کلاهبرداری کلان از صندوق کار و رفاه اجتماعی نروژ

زیرآسمان نروژ: تازه ترین آمار از سازمان کار و رفاه اجتماعی نروژ (NAV)  نشان می دهد که سالانه در حدود 8 میلیارد کرون  از این صندوق دولتی که در جهت تامین رفاه مردم نروژ تاسیس شده است، کلاهبرداری انجام می شود. بعلاوه دهها میلیارد تخلف و تقلب مالیاتی. به گفته «ماگنه فلدبی» – مدیر کنترل سازمان «ناو» -کلاهبرداری های انجام شده بصورت سیستماتیک و سازماندهی شده انجام شده و می شود به شکلی که این امکان را بوجود می آورد که مبالغ هنگفتی از بودجه دولت مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

NAV.NO2.JPG

تنها در جریان تحقیق در مورد یک پرونده تخلف در شهر «برگن» نروژ، شش عضو یک خانواده بخاطر کلاهبرداری های مداوم و برنامه ریزی شده دستگیر شده اند که دو نفر از آنها محکوم شده اند و در مجموع سه مرد و سه زن متهم به اقدام به کلاهبرداری از صندوق رفاه دولت هستند. به گفته  «رادلف کریستوفرسن» -یکی از مسئولان مرکز کشف جرم در شهر برگن- بیشتر شرکتهایی که در جریان کلاهبرداری شراکت داشته اند شرکتهایی بوده اند که در زمینه نظافت،آرایشگری،ساخت و ساز،ملک و املاک و تعمیرگاه های خودرو فعال بوده اند که در طی تنها چند سال بیش از 2 میلیون کرون را از صندوق رفاهی دولت به سرقت برده اند. شگرد این شرکتها این بوده است که حقوق های بالایی را برای کارمندان خود گزارش می کرده اند در حالیکه این افراد هرگز در چنین کارهایی حضور نداشته اند و بدین ترتیب این افراد به ناحق از مزایای مختلفی همچون مزایای بیکاری یا مزایای بیماری و یا مرخصی پس از زایمان، برخوردار می شدند.

نقدی بر خبر: سازمان کار و رفاه اجتماعی نروژ یک سازمان دولتی ست که در اول جولای سال 2006 میلادی در نروژ تاسیس شد و امروزه با بیش از چند ده هزارکارمند و در حدود 500 اداره در سطح کشور مهمترین مرکز دولتی برای  ارائه خدمات مرتبط با کار و رفاه اجتماعی به مردم بشمار می رود. هدف اولیه از تاسیس چنین سازمانی، کمک به حل مشکلات اقتصادی ناشی از بیکاری افراد شاغل در نروژ بود و بعدها با افزایش بودجه دولتی که عمدتا از محل دریافت مالیات از مالیات دهندگان نروژی بود امکان استفاده از سایر مزایای اجتماعی نیز به فهرست خدمات این سازمان اضافه گردید. روند رو به رشد مهاجرت به نروژ در طی یکی دو دهه اخیر و افزایش جمعیت مهاجر از کشورهای آسیایی وآفریقایی که عمدتا به شکل پناهجویی به نروژ مهاجرت کردند موجب افزایش قابل توجه حجم درخواست ها و در نتیجه افزایش احتمال سوءاستفاده و کلاهبرداری از این صندوق رفاهی شد. امروزه کمتر مالیات دهنده ی نروژی را می توان یافت که از عملکرد این سازمان خشنود باشد وهرچندوقت یکبار اخبار مربوط به سوءاستفاده و کلاهبرداری از این صندوق رفاهی درسطح رسانه های نروژی دیده و شنیده می شود. پناهجویانی که هیچگونه رغبتی برای کار کردن ندارند و با زاد و ولد فقط به دنبال دریافت مزایای دولتی برای فرزندانشان هستند، افرادی که با ارایه مدارک غیرواقعی خودشان را بیمار و از کارافتاده و ناتوان جسمی و اقتصادی معرفی می کنند و درصدد استفاده از مزایای بیکاری و بازنشستگی هستند، افرادی که با تبانی و ارایه قراردادهای کاری ساختگی به دنبال دریافت مزایای بیکاری هستند، دانشجویانی که هرگز به دانشگاه یا کالج نمی روند و تنها از دولت کمک هزینه زندگی و تحصیل دریافت می کنند و بسیاری موارد دیگر تنها بخش کوچکی از سوءاستفاده هایی ست که سالانه از این صندوق رفاهی دولت انجام می شود. شوربختانه، گاهی دیده می شود که سوءاستفاده این عده موجب می شود که به قول معروف خشک و تر همه با هم بسوزند و افرادی که محق دریافت مزایای اجتماعی هستند در برخی موارد نتوانند به حقوق اجتماعی خود دست پیدا کنند. با توجه به همه ی اینها، بنظر نمیرسد که تداوم چنین ساز و کاری با وجود چنین سوءاستفاده های کلانی در درازمدت امکان پذیر باشد. اخبار منتشر شده حاکی از آن است که ایجاد تحول ساختاری در ساز و کار این سازمان در جهت اصلاح و تشدید قوانین در راه است.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nettavisen.no/nyheter/innenriks/nav-anslag-trygdesvindel-for-8-milliarder-kroner-arlig/3423398953.html

http://norwaytoday.info/news/nav-fraud-tune-nok-8-billion-annually/

https://www.regjeringen.no/no/tema/pensjon-trygd-og-sosiale-tjenester/nav-reformen/id604957/

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.