نوآوری افزایش ظرفیت باتری ها توسط محققان نروژی

 زیرآسمان نروژ: محققان نروژی موفق به کشف روش جدیدی برای افزایش ظرفیت شارژ باتری خودروهای برقی،تلفن های همراه، رایانه ها، تبلت ها و سایر فناوری های مرتبط شده اند که انقلابی مهم در صنعت تولید باتری های قابل شارژ در دنیا بشمار خواهد رفت.

به گفته مدیرگروه تحقیق در بخش فناوری انرژی نروژ، آنها موفق به یافتن «ایکس فاکتور» ای شده اند که مدتهاست که دانشمندان در سرتاسر دنیا به دنبال یافتن آن بوده اند. این فناوری در باتری خودروهای برقی،تلفن های همراه،رایانه ها و تبلت ها که باتری های نوع لیتیومی دارند قابل استفاده است و کمک می کند که با یک بار شارژ باتری، بطور مثال خودروهای برقی تا ۱۰۰۰ کیلومتر راه بروند و یا تلفن های همراه برای چندین روز نیازی به شارژ مجدد نداشته باشند.

برای سالها، دانشمندان امکان استفاده از «سیلیکون» بجای «گرافیت» را در ساخت باتری ها مورد بررسی و تحقیق قرار دادند. در تئوری، سیلیکون خالص ده برابر گرافیت ظرفیت دارد اما در عین حال سریعتر هم این ظرفیت را از دست می دهد.درواقع، مانع اصلی برای تولیدکنندگان باتری، حجم سیلیکون قبل از شارژ و بعد از آن است که نسبت به لیتیوم یون تقریبا ۴۰۰٪ تغییر می‌کند. در نتیجه، باتری متورم شده و به سرعت باغث کاهش عمرباتری می‌شود.

هرچند، اکنون دانشمندان نروژی با استفاده از فناوری نانو،موفق شده اند ترکیبی از سیلیکون-گرافیت را ارایه کنند که در طول زمان ظرفیت شارژ خود را حفظ می کند که اگرچه مثل سیلیکون خالص نمی تواند آنقدر ظرفیت شارژ داشته باشد اما در مقایسه با باتری های امروزی، سه تا پنج برابر ظرفیت شارژ بیشتری را در خود حفظ خواهد نمود. امروزه، خودروهای برقی بطور متوسط با هر بار شارژ باتری می توانند مسافتی بین ۱۰۰ تا ۴۸۰ کیلومتر را طی کنند و بیشتر تلفن های همراه بایستی روزانه شارژ شوند.

فناوری جدید کشف شده که Silicon X نامگذاری شده است قرار است بزودی توسط چند شرکت نروژی و بین المللی برای صنعتی کردن نتایج تحقیقات مورد آزمایش قرار بگیرد. به گفته ی مدیر این گروه تحقیقات، فناوری جدید در سطح آزمایشگاهی آزمایش شده است و نتایج خوبی بدست آمده است و اکنون شرکت Kjeller Innovation با دریافت کمک مالی برای ثبت این نوآوری مراحل بعدی برای تجاری سازی این نوآوری را در دست اقدام دارد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://.no/norge/norsk-forskning-kan-gi-elbiler-med-1000-kilometers-rekkevidde-1.14122400

https://techxplore.com/news/2018-07-norwegian-silicon-jackpot-battery-solution.html

https://nordic.businessinsider.com/norwegian-scientists-reveal-a-new-battery-with-five-times-more-energy-capacity–next-step-is-industrial-testing–/

خودروهای برقی در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

7 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.