آشنایی با راههای مهاجرت به نروژ

زیرآسمان نروژ: یکی از مهمترین و متداول ترین پرسش هایی که بیشتر دوستان علاقمند به مهاجرت به نروژ مطرح می کنند، بحث چگونگی و راههای قانونی مهاجرت به کشور نروژ هست که در این مطلب کوشیده می شود تا حد امکان در یک شکل کلی به آنها پاسخ داده شود. توجه داشته باشید که مطالب زیر برگرفته شده از اطلاعات منتشرشده توسط منابع رسمی دولت نروژ است و صدالبته دسترسی به آنها برای عموم مردم رایگان است. بنابراین اگر برای مهاجرت کردن، درصدد مراجعه به شرکت های مهاجرتی یا مشورت با وکلای امور مهاجرت و پرداخت هزینه های مربوط به آن هستید، بهتر است کمی دست نگه دارید و ابتدا مطلب راهنمای زیر را با دقت و حوصله بخوانید.

راه نخست: مهاجرت به نروژ از راه ادامه تحصیل در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی

master study in norway.jpg

مقطع کارشناسی یا لیسانس

در حال حاضر، بیشتر دوره های مقطع کارشناسی یا لیسانس در نروژ به زبان نروژی ارائه می شوند و برای اقدام جهت دریافت پذیرش در این مقطع، داشتن مدرک زبان نروژی در سطح متوسط B2 در تمامی چهار بخش الزامی ست. به همین خاطر اگر در ایران یا سایر کشورهایی هستید که امکان دریافت چنین مدرکی را ندارید، طبیعتا نمی توانید پذیرش از دانشگاه بگیرید اما اگر مقیم در نروژ یا کشورهای همسایه در اروپا هستید، با گرفتن مدرک زبان نروژی تقریبا نیمی از راه را برای دریافت پذیرش طی کرده اید.

 در نروژ، امکان تحصیل در سطح کالج ها یا موسسات آموزش زبان نروژی برای دانشجویان خارجی وجود دارد اما اگر از خارج از نروژ-بطور مثال از ایران- اقدام می کنید، شانس دریافت ویزای تحصیلی بواسطه ی گرفتن پذیرش در دوره های زبان نروژی بسیار ضعیف است.

مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس

از آنجایی که بیشتر رشته های مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس (مستر) به زبان انگلیسی ارائه می شوند، امکان گرفتن پذیرش و ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی در این مقطع به مراتب بیشتر از مقطع لیسانس است. یکی از مهمترین مدارک موردنیاز برای  گرفتن پذیرش از دانشگاههای نروژ در این مقطع، مدرک بین المللی زبان انگلیسی(آیلتس یا تافل) است.

برای اطلاع از تمامی مراحل و شرایط موردنیاز برای تحصیل در این مقطع به مطلب جداگانه ای که به زبان فارسی در اینجا درج شده است مراجعه کنید. برای اطلاع از شرایط کامل هم  به مطلب مربوط در سایت رسمی اداره مهاجرت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

هزینه های زندگی دانشجویی در نروژ

student life expenses in norway.jpg

در نروژ، تحصیل برای شهروندان این کشور و همچنین برای تمامی دانشجویان خارجی که علاقمند به ادامه تحصیل هستند، رایگان است. این بدان معناست که برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، شهریه تحصیلی وجود خارجی ندارد و دانشجویان تنها مبلغ مختصری در سال (زیر هزار کرون) برای ثبت نام ترم و حق عضویت دانشجویی پرداخت می کنند. در حالی که شهروندان نروژی از امکان دریافت وام دانشجویی دولتی کم بهره جهت تامین هزینه های زندگی دانشجویی خود برخوردار هستند، هزینه های اقامت و زندگی برای دانشجویان خارجی یا بین المللی برعهده خود آنهاست. دانشجویان خارجی که شهروند کشورهای اروپایی هستند معمولا از کمک هزینه هایی که از دولت کشور خودشان دریافت می کنند برای تامین هزینه های خود استفاده می کنند اما دانشجویان خارجی غیراروپایی معمولا بایستی برای گرفتن پذیرش و ویزای دانشجویی قادر باشند که تمامی هزینه های زندگی خودشان را در قالب یک گواهی موجودی بانکی به نام خودشان به دانشگاه مربوطه ارائه کنند.

برای اطلاع از میزان حدودی هزینه های زندگی  در نروژ و سایر جزئیات درباره امکان کار دانشجویی در زمان تحصیل یا امکان گرفتن فاند تحصیلی و غیره به مطلبی که به زبان فارسی در اینجا درج شده است مراجعه کنید.

