صدور کارت شناسایی و گذرنامه های جدید نروژی از پاییز امسال

زیرآسمان نروژ: بر اساس تازه ترین گزارش ها از اداره پلیس نروژ، صدور کارت های شناسایی نروژی یا ID-Kort  به همراه گذرنامه های جدید از پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز خواهد شد. قرار است از این کارت های شناسایی بجای گذرنامه یا گواهینامه رانندگی در زمان هایی که نیاز به اثبات هویت افراد هست (مثل زمان مراجعه به بانک یا اداره پست)،استفاده شود. همچنین، می توان از این کارت های شناسایی جدید بجای گذرنامه در زمان مسافرت به کشورهای منطقه اقتصادی اروپا استفاده کرد. کارت های شناسایی جدید دارای اندازه استاندارد همانند کارت های معمول بانکی هستند و براحتی در جیب جا می شوند. داشتن این کارت های شناسایی کاملا اختیاری ست.

 در حال حاضر، نروژ به همراه کشورهای دانمارک و ایسلند تنها کشورهایی در اروپا هستند که شهروندان شان از کارت شناسایی ملی برخوردار نیستند. در نروژ، معمولا از گواهینامه رانندگی یا کارت های بانکی عکسدار بعنوان مدرک شناسایی عکسدار استقاده می شود اما از چند سال پیش، بانکها در نروژ به دلایل امنیتی و در جهت جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی، دیگر برای مشتریان شان کارت های بانکی عکسدار صادر نمی کنند. در چنین شرایطی، لزوم صدور یک کارت شناسایی ملی بیشتر از پیش احساس شد تا جایی که اجرای آن در اولویت وظایف پلیس نروژ قرار گرفت.

قرار بود مراحل صدور کارت های شناسایی ملی در سال ۲۰۱۶ میلادی به پایان برسد اما این پروژه چندین بار به دلایل مختلف از جمله به دلایل مالی با وقفه های متوالی مواجه شد. در ماه آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی، پلیس نروژ از افزایش ۷۰ میلیون کرونی هزینه های مربوط به این پروژه و رسیدن هزینه های مربوطه به میزان ۷۴۰ میلیون کرون خبر داده بود.

idkort norge.JPG
یک نمونه از شکل ظاهری کارت های شناسایی نروژی که قرار است از پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی صادر شوند

همزمان با ارائه کارت های شناسایی ملی در نروژ، صدور گذرنامه های بیومتریک جدید با مشخصه های امنیتی پیشرفته که امکان جعل آنها را بسیار پیچیده تر و سخت تر کرده است، نیز آغاز خواهد شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت اداره پلیس نروژ، افرادی که در حال حاضر دارای گذرنامه نروژی معتبر هستند نیازی به مراجعه به اداره پلیس برای دریافت گذرنامه جدید نخواهند داشت و می توانند تا زمان پایان اعتبار گذرنامه هایشان کماکان از آنها استفاده کنند. هزینه صدور کارت های شناسایی و گذرنامه های بیومتریک جدید یکسان است و برای افراد بزرگسال ۵۷۰ کرون و برای کودکان ۳۴۲ کرون تعیین شده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.politiet.no/aktuelt-tall-og-fakta/aktuelt/nyheter/2020/03/05/status-for-nye-pass-og-nasjonale-id-kort/

https://www.abcnyheter.no/nyheter/norge/2020/03/06/195654421/id-kortene-kommer-til-hosten

https://norwaytoday.info/news/new-id-cards-will-arrive-in-the-fall/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.