آشنایی با نظام مالیاتی نروژ

زیرآسمان نروژ: یکی از مهمترین منابع درآمدی کشورهای توسعه یافته دنیا، منابع مالیاتی آن کشور است و کشور نروژ نیز مستثنا از این قاعده نیست. نروژ کشوری ست با منابع و درآمدهای سرشار نفتی اما با اینحال «مالیات» اصلی ترین منبع درآمد دولت نروژ در اداره ی کشور محسوب می شود و دولت اجازه دارد سالانه تنها ۷ تا ۸ درصد از این درآمدهای نفتی را از صندوق ذخیره کشور  برداشت کند و به بودجه سالیانه کشور اختصاص بدهد. مابقی درآمدهای نفتی حاصل از فروش و صادرات نفت، فروش فناوری های مرتبط با اکتشاف و استخراج منابع نفتی و سرمایه گذاری های خارجی مستقیما وارد صندوق ذخیره کشور موسوم به صندوق بازنشستگی کشور می شود. ارزش مالی این صندوق ذخیره که از سال ۱۹۹۶ تاسیس شده در حال حاضر به بیش از ۱۰هزار میلیارد کرون رسیده است. ارزش لحظه ای این صندوق  در اینجا توسط عموم مردم قابل مشاهده است.

طبقه بندی مالیاتی در نروژ

Income Tax in Norway.jpg

در کشورهای اروپایی، نظام مالیاتی اساسا مبتنی بر سه چیز است: مالیات مبتنی بر حق شهروندی یا اقامت، مالیات مبتنی بر محل اقامت و مالیات مبتنی بر سرزمین.

مالیات مبتنی بر حق شهروندی یعنی شهروند بودن یا شهروند نبودن فرد تعیین کننده نوع مالیات یا مالیات هایی ست که آن فرد مشمول پرداخت آنهاست.از نظر قانون، هر فردی که در کشور دستکم ۱۸۳روز اقامت داشته باشد، مشمول پرداخت مالیات مبتنی بر اقامت می شود.

مالیات مبتنی بر محل اقامت یعنی محل اقامت فرد در کشور از نظر جغرافیایی معیاری برای میزان مالیات پرداختی آن فرد است. این یعنی آنکه بسته به اینکه فرد در کدام منطقه از کشور اقامت داشته باشد، میزان پرداخت مالیات متفاوت خواهد بود.

مالیات مبتنی بر سرزمین مالیات یا مالیات هایی ست که اساسا  فرد بواسطه کار و زندگی در کشور مشمول پرداخت آنهاست. مالیات هایی مثل مالیات بر درآمد، مالیات بر کالاها و اجناس و خدمات اجتماعی، مالکیت بر ملک و دارایی، مالیات مربوط به شهرداری ها،مالیات مربوط به هزینه های بیمه ملی همگانی،مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر واردات،عوارض جاده ای و غیره

مالیات ها در کجا هزینه می شوند؟

بخشی از درآمد حاصل از مالیات ها در نروژ عمدتا صرف تامین و توسعه خدمات رفاهی-اجتماعی، توسعه خطوط حمل و نقل عمومی، تامین خدمات بهداشت و درمان عمومی و توسعه زیرساخت های شهری از جمله ساخت و تجهیز مراکز آموزشی و تحصیلی، ساخت و توسعه مراکز هنری و فرهنگی و ورزشی و غیره می شود. بخشی دیگر در بودجه دولت  صرف هزینه های جاری دولت از جمله پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت، هزینه های جاری در پارلمان نروژ، تامین بودجه سالانه وزارت خانه های مختلف و سایر هزینه های جاری دولت در بخش های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی می شود.

