بازگشت «سیلوی لیستهاوگ» به کابینه دولت نروژ

زیرآسمان نروژ: روز جمعه گذشته، سوم ماه می ۲۰۱۹ میلادی و درست ساعاتی پیش از برگزاری نشست سالانه حزب «پیشرفت» Frp نروژ، «سیلوی لیستهاوگ» Sylvi Listhaug رسما بعنوان «وزیر سلامت عمومی و مراقبت از سالمندان» معرفی شد و بدین ترتیب پس از گذشت ۱۴ ماه دوری از کار در وزارت خانه، ,وی مجددا با سمت وزیر به کابینه دولت نروژ پیوست. ویدیوی معرفی وی توسط شخص نخست وزیر نروژ در اینجا قابل مشاهده است.

sylvi og erna.JPG

لیستهاوگ در حالی به مسند وزارت جدید تکیه می زند که در مارچ سال گذشته میلادی و در پی اعتراضات گسترده به مطلب جنجالی منتشر شده در صفحه فیسبوکش شخصی اش تنها پس از دو ماه کار بعنوان وزیر دادگستری نروژ از سمت خود استعفاء داده بود.

وزیر دادگستری نروژ استعفاء کرد

سیلوی لیستهاوگ پیش از آن هم در بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی، در زمانی که بعنوان وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ فعالیت داشت،همواره یکی از جنجالی ترین وزرای کابینه دولت نروژ بشمار می رفت. لیستهاوگ بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی هم بعنوان وزیر غذا و کشاورزی نروژ منصوب شده بود.

 اظهارات تازه وزیر سلامت عمومی نروژ: من پلیس اخلاق نیستم!

 هنوز چیزی از زمان انتصاب خانم وزیر ۴۱ ساله نگذشته بود که لیستهاوگ در یک مصاحبه خبری با شبکه NRK نروژ و در واکنش به سیاست های محدودکننده دولت برای استعمال دخانیات توسط افراد بالغ گفت: «من فکر می کنم که بسیاری از افراد سیگاری در نروژ تحت فشار هستند. آنها احساس می کنند که همیشه باید پنهان شوند و این کاملا احمقانه است. اگرچه سیگار کشیدن برای سلامتی انسان مضر است اما افراد بالغ خودشان باید تصمیم بگیرند که چه کاری انجام دهند. تنها کار دولت این است که اطلاع رسانی کند تا مردم بر اساس آن خودشان تصمیم بگیرند.» وی افزود که: » من پلیس اخلاق برای مردم نیستم. بایستی به افراد بالغ اجازه داده شود که هر چه می خواهند بنوشند،بخورند و سیگار بکشند.»

لازم به ذکر است که سیلوی لیستهاوگ خودش هم از مصرف کنندگان دخانیات است. البته وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران می گوید که تصمیم به ترک آن دارد و هم اکنون تنها برای آرامش و رهایی از استرس به ندرت سیگار می کشد.

SYLVI SMOKING.JPG

واکنش های منفی و مثبت نسبت به این انتصاب غافلگیر کننده

یوناس گاهر استوره Jonas Gahr Støre– رهبر حزب کارگر نروژ- مهمترین منتقد عملکرد لیستهاوگ- در تازه ترین واکنش نسبت به انتصاب ناگهانی وی ، انتخاب لیستهاوگ بعنوان وزیر جدید را به معنای این دانست که یا وی تمامی انتقادات علیه خودش را فهمیده است (و عملکرد بهتری خواهد داشت) و یا اینکه نخست وزیر نروژ برای بازگرداندن وی به دولت تحت فشار بوده است.

Hans Fredrik Grøvan از رهبران حزب دموکرات مسیحی نروژ نیز در واکنش به این خبر اظهار کرد که امیدوار است که از این پس، لیستهاوگ با رفتاری در جهت همگرایی بیشتر و اجتناب از تشویش گروه ها بر علیه یکدیگر عمل کند.

Bjørnar Moxnes – رهبر حزب سرخ نروژ- ضمن اینکه لیستهاوگ را شایسته احراز این مقام ندانست اظهار کرد که  آخرین باری که لیستهاوگ موفق به مدیریت سیاست های دولت در زمینه سالمندان شد، در نهایت منجر به عدم رای اعتماد پارلمان هم شد. وی افزود که سیاست های حزب پیشرفت با بکارگیری بخش خصوصی و اجرای پروژه های گرانقیمت چیزی نیست که سالمندان کشور به آن نیاز داشته باشند. وی در ادامه خاطر نشان کرد که بازگشت ناگهانی لیستهاوگ در درجه اول مشکل ارنا سولبرگ است و استعفای سال گذشته لیستهاوگ را درست و لازم دانست.

