پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال ۲۰۱۷ میلادی

 زیرآسمان نروژ: براساس آمار سازمان ترافیک جاده ای نروژ OFV، خودروی «فولکس واگن» مدل «گلف» با تعداد ۱۲,۱۶۴ فروش از تعداد کل ۱۵۸,۶۵۰ خودروی «شخصی» «نو» فروخته شده و ثبت شده در سال ۲۰۱۷ میلادی، پرفروش ترین خودروی نروژ لقب گرفت.

 دقت کنید که تعداد کل ۱۵۸,۶۵۰ فروش تنها مربوط به فروش خودروهای شخصی(نه دولتی یا شرکتی) نو (نه کارکرده یا وارداتی) از درب کارخانه می شود و اگر به این آمار  کل تعداد فروش خودروهای شخصی کارکرده و وارداتی را اضافه کنیم، به رقم کل ۴۶۸,۶۱۱ خودرو در سال ۲۰۱۷ میلادی می رسیم که به نسبت سال ۲۰۱۶ میلادی در حدود ۱.۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

ofv 121.JPG

این دهمین سال متوالی ست که خودروی «فولکس واگن» مدل «گلف» در نروژ بعنوان محبوب ترین خودرو معرفی می شود. این خودرو ساخت کشور آلمان بصورت تمام برقی، هیبریدی قابل شارژ و بنزینی/دیزلی تولید می شود که مدل برقی آن e-Golf نام دارد و تقریبا بیش از نیمی از خودروهای فروخته شده در نروژ از این مدل تمام برقی بوده اند و ۲۰ درصد فروش متعلق به مدل هیبریدی یا دوگانه سوز آن(ترکیب برقی و بنزینی/دیزلی) و کمتر از ۱۰ درصد سهم مدل های بنزینی و دیزلی یا گازوئیلی آن بوده است. قیمت پایه فروش مدل «گلف» این خودرو از ۲۸۱,۰۰۰ کرون نروژ آغاز می شود. اطلاعات فنی بیشتر از این مدل این خودرو را در اینجا مشاهده کنید.

Volkswagen Golf: Golf 8: Viktig for Volks-wagen, men ikke i Norge -  BilNorge.no

Volkswagen Golf

 در سال گذشته میلادی، سهم فروش خودروهای برقی از تعداد کل خوردوهای ثبت شده در نروژ، ۲۰.۸ درصد و سهم فروش خودروهای هیبریدی قابل شارژ ۱۸.۴ درصد بوده است که در مجموع با کسب سهم بیش از ۳۸ درصدی از سهم کل فروش خودرو در بازار خودرو در نروژ رقم قابل توجهی بنظر می رسد و نشان از طرح موفقیت آمیز دولت نروژ در تشویق مردم به استفاده از خودروهای قابل شارژ با کمترین سطح میزان آلایندگی هوا بوده است.

در شکل زیر، همچنین مشاهده می کنید که سهم فروش خودروهای دیزلی یا گازوئیلی در نروژ از ۷۵.۷ درصد در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳۰.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی و سپس به ۲۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۷ میلادی کاهش پیدا کرده است. این میزان برای فروش خودروهای بنزینی در نروژ از ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۴.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ میلادی تنزل پیدا کرده است.

ofv 1321.JPG

خودروی آلمانی «بی ام و» BMW مدل i3 با مجموع ۵۰۳۶ فقره فروش در جایگاه دوم پرفروش ترین خودروهای فروخته شده در نروژ در سال ۲۰۱۷ میلادی جای گرفت. این خودرو بصورت تمام برقی و هیبریدی تولید می شود و فروش آن به نسبت سال قبل از آن ۲۴.۷ درصد رشد را نشان می دهد. قیمت پایه فروش این مدل از این خودرو از ۲۹۲,۰۰۰ کرون نروژ آغاز می شود. اطلاعات فنی بیشتر در مورد این خودرو را می توانید در اینجا  و لیست قیمت امسال را می توانید در اینجا شاهده کنید.

