رابطه وزیر شیلات نروژ با یک دختر ایرانی

زیرآسمان نروژ: در روزهای اخیر،انتشار تصاویر مربوط به «پر سندبرگ» Per Sandberg – وزیر شیلات نروژ- با یک دختر ۲۸ ساله ایرانی-نروژی به نام «بهاره لتنس» Bahareh Letnes که مربوط به سفر تابستانی اخیر وی به ایران(استان مازندران) است در سطح رسانه های نروژی بسیار خبرساز شده است. در تصاویری که در صفحه اینستاگرام بهاره منتشر شده است، وی در کنار وزیر شیلات نروژ در مناطق گردشگری مختلفی در داخل ایران دیده می شود.

در یکی دیگر از تصاویر که مربوط به کمی قبلتر است، این دو در کنار سفره هفت سین در داخل سفارت ایران در اسلو حضور دارند. از آنجایی که در ژانویه سال جاری میلادی، «بهاره لتنس» شرکتی در زمینه صادارت محصولات دریایی در داخل نروژ به ثبت رسانده است،انتشار این تصاویر شخصی موجب نگرانی سیاستمداران نروژی در مورد احتمال همکاری وزیر شیلات نروژ با سیاستمداران ایرانی در زمینه های حساس مورد مناقشه ایران و امریکا در زمینه تحریم های بین المللی شده است. موضوعی که وزیر شیلات نروژ آن را نفی می کند و سفرش به ایران را تنها یک سفر شخصی به دور از معاملات تجاری بین دول ایران و نروژ می داند.

وزیر شیلات نروژ که ۵۸ سال سن دارد به تازگی از همسر اولش  Line Miriam Haugen جدا شده است. حاصل این ازدواج یک فرزند پسر است. پیش ازاین ازدواج، وی از دوست دختر دانمارکی اش Ulla Kjær Frandsen نیز دارای دو فرزند بوده است.

bahareh letnes.JPG
تصویری از «پر سندبرگ»-وزیر شیلات نروژ- در کنار «بهاره لتنس» در ایران -منتشرشده در صفحه شخصی اینستاگرام بهاره

بهاره لتنس ۲۸ ساله که نام اصلی اش «بهاره حیدری نصرآباد» است،زمانی که ۱۳ سال داشت به نروژ پناهنده شد و در سال ۲۰۰۸ میلادی پس از اینکه درخواست پناهندگی اش سه بار توسط اداره مهاجرت نروژ رد شد،در نهایت یک خانواده نروژی سرپرستی وی  را عهده دار شدند و وی در همان سال موفق به دریافت اقامت شد. بهاره که نام خانوادگی اش را از خانواده نروژی اش گرفته است، در سال ۲۰۱۳ میلادی در مسابقات دختر شایسته جهان با عنوان دختر شایسته ایران حاضر شد.

در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی، بهاره شرکتی در نروژ به نام B & H General Trading Company ثبت کرد که بر اساس اطلاعات موجود در سامانه ثبت شرکتهای نروژ،زمینه فعالیتش تولید،توسعه،خرید و فروش و صادرات ماهی و محصولات دریایی ست. همین موضوع موجب شده است گمانی زنی ها در مورد احتمال همکاری وزیر شیلات نروژ با بهاره در زمینه های تجاری مورد مناقشه افزایش یابد.

موضوعی که آن را بهاره رد می کند و ادعا می کند که شرکتش تاکنون هیچگونه فعالیتی در زمینه صادرات یا واردات بین ایران و نروژ نداشته است چون مجوزی برای این کار نداشته است. وی گفته است که بزودی شرکتش را منحل می کند اما تا لحظه تنظیم این خبر،شرکت وی در سامانه ثبت شرکتهای نروژ ثبت شده و موجود است. وزیر شیلات نروژ در پاسخ به ارتباط احتمالی اش با شرکت تجاری بهاره، گفته است که هیچگونه ارتباطی با این شرکت نداشته و ندارد. وی همچنین گفته است که بهاره در هیچکدام از جلسات و نشست های مربوط به کارش شرکت نداشته است.

bahareh letnes2.JPG
پر سندبرگ در کنار بهاره لتنس در سفارت ایران در اسلو

گفتنی ست که دولت نروژ از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی و پس از برداشته شدن برخی تحریم های بین المللی علیه ایران،فعالیت های اقتصادی اش با دولت ایران در زمینه شیلات و نفت و گاز را بطور قابل توجهی گسترش داد گرچه حجم مبادلات همچنان در سطح متوسطی در جریان است. صادارت محصولات نروژی به ایران از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد دوبرابر شده است بطوری که در سال ۲۰۱۶ میلادی،کل صادرات به ایران به رقم ۱۵۵ میلیون کرون رسیده است که تقریبا معادل کل حجم صادرات نروژ به ایران پیش از آغاز تحریمهاست. محصولات دریایی که مهمترین آن ماهی قزل آلای نروژی(لاکس) است، بخش عمده این صادرات را تشکیل می دهد.

موضوع دیگری که موج انتقادات ایرانیان پناهنده در نروژ و فعالان حقوق بشری در نروژ را برانگیخته است،موضوع سفر وزیرشیلات نروژ به کشوری ست که دولت نروژ آن را ناقض حقوق زنان در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی و سیاسی می داند.انتشار تصویری از سندبرگ در حال اسکی روی آب در دریای خزر به این انتقادات دامن زده است.

