افزایش هزینه طرح ترافیک برای خودروهای برقی در اسلو

زیرآسمان نروژ: بر اساس مصوبه دولت نروژ که از پیش برنامه ریزی و در پارلمان تصویب شده بود، از ابتدای ماه مارچ سال ۲۰۲۰ میلادی هزینه طرح ترافیک یا Bomavgift برای خودروهای تمام برقی در شهر اسلو افزایش می یابد. نرخ جدید قیمت برای هربار تردد در در محدوده «درونی Indre ring » شهر اسلو (در بازه یکساعته) در ساعات غیرپیک ۸ کرون و در ساعات پیک(ساعات بین ۶:۳۰ تا ۰۹:۰۰ صبح و ۱۵:۰۰ تا ۱۷:۰۰ بعدازظهر) ۱۲ کرون و برای تردد(در بازه یکساعته) در محدوده «بیرونی Oslo bomring» شهر اسلو در ساعات غیرپیک ۱۰ کرون و در ساعات پیک ۱۵ کرون تعیین شده است که افزایشی تقریبا دوبرابری را نسبت به نرخ های فعلی نشان می دهد. البته درصورتی که از دستگاه خودکار ثبت عوارض جاده ای در داخل خودرو خود یا Autopass-Bombrikke استفاده می کنید، می توانید از ۲۰% تخفیف به ازای هر بار تردد استفاده کنید.

در حال حاضر و تا پیش از اجرای نرخ های جدید، نرخ تردد خودروهای برقی (سبک) در محدوده «درونی» شهر اسلو (در بازه یکساعته) در ساعات غیرپیک ۵ کرون و در ساعات پیک ۱۰ کرون و در محدوده «بیرونی» شهر اسلو در ساعات غیرپیک ۴ کرون و در ساعات پیک ۸ کرون می باشد.

oslo bomring 2019.JPG
جدول فعلی نرخ های طرح ترافیک برای تمامی خودروهای غیرآلاینده Null-utslipp و آلاینده

با افزایش فروش خودروهای تمام برقی که اکنون ۵۰ درصد از سهم فروش بازار خودرو در نروژ را به خود اختصاص داده اند،این خودروها که از ابتدا می توانستند بصورت رایگان در سطح شهرهای بزرگ نروژ از جمله در شهر پایتخت نروژ- اسلو- تردد کنند، به تدریج مشمول پرداخت هزینه طرح ترافیک همانند سایر خودروهای بنزینی و دیزلی و هیبریدی شدند اما بر اساس آنچه پارلمان نروژ  برای حفظ انگیزه های لازم برای راندن خودروهای غیرآلاینده محیط زیست مصوب کرده است،مبلغی که جهت عوارض طرح ترافیک از مالکان خوردوهای تمام برقی دریافت می شود در هیچ زمانی نبایستی بیش از نیمی از مبلغی باشد که به همین خاطر توسط سایر خودروها پرداخت می شود. فاصله ای که اکنون با افزایش اخیر هزینه طرح ترافیک برای این خودروها در شهر اسلو،اکنون به مرز خود نزدیک شده است. قرار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی، شهر اسلو به یک شهر با سطح آلایندگی نزدیک به صفر مبدل شود و تردد خودروهای بنزینی و دیزلی در آن ممنوع شود.

در ماه مارچ سال ۲۰۱۹ میلادی نیز با افزایش قابل توجه تعداد خودروهای برقی و هیبریدی و در نتیجه افزایش تقاضا برای شارژ بویژه در مناطق مرکزی اسلو، شارژ باتری خودروهای برقی و هیبریدی در ایستگاههای شارژ باتری که متعلق به شهرداری شهر اسلوست پولی شده بود. پیش از آن،خودروهای برقی و هیبریدی می توانستند بدون پرداخت هیچ هزینه ای خودروهای خود را در محل استقرار این جایگاههای شارژ باتری شارژ کنند. هزینه درنظرگرفته شده برای شارژ باتری در ایستگاههای متعلق به شهرداری اسلو، ۱۰ کرون برای هر ساعت در بازه ی زمانی نه صبح تا هشت شب و برای سایر ساعات شبانه روز، ۵ کرون به ازای هر ساعت تعیین شده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.aftenposten.no/osloby/i/EW2rJG/kraftig-hopp-i-bomavgiftene-for-elbiler-i-oslo

https://finansavisen.no/nyheter/bil/2020/01/08/7486924/kraftig-hopp-i-bomavgiftene-for-elbiler-i-oslo

شارژ خودروهای برقی در ایستگاههای شهرداری اسلو پولی شد

خودروهای برقی،نیمی از بازار فروش خودرو در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

آغاز به کار نخستین اتوبوس خودران(بدون راننده) در نروژ

آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال 2017 میلادی

نوآوری افزایش ظرفیت باتری ها توسط محققان نروژی

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.