تابعیت دوگانه در نروژ به رسمیت شناخته شد

زیرآسمان نروژ: سرانجام و پس از ماهها بحث و تبادل نظر در مورد حذف قانون منع تابعیت دوگانه در نروژ، این طرح پیشنهادی که در آگوست سال ۲۰۱۸میلادی برای رای گیری به پارلمان نروژ رفته بود، با تصویب اکثریت نمایندگان پارلمان به قانون تبدیل شد و از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی ضمانت اجرایی خواهد داشت.

بدین ترتیب، نروژ همانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی به شهروندانش اجازه خواهد داد که تابعیت دو کشور را بصورت همزمان داشته باشند. پیش از تصویب این قانون، نروژ در کنار هلند و اتریش از معدود کشورهای اروپایی بود که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناخت.

پیش از تصویب این قانون، شهروندان کشورهای ایران، عراق، افغانستان، سومالی و اریتره و چند کشور دیگر که دولت های این کشورها تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسند،می توانستند مشمول معافیت شوند و هر دو گذرنامه کشور متبوع شان و گذرنامه نروژی را همزمان داشته باشند اما با تصویب قانون تابعیت دوگانه در نروژ، بسیاری ازاتباع کشورهای آسیایی ازجمله فیلیپین، هندوستان، نپال، ژاپن، چین و مالزی هم که ساکن نروژ هستند و تا پیشتر از تصویب این قانون بایستی برای دریافت گذرنامه نروژی از تابعیت کشور متبوع شان انصراف می دادند، از ابتدای سال میلادی آینده می توانند بدون از دست دادن تابعیت و گذرنامه کشور متبوع شان، برای دریافت گذرنامه نروژی هم اقدام کنند. همچنین، نروژی ها و سایر خارجی های مقیم نروژ که در گذشته بخاطر این قانون حق شهروندی کشورشان را از دست داده بودند می توانند گذرنامه کشورشان را مجددا دریافت کنند.

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.