زنان در صدر مقامات سیاسی نروژ

زیرآسمان نروژ: برای نخستین بار در تاریخ کشور نروژ، یک زن به مقام وزارت امور خارجه منصوب شد. از سال 1905 میلادی ،یعنی از زمان شکل گیری کشور مستقلی به نام نروژ به اینسو بیش از 30 وزیر امورخارجه در دولت نروژ مشغول به کار شدند اما این برای نخستین بار است که یک زن بعنوان وزیر امور خارجه نروژ منصوب می شود.

Ine-Eriksen-696x465.jpg

«اینه ماری اریکسن سوریده» Ine Marie Eriksen Søreide  چهل و یک ساله روز بیستم اکتبر سال جاری میلادی در حالی به این سمت منصوب شد که «بورگن برنده» Børge Brende وزیر امور خارجه پیشین میزش را برای تصدی پست ریاست انجمن  اقتصاد جهانی ترک می کند. «اینه ماری» پیش از تصدی این پست از سال 2013 میلادی تاکنون در مقام وزیر دفاع نروژ مشغول به کار بود. وی که متولد شهر اسلوست دانش آموخته رشته حقوق از «دانشگاه ترومسو» نروژ است. وی در همان دوران دانشجویی فعالیت های سیاسی خود را با عضویت در حزب محافظه کار نروژ آغاز نمود و در سال 2000 میلادی عضو کمیته اجرایی مرکزی حزب محافظه کار نروژ و در سال 2005 میلادی بعنوان نماینده وارد پارلمان نروژ شد. در سال 2009 میلادی، وی مجددا نماینده منتخب مردم در پارلمان نروژ شد. او فعالیت کاری اش را با کار بعنوان تهیه کننده در تلویزیون «متروپل» آغاز کرد ولی پس از  بسته شدن این تلویزیون بعنوان کارآموز در یک شرکت حقوقی مشغول به کار شد.

با انتصاب یک زن بعنوان وزیر امور خارجه جدید نروژ، اتفاق جدید دیگری هم در تاریخ این کشور رقم زده شد. برای نخستین بار، سه زن بعنوان نخست وزیر(«ارنا سولبرگ» در سمت راست تصویر)، وزیر اقتصاد(«سیو ینسن» در سمت چپ تصویر) و وزیر امورخارجه («اینه ماری اریکسن سوریده» در وسط تصویر) هدایت مهمترین و کلیدی ترین پست های سیاسی کشور را بر عهده گرفتند.

ارنا سولبرگ- نخست وزیر نروژ- ضمن ابراز خشنودی از انتصاب وزیر امورخارجه جدید نروژ گفت: «ما امروز تاریخ را می نویسیم.». وی با اشاره به اینکه نروژ نخستین کشوری در دنیا نیست که سه زن همزمان بعنوان نخست وزیر، وزیر اقتصاد و وزیر امور خارجه هستند خاطرنشان کرد که فیلیپین دارای وضعیت مشابهی ست و در گذشته کشورهای لیبریا (در غرب آفریقا) و سوئیس نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده اند.

women ministers in norway.JPG

در حال حاضر؛ کابینه جدید دولت نروژ را افراد زیر تشکیل می دهند:

new norway government.JPG

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.tnp.no/norway/politics/norway-gets-female-foreign-minister-first-time-history

https://www.tnp.no/norway/politics/women-take-rule-norway

https://www.aftenposten.no/norge/i/rvAM0/Tre-bytter-i-Regjeringen–Ine-Eriksen-Soreide-forste-kvinnelige-utenriksminister

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.