«مینا بای» -مقاله نویس ایرانی مقیم نروژ- که خود در سال ۱۹۹۲ میلادی به نروژ پناهنده شده است،سفر سندبرگ به ایران را شرم آور و پایمال کننده حقوق مردم ایران خوانده است. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی NRK نروژ می گوید: «سندبرگ در جریان سفرش به ایران، شنا و تفریح در دریای خزر را فوق العاده توصیف کرده است اما هیچ اشاره ای به این نکرده است که شنا در همین دریای خزر برای زنان ایرانی ممنوع است.»

per sandberg caspian sea.jpg
پرسندبرگ در حال اسکی روی آب در دریای خزر-تابستان ۱۳۹۷

اما انتقادات سفر اخیر سندبرگ به ایران به همینجا نیز ختم نشده است. انتقادات دیگری حول محور نقض قوانین دولتی در زمینه عدم اطلاع رسانی برنامه سفرش به «ارنا سولبرگ» -نخست وزیر نروژ- پیش از سفر مطرح شده است که البته سندبرگ در گفتگو با شبکه ها و رسانه های نروژی گفته است که سفرش در آخرین لحظات قطعی شده است و وی ۲ روز بعد از ورود به ایران به دفتر نخست وزیر اطلاع داده است که وی در ایران بسر می برد. براساس قوانین پارلمانی در نروژ،تمامی وزرای کابینه موظف هستند در مورد سفرها و موقعیت مکانی خود به شخص نخست وزیر از پیش اطلاع دهند تا در مواقع اضطراری،تماس نخست وزیر با وزرای خود امکان پذیر باشد. ارنا سولبرگ در گفتگوی جداگانه ای با رسانه های نروژی تایید کرد که سندبرگ در این زمینه مرتکب کوتاهی شده است.

آشنایی با برخی دیدگاه های سیاسی وزیر شیلات نروژ درباره مقوله مهاجرت به نروژ

از آنجایی که وزیر شیلات نروژ عضو حزب پیشرفت Frp نروژ است، دیدگاه های وی درباره مقوله مهاجرت به نروژ بسیار سختگیرانه است. در سال ۱۹۹۹میلادی، وی طرح اخراج خارجی هایی که فرزندانشان در نروژ مرتکب جرایم سنگین می شوند و در سال ۲۰۰۲ میلادی، سندبرگ موضوع توقف کامل مهاجرت از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به نروژ را مطرح کرد.

در سال  ۲۰۰۳ میلادی، وی اظهار کرد که برای داشتن یک جامعه همگون نروژی، نژادها،مذاهب و فرهنگ های مختلف در نروژ نباید ادغام شوند که با واکنش شدید سیاستمداران روبرو شد. سندبرگ بعدها در دفاع از این گفته اش اظهارت پلیس را مبنا قرار داد که موجب دوری گزیدن پلیس از ادعاهای وی شد.

سندبرگ همچنین ابراز نگرانی کرده بود که بزودی نروژی ها در کشورشان به اقلیت تبدیل خواهند شد. در همان سال، وی همچنین پیشنهاد داده بود که تا پیش از تکمیل روند رسیدگی به پرونده های پناهجویی در  نروژ،به پای پناهجویان برچسب های الکترونیکی وصل شود تا از فرار آنها به محیط بیرون از اردوگاه ها جلوگیری شود. وی همچنین از منتقدان سرسخت روند مهاجرت مسلمانان به نروژ است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://fiskeribladet.no/nyheter/?artikkel=61567

http://filternyheter.no/statsministerens-kontor-og-ud-informert-om-per-sandbergs-forhold-til-norsk-iransk-kvinne-27/

https://www.nordlys.no/per-sandberg/fisk/iran/filter-nyheter-per-sandbergs-relasjon-til-iransk-kvinne-tema-hos-erna/s/5-34-922163

حواشی سفر جنجالی وزیر شیلات نروژ به ایران

وزیر شیلات نروژ استعفاء کرد

https://www.dagbladet.no/nyheter/ber-sandberg-forklare-seg-om-iran-tur-med-eier-av-sjomat-firma/70053771

https://en.wikipedia.org/wiki/Per_Sandberg

https://www.nrk.no/norge/eksiliranere-reagerer-pa-sandbergs-reise_-_-han-har-latt-seg-bruke-av-iran-1.14149250

https://www.nrk.no/norge/dette-er-stridstemaene-rundt-sandbergs-ferie-1.14148887

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

8 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. احمدرضا می‌گوید:

  مرتیک عیاش عاشق کسی شده که همسن فرزندش خاک بر سر زنی کنم عاشق یک پیر مرد ناتوان جنسی بشود تورا بخدا ابروی ما ایرانیان نبرید

  لایک

  1. فرهاد کنجکاو می‌گوید:

   نروژ یک مملکت آزاد است. شما در کدام کشور تربیت شدی که به آزادی مشروع اجتماعی و زندگی شخصی دیگران اینطور توهین می کنی؟! یقین دارم اگر امثال شماها را باز بگذارند رفتار هر شخصی را که نتوانید هضم کنید با کارد و قمه و چوبه دار و … سراغش می روید و بدتر از داعش ها خواهید بود …

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.