پرداخت عوارض سالانه تلویزیون بصورت مالیات

زیرآسمان نروژ: از سال 2020 میلادی، پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون یا TV LISENS بصورت مالیات خواهد بود و این بدان معناست که تمامی افرادی که در نروژ درآمد دارند و مالیات می پردازند، این عوارض را از این پس در برگه های مالیاتی سالانه شان مشاهده خواهند نمود و دیگر قبضی برای پرداخت به شکل رایج کنونی دریافت نخواهند کرد. بر اساس این نظام پرداخت جدید، بصورت کلی افرادی که درآمد کمتری دارند عوارض تلویزیون کمتری و افرادی که درآمد بیشتری دارند عوارض تلویزیون بیشتری پرداخت خواهند کرد.

در حال حاضر، عوارض سالیانه تلویزیون 3039 کرون برای هر خانوار (صرفنظر از میزان اعضای خانواده یا درآمد آنها و صرفنظر از تعداد تلویزیون موجود در خانه) می باشد که قبض آن در دو نوبت شش ماهه برای تمامی خانه هایی که آنتن تلویزیون یا کابل تلویزیون یا هرگونه گیرنده امواج تلویزیونی دارند،صرفنظر از اینکه تلویزیون دارند یا ندارند یا از آن استفاده می کنند یا نمی کنند،صادر می شود. پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون در نروژ اجباری ست و تمامی درآمد حاصل از آن صرف برنامه سازی و مخارج جاری شبکه تلویزیونی NRK که اصلی ترین رسانه ملی نروژ که در انحصار دولت است می شود.

اجباری بودن پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون در نروژ بدون درنظر گرفتن میزان درآمد افراد و عدم توجه به میزان استفاده مردم از کانالهای بخش دولتی برای سالها مورد بحث و مناقشه  دولت و مردم بوده است. از سویی، دیگر، در طی سالهای اخیر، گسترش ارتباطات در عصر اینترنت موجب شد که دیگرالزامی به داشتن تلویزیون برای مشاهده کانالهای تلویزیونی نباشد بلکه با تلفن همراه یا رایانه شخصی هم از راه اینترنت بتوان به بخش وسیعی از برنامه های کانالهای تلویزیونی دسترسی یافت. همه ی اینها، موجب شد تا دولت نروژ به فکر راهکار تازه ای باشد تا با یک سیاست تازه هم مخاطب عام خود را تا حد ممکن راضی نگه دارد و هم از کاهش تدریجی درآمد خود از محل این عوارض جلوگیری کند. نتیجه این سالها تلاش دولت اکنون بدین شکل درآمده است:

 درآمد سالیانه تا 150 هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون 200 کرون

درآمد سالیانه 150 تا 200 هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون 800 کرون

درآمد سالیانه 200 تا 250 هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون 1400 کرون

 درآمد سالیانه 250 تا 350 هزارکرونبرای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون 1600 کرون

درآمد سالیانه بالای 350 هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون 1700 کرون

NRKLISENS.JPG

بنابراین، از سال آینده میلادی، بطور مثال؛ هر فرد مجرد با درآمد 400 هزارکرون در سال، بجای پرداخت عوارض تلویزیون سالانه 3039 کرون در سال، 1700 کرون پرداخت می کند یا یک زوج بازنشسته با درآمد 237 هزار کرون در سال (بر اساس آمار درآمد بازنشستگان در سال 2018 میلادی)، مجموعا 2800 کرون عوارض پرداخت خواهد کرد و یا یک دانشجو با وام دانشجویی 180 هزارکرونی در سال تنها مبلغ 800 کرون بابت عوارض تلویزیون پرداخت خواهد کرد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/kultur/slik-skal-nrk-finansieres-i-fremtiden-1.14495791

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/MR7mKr/skei-grande-nrk-lisens-over-skatteseddelen

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.