 آشنایی با مالیات بر درآمد Income Tax در نروژ و چگونگی محاسبه آن

skatt i 2020.jpg

مالیات بر درآمد افراد یکی از مهمترین مالیات هاست که عمدتا توجه بیشتر افرادی که در نروژ کار می کنند معطوف به آن است. میزان پرداختی این مالیات بستگی به عوامل مختلفی دارد. عواملی مثل سن فرد، میزان درآمد ماهانه فرد، تعداد شغل، وضعیت خانوادگی فرد، میزان بدهی های فرد، میزان سرمایه و ارزش دارایی های فرد و بسیاری عوامل دیگر.

قانون تمامی کارفرمایان در نروژ را ملزم کرده است که برای هر قرارداد کاری، مبلغی را بعنوان مالیات بر درآمد به حساب دولت پرداخت کنند. یک بخش از این مالیات سهم کارفرماست و یک بخش سهم کارمند یا کارگر.

کارفرمایان در نروژ موظف هستند هر ماه اطلاعات مربوط به شرایط حقوقی و بیمه بازنشستگی کارمندان/کارگران خود را به سه نهاد اداره کار و رفاه اجتماعی (NAV)، سازمان مالیاتی نروژ و سازمان آمار نروژ (SSB) گزارش کنند. درصورتی که می خواهید بدانید چه اطلاعاتی از شما توسط کارفرمایتان به اداره مالیات نروژ ارسال شده است می توانید به اینجا بروید و در صورت عدم درستی اطلاعات، برای تصحیح آنها اقدام کنید. همچنین، در اینجا می توانید چک کنید که چه شرکت ها یا سازمان هایی اطلاعات مربوط به شرایط حقوقی شما را دریافت کرده اند.

کارت مالیاتی Tax Card/ Skattekort

پس از آنکه اطلاعات مربوط به شرایط حقوقی شما به سازمان مالیات نروژ گزارش شد، سازمان مالیات نروژ با توجه با سایر اطلاعات اقامتی شما از جمله وضعیت اقامت، محل زندگی، شرایط تاهل، وضعیت وام ها و کارت های اعتباری و غیره برای شما یک کارت مالیاتی Tax Card/ Skattekort تنظیم می کند و آن را به شما (جهت اطلاع و چکاپ نهایی توسط خودتان) و همچنین به کارفرمای شما(جهت اطلاع از میزان مالیات) ارسال می کند. البته برخلاف اسم آن، کارت مالیاتی یک کارت فیزیکی نیست بلکه یک برگه کاغذ است که بصورت الکترونیکی ارسال می شود.

skattekort.png

اطلاعاتی که از سوی سازمان مالیاتی به کارفرمای شما ارسال می شود تنها به کارفرمای شما می گوید که چه میزان مالیات بایستی از حقوق ماهیانه تان کسر شود. کارفرما هم موظف است بخشی که مالیات بر درآمد سهم کارمند یا کارگر است را با توجه به کارت مالیاتی Skattekort صادرشده، به حساب دولت واریز کند. سایر اطلاعات شخصی شما از جمله وضعیت وام ها یا بدهی های شما، وضعیت خانوادگی و اقامتی و غیره هرگز به کارفرما گزارش نمی شود و این فقط شما خودتان هستید که بایستی صحت و سقم آنها را بررسی و در صورت لزوم آنها را تصحیح کنید.

در صورتی که در نروژ بصورت مستمر کار کرده باشید، کارت مالیاتی سال جدید معمولا در ماه دسامبر سال پیش از آن توسط خود سازمان مالیات نروژ برایتان ارسال می شود. کارت مالیاتی که به شما ارسال می شود در سایت ویژه ای در اینجا قابل دریافت است.

اطلاعات موجود در کارت مالیاتی معمولا یا در قالب جدول(مثلا جدول شماره ۷۱۰۰) است یا بصورت یک میزان درصد مشخص(مثلا ۳۳ درصد) اعلام می شود. درصورتی که این اطلاعات در قالب جدول باشد، شماره جدول اختصاص یافته نشان دهنده میزان مالیاتی ست که بایستی از حقوق ماهیانه شما کسر شود. درصورتی که شماره جدول مالیاتی تان را دارید، می توانید از اینجا میزان پرداختی مالیات ماهیانه تان را مشاهده کنید.