 شرایط ویزای دانشجویی نروژ و وضعیت اقامتی و کاری همراهان دانشجو پس از ورود به نروژ

دانشجویانی که پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه موفق به دریافت ویزای دانشجویی نروژ در مقطع ارشد یا مستر می شوند، ابتدا برای یک دوره یکساله یک ویزا یا اجازه اقامت موقت می گیرند و برای سال های بعدی، بایستی آن را تمدید کنند. برای تمدید اقامت دانشجویی هم معمولا گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و مدارک مالی از مهمترین مدارک موردنیاز است. دانشجویانی که متاهل هستند می توانند در زمان اقدام برای ویزای تحصیلی یا پس از ورود به نروژ و گرفتن شماره ملی نروژی (پرشون نومر) برای آوردن همسر یا فرزندان خود اقدام کنند. همسر فرد دانشجو می تواند با دریافت ویزای همراه دانشجو تا زمانی که فرد دانشجو دارای اقامت قانونی و معتبر هست، در نروژ بماند و با داشتن اجازه قانونی کار به دنبال شغل بگردد. برای اطلاع از تمامی مراحل و شرایط موردنیازدر مورد ویزای همراه دانشجو به مطلب جداگانه ای که به زبان فارسی در اینجا درج شده است مراجعه کنید.

شرایط اقامتی و کاری پس از پایان تحصیلات در نروژ

با توجه به قوانین موجود، طول مدت تحصیل شما در مقطع ارشد در نروژ جزو طول مدت زمان لازم سه سال برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی نروژ محسوب نمی شود. بنابراین، برای احراز شرایط لازم اقامت دائمی، ضروری ست که هرچه زودتر پس از پایان تحصیلات تان در نروژ مشغول به کار شوید. تجربه نشان داده است که دانشجویان خارجی در نروژ معمولا با گرفتن کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا اقدام برای ویزای کاریابی به اقامت خودشان در نروژ ادامه داده اند.

 مقطع دکترا PhD

study phd in norway.jpg

دوره دکترا در نروژ بعنوان شغل محسوب می شود و در نتیجه فرد دانشجو در این مقطع درصورتی که از فاند یا بورسیه دانشگاه استفاده کند، دارای حقوق ثابت ماهیانه خواهد شد و در نتیجه برای تمدید اقامت دانشجویی خود با مشکلات مالی که معمولا دانشجویان سایر مقاطع با آن مواجه هستند، روبرو نخواهد شد. دوره تحصیل در این مقطع معمولا سه ساله است و طول مدت تحصیل جزو مدت زمان لازم برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی نروژ محسوب می شود.این بدان معناست که گرفتن پذیرش در این مقطع تقریبا به منزله ی دریافت اقامت دائمی در نروژ پس از پایان تحصیلات است.

برای اینکه از جزئیات و شرایط و مراحل اقدام جهت گرفتن پذیرش در این مقطع آگاه شوید، به مطلب جداگانه و مفصلی که به زبان فارسی در اینجا درج شده است مراجعه کنید.برای اطلاع از شرایط کامل هم  به مطلب مربوط در سایت رسمی اداره مهاجرت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

راه دوم: مهاجرت به نروژ از راه کاری 

مهاجرت به نروژ از راه کاری معمولا با دریافت پیشنهاد رسمی کار از یک شرکت یا  کارفرمای داخل نروژ امکان پذیر است بدین شکل که پس از ارسال رزومه کاری و در صورت دعوت شدن به مصاحبه یا خود شرکتی که قصد استخدام شما را دارد برایتان اقدام به گرفتن ویزای کاری می کند و یا اینکه خودتان با دریافت پیشنهاد رسمی کار از شرکت کارفرما، خودتان از کشورتان برای دریافت ویزای کاری اقدام می کنید. با گرفتن ویزای کاری، می توانید همزمان برای به همراه آوردن همسر و فرزندان خودتان هم اقدام کنید و پس از سه سال زندگی در نروژ برای گرفتن اقامت دائمی تان و سپس خانواده اقدام کنید اما بایستی بدانید که دریافت پیشنهاد کاری در زمانی که در خارج از نروژ مقیم هستید، در نروژ سابقه کاری خاصی ندارید و در نتیجه در رزومه کاری خود فرد یا افراد معرف (رفرنس) که برای کارفرمای شما آشنا و قابل دسترس باشد را ندارید و از همه مهمتر سطح زبان انگلیسی یا نروژی تان در حد قابل قبولی نیست، کمی دشوار است و بدان معناست که برای گرفتن پیشنهاد کاری در مقایسه با سایر کارجویان داخل نروژ از شانس بسیار کمتری برخوردار هستید و نیاز به تلاش و پشتکار مضاعفی دارید. اگر از ایران یا سایر کشورها اقدام می کنید و دارای مدرک تحصیلی دستکم لیسانس یا بالاتر و همچنین سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی تان هستید و سطح تسلط تان به زبان انگلیسی در حدی هست که بتوانید در مصاحبه کاری به تشریح شرایط زندگی و شرح سوابق کاری خود بپردازید، آنگاه از حداقل های لازم برای اقدام جهت دریافت پیشنهاد کاری برخوردار هستید.

