جنجال پست فیسبوکی وزیر دادگستری نروژ

زیرآسمان نروژ: در روزهای اخیر، یک خبر تقریبا در تمامی رسانه های نروژی تبدیل به یک خبر داغ و جنجالی شده است. ماجرا از آنجا آغاز می شود که در پی مخالفت پارلمان نروژ با پیشنهاد اخیر وزیر دادگستری نروژ- خانم «سیلوی لیستهاوگ» – وی در یک پست فیسبوکی با انتشار یک تصویر از یک گروه جنگنده نظامی می نویسد که «حزب کارگر (Ap) معتقد است که حقوق تروریستها از موضوع امنیت ملی مهمتر است.» خانم سیلوی لیستهاوگ تا پیش از کسب سمت وزیر دادگستری نروژ تا ژانویه سال جاری میلادی وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ بوده است.

sylvi facebook post.JPG

 انتشار این پست در صفحه شخصی فیسبوک خانم وزیر در واقع کنایه ای مستقیم بود به مخالفت حزب اپوزیسیون دولت یعنی حزب سوسیالیستی کارگر و در صدر آن رهبر این حزب- آقای «یوناس گاهر استوره» که از مخالفان سرسخت پیشنهاد اخیر وی در پارلمان نروژ بود.

بر اساس پیشنهاد خانم وزیر، پیشنهاد شده بود که دولت نروژ این حق را پیدا کند که بدون درنظر گرفتن دادگاه و روند دادخواهی، شهروندان نروژی که متهم به همکاری با گروه های تروریستی هستند را بی درنگ از حق شهروندی نروژ محروم کند. حزب کارگر و سایر احزاب معتقد هستند که این دادگاه و روند دادخواهی ست که باید چنین موضوعی را به دقت بررسی کند و در مورد آن تصمیم بگیرد.

 انتشار این پست فیسبوکی با واکنش رهبر حزب کارگر مواجه شد. وی در پاسخ به سیلوی لیستهاوگ در صفحه شخصی فیسبوکش  نوشت: «این گفته خانم وزیر دادگستری نروژ در حالیست که فیلم سینمایی Utøya در حال اکران در سینماهای نروژ است. این فیلمی ست درباره 72 دقیقه پایانی زندگی نوجوانانی که توسط یک تروریست در جزیره «اوتویا» در ۲۲جولای سال ۲۰۱۱ میلادی تعقیب و کشته شدند. من واکنش بسیاری از افرادی که کماکان با زخم جسمی و روحی این اتفاق زندگی می کنند را می فهمم. این ناامید کننده و بسیار ناراحت کننده است»

( قابل ذکر است که عامل کشتار سال ۲۰۱۱ میلادی در نروژ یعنی «آندش بهرینگ برویک» که در سطح رسانه های نروژی به اختصار به نام ABB از آن یاد می شود، عضو حزب «پیشرفت» نروژ بود یعنی همان حزبی که خانم وزیر دادگستری هم اکنون عضو فعال آن است.)

jonas gahr facebook reply.JPG

یوناس گاهر استوره در ادامه پاسخش به پست فیسبوکی خانم وزیر از واکنش نشان ندادن نخست وزیر نروژ- «ارنا سولبرگ» – نسبت به  این موضوع و عدم درخواست وی از لیستهاوگ برای حذف این پست گله مند شده است. قابل ذکر است که سیلوی لیستهاوگ عضو حزب «پیشرفت» نروژ است که در کنار حزب «محافظه کار» نروژ که خانم نخست وزیر نروژ رهبری آن را بر عهده دارد، بدنه و هسته اصلی دولت دست راستی فعلی نروژ را تشکیل می دهند.

 سیلوی لیستهاوگ چند روز بعد در پست جدیدی در صفحه شخصی فیسبوکش نوشت که منظور وی از پست فیسبوکی روز جمعه اش تنها بحث درباره پیشنهادش برای سلب حق شهروندی بوده است و هرگز قصدی برای ارتباط دادن آن به حادثه کشتار سال ۲۰۱۱ میلادی که در آن افراد بی گناهی به شکل ناباورانه ای کشته شدند نداشته است. او در ادامه گفته هایش ضمن ادای احترام به قربانیان و بازماندگان آن واقعه از اینکه رهبر حزب کارگر سخنان وی را به این کشتار ارتباط داد ابراز تاسف کرد.

خانم «سیو ینسن» – رهبر حزب پیشرفت نروژ و وزیر سرمایه گذاری نروژ- هم که تاکنون از اظهارنظر در مورد این موضوع خودداری کرده بود، سرانجام در اظهار نظری گفت که خانم لیستهاوگ با انتشار این پست هیچ منظوری در جهت ارتباط دادن این موضوع با جریان کشتار سال ۲۰۱۱ میلادی در نروژ و آزار بازماندگان این حادثه تلخ نداشته است. وی افزود که یوناس در واکنش به این موضوع از حد فراتر رفته است.

  در تازه ترین واکنش، سرانجام خانم لیستهاوگ این پست را امروز از صفحه شخصی فیسبوکش پاک کرد و در توضیح آن نوشت که وی افرادی که مالک عکس هستند به وی پیام داده اند که از این عکس نمی توان در مقاصد سیاسی استفاده نمود و او هم به ناچارعکس و در نتیجه پست مربوطه را پاک کرده است.

اما صرفنظر از تمامی این ماجراها، آنچه بدیهی ست این است که تاکنون انتشار این مطالب در فضای مجازی با واکنش های بسیار متنوعی از سوی مردم و نمایندگان سیاسی دولت مواجه شده است. واکنش های موافق و مخالف در اشکال گوناگون در صفحات فیسبوک این دو سیاستمدار و همچنین در سطح روزنامه ها و رسانه های نروژی قابل مشاهده و رصد است. با نگاهی به برخی از این نظرات می توان متوجه حقایق بسیاری در مورد دیدگاه های مختلف هواداران این دو حزب در مورد وقایع سیاسی کشور شد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/0EXdMM/Sylvi-Listhaug-Det-var-verken-min-mening-eller-hensikt-a-sare-noen

https://www.nrk.no/norge/listhaug_-_-det-var-ikke-meninga-a-sare-noen-1.13960343

https://www.nrk.no/norge/kraftig-listhaug-kritikk-fra-store-1.13959298

https://www.aftenbladet.no/innenriks/i/WLeMKG/Brukte-bilde-uten-tillatelse

https://www.nrk.no/norge/jensen-forsvarer-listhaug-etter-store-utspill-1.13960453

http://www.newsinenglish.no/2018/03/14/listhaug-responds-angers-even-more/

https://www.tnp.no/norway/politics/norway-justice-ministers-post-creates-another-controvery

https://www.thelocal.no/20180313/norways-justice-minister-causes-controversy-with-terrorists-facebook-post-aimed-at-rivals

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.