از سویی دیگر،ارنا سولبرگ- نخست وزیر نروژ- و سیو ینسن- رهبر حزب پیشرفت و وزیر اقتصاد نروژ- هر دو جداگانه انتصاب لیستهاوگ در مقام وزیر را به فال نیک گرفتند و ورود مجدد وی به کابینه دولت را تبریک گفتند. همچنین، انتصاب مجدد لیستهاوگ در مقام وزیر طبیعتا با استقبال اعضای حزب پیشرفت در نروژ نیز همراه شد. طرفدارانی که وی را باهوش ترین سیاستمدار نروژ می نامند و انتصابش در مقام وزیر سلامت را نوید دهنده آینده ای بهتر در بخش سلامت عمومی مردم و مراقبت بهتر از قشر سالمندان جامعه می دانند.

 سالی سخت برای حزب پیشرفت نروژ 

انتصاب سیلوی لیستهاوگ بعنوان وزیر سلامت عمومی و مراقبت از سالمندان در حالی صورت گرفت که سال گذشته میلادی یکی از  بدترین سالها برای اعضای حزب «پیشرفت» نروژ (یعنی حزبی که لیستهاوگ در آن عضویت دارد) بود. سالی که در آن لیستهاوگ بخاطر رفتار جنجالی اش که در نهایت به رای عدم اعتماد به وی در پارلمان نروژ منجر شد، برای نجات از سقوط دولت و در جهت حمایت از شخص نخست وزیر-ارنا سولبرگ- از سمت خود در مقام وزیر دادگستری نروژ استعفاء کرد و همچنین چندین اعضای دیگر این حزب » نیز با رسوایی های مختلفی مواجه شدند که در نهایت مجبور به ترک موقعیت های کاری خود شدند. در مهمترین آنها، «اولف لیراستین» Ulf Leirstein– از اعضای حزب پیشرفت نروژ- بخاطر ارسال تصاویر پورنوگرافیک به نوجوانان زیر سن مجبور به » استعفاء شد و چندی بعد «پر سندبرگ» Per Sandberg – از دیگر اعضای این حزب- در پی سفرش به ایران همراه با دوست دختر ایرانی-نروژی اش و تخطی از قوانین امنیت ملی نروژ بخاطر استفاده از تلفن کاری در سفر به ایران (و همچنین پیشتر از آن در سفر به چین) از سمت وزیر شیلات نروژ استعفاء کرد.

وزیرشیلات نروژ استعفاء کرد

در تازه ترین رسوایی هم، «مازیار کشوری» Mazyar Keshvari – نماینده ایرانی تبار پارلمان و از اعضای حزب پیشرفت نروژ- به دنبال افشای مدارکی دال بر سوءاستفاده مالی وی از بودجه دولت در سفرهای کاری که هرگز صورت نگرفته بودند مجبور به استعفاء از سمت خود یعنی رهبری حزب پیشرفت در شهر اسلو شد. مدتی بعد هم، مازیار کشوری بخاطر تهدید با استفاده از اسلحه گرم مدتی در بازداشت پلیس نروژ بود.

رسوایی مالی نماینده ایرانی تبار پارلمان نروژ

  تازه ترین نظرسنجی های مردمی در نروژ نشان می دهد که محبوبیت این حزب از میزان بیش از ۲۰ درصد در زمان پیش از رسوایی ها به حدود ۱۰ درصد کنونی کاهش یافته است. از زمان آخرین انتخابات پارلمانی نروژ در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون، از هر سه رای دهنده، یک رای دهنده علیه این حزب موضع گیری نموده است. بسیاری از کارشناسان سیاسی، بازگشت لیستهاوگ را در جهت بازسازی و تقویت جایگاه حزب پیشرفت که در راس آن خانم وزیر اقتصاد نروژ و رهبر این حزب- «سیو ینسن» Siv Jensen قرار دارد، می دانند.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/norge/sylvi-listhaug-er-ny-eldre–og-folkehelseminister-1.14537073

https://www.nrk.no/norge/folkehelseminister-listhaug-blaser-i-_moralpolitiet__-_-la-folk-royke_-drikke-og-spise-rodt-kjott-1.14539286

https://www.tnp.no/norway/politics/new-public-health-minister-of-norway-let-people-smoke-drink-alcohol-and-eat-red-meat

https://www.newsinenglish.no/2019/05/03/shes-back-to-both-cheers-and-groans/

صفحه فیسبوک سیلوی لیستهاوگ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.