکیل خواهد داد.

2- هر فردی که در نروژ دارای مجوز اقامت بلندمدت است، دارای یک شماره ملی نروژی-پرشون نومر– است که بواسطه داشتن آن می تواند از خدمات بیمه عمومی کشور استفاده کند. افرادی که در نروژ کار می کنند و دارای درآمد هستند،اصلی ترین منابع تامین هزینه های این صندوق بیمه دولت از راه مالیات ها هستند. میزان این مالیات که به مالیات بیمه ملی  یا Trygdeavgiften مشهور است در سال 2020 میلادی، برای افراد بین 17 تا 69 سال،8.2% از کل میزان حقوق ناخالص سالیانه افراد تعیین شده است.

national insurance.jpg

3- مالیات بر درآمد پلکانی Step Tax/trinnskatt بر اساس میزان درآمد ناخالص فرد بصورت پلکانی افزایش می یابد. یکی از مهمترین اهداف پلکانی بودن روند مالیات بر درآمد در نروژ جلوگیری از اختلاف طبقاتی ناشی از اختلاف فاحش در درآمدهای افراد جامعه است. به عبارتی دیگر، افراد با درآمدهای کم مالیات کم می پردازند، افراد با درآمدهای متوسط مالیات معمولی را که عموم افراد جامعه می پردازند پرداخت می کنند و افراد با درآمدهای بالاتر از حد متوسط، مالیات بیشتری پرداخت می کنند و افراد با درآمدهای بسیار بالا بخش زیادی از درآمدشان را مالیات می دهند. سیستم مالیات بر درآمد پلکانی که به Bracket tax هم شناخته می شود بدین شکل است:

برای 180,800کرون اول، هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد. به محدوده بین 180,800 تا 254,500 کرون بعدی، 1.9% و به محدوده بین 254,500 تا 639,750 کرون، 4.2% و به محدوده بین 639,750 تا 999,050 کرون، 13.2% و به محدوده بالاتر 16.2% مالیات بر درآمد تعلق می گیرد.

Bracket Tax.JPG

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت سازمان مالیات نروژ

فهرست تعرفه های سازمان مالیاتی نروژ

آشنایی با نظام مالیاتی نروژ

آشنایی با میزان درآمد و هزینه های زندگی در نروژ در سال 2018 میلادی

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.