گام بزرگ حزب «پیشرفت» برای حذف عوارض جاده ای در نروژ

زیرآسمان نروژ: در آستانه ی جشن تولد پنجاه سالگی خانم «سیو ینسن» – رهبر حزب «پیشرفت» Frp و وزیر اقتصاد نروژ- مخالفت های سایر احزاب پارلمان با یکی از مهمترین و جنجالی ترین سیاست های این حزب مبتنی بر حذف عوارض جاده ای – Bompenger– در نروژ و عدم تامین مالی هزینه های توسعه حمل و نقل جاده ای از محل درآمدهای حاصل از عوارض جاده ای به مراحل حساس و نفس گیر خودش نزدیک شده است. اقدام پرخطری که یا در صورت موفقیت می تواند به افزایش چشمگیر محبوبیت این حزب در آستانه انتخابات سپتامبر سال جاری بیانجامد و یا در صورت عدم موفقیت و با توجه به چالش های اخیر این حزب جنجالی در نروژ می تواند حتا منجر به کاهش چشمگیر قدرت و خروج این حزب از دولت شود. با این همه باید منتظر شد تا نتایج مذاکرات بین حزب پیشرفت و دولت در ماه آگوست سال جاری مشخص شود.

از زمان به قدرت رسیدن حزب پیشرفت در نروژ در سال 2013 میلادی تاکنون، موضوع حذف عوارض جاده ای همواره یکی از دغدغه های اصلی این حزب در تقابل با اکثریت مخالف بوده است. در صورت موفقیت این طرح پیشنهادی -که البته با توجه به مخالفت های گسترده سایر احزاب پارلمان کمی غیرقابل انتظار است- پیشنهاد رهبر حزب پیشرفت-سیو ینسن- برای پرداخت بدهی های پیشین و جاری پروژه های عمرانی در بخش جاده ها و حمل و نقل جاده ای که میزان آن در حدود 100 میلیارد کرون تخمین زده می شود، استفاده از بخشی از درآمدهای صندوق ذخیره ملی نفت نروژ است. با احتساب 100 میلیون کرون هزینه برای برداشتن تمامی ایستگاههای فعلی عوارض جاده ای در کشور، جمعا به 200 میلیارد کرون بودجه برای اجرایی شدن این طرح پیشنهادی نیاز خواهد بود. این در حالیست که تنها سود حاصل از درآمدهای نفتی نروژ که بصورت مستقیم در صندوق ملی نفت نروژ ذخیره می شود، در طی سه ماهه نخست سال جاری در حدود 738 میلیارد کرون بوده است.

bompenger.jpg

گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که پیشنهاد بعدی این حزب یا حزب محافظه کار برای جایگزینی منبع درآمد دولت برای پروژه های حمل و نقل جاده ای در آینده، اجرایی کردن طرح تجهیز تمامی خودروها به سیستم ردیابی ماهواره ای GPS و گنجاندن هزینه ای بعنوان بخشی جدید در اظهارنامه های مالیاتی سالانه است. در سیستم پیشنهادی قیمت گذاری جاده ای یا veiprising، این هزینه با توجه به نوع خودرو، مسافت طی شده و زمان عبور و مرور محاسبه می شود.

در طی سالهای اخیر، سیاست های دولت نروژ در پرداخت بدهی های پروژه های عمرانی در بخش جاده ها از محل درآمد عوارض جاده ای، موجب افزایش تدریجی نرخ های عوارض جاده ای در نروژ و همچنین افزایش چشمگیر تعداد ایستگاه های کنترل و نظارت  بر عبور و مرور خودروها در بزرگترین شهرهای نروژ از جمله در اسلو،برگن،ترونهایم،استاوانگر و کریستیان ساند شده است. اتفاقی که در ماه های اخیر، منجر به افزایش نارضایتی های عمومی در برخی شهرها بویژه در شهرهای استاوانگر و برگن و افزایش محبوبیت برخی احزاب جدید -همانند حزب FNB– Folkeaskjonen Nei til mer Bompenger, Folks against more road tolls در شهر «برگن» که هنوز جایی در پارلمان فعلی نروژ ندارند اما موافق با حذف عوارض جاده ای هستند- شده است. موضوع افزایش نارضایتی های مردمی، همچنین موجب نگرانی برخی از اعضای حزب پیشرفت از احتمال به مخاطره افتادن سیسستم اجتماعی پایدار در نروژ و شکل گیری جنبش های اجتماعی ناراضی -همچون جنبش جلیقه زردهای فرانسوی- در نروژ شده است.

در صورت عدم جلب رای اکثریت و در نتیجه عدم موفقیت این طرح پیشنهادی، دولت نروژ تصمیم دارد در مراحل بعدی، از محل کسب درآمد عوارض جاده ای نه تنها به توسعه حمل و نقل جاده ای و تامین مالی پروژه های جاده ای بپردازد بلکه میزان قابل توجهی ازاین بودجه را به توسعه خطوط دوچرخه سواری،قطارها و حمل و نقل عمومی در شهرها هم اختصاص بدهد. درآمد حاصل از عوارض جاده ای در نروژ در سال 2018 میلادی در حدود 14.4 میلیارد کرون بوده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/AdJKeA/frp-kjenner-mener-frp-sliter-med-mer-enn-bompenger

https://www.vg.no/spesial/c/stories/1nW4AB?utm_source=vgfront&utm_content=row-r13

https://www.nrk.no/norge/frp-siv-til-landsmotet_-_-regjeringen-skal-bruke-200-millioner-pa-a-rive-bomstasjoner-i-ar-1.14537457

https://www.nrk.no/norge/kilder-til-nrk_-frp-kan-true-med-a-forlate-regjeringen-uten-bompenge-seier-1.14572595

https://www.newsinenglish.no/2019/06/02/road-tolls-threaten-the-government/

https://norwaytoday.info/news/oil-money-toll-stations-frp/

https://norwaytoday.info/news/road-tolls-summit/

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.