bmw-i3-officiell-01.jpg
BMW i3

جایگاه سوم پرفروش ترین خودروها در نروژ به خودروی ژاپنی «تویوتا» مدل RAV4 تعلق دارد که از میزان ۴۸۲۱ فقره فروش آن تنها ۱۶ مورد غیرهیبریدی بوده اند و مابقی هیبریدی بوده اند. در لایحه بودجه دولت نروژ برای سال ۲۰۱۸ میلادی،تمام خودروهای هیبریدی غیرقابل شارژ در نروژ از تمامی مزایا و یارانه های دولتی محروم خواهند شد و این بدان معناست که خودروهای هیبریدی که قابلیت شارژ باتری ندارند دیگر نمی توانند از پرداخت عوارض جاده ای، مالیات ثبت و فروش و هزینه پارک در پارکینگ های دولتی معاف شوند و یا از خطوط ویژه اتوبوس و تاکسی برای عبور و مرور استفاده کنند. قیمت پایه این مدل از این خودرو از ۳۸۶,۰۰۰ کرون نروژ آغاز می شود. اطلاعات فنی بیشتر و لیست قیمت امسال را می توانید در اینجا دنبال کنید.

toyota rav4.jpg
Toyota RAV4

خودروی آمریکایی تمام برقی «تسلا» Tesla مدل «ایکس» X با ۴۷۴۸ فقره فروش در سال گذشته میلادی در جایگاه چهارم پرفروش ترین خودروهای نروژ قرار گرفت. فروش بیش از دوبرابری مدل شاسی بلند این خودرو در نروژ به نسبت سال پیش از آن نشان از رغبت چشمگیر مصرف کنندگان نروژی برای استفاده از خودروهای برقی در اندازه خانوادگی با توان باتری بیشتر است. در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد ۸۸۳۵ فقره خودروی برقی بیشتر از سال ۲۰۱۶ میلادی در نروژ ثبت شدند که در حدود ۵۰۰۰ فقره از این افزایش مربوط به تنها خودوری تسلا بوده است. قیمت پایه (با کمترین امکانات و توان باتری) مدل «ایکس» خودروی تسلا در نروژ از ۶۷۰,۰۰۰ کرون نروژ آغاز می شود و قیمت آن بسته به امکانات و تجهیزات آن به بیش از ۱.۲ میلیون کرون نروژ هم میرسد. در اینجا می توانید جزئیات فنی بیشتری از مدل های مختلف این خودرو را مشاهده کنید.

tesla model x.jpg
Tesla X

جدول کامل پرفروش ترین خودروها در سال ۲۰۱۷ میلادی در نروژ

best sellers cars in norway 2017.JPGbest sellers cars in norway 2017-02.JPG

 در نمودار زیر، پانزده خودروی پرفروش نروژ در سال ۲۰۱۷ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی قابل مشاهده است. همانطور که مشهود است در سال ۲۰۱۷ میلادی، پنج خودروی برقی در بین ده خودروی پرفروش کشور قرار داشتند در حالیکه در سال ۲۰۱۶  میلادی، تنها سه خودرو از ده خودروی پرفروش از نوع برقی بودند.

همچنین، این نمودار نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ میلادی، نخستین خودروی سوخت فسیلی در جایگاه چهاردهم قرار داشت در حالیکه در سال ۲۰۱۶ میلادی،نخستین خودروی سوخت فسیلی در جایگاه نهم قرار داشت.

این نمودار به خوبی نشان می دهد که تا چه میزان استقبال از خرید خودروهای برقی در کشور نروژ رو به افزایش است.


ofv 11.JPG

در نمودار زیر هم روند رو به رشد فروش خودروهای برقی و هیبریدی در قیاس با روند نزولی فروش خودروهای دیزلی یا گازوئیلی در نروژ بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ میلادی بیشتر از همه محسوس و قابل مشاهده است.

ofv 16621.JPG

منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.ofv.no/forside

http://www.ofv.no/getfile.php

https://www.dn.no/privat/2018/01/03

آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

خودروهای برقی،نیمی از بازار فروش خودرو در نروژ

نوآوری افزایش ظرفیت باتری ها توسط محققان نروژی

برخی ویدیوهای مرتبط

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

13 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.