آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

زیرآسمان نروژ: کشور نروژ با جمعیت حدودی ۵.۲ میلیون نفری و مساحت ۳۸۵,۲۰۳ کیلومترمربعی دارای ۷۲,۰۳۳ کلیومتر جاده آسفالت و بیش از ۳ میلیون خودرو شخصی ثبت شده در سامانه حمل و نقلی کشور است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، تلفات جاده ای در نروژ در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۰۷ نفر بوده است که البته این آمار با توجه  به افزایش سالانه بار ترافیکی جاده ها در ۷۰ سال گذشته در نروژ بی سابقه بوده است. کارشناسان بر این عقیده اند که کاهش آمار تلفات مرگ و میر در جاده های نروژ مدیون رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط توده ی رانندگان، وجود جاده های ایمن مطابق با استاندارد جهانی و تردد خودروهای بروز است.

دریافت گواهینامه رانندگی نروژی در نروژ مشمول صرف وقت و هزینه زیادی ست. بطور میانگین، هزینه دریافت گواهینامه رانندگی پایه دو(خودروهای شخصی معمول) که در نروژ به کلاس B شناخته می شود، بین ۲۰ تا ۲۵ هزارکرون نروژ متغیر است که اگر دوره های آموزشی تئوری و عملی اجباری را از سطح پایه و ابتدایی را هم در نظر بگیرید،این هزینه حتا بیشتر هم خواهد شد. از نظر زمانی هم دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ معمولا بطور میانگین بین سه تا شش ماه زمان می برد (اطلاعات و جزئیات بیشتر در این زمینه را در مطلب اینجا دنبال کنید.) اما دریافت گواهینامه رانندگی پایان ماجرا نیست چون پس از دریافت آن بایستی خیلی مراقب باشید که به دلیل خلاف های رانندگی احتمالی، امتیاز منفی زیادی نگیرید تا آن را برای همیشه از دست ندهید. بهمین خاطر، اگر در نروژ رانندگی می کنید و یا قصد دارید که در آینده در نروژ رانندگی کنید بد نیست بدانید که نرخ جرایم رانندگی در نروژ چگونه است.

نرخ جریمه های معمول رانندگی در سال ۲۰۱۸ میلادی در نروژ

 بطور نمونه، اگر در حال رانندگی بدون استفاده از «هندزفری» از تلفن همراه استفاده کنید، جریمه ی شما در محل ۱۷۰۰ کرون است. در صورتی که کمربند ایمنی هم نبسته باشید، ۱۵۰۰ کرون هم برای آن بایستی جریمه بپردازید. جریمه رانندگی بدون داشتن گواهینامه رانندگی معتبر هم در نخستین بار بین ۸۰۰۰ تا ۹۵۰۰ کرون متغیر است و در صورت تکرار، افزایش می یابد اما اگر گواهینامه رانندگی معتبر دارید اما در بررسی پلیس آن را به همراه ندارید، ۵۰۰ کرون جریمه شماست.

اما اگر از چراغ قرمز عبور کنید یا اگر حق تقدم عبور را رعایت نکنید و یا فاصله مجاز تا خودرو مقابل تان را رعایت نکنید،  ۶۸۰۰ کرون بعلاوه سه امتیاز منفی در گذرنامه جریمه شماست. تخلف از قوانین علایم رانندگی مثلا ورود به یک خیابان یکطرفه یا ورود به یک خیابان تردد ممنوع یا تردد غیرمجاز از مسیر ویژه اتوبوس و تاکسی می تواند با جریمه ۵۵۰ کرونی همراه باشد. اگر هم با خودرویتان از مسیر ویژه دوچرخه سواری یا مسیر ویژه پیاده روی عبور کنید، جریمه ۴۲۰۰ کرونی در انتظار شما خواهد بود. جریمه عبور از خطوط پیوسته جاده ها یا خطوط زرد موازی نیز همین مقدار است بعلاوه ثبت سه امتیاز منفی prikke در گواهینامه. جریمه استفاده نکردن از راهنما در تغییر جهات هم ۲۶۰۰ کرون است.

  نرخ جریمه های سرعت در سال ۲۰۱۸ میلادی در نروژ

زمانی که سرعت مجاز در محل ۶۰ کیلومتر در ساعت یا کمتر است، تا ۵ کیلومتر در ساعت اضافه سرعت ۸۰۰ کرون جریمه دارد. اگر اضافه سرعت شما بین ۶ تا ۱۰ کیلومتر در ساعت باشد، میزان این جریمه ۲۱۰۰ کرون است و بهمین ترتیب برای اضافه سرعت های بیشتر، میزان جریمه تصاعدی زیاد می شود تا جایی که برای اضافه سرعت های بالاتر از ۲۶ کیلومتر در ساعت (بطور نمونه رانندگی با سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت در محل با سرعت مجاز ۷۰ کیلومتر در ساعت)، گواهینامه تان را بطور کامل و برای همیشه از دست خواهید داد. توجه کنید که اعداد داخل پرانتز مربوط به نرخ های جریمه در سال میلادی پیشین است و عبارت prikke به معنای امتیاز منفی ست که اگر در سه سال متوالی، ۸ امتیاز منفی در سوابق رانندگی شما درج شود،گواهینامه تان را برای همیشه از دست خواهید داد اما اگر در طول سه سال پس از دریافت نخستین امتیاز منفی دیگر امتیاز منفی دیگری نگیرید، پس از سه سال آن امتیاز های منفی از سوابق رانندگی شما بطور خودکار پاک می شوند.

speed01.JPG

زمانی که سرعت مجاز در محل ۷۰ یا ۸۰ کیلومتر در ساعت است، شرایط به همین منوال است با این تفاوت که میزان جریمه برای  اضافه سرعت ها کمی ملایم تر است.

speed02.jpg

و به همین ترتیب برای اضافه سرعت ها در اماکن با محدودیت سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت، نرخ های جریمه با جدول پیشین تا اضافه سرعت بالای ۳۶ کیلومتر در ساعت یکسان است.

speed03.jpg

منابع و پیوندهای مربوط:

http://norwaytoday.info/everyday/cost-violating-traffic-rules/

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال 2017 میلادی

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

12 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.