پیشنهاد ممنوعیت برقع و نقاب در تمامی مراکز آموزشی نروژ تصویب شد

زیرآسمان نروژ: پس از گذشت حدود یکسال از زمان ارائه طرح پیشنهادی «ممنوعیت استفاده از برقع و نقاب در مراکز آموزشی نروژ»، سرانجام روز سه شنبه – پنجم ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی- پارلمان نروژ با رای اکثریت این طرح پیشنهادی را به تصویب رساند. براساس این قانون، استفاده از برقع و نقاب در تمامی مراکز آموزشی از جمله در مهدکودک ها،مدارس ابتدایی،دبیرستان ها،کالج ها و دانشگاههای نروژ ممنوع می شود. این ممنوعیت شامل هم آموزگاران و هم دانشجویان می شود.

نمایندگان احزاب سوسیالیست چپ، سرخ و سبز از مخالفان این طرح بودند. در حالیکه حزب سوسیالیست چپ SV خواهان ممنوعیت فقط برای کادر آموزگاران(نه دانش آموزان) بود اما از آنسو حزب مهاجرستیز «پیشرفت» Frp از تصویب این طرح ابراز خرسندی کرد و آن را موفقیتی بزرگ برای دیدگاه های سیاسی این حزب خواند. یکی از مدیران این حزب در گفتگو با روزنامه VG نروژ گفت که این حزب در سال ۲۰۰۳ میلادی،پیشنهاد ممنوعیت کامل نقاب و برقع را مطرح کرده بود ولی همه به آن خندیده بودند. وی ابراز امیدواری کرد که این حزب تلاش خواهد کرد تا در آینده نزدیک این ممنوعیت شامل نه فقط مراکز آموزشی بلکه شامل تمامی اماکن عمومی کشور شود. وی افزود که ممنوعیت تصویب شده پیام روشنی ست که در نروژ ما انتظار داریم که صورت یکدیگر را ببینیم.

این اقدام پارلمان نروژ در ممنوعیت برقع و نقاب در تمامی مراکز آموزشی کشور در حالی اتفاق می افتد که چندی پیش پارلمان کشور دانمارک استفاده از برقع و نقاب را در تمامی معابر عمومی کشور ممنوع اعلام کرد و برای تخلف از آن جریمه نقدی(هزارکرون برای هر بار تخلف و ده هزار کرون برای تخلف های چهارم و بیشتر) درنظر گرفت. اقدامی که با مخالفت شدید نهادهای مدافع حقوق بشری مواجه شد. گفتنی ست که دولت کشور فرانسه نخستین دولت اروپایی بود که چنین ممنوعیتی را به قانون تبدیل نمود.

نکته قابل توجه هم اینکه تصمیم پارلمان نروژ برای ممنوعیت استفاده از برقع و نقاب در مراکز آموزشی عمدتا با استقبال مراکز آموزشی و دانشگاههای نروژ مواجه نشد. مدرسه اقتصاد نروژ در شهر اسلو این ممنوعیت را «عجیب و تاثربرانگیز» نامید و دانشگاه برگن و دانشگاه فناوری و علوم نروژ در شهر «ترونهایم» آن را «غیرضروری» خواندند.

سیلوی لیستهاوگ -وزیر سابق مهاجرت و همگرایی و وزیر مستعفی دادگستری نروژ- که به تازگی در کمیته سلامت و مراقبت از سالمندان نروژ پست مدیریتی دریافت کرده است،در واکنش به این خبر در صفحه شخصی فیسبوکش چنین نوشت:

«سرانجام تصویب شد. چیزی که ما برای آنها مدتها جنگیده بودیم. هیچ زنی نباید مجبور به حبس در زندانی شود که نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. نروژ باید یک جامعه آزاد باشد،جایی که ما با نگاه در چشمان یکدیگر با هم حرف بزنیم و یکدیگر را ببینیم. حزب پیشرفت در راستای توسعه بیشتر این ممنوعیت در اماکن عمومی هم خواهد جنگید. ما افرادی را که در خیابان ملاقات می کنیم خواهیم دید.»

NIQAB BAN SYLVI.JPG

منابع و پیوندهای مربوط:

پیشنهاد ممنوعیت حجاب در مدارس ابتدایی و مهدکودک ها در نروژ

https://www.aftenposten.no/norge/i/e14n24/Vedtok-forbud-mot-nikab-i-alle-undervisningssituasjoner

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/7lwanK/naa-blir-det-forbudt-aa-gaa-med-nikab-og-burka-paa-norske-skoler

https://www.nordlys.no/skole/politikk/fremskrittspartiet/na-blir-det-forbudt-med-nikab-og-burka-i-norske-skoler/s/5-34-875225

https://www.thelocal.no/20180606/norway-bans-burqa-and-niqab-in-schools

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.