سازمان مالیاتی نروژ لزوما همه چیز را درباره وضعیت قابل تغییر مالی و خانوادگی شما نمی داند و این وظیفه خودتان است که آنها را در جریان اطلاعات درست و بروز از شرایط درآمدی، بدهی و شرایط خانوادگی خود قرار دهید. برای این کار کافیست به اینجا بروید و پس از ورود دیجیتال همه اطلاعات ثبت شده را خودتان چک کنید.

 ماشین حساب آنلاین برای محاسبه مالیات و سفارش کارت مالیاتی

اما اگر در نروژ تازه شروع به کار کرده اید، می توانید کارت مالیاتی را خودتان هم سفارش دهید. برای این کار، می توانید از ماشین حساب آنلاینی که سازمان مالیاتی نروژ در اینجا تدارک دیده است استفاده کنید  و در هر زمانی از سال با توجه به تغییر در میزان درآمد یا تغییر در وضعیت خانوادگی یا شغلی و یا تغییر در میزان بدهی تان آن را تغییر دهید. بدیهی ست از آنجایی که میزان مالیات بر درآمد ماهیانه تان با توجه به این کارت مالیاتی تنظیم می شود، در هر زمانی که کارت مالیاتی را خودتان تغییر می دهید، کارفرمایتان در پرداخت حقوق ماه بعدی تان نرخ جدید را منظور خواهد کرد. برای سفارش یا ایجاد هرگونه تغییر در کارت مالیاتی خود به اینجا مراجعه کنید. توجه داشته باشید که برای درآمدهای تا ۵۵,۰۰۰ کرون در سال نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد نیست و فرد می تواند با دریافت یک کارت معافیت مالیاتی به کار خود ادامه دهد.

اظهارنامه مالیاتی یا Skattemelding

skattekalkulatorer.jpg

سال مالیاتی در نروژ از ابتدای ماه ژانویه آغاز و درانتهای ماه دسامبر به پایان می رسد. اظهارنامه های مالیاتی که ابتدا با نام Selvangivelse  و سپس با نام Skattemelding شناخته شدند، معمولا از اواسط ماه مارچ هر سال برای سال پیشین مالیاتی صادر می شود و تا انتهای ماه آپریل هر سال فرصت هست که در صورت اعتراض یا ضرروت ایجاد تغییر نسبت به آن اقدام شود. این بدان معناست که اگر بطور مثال از ابتدای ماه ششم سال آغاز به کار کرده باشید، بایستی تا ماه سوم سال بعدی صبر کنید تا اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال پیش را دریافت کنید و اگر هم بطور مثال از ابتدای ماه سوم سال آغاز به کار کرده باشید، تا یکسال بعد بایستی صبر کنید تا اظهارنامه مالیاتی امسال تان را دریافت کنید.

درصورتی که بیشتر از میزان مالیات محاسبه شده برای شما، در فیش های حقوقی خود پرداخت کرده باشید، مبلغی که مازاد پرداخت شده پس از مدتی کوتاه به حساب بانکی تان واریز می شود و در صورتی هم که کمتر از میزان محاسبه شده پرداخت کرده باشید، بایستی مبلغ کسری را به حساب اداره مالیات نروژ واریز کنید. بنابراین، چه در فیش حقوقی تان درصد مالیاتی تان کم باشد یا زیاد، در مجموع و در زمان توزیع اظهارنامه های مالیاتی، مالیاتی را پرداخت خواهید کرد که قانونا می بایستی پرداخت کنید.

