سیلوی لیستهاوگ وزیر نفت نروژ شد

زیرآسمان نروژ: روز چهارشنبه هجدهم دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، نخست وزیر نروژ-ارنا سولبرگ– در طی یک کنفرانس خبری، از انتصاب «سیلوی لیستهاوگ» بعنوان وزیر نفت نروژ خبر داد. خبری که مجددا توجهات را به سمت یکی از جنجالی ترین شخصیت های سیاسی کابینه دولت نروژ در سالهای اخیر جلب کرد. لیستهاوگ در حالی جایگزین وزیر نفت سابق –Kjell-Børge Freiberg– می شود که انتقادات زیادی از این وزیر از جمله افزایش سیاست های استخراج نفت در طول مدت ۱۸ ماه مقام وزارتش مطرح شده بود.

Kjell-Børge Freiberg- وزیر-سابق- نفت نروژ

نقطه تشابه این دو وزیر نفت سابق و جدید،عضویت هر دوی آنها در حزب «پیشرفت Frp» نروژ است اما مهمترین تفاوت شاید اقتدار و جسارت بیشتر خانم «لیستهاوگ» در چالش های سیاسی از جمله چالش های نفتی جاری در بخش نفت و آثار محیط زیستی آن و طرح استخراج نفت در مناطق قطبی نزدیک به قطب شمال باشد، نکته ای که شاید یکی از مهمترین دلایل انتخاب لیستهاوگ در سمت یکی از مهمترین وزرای کابینه دولت نروژ باشد.

sylvi listhaug  new oil minister 2020.jpg
ارنا سولبرگ-نفر وسط- نخست وزیر نروژ- در مراسم معارفه در کنار «تریه سویکنس»-نفر سمت راست-وزیر جدید سلامت عمومی- و «سیلوی لیستهاوگ»-نفر سمت چپ- وزیر جدید نفت نروژ

ارنا سولبرگ تاکید کرد که انتخاب لیستهاوگ یک انتخاب انگیزشی نیست و تاکید کرد که وزیر جدید نفت همانند گذشته در موضع انکار تغییرات اقلیمی کره زمین نیست و انتخاب وی در جهت کمک به مشارکت نروژ در کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی های نفتی صورت گرفته است. حزب لیبرال نروژ یکی از احزابی ست که سیاست های زیست محیطی نروژ را کنترل می کند و با پروژه های اکتشاف و استخراج بیشتر نفت در مناطق قطبی شدیدا مخالف است. اکنون باید منتظر شد و دید که وزیر جدید نفت نروژ در تقابل با این چالش در چه موضعی قرار خواهد گرفت. قوانین جدید برای اکتشاف بیشتر در این مناطق حساسیت برانگیز بایستی توسط دولت تا پیش از انتخابات بعدی در سال ۲۰۲۱ میلادی وضع شود.

همچنین، لیستهاوگ به دلیل آنچه او تخریب محیط زیست بکر نروژ می داند، از مخالفین گسترش پروژه های احداث نیروگاه های بادی در نروژ است زیرا به اعتقاد وی، نروژ به اندازه ی کافی منابع انرژی برای تامین نیازهای داخلی خود را دارد.مبحثی که پیش بینی می شود با توجه به سیاست های حمایتی در زمینه بهره برداری از انرژی های نو از جمله انرژی باد در نروژ به یکی دیگر از چالش های بحث برانگیز در کابینه مبدل شود.

سیلوی لیستهاوگ که در مارچ سال ۲۰۱۸ میلادی و در پی اعتراضات گسترده به مطلب جنجالی منتشر شده در صفحه فیسبوکش شخصی اش تنها پس از تنها ۲ ماه کار بعنوان «وزیر دادگستری نروژ» از سمت خود استعفاء داده بود، در ماه می سال جاری میلادی و  پس از گذشت ۱۴ ماه دوری از کار در وزارت خانه، ,مجددا با سمت «وزیر سلامت عمومی و مراقبت از سالمندان» به کابینه دولت نروژ پیوسته بود.

سیلوی لیستهاوگ پیش از آن هم در بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی، در زمانی که بعنوان «وزیر مهاجرت و همگرایی» نروژ فعالیت داشت،بواسطه سیاست های ضد مهاجرانه اش همواره یکی از جنجالی ترین وزرای کابینه دولت نروژ بشمار می رفت. لیستهاوگ بین سالهای ۲۰۱۳  تا ۲۰۱۵ میلادی هم بعنوان «وزیر غذا و کشاورزی» نروژ منصوب شده بود.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/norge/olje–og-energiminister-kjell-borge-freiberg-blir-byttet-ut-1.14828768

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/0nJp96/klima-kjoer-mot-solberg-da-hun-presenterte-listhaug-som-ny-oljeminister

بازگشت «سیلوی لیستهاوگ» به کابینه دولت نروژ

جنجال پست فیسبوکی وزیر دادگستری نروژ

آشنایی با خطوط فکری وزیر مهاجرت نروژ

https://www.newsinenglish.no/2019/12/18/listhaug-tapped-to-defend-norways-oil/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.