با توجه به نفت خیز بودن اقتصاد کشور نروژ، در حال حاضر، مهندسان و  کارگران متخصص و ماهر که دارای تجارب کاری و تحصیلات مرتبط در زمینه های صنایع نفت و گاز هستند به نسبت سایر تخصص های خارجی مقیم در خارج از نروژ، از شانس بیشتری برای گرفتن پیشنهاد کاری و مهاجرت از این راه برخوردار هستند.

work in oil and gas industry in norway.jpg
Photo: Kristian Helgesen/Bloomberg

البته طبیعتا دانشجویانی که در نروژ یا سایر کشورهای اروپایی تحصیل کرده اند از شانس بیشتری به نسبت نیروی متخصص مقیم در خارج از نروژ برخوردار هستند و این بدان معناست که رقابت در این عرصه هم برای افراد مقیم در کشورهای غیراروپایی آنقدرها هم آسان نخواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه گرفتن ویزا یا اجازه اقامت کاری از راه  کارگر ماهر به مطلبی که به زبان فارسی در اینجا  و همچنین در اینجا درج شده است مراجعه کنید. برای اطلاع از شرایط کامل از، به مطلب مربوط در سایت رسمی اداره مهاجرت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای کامل کاریابی در نروژ

دسته دیگری از افراد متخصص مقیم در خارج از نروژ که برای مهاجرت کاری به نروژ از پتانسیل لازم برخوردار هستند، قاعدتا پزشکان و پرستاران و دندانپزشکان و داروسازان و سایر مشاغل زیرشاخه علوم پزشکی هستند

medical jobs in norway.jpg

فرایند اقدام برای دریافت مجوز کار و معادلسازی مدارک تحصیلی و کاری در شاخه های علوم پزشکی در مطلبی جداگانه به زبان فارسی بصورت مفصل در اینجا  توضیح داده شده است. برای اطلاع از شرایط کامل به مطلب مربوط در سایت رسمی سازمان بهداشت و سلامت نروژ در اینجا مراجعه کنید.

سایر مشاغل و تخصص ها

اگر رشته تحصیلی یا تخصص شما در زمینه های دیگری بغیر از موارد ذکر شده در بالا هست، امکان گرفتن پیشنهاد کاری از سوی شرکتی در نروژ همچنان وجود دارد اما به دلیل اینکه تسلط به زبان نروژی در بیشتر مشاغل در نروژ موردنیاز است، شانس دریافت چنین پیشنهاد کاری ای از خارج از نروژ -به نسبت مشاغلی که زبان انگلیسی شرط کافی برای آنها هست- بسیار ضعیف است. بنابراین پیشنهاد «زیرآسمان نروژ» به افرادی که تخصص هایی بطور مثال در زمینه های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی یا مشاغل آزاد یا مهارت های تجربی فنی و حرفه ای دارند این است که ابتدا روی تقویت مدرک تحصیلی و گزینه ی ادامه تحصیل تمرکز بیشتری کنند تا بتوانند پس از ورود به نروژ و پایان تحصیلات، شغل مناسبی با درآمد و شرایط بهتر برای خود فراهم کنند.

راه سوم: مهاجرت به نروژ از راه ثبت شرکت در نروژ

start business in norway.jpg

اگر علاقمند هستید که اطلاعات بیشتری در زمینه چگونگی و شرایط و مراحل ثبت شرکت در نروژ داشته باشید می توانید به مطلب راهنمای فارسی زبان در اینجا مراجعه کنید یا مستقیما به سایت های رسمی دولت نروژ در این زمینه در اینجا  و همچنین در اینجا مراجعه کنید.

راه چهارم: مهاجرت به نروژ از راه الحاق به خانواده (ازدواج) یا پیوند خانوادگی  

family immigration.jpg

اگر بطور مثال در ایران هستید و قصد دارید به همسر رسمی تان یا شریک زندگی تان که در نروژ اقامت قانونی دارد بپیوندید، بایستی برای  گرفتن ویزای الحاق به خانواده اقدام کنید و پس از ورود به نروژ و گرفتن شماره ملی نروژی(پرشون نومر)،آن را به اجازه اقامت  الحاق خانوادگی تغییر دهید. معمولا نخستین اجازه اقامت برای فردی که به این شکل به نروژ مهاجرت می کند یک اقامت موقت دوساله است که در صورت احراز شرایط موردنیاز و ثبات پیوند زناشویی، برای مدت بیشتر تا زمان لازم برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی نروژ قابل تمدید است.

