آشنایی با میزان درآمد و هزینه های زندگی در نروژ در سال ۲۰۱۸ میلادی

زیر آسمان نروژ: اطلاع از میزان متوسط حقوق و مزایا و دستمزدها در کشوری همانند نروژ که سالهاست از سامانه جامع و مطمئن و شفاف آمار و سرشماری برخوردار است کار دشواری نیست. سازمان آمار نروژ SSB هر ماهه آمار بسیار کامل و بروزی از رشد و تغییرات تمامی شاخص های اجتماعی،فرهنگی،جغرافیایی،جمعیتی و… -و از جمله آمار میزان حقوق و مزایای کارمندان و کارگران- را در این کشور گردآوری و منتشر می کند.در این مطلب به آخرین آمار منتشر شده توسط این سازمان درباره میزان متوسط حقوق و دستمزدها در دو بخش خصوصی و دولتی در سال ۲۰۱۸ میلادی اشاره می کنیم.

قابل ذکر است که ارقام زیر حدودی هستند و عوامل متعدد دیگری از جمله جنسیت،سن،تعداد سالهای سوابق کاری،نوع تخصص و یا نوع مدرک تحصیلی دانشگاهی و رده صنفی یا شغلی(کارشناس،کارشناس ارشد،مدیر،مدیر ارشد،مدیرعامل و غیره) که در آن کار می کنید در تعیین میزان دریافتی های شما تاثیر بسزایی دارند.بطور مثال،بسته به اینکه در چه بخش شغلی کار می کنید میزان حقوق و مزایای ماهیانه شما متغیر خواهد بود.جدول زیر را ببینید:

میزان متوسط دستمزد دریافتی ماهانه برای افراد «کارمند» در نروژ در بخش «خصوصی» یا «دولتی» پیش از کسر مالیات بر درآمد و بدون احتساب ساعات اضافه کاری و پاداش و مزایا – در سال ۲۰۱۸ میلادی

بخش معدن و استخراج(Mining and quarrying) 72,700 کرون
بخش سرمایه گذاری و خدمات بیمه ای (Financial and insurance activities) 66,080 کرون
بخش اطلاعات و ارتباطات (Information and communication) 59,730 کرون
بخش الکتریسیته،گاز و بخار(Electricity, gas and steam)
59,630 کرون
بخش فعالیت های فنی،علمی و حرفه ای(Professional, scientific and technical activities)
56,490 کرون
بخش مسکن و امور ملکی  (Real estate activities) 54,750 کرون
بخش ادارات دولتی و دفاعی(Public administration and defense)
48,600 کرون
بخش تولید (Manufacturing) 46,800 کرون
بخش حمل و نقل و انبار(Transportation and storage)
45,150 کرون
بخش آموزش (Education) 44,730 کرون
بخش ساختمانی (Construction)
43,240 کرون
بخش آب و فاضلاب و مدیریت پسماند(Water supply, sewerage, waste) 42,690 کرون
بخش عمده و خرده فروشی تعمیرات خودرو و موتورسیکلت (Wholesale and retail trade: repair of motor vehicles and motorcycles) 41,020 کرون
بخش اداری و فعالیت های خدماتی و پشتیبانی (Administrative and support service activities) 38,860 کرون

توجه داشته باشید که طبق قوانین نروژ،حقوق متوسط ماهیانه شما بسته به محل زندگی،میزان درآمد،وضعیت تاهل و شرایط قرارداد کاری تان مشمول مالیات بر درآمد می شود. اگر حالا بطور متوسط 30% مالیات بر درآمد را اعمال کنیم، میزان خالص دریافتی حقوق و مزایا را خواهیم داشت:

میزان متوسط دستمزد خالص دریافتی ماهانه برای افراد «کارمند» در نروژ در بخش «خصوصی» یا «دولتی» پس از کسر مالیات بر درآمد و بدون احتساب ساعات اضافه کاری و پاداش و مزایا – در سال ۲۰۱۸ میلادی

