رشد بی فرزندی در نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس تازه ترین آمار، یک زن از هر ۶ زن و یک مرد از هر ۴ مرد در نروژ در سن ۴۵ سالگی فرزندی  ندارند. این آمار در قیاس با آمار مشابه از سال ۱۹۸۵ میلادی در نروژ، رشدی ۶۷ درصدی برای زنان و رشدی ۷۹ درصدی برای مردان را نشان می دهد.

permagnus.jpg

مدیرعامل ارشد انستیتو سلامت عمومی نروژ -«پر مگنوس» Per Magnus– در مورد این آمار می گوید: «ما در مورد عوامل این توسعه چیزهای کمی می دانیم اما می خواهیم عوامل پشت این تغییرات و عواقب بی فرزندی بر روی سلامت افراد را بیشتر درک کنیم. وی در واکنش به گفته ی بسیاری از زنان در نروژ که خواهان فرزند داشتن نیستند و اظهار می کنند که مدت زیادی را برای باردارشدن منتظر مانده اند، گفت که به نظر وی این توجیه کافی نیست. وی افزود: «به بسیاری از آنهایی که مدت زیادی برای بچه دار شدن منتظر مانده اند می توان کمک کرد. آمار تولد در نروژ نشان می دهد که ۴ درصد از نوزادان یعنی در حدود ۲۵۶۳ نوزاد در سال پیش از راه لقاح مصنوعی به دنیا آمده اند که معادل یک یا دو بچه در هر کلاس درس در نروژ است.»

پر مگنوس در ادامه و در اشاره به علل این تغییر بزرگ در نروژ گفت: «شاید افزایش مواد آلاینده محیط زیستی از نظر بیولوژیکی  موجب کاهش میزان باروری شده باشد. شاید تغییرات فرهنگی برای تشکیل خانواده دلیل آن باشد و شاید هم توسعه فرهنگ برابری و حق جلوگیری از بارداری موجب افزایش قدرت تصمیم گیری زنان در مورد اینکه چه زمانی باردار شوند موجب این پدیده شده باشد

.» وی افزود: «بسیاری از نروژی های نسل اخیر بواسطه دست یابی به ثروت بیشتر با فرصت های جدید و متنوعی مواجه شدند که ترجیح داده اند  پیش از بچه دار شدن به آنها بپردازند.» مدیرعامل انستیتو سلامت عمومی نروژ معتقد است که این بویژه خیلی مهم است که چنین سهم بزرگی از مردان در نروژ خواهان بچه نیستند. وی در این مورد می افزاید: «برای مثال، مردان یا پارتنرهای دائمی که بچه نمی خواهند در قیاس با مردانی که دارای خانواده و فرزند و شاید نوه هستند در معرض خطرات سلامتی کاملا متفاوتی هستند.»

پر مگنوس در پایان اضافه نمود که تعداد زیادی از پژوهشگران امور سلامت با سوابق مختلف در حوزه پزشکی و علوم اجتماعی در مورد این موضوع مشغول به تحقیق و کندوکاو خواهند شد تا دلایل واقعی و عواقب احتمالی بی فرزندی را بر روی افراد مجرد و جامعه در نگاه کلی مشخص کنند. پروژه ای که تا ده سال تداوم خواهد یافت اما یافته های آن بطور مستمر منتشر خواهد شد.

***

 نقدی بر خبر: قطعا تاکنون در مورد بحران تشکیل خانواده در جوامع غربی بحث ها و صحبت های کارشناسی زیادی شده است. بحرانی که به عقیده برخی جامعه شناسان و کارشناسان امور اجتماعی و فرهنگی با افزایش دامنه ی آزادی های مختلف اجتماعی و فرهنگی در جوامع غربی و رویکرد جامعه به افراد در قالب یک جهان بینی فردگرایانه، مستقل، خودمختار و فردمحور توسعه زیادی یافته است.

در نروژ و همچنین در سایر کشورهای اروپایی،قدرت استقلال و اختیار در مورد امور زندگی شخصی از زمان کودکی به کودکان در قالب فعالیت های مختلف  اجتماعی و فرهنگی و هنری آموزش داده می شود به شکلی که در سن نوجوانی به اوج خود میرسد و این را می توان به وضوح در نحوه رفتار و گفتار نوجوانان احساس نمود.

این موضوع در جای خود، موضوع بسیار مهم و ارزشمندی ست اما وقتی به تدریج دامنه قدرت اختیار شخصی در مورد تمامی موضوعات مربوط به فعالیت های اجتماعی با امکان بهره مندی از فرصت های برابر  فارغ از جنسیت در یک جامعه آزاد همراه می شود و فرد به سنین بالاتر و احتمالا قدرت انتخاب برای شریک زندگی و تشکیل خانواده میرسد، این موضوع با استقلال زودهنگام فرزندان از والدین در سنین پایین کمی شکل پیچیده  تری به خود می گیرد. جایی که فرد(شاید بدون احساس نیاز به مشورت با والدین یا نزدیکان باتجربه اش) این فرصت را دارد که برای سالهای متمادی در یک رابطه همزیستی طولانی بماند و در عین حال فرزندی نداشته باشد و یا اساسا علاقه ای به تشکیل خانواده و داشتن فرزند نداشته باشد.

البته نمی توان نقش اسلوب زندگی رایج و پذیرفته شده در یک جامعه و شرایط اقتصادی و فرهنگی موجود در آن جامعه را در بروز پدیده بی فرزندی نادیده گرفت. در حالیکه ، بطور مثال در ایران، ازدواج و تشکیل خانواده همانند دانشگاه رفتن و مدرک دانشگاهی گرفتن، یک ارزش و فرهنگ غالب و پذیرفته شده و بخشی از یک زندگی مطلوب محسوب می شود و فرزندان عاقل و بالغ بیشتر به دلایل بیکاری و ناتوانی اقتصادی تا سنین جوانی و حتی میانسالی امکان تشکیل خانواده را ندارند و مجبور به زندگی نزد اعضای خانواده درجه یک خود هستند اما در اینسوی دنیا و در نروژ، جوانان عمدتا به رغم وجود آزادی های اجتماعی برای همزیستی مستقل و آزادانه و به رغم وجود حمایت های مالی دولت و والدین در مسائل اقتصادی، با  موانع دیگری برای فرزنددار شدن روبرو می شوند تا جایی که این موضوع به تدریج موجب تداوم روند بی فرزندی در کشور می شود. شایان توجه است که نرخ تولد در نروژ در طی سالهای اخیر  برای هفت سال متوالی روندی نزولی بوده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

http://norwaytoday.info/everyday/dramatic-increase-percentage-childless-people-norway/

https://www.nrk.no/norge/dramatisk-okning-i-andelen-barnlose-i-norge-1.13759502

https://www.thelocal.no/20170412/norwegian-birth-rate-decreases-for-seventh-consecutive-year

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.