شفافیت مالیاتی در نروژ

skatt.jpg

نروژ یکی از کشورهایی ست که  نظام مالیاتی آن بسیار شفاف و باز است و از نظر سطح دسترسی به اطلاعات حتی در مقایسه با سایر کشورهای شمالی اروپا همچون سوئد و فنلاند که دسترسی عمومی به اطلاعات مالیاتی افراد تنها با مراجعه به اداره مالیات یا تماس تلفنی امکان پذیر است،یک قدم جلوتر است. این بدان معناست که شما می توانید بصورت «آنلاین» و با ورود به پرتال سامانه مالیاتی نروژ در اینجا تنها یک کلیک ساده از میزان درآمد سالیانه،میزان ثروت و میزان مالیات پرداختی هر فرد حقیقی یا حقوقی که در نروژ کار می کند از جمله همسایه،همکار یا دوست و فامیل خود آگاه شوید.این اطلاعات هرساله توسط اداره مالیات نروژ بروز می شود و در پرتال دولتی برای عموم افرادی که مقیم نروژ هستند قابل دسترسی ست.

مزایای این نظام مایاتی شفاف بسیار است. اول اینکه موجب می شود میزان درآمد تمامی افراد در کشور-صرفنظر از اینکه نخست وزیر هستند یا یک فرد عادی- بصورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار بگیرد و بدن ترتیب موجب افزایش اعتماد عمومی مردم به دولت در ارایه خدمات عمومی از محل کسب درآمد مالیاتی می شود. دوم اینکه موجب می شود که عدالت در پرداخت مالیات اجرا شود و و بدین شکل هیچ فردی در هیچ مقامی نتواند از پرداخت مالیات های دولتی متناسب با درآمد خود فرار کند. سوم اینکه شفافیت موجود بخودی خود از فساد اداری و رانت خواری ها جلوگیری می کند و موجب کاهش چشمگیر تبعیض های اجتماعی می شود که از این منظر با خط مشی کشورهای جامعه گرایی همچون نروژ مطابقت کامل دارد.

اما معایب و انتقادهایی هم بر این نظام شفاف وارد است. بطور مثال، شفافیت موجود می تواند زمینه ی سوء استفاده برخی افراد سودجو را فراهم آورد بدین شکل که با آگاهی از میزان درآمد و ثروت بالای افراد، به برخی افراد سودجو و فرصت طلب این امکان داده می شود که از آن برای رسیدن به مقاصد شخصی خود از جمله باج خواهی استفاده کنند و یا از طرفی دیگر، افشای میزان درآمد کم یک خانواده می تواند زمینه ساز اذیت و آزار فرزندان یک خانواده توسط سایر همکلاسی ها را درمحیط مدرسه فراهم کند.

البته در طی سالهای اخیر، دولت نروژ اقداماتی امنیتی هم برای جلوگیری از این سوء استفده ها انجام داده است که مهمترین آن این بود که از سال ۲۰۱۴ میلادی، دیگرهیچ فردی نمیتواند بصورت «ناشناس» اینگونه اطلاعات را از پرتال مالیاتی استخراج کند بلکه بایستی با داشتن شماره ملی نروژی و بصورت الکترونیکی وارد پرتال شود و همچنین هر فردی که اطلاعات مالیاتی اش توسط فرد دیگری جستجو می شود، براحتی می تواند مشاهده کند که چه فردی به دنبال آن بوده است. گزارشها نشان داده است که پس از افزودن این شاخص امنیتی،تعداد جستجوهای مالیاتی آنلاین به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

 پول تعطیلات Feriepenger در نروژ

 

روزهای تعطیلات رسمی در نروژ

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت سازمان مالیات نروژ

سایت سازمان آمار نروژ

آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. Erexsa می‌گوید:

  خیلی عالی بود علی جان
  لطفا « ریزه کاری های مالیاتی» رو که فرمودی رو بهمون آموزش بده.
  من همیشه کارت مالیاتی ام رو بدون دستکاری تأئید میکردم که متاسفانه گویا کار صحیحی نبوده
  ممنونم

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.