بخش معدن و استخراج(Mining and quarrying) 50,890 کرون
بخش سرمایه گذاری و خدمات بیمه ای (Financial and insurance activities) 46,256 کرون
بخش اطلاعات و ارتباطات (Information and communication) 41,811 کرون
بخش الکتریسیته،گاز و بخار(Electricity, gas and steam)
41,741 کرون
بخش فعالیت های فنی،علمی و حرفه ای(Professional, scientific and technical activities)
39,543 کرون
بخش مسکن و امور ملکی  (Real estate activities) 38,325 کرون
بخش ادارات دولتی و دفاعی(Public administration and defense)
34,020 کرون
بخش تولید (Manufacturing) 32,760 کرون
بخش حمل و نقل و انبار(Transportation and storage)
31,605 کرون
بخش آموزش (Education) 31,311 کرون
بخش ساختمانی (Construction)
30,268 کرون
بخش آب و فاضلاب و مدیریت پسماند(Water supply, sewerage, waste) 29,883 کرون
بخش عمده و خرده فروشی تعمیرات خودرو و موتورسیکلت (Wholesale and retail trade: repair of motor vehicles and motorcycles) 28,714 کرون
بخش اداری و فعالیت های خدماتی و پشتیبانی (Administrative and support service activities) 27,202 کرون

پردرآمدترین مشاغل در نروژ

طبق آمار در سال ۲۰۱۸ میلادی، بالاترین میزان متوسط پرداختی ماهیانه (بدون احتساب ساعات اضافه کاری،پاداش و مزایا) در حدود ۱۰۹,۰۰۰ کرون در ماه در بخش امنیتی و سهام بورس در بخش کشتی رانی گزارش شده است. پس از آن،بیشترین درآمد به ترتیب به مدیران و مدیران ارشد در بخش صنایع نفت و گاز با حقوق متوسط ۱۰۶,۹۳۰ کرون در ماه  و مدیران و مدیران ارشد در بخش خصوصی با حقوق متوسط ۹۵,۰۰۰ کرون در ماه تعلق دارد.  مدیران و کارگزاران بخش صنایع، خلبانان و پزشکان به ترتیب در رده های بعدی فهرست پردرآمدترین مشاغل نروژ قرار دارند.

claire-ridge1-2018.jpg.img.3840.medium.jpg

کم درآمدترین مشاغل در نروژ

بر اساس آمار منتشر شده،کارگران در مزارع (با درآمد متوسط ۲۶,۰۲۰ کرون در ماه)، کارکنان کافه ها و کیوسک ها (با درآمد متوسط ۲۷,۹۴۰ کرون در ماه) و خدمتکاران رستورانها و متصدیان بارها (با درآمد متوسط ۲۸,۵۰۰ کرون در ماه) جزو کم درآمدترین مشاغل نروژ در سال گذشته میلادی بودند.

servitorfag1.jpg

هزینه های متوسط زندگی در نروژ

نروژ یکی از ثروتمندترین و مرفه ترین کشورهای دنیاست که میزان درآمدها و متعاقبا میزان هزینه های زندگی در آن بسیار بالاست.در زیر به برخی از مهمترین هزینه های معمول زندگی در نروژ اشاره می شود:

Privatekonomi-2-e1490057805537-1024x525.jpg

۱- حداقل هزینه متوسط اجاره در شهر اسلو :

  یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۱۲۰۰۰ کرون در ماه / یک آپارتمان یک خوابه در بیرون شهر: ۹۵۰۰ کرون در ماهیک اتاق دانشجویی ۱۰ تا ۱۲ متری در خوابگاه دانشگاه: ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون در ماه / یک اتاق دانشجویی ۱۰ تا ۱۲ متری در بیرون شهر: ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کرون در ماه (برای اطلاع دقیق از قیمت روز اجاره خانه ها در نروژ به اینجا مراجعه کنید. در صورت تمایل می توانید از گوگل ترنسلیت برای ترجمه کل صفحه از نروژی به انگلیسی استفاده کنید.)

