پرداخت عوارض سالانه تلویزیون بصورت مالیات

زیرآسمان نروژ: از سال ۲۰۲۰ میلادی، پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون یا TV LISENS بصورت مالیات خواهد بود و این بدان معناست که تمامی افرادی که در نروژ درآمد دارند و مالیات می پردازند، این عوارض را از این پس در برگه های مالیاتی سالانه شان مشاهده خواهند نمود و دیگر قبضی برای پرداخت به شکل رایج کنونی دریافت نخواهند کرد. بر اساس این نظام پرداخت جدید، بصورت کلی افرادی که درآمد کمتری دارند عوارض تلویزیون کمتری و افرادی که درآمد بیشتری دارند عوارض تلویزیون بیشتری پرداخت خواهند کرد.

در حال حاضر، عوارض سالیانه تلویزیون ۳۰۳۹ کرون برای هر خانوار (صرفنظر از میزان اعضای خانواده یا درآمد آنها و صرفنظر از تعداد تلویزیون موجود در خانه) می باشد که قبض آن در دو نوبت شش ماهه برای تمامی خانه هایی که آنتن تلویزیون یا کابل تلویزیون یا هرگونه گیرنده امواج تلویزیونی دارند،صرفنظر از اینکه تلویزیون دارند یا ندارند یا از آن استفاده می کنند یا نمی کنند،صادر می شود. پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون در نروژ اجباری ست و تمامی درآمد حاصل از آن صرف برنامه سازی و مخارج جاری شبکه تلویزیونی NRK که اصلی ترین رسانه ملی نروژ که در انحصار دولت است می شود.

اجباری بودن پرداخت عوارض سالیانه تلویزیون در نروژ بدون درنظر گرفتن میزان درآمد افراد و عدم توجه به میزان استفاده مردم از کانالهای بخش دولتی برای سالها مورد بحث و مناقشه  دولت و مردم بوده است. از سویی، دیگر، در طی سالهای اخیر، گسترش ارتباطات در عصر اینترنت موجب شد که دیگرالزامی به داشتن تلویزیون برای مشاهده کانالهای تلویزیونی نباشد بلکه با تلفن همراه یا رایانه شخصی هم از راه اینترنت بتوان به بخش وسیعی از برنامه های کانالهای تلویزیونی دسترسی یافت. همه ی اینها، موجب شد تا دولت نروژ به فکر راهکار تازه ای باشد تا با یک سیاست تازه هم مخاطب عام خود را تا حد ممکن راضی نگه دارد و هم از کاهش تدریجی درآمد خود از محل این عوارض جلوگیری کند. نتیجه این سالها تلاش دولت اکنون بدین شکل درآمده است:

 درآمد سالیانه تا ۱۵۰ هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون ۲۰۰ کرون

درآمد سالیانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون ۸۰۰ کرون

درآمد سالیانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون ۱۴۰۰ کرون

 درآمد سالیانه ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزارکرونبرای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون ۱۶۰۰ کرون

درآمد سالیانه بالای ۳۵۰ هزارکرون برای هر نفر: عوارض سالیانه تلویزیون ۱۷۰۰ کرون

NRKLISENS.JPG

بنابراین، از سال آینده میلادی، بطور مثال؛ هر فرد مجرد با درآمد ۴۰۰ هزارکرون در سال، بجای پرداخت عوارض تلویزیون سالانه ۳۰۳۹ کرون در سال، ۱۷۰۰ کرون پرداخت می کند یا یک زوج بازنشسته با درآمد ۲۳۷ هزار کرون در سال (بر اساس آمار درآمد بازنشستگان در سال ۲۰۱۸ میلادی)، مجموعا ۲۸۰۰ کرون عوارض پرداخت خواهد کرد و یا یک دانشجو با وام دانشجویی ۱۸۰ هزارکرونی در سال تنها مبلغ ۸۰۰ کرون بابت عوارض تلویزیون پرداخت خواهد کرد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/kultur/slik-skal-nrk-finansieres-i-fremtiden-1.14495791

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/MR7mKr/skei-grande-nrk-lisens-over-skatteseddelen

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.