تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در دانشگاههای نروژ

زیرآسمان نروژ: اگر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا PhD در ایران و یا در کشور محل زندگی خود هستید و قصد دارید جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای نروژ در مقطع دکترا PhD اقدام کنید و با دریافت ویزای کاری به کشور نروژ مهاجرت کنید، این مطلب به شما کمک می کند که کمی بیشتر با جزئیات و روند دریافت پذیرش تحصیلی تا دریافت ویزا و اقامت کاری در نروژ آشنا شوید. دقت داشته باشید که همانند روش اقدام برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد،شما برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا هم نیازی به کمک هیچ موسسه یا شرکت حقیقی یا حقوقی خاصی ندارید و تمامی مراحل از ابتدا تا انتها را می توانید خودتان شخصا انجام دهید.

مقدمه

در نروژ،بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی بر روی تحقیقات دریایی (عمدتا مربوط به پروژه های تحقیقاتی اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریای شمال)،بخش انرژی های نو و تجدید پذیر، تغییرات آب و هوایی و محیط زیست، بخش سلامت و درمان، علوم تغذیه، علوم فناوری ارتباطات، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و علم مواد متمرکز است.بنابراین، اگر رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد مستقیما و یا به  نوعی مرتبط با زمینه های ذکرشده است، کشور مناسبی را برای ادامه تحصیلات و یا کار تحقیقاتی تان انتخاب کرده اید.

در نروژ، دو راه اصلی برای تحصیل یا کار بعنوان پژوهشگر یا محقق وجود دارد:

۱- ادامه تحصیل در قالب دانشجوی دوره دکترا PhD در یک دانشگاه/کالج/موسسه آموزش عالی

۲-  کار بعنوان پژوهشگر یا محقق یا Researcher در یک دانشگاه/کالج/موسسه آموزش عالی/شرکت

مهمترین تفاوتی که کار بعنوان محقق یا پژوهشگر Researcher در یک دانشگاه/کالج/موسسه آموزش عالی/شرکت را با کار بعنوان دانشجوی دوره دکترا PhD در همان نقطه متمایز می سازد، این است که شما در دوره دکترا ضمن کار بر روی پروژه، بایستی کورسها یا دروس مشخص تئوری/عملی را بگذرانید،در دانشگاه احیانا برای دانشجویان دوره های ارشد تدریس کنید، به کنفراس یا سمینارهای متفاوت  بروید، تعداد مقالات مشخصی از خودتان در انجمن ها یا ژورنال های علمی بین المللی به چاپ برسانید و در نهایت با ارائه پایان نامه جامعی از مدرک دوره دکترای خود دفاع کنید.

 زمان اقدام

برای اقدام کردن جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکترا یا پژوهشگر،معمولا هیچگونه زمان مشخصی برای اقدام کردن وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با دپارتمان دانشگاه دلخواه تان کنید و یا برای موقعیت های خالی دوره دکترا که گاه به گاه در سایت دانشگاه آگهی می شوند اقدام کنید. در نروژ، بطور معمول ترم تحصیلی بهار در دانشگاهها از ماه ژانویه و ترم تحصیلی پائیز از ماه سپتامبر آغاز می شود. معمولا دانشگاههای نروژ برای دانشجویانی که کشورهای غیراروپایی اقدام می کنند، زمان طولانی تری برای بررسی مدارک و اعلام نتایج در نظر می گیرند که بطور معمول بین ماههای دسامبر تا اواسط ماه مارچ هر سال میلادی می باشد.

 عوامل موثر در موفقیت و پیش نیازهای لازم

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی شما برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند اما این بدان معنا هم نیست که تمامی افراد شایسته می توانند در نهایت موفق باشند چون برای یک شرکت یا دانشگاه پشتیبان پروژه، همواره محدودیت در ظرفیت پذیرش از نظر تعداد دانشجو یا پژوهشگر برای یک پروژه پژوهشی مشخص وجود دارد.

نکته غیرقابل انکار دیگری که وجود دارد و حائز اهمیت است، نوع ارتباطات و سطح آشنایی با توانایی های علمی و عملی کاندیداهای موردنظر است. در نروژ،همانند سایر کشورهای اسکاندیناوی، داشتن شخص یا اشخاص «معرف» یا «رفرنس»  بعنوان فرد یا افرادی که بتوانند بر توانایی های علمی و عملی شما صحه بگذارند و آنها را تایید کنند،عاملی بسیار مهم و کلیدی ست. بطور مثال، طبیعتا دانشجویان دوره ارشد در همان دانشگاه یا دانشجویان یا پژوهشگرانی که با اساتید پروژه مربوطه برای مدتها  ارتباط کاری و علمی دارند از همان شانس پذیرشی برخوردار نیستند که بطور مثال یک دانشجوی ناشناخته و جدید که نیاز به اثبات خود دارد،می تواند داشته باشد. بهمین خاطر،توصیه می شود که اگر به فکر ادامه تحصیل در مقطع دکترا در نروژ هستید،بهتر است که ابتدا از دوره ارشد یا مستر آغاز کنید تا سپس پله به پله و بصورت تکاملی با شناخت بیشتر از محیط به موقعیت دکترا برسید. البته این موضوع Networking را نباید با موضوع  «پارتی بازی» یا آن چیزی که بطور نمونه در ایران یا برخی کشورها در تصاحب مشاغل موثر بدون احتساب شایستگی آنها متداول است،اشتباه کرد.

اگر موقعیت پژوهشی در سایت دانشگاه موردنظرتان آگهی شده است، تمامی اطلاعات موردنیاز در مورد مراحل و مدارک لازم مربوط به آن در همان قسمت قابل دسترسی خواهد بود اما اگر خودتان یک پروپوزال یا یک طرح یا پیشنهاد پژوهشی دارید و قصد دارید که بصورت آزاد و داوطلبانه آن را برای دریافت پشتیبانی مالی پروژه ارائه کنید، بایستی مستقیما با اساتید یا افراد مسئول مربوطه در دانشگاه یا شرکت موردنظر مکاتبه کنید. یک پروپوزال یا طرح تحقیقاتی پیشنهادی بایستی شاخصه هایی را بصورت استاندارد دارا باشد که داشتن جدول زمانی و مالی مشخص جهت اجرای پروژه از مهمترین آنهاست.

یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکترا،داشتن معدل نسبتا بالا در دوره کارشناسی ارشد یا مستر است. معمولا این معدل بایستی در سطح متوسط رو به بالا باشد.اینکه از کدام دانشگاه دانش آموخته شده اید یا مدرک ارشدتان را از کدام دانشگاه گرفته اید،در روند دریافت پذیرش تاثیر زیادی ندارد اما شرط معدل بالا یک شرط بسیار مهم است.

برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا یا کار بعنوان پژوهشگر در نروژ، «لزوما» نیازی به مدرک زبان نروژی ندارید چون تقریبا بیشتر  دوره های دوره دکترا و یا پروژه های تحقیقاتی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین،ضروی ست که زبان انگلیسی را در سطح آکادمیک خوب بدانید. اگر بطور