معمول ترین شرایط موردنیاز برای مهاجرت از راه ازدواج، داشتن شرط سنی حداقلی، امکان ارائه مدارک شناسایی معتبر، داشتن قصد واقعی برای زندگی مشترک در نروژ، اثبات غیرواقعی نبودن ازدواج با ارائه مدارک ثبتی موردنیاز و ارائه گواهی تمکن مالی از سوی همسر شما در نروژ است. مدارک و شرایط موردنیاز برای مهاجرت از راه الحاق خانوادگی و همچنین مدت زمان بررسی پرونده ها بسته به اینکه ملیت شما بعنوان درخواست کننده چه باشد، ملیت همسرتان در نروژ چه باشد، ازدواج شما رسمی یا غیررسمی باشد و اینکه نخستین اقامت و همچنین اقامت فعلی همسرتان در نروژ از چه نوعی باشد، می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. برای اطلاع کامل از مراحل و شرایط اقدام برای دریافت اجازه اقامت از راه مهاجرت خانوادگی به نروژ به مطلب اینجا مراجعه کنید.

راه پنجم: مهاجرت به نروژ از راه پناهندگی 

Refugees in norway.jpg
Photo: Aljazeera

نروژ یکی از کشورهایی ست که با توجه به عضویت و تعهدش در سازمان جهانی حقوق بشر موظف است تعداد زیادی از پرونده های پناهجویی را سالانه بررسی کند. براساس اطلاعات موجود در سایت اداره مهاجرت نروژ، اصلی ترین راه ارسال درخواست پناهندگی به نروژ از راه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان  UNHCR که مقر آن در شهر ژنو در کشور سوئیس است و یا از راه نمایندگان سازمان های مربوطه در سایر کشورهای جهان است.

بر اساس تازه ترین آمار رسمی منتشرشده توسط سازمان آمار نروژ SSB ، نروژ در سال پیشین میلادی در حدود ۲۹۳۶ پرونده پناهجویی را بررسی کرده است که تقریبا ۵۶درصد آنها منجر به قبولی تقاضای پناهندگی در نروژ شده اند و ۲۶ درصد آنها یا پذیرفته نشده اند و یا لغو شده اند. پناهجویان ترکیه ای،سوری و اریتره ای به ترتیب از بیشترین شانس قبولی برخوردار بوده اند.

سهم درخواست های پذیرفته نشده یا لغوشده پناهجویان ایرانی تبار در حدود ۴۳ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی بوده است. از مجموع ۱۰۳ پرونده  پناهجویی ایرانیان، تنها ۲۶ پرونده (۲۵ درصد) منجر به قبولی تقاضای پناهندگی در نروژ شده است و با حدود ۲۳ پرونده با استناد به قانون دابلین (یعنی بازگشت به کشور نخستی که پناهنده در آنجا اثر انگشت داده است) برخورد شده است. همین آمار نشان می دهد که شانس دریافت پناهندگی برای پناهجویان ایرانی تبار در نروژ زیاد نیست.

Asylum norway 2019.JPG
آمار وضعیت پرونده های پناهجویی در نروژ در سال ۲۰۱۹ میلادی /منبع: سایت اداره آمار نروژ www.ssb.no

شایان به ذکر است که سالانه تعداد زیادی از پرونده های پناهجویی نیز با ورود غیرقانونی افراد پناهجو به نروژ -از راههای قاچاق- مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که «زیرآسمان نروژ» در مورد راههای ورود غیرقانونی به نروژ و درخواست پناهندگی هیچگونه اطلاعاتی در اختیار ندارد و هرگز مهاجرت از این راه را به افرادی که از دلایل کافی و مدارک لازم برای اثبات حقوق پناهندگی خود برخوردار نیستند پیشنهاد نمی کند.

راه های دیگر

 اگر قصد مهاجرت ندارید و فقط می خواهید برای مدتی کوتاه به ملاقات اعضای خانواده تان یا فامیل و خویشاوندان خود در نروژ بروید، بایستی برای گرفتن ویزای دیدار خانواده که یک ویزای شنگن کوتاه مدت است اقدام کنید. اطلاعات کامل درباره شرایط و مراحل لازم برای اقدام جهت دریافت این ویزا در مطلبی جداگانه به زبان فارسی در اینجا موجود است.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت اداره مهاجرت نروژ

مطالب مربوط به مهاجرت کاری به نروژ

مطالب مربوط به مهاجرت تحصیلی به نروژ

مطالب مربوط به مهاجرت خانوادگی به نروژ

ویزای شنگن از نروژ برای دیدار خانواده

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

11 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. حسین می‌گوید:

  سلام
  عالی بود دستت درد نکنه

  لایک

 2. حسین می‌گوید:

  مفید و سازنده بود

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.