کناره گیری و خروج حزب «پیشرفت» از دولت نروژ

زیرآسمان نروژ: در اقدامی بی سابقه و در پی اختلافات اخیر حزب «پیشرفت» نروژ Frp با دولت ائتلافی نروژ بر سر بازگرداندن یکی از اعضای زن داعش از سوریه که اخبار و حواشی آن در روزهای اخیر در رسانه های نروژ بسیار جنجال آفرین و بحث  برانگیز شده بود، خانم سیو ینسن – Siv Jensen رهبر این حزب و همچنین وزیر دارایی نروژ- روز دوشنبه بیستم ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی، رسما خبر خروج و کناره گیری این حزب از کابینه دولت نروژ را تایید کرد. این اتفاق شوک بزرگی در عرصه سیاست داخلی نروژ محسوب می شود زیرا توازن قدرت در دولت ائتلافی به حضور این حزب وابسته بود و اکنون با خروج آن، دولت محافظه کار دست راستی نروژ در اقلیت پارلمان قرار می گیرد.

frp ut av regjeringen.jpg

سیو ینسن در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «من خودم این حزب را به دولت آوردم و حالا خودم آن را بیرون می‌برم.  من این کار را انجام می دهم چون این تنها کار درست در این زمان است». وی ضمن افتخار به دستاوردهای حزب خود در شش سال و دوماه گذشته افزود که اکنون سیاست های دولت  «کم رنگ» و «بدون جهت» شده است و ادامه حضور این حزب در دولت فعلی با آرمانها و سیاست های این حزب در تضاد است. ینسن خروج حزبش از دولت را به منزله ی خواست برای تغییر نخست وزیر نروژ ندانست و گفت که معتقد است که شخص نخست وزیر همچنان مناسبت ترین گزینه برای رهبری کشور است.

frp out of government.jpg

در واکنش به این اتفاق بزرگ، نخست وزیر نروژ-ارنا سولبرگ– در طی کنفرانس خبری روز دوشنبه اعلام کرد که به تصمیم حزب پیشرفت احترام گذاشته و از همکاری‌های سازنده آن از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون تشکر می‌کند. وی تاکید کرد که همچنان خواهان همکاری با این حزب است.

erna solberg 2020.JPG

علت کناره گیری حزب پیشرفت چه بود؟

ماجرای کناره گیری از آنجا آغاز شد که هفته گذشته کابینه دولت نروژ تصمیم گرفت یک زن ۲۹ ساله داعشی را به همراه دو کودکش به این کشور بازگرداند و به یکی از این کودکان که دچار بیماری است خدمات بهداشتی ارائه کند. در پی اعلام این خبر، خانم «سیو‌ینسن» -رهبر حزب پیشرفت نروژ- ضمن مخالفت شدید با این تصمیم دولت، آن را تهدیدی برای امنیت نروژ دانست و تصمیم به استعفاء گرفت. این در حالی بود که پیشتر هم شخص نخست وزیر و هم وزیر امورخارجه نروژ به دلایل اخلاقی و حقوق بشری با تصمیم بازگشت این زن داعشی و فرزندانش به نروژ موافق بودند و تلاش های حزب پیشرفت برای مقابله با سایر احزاب پارلمان هم که به اتفاق آرا با نظر شخص نخست وزیر موافق بودند به جایی نرسید. این در حالی بود که حزب پیشرفت تنها با بازگشت فرزند بیمار به نروژ -بدون همراهی مادر و فرزند دیگر-موافق بود اما ظاهرا مادر این دو فرزند این موضوع را نمی پذیرفت.

norske is-kvinnen.JPG

گفتنی ست که این زن داعشی که در پاکستان متولد شده اما بزرگ شده ی نروژ و شهروند نروژ است، درعملیات های تروریستی داعش در سوریه مشارکت داشته است اما پس از شکست داعش در سوریه و بازداشت عناصر این گروه تروریستی، بازگرداندن این افراد به کشور‌های اصلی‌شان به یک مشکل بزرگ در اروپا تبدیل شده است، زیرا بسیاری از آن‌ها تبعه اروپا محسوب می‌شوند. پیش از این، تعدادی از کشور‌های اروپایی اعلام کرده بودند به هیچ‌وجه حاضر نیستند این افراد را در کشورشان بپذیرند و حتی برخی از آن‌ها تهدید کرده بودند که قصد دارند تابعیت این افراد را لغو کنند.

روز جمعه گذشته و پس از روزها کشمکش بین حزب پیشرفت و سایر احزاب ائتلافی دولت، این زن همراه با پسر ودخترش از سوریه به نروژ بازگردانده شد. قرار است پسر پنج ساله این زن داعشی که به شدت بیمار است و به اندازه یک کودک یکساله وزن دارد تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد. پلیس امنیت نروژ- PST– تایید کرده است که این زن داعشی را پس از ورود تحت نظر قرار خواهد داد و بخاطر حمایت از حقوق کودکان به هیچ یک از رسانه ها اجازه مصاحبه با کودکان وی را نخواهد داد.

شایان ذکر است که حزب پیشرفت نروژ از سال ۲۰۱۳ میلادی و پس از رسیدن به قدرت و ورود به کابینه دولت نروژ، همواره به سیاست های افراطی مهاجرستیزانه اش شهرت داشت و اخبار رسوایی های مختلف اعضای این حزب گاه و‌ بیگاه در سطح رسانه های نروژ منتشر می شد.

کناره گیری حزب پیشرفت به چه معنا خواهد بود؟

۱- تضعیف دولت

با کناره گیری حزب پیشرفت از چهار حزب سابق تشکیل دهنده قدرت اکثریتی کابینه (یعنی احزاب محافظه کار،پیشرفت، لیبرال و دموکرات مسیحی)، دولت ائتلافی نروژ به نخست وزیری «ارنا سولبرگ» یک حزب از اکثریت چهارحزبی خود در پارلمان را از دست می دهد. این بدان معناست که از این پس یعنی تا زمان انتخابات پارلمانی بعدی در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی، قوانینی که در پارلمان تصویب خواهند شد از شانس کمتری برای حمایت از سوی سیاست های احزاب دست راستی برخوردار خواهند بود.

۲- ابقای شخص نخست وزیر در سمت خود

براساس قوانین نروژ، درصورتی که پس از برگزاری انتخابات سراسری پارلمانی به هر دلیلی دولت دارای قدرت اکثریت حاکم قدرت خود را از دست بدهد، امکان برگزاری انتخابات سراسری پارلمانی وجود ندارد و دولت ائتلافی فعلی این امکان را دارد که تا زمان برگزاری انتخابات دور بعدی همچنان بر سر کار بماند. این بدان معناست که ارنا سولبرگ همچنان در سمت خود بعنوان نخست‌ وزیر نروژ باقی خواهد ماند و یک دولت اقلیت از سه حزب محافظه کار، چپ لیبرال‌ و دموکرات مسیحی‌ را رهبری خواهد کرد. در حال حاضر، این سه حزب پارلمان با همدیگر ۶۱ کرسی از مجموع ۱۶۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارند. حزب راستگرای پیشرفت ۲۷ کرسی پارلمان را در اختیار دارد که با کناره گیری این حزب از کابینه دولت،این کرسی ها طبیعتا از دست می روند.

۳- تغییر در کادر وزارت دولت

در حال حاضر، هفت وزیر از کادر وزارت دولت نروژ از اعضای حزب پیشرفت نروژ هستند. با خروج این حزب از دولت ائتلافی نروژ، این هفت وزیر احتمالا مجبور به ترک پست های شغلی خود خواهند شد. البته هنوز زمان و نحوه جایگزینی وزرای جدید اعلام نشده است.یکی از مهمترین وزرایی که احتمالا بایستی نیامده به فکر رفتن باشد، «سیلوی لیستهاوگ» وزیر نفت و انرژی نروژ است که یکماه پیش به تازگی به این سمت حساس منصوب شده بود.

sylvi listhaug should leave.JPG
سیلوی لیستهاوگ – وزیر نفت و انرژی – یکی از وزرای تازه منصوب شده است که با کناره گیری حزب «پیشرفت» از دولت نروژ احتمالا به زودی مجبور به ترک سمت خود خواهد بود

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/naJ90a/frp-gaar-ut-av-regjeringen-foelg-regjeringens-skjebnedag-direkte-her

https://www.nettavisen.no/okonomi/frp-forlater-regjeringen-og-gir-en-jubeldag-for-mange-i-venstre-og-kristelig-folkeparti/3423912354.html

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/rAKMaK/fremskrittspartiet-gaar-ut-av-regjeringen

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/VbBzB4/terrorekspert-om-is-kvinnen-29-det-spiller-ingen-rolle-hva-hun-har-gjort

https://www.thelocal.no/20200120/norways-populist-party-in-emergency-meeting-over-repatriation-of-isis-linked-woman

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه فیسبوک «زیرآسمان نروژ»

صفحه تلگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.