مخالفت با پیشنهاد توقف روند اخراج پناهجویان افغان از نروژ

زیرآسمان نروژ: در طی ماههای اخیر، روند اخراج پناهجویان افغان پذیرفته نشده از نروژ شدت گرفته و در پارلمان نروژ بحث بر روی تداوم این روند با افزایش سطح ناامنی در افغانستان در طی روزهای اخیر بالا گرفته است. احزاب سوسیالیست چپ SV، سبز MDG و احزاب قرمز در پارلمان نروژ از جمله احزابی هستند که روز سه شنبه همین هفته از پارلمان نروژ درخواست کرده بودند که بطور موقت روند اخراج پناهجویان پذیرفته نشده به افغانستان را به حالت تعلیق در بیاورد.

امروز چهارشنبه-هشتم نوامبر ۲۰۱۷ میلادی- و در تازه ترین فراخوان مطرح شده از سوی این احزاب مخالف(اپوزیسیون) در پارلمان نروژ، وزیر امور خارجه نروژ «اینه ماری اریکسن سوریده » Ine Marie Eriksen Søreide و وزیر مهاجرت نروژ-خانم «سیلوی لیستهاوگ» –  Sylvi Listhaug در مورد تناقض احتمالی در قبال تداوم روند اخراج پناهجویان پذیرفته نشده افغان از نروژ به ارائه توضیحات خود پرداختند.

تناقض مورد ابهام این بود که از یکسو از سوی وزارت امور خارجه نروژ، به مسافران شهروند نروژ در مورد سفر به افغانستان هشدار داده می شود و از سویی دیگر از سوی اداره مهاجرت نروژ، اخراج پناهجویان پذیرفته نشده افغان به کشورشان با ادعای امن بودن کشورشان  مورد توجیه قرار می گیرد.

Ine Eriksen Søreide.JPG
Ine Eriksen Søreide  وزیر امور خارجه نروژ در حال ارائه توضیحات در مورد وضعیت پناهجویان افغان در پارلمان نروژ

وزیر امور خارجه جدید نروژ که به تازگی از پست وزارت دفاع کشور به پست جدیدش منصوب شده  است به خبرنگار روزنامه نروژی VG گفت: «ما باید این حقیقت را بپذیریم که در بسیاری از کشورها،مسافران نروژی در قیاس با شهروندان محلی با تهدیدات و خطرات احتمالی زیادی مواجه هستند». وی در عین حال منکر اینکه شرایط امنیتی در افغانستان طی سالهای اخیر رو به وخامت گذاشته است نشد.

Sylvi233.JPG
Sylvi Listhaug سیلوی لیستهاوگ-وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ- در حال ارائه توضیحات در پارلمان نروژ: «مساله این نیست که مهربان و خوب باشیم. مساله این است که شما نیاز ضروری به  پناه داده شدن داشته باشید. ما نمی توانیم سیستم پناهجویی را تضعیف کنیم.»

«سیلوی لیستهاوگ» – وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ- با اعلام مخالفت قاطع خود با طرح توقف روند اخراج پناهجویان پذیرفته نشده افغان به کشورشان گفت: «این مهم است که تصمیمات بر اساس مبانی واقعی گرفته شوند و من با قاطعیت به پارلمان می گویم که این روند نباید متوقف شود. درغیراینصورت،عواقب غیرمنتظره ای برای کشور خواهد داشت.»

وی افزود: «مناطق کمی در افغانستان هستند که بعنوان مناطق «ناامن» شناخته می شوند و پناهجویانی که از این مناطق به نروژ می آیند این حق را خواهند داشت که کماکان درخواست پناهندگی کنند. پرونده های پناهندگی یکی به یکی بررسی می شوند و به پناهجویان واقعی پناهندگی داده می شود.». وزیرمهاجرت و همگرایی نروژ به پارلمان هشدار داد که توقف این روند موجب افزایش جذابیت نروژ برای پناهجویان افغان و ترغیب بیشتر آنها برای پناهندگی به نروژ خواهد شد.

گفته می شود که ۱۳۰ نفر پناهجوی پذیرفته نشده که ۱۲۸ نفر از آنها افغان هستند در پاییز امسال به سن قانونی ۱۸ سال میرسند که بر اساس قانون بایستی به افغانستان بازگردانده شوند. قرار است طی هفته آینده، در مورد این موضوع رای گیری شود. برای تصویب طرح توقف اخراج پناهجویان پذیرفته نشده افغان از نروژ، بایستی احزاب بزرگ مخالف دولت یعنی احزاب کارگر و مرکزی هم از آن پشتیبانی کنند تا این طرح پیشنهادی اکثریت پارلمان را برای تصویب نهایی بدست بیاورد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/norge/listhaug-advarer-mot-returstans-til-afghanistan-1.13769705

https://www.aftenposten.no/norge/i/dg1jJ/Statsrader-ma-svare-Stortinget-om-Afghanistan-returer

https://www.thelocal.no/20171108/norway-government-ministers-advise-against-change-as-parliament-discusses-freeze-on-afghan-deportations

https://underskyofnorway.com/2017/10/23/women-take-rule-norway/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه فیسبوک «زیرآسمان نروژ»

صفحه تلگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.