۲- حداقل هزینه خورد و خوراک برای یک نفر :

حداقل روزی ۳۰۰ کرون/هفته ای ۲۰۰۰ کرون/ماهیانه ۸۰۰۰ کرون

۳- حداقل هزینه متوسط اشتراک اینترنت: ۴۰۰ کرون در ماه

۴- هزینه حمل ونقل عمومی در اسلو (مترو،تراموا،اتوبوس) برای یک نفر: یک بلیت یکطرفه ۳۶ کرون /کارت تردد ماهیانه ۷۵۰ کرون برای بزرگسالان و ۴۵۰ کرون برای دانشجویان.اطلاعات تکمیلی در مورد قیمت و شرایط بلیتها در شهر اسلو را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

5- هزینه های متفرقه: ۱۰۰۰ کرون در ماه

نکته: هزینه های زندگی در شهرهای کوچکتر نروژ کمی ارزانتر است که بیشتر مربوط به هزینه کمتر اجاره خانه و هزینه کمتر رفت و آمد می شود.سایر هزینه ها تقریبا یکسان هستند.برای اطلاعات تکمیلی در مورد ریز هزینه ها به اینجا بروید.

هزینه های متوسط زندگی برای دانشجویان در نروژ

برای یک زندگی دانشجویی معمولی رقمی که توسط اداره مهاجرت نروژ اعلام می شود هر ساله تغییر می کند.در حال حاضر،رقمی که در سایت اداره مهاجرت نروژ درج شده است در حدود ۱۱۶,۰۰۰ کرون نروژ برای یکسال تحصیلی است که بطور میانگین ۹۷۰۰ کرون نروژ در ماه خواهد شد. اگر در ایران هستید،شما این مبلغ را بایستی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه و در زمان درخواست برای ویزای دانشجویی از سفارت نروژ در تهران آن را به حسابی که توسط دانشگاه اعلام می شود منتقل کنید. شما می توانید پس از ورود به نروژ و پس از باز کردن حساب بانکی در نروژ،براحتی این مبلغ ودیعه را از حساب دانشگاه به حساب شخصی خودتان منتقل کنید.اگر بعنوان دانشجو قصد وورد به نروژ را دارید،می توانید اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مالی موردنیاز را در اینجا بیابید. همینطور اگر بعنوان دانشجوی بین المللی قصد داشته باشید که پس از ورود به نروژ،همسر یا فرزند خودتان را نیز به نروژ بیاورید بایستی بتوانید مبلغی در حدود ۲۶۰,۰۰۰ کرون نروژ را در حساب خودتان در بانکی در نروژ و یا در حسابی به نام خودتان در ایران گواهی کنید.اطلاعات بیشتر را در اینجا دنبال کنید.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://ssb.no/en/arbeid-og-lonn/statistikker/lonnansatt

https://www.newsinenglish.no/2019/03/13/brokers-earn-most-then-oil-workers/

https://underskyofnorway.com/2017/03/12/average_income_and_expenses_in_norway/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

7 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. سارا می‌گوید:

  درآمدهایی که نوشته شده آیا شامل شغل‌های دانشجویی هم میشه؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خیر.مشاغلی که عمدتا در دوران دانشجویی هست بایستی نهایتا 20 ساعت در هفته باشه و معمولا مشاغل پاره وقت با درآمد کم هست

   لایک

 2. دانشجوی نروژ می‌گوید:

  من دانشجوی استونگر هستم و ماهی ۶۰۰۰ تا خرجمه که ۱۵۰۰ تا خرج خورد و خوراک و ۱۵۰۰ تا خرج تفریح و ۳۱۰۰ هم اجاره‌م هست.. اما اینجا دانشجویانی هستند که دارن با ماهی ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کل هزینه‌ها رو مدیریت میکنند.. گفتم شاید کسی بخونه و بخواد بدونه کمترین حدی که میشه زندگی کرد چقدره.

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست من و سپاس از اینکه تجربه شخصی خودت رو با بقیه به اشتراک میزاری.قطعا زندگی دانشجویی مجردی انعطاف پذیری بیشتری داره و میشه هزینه ها رو با محدود کردن امکانات به حداقل رسوند.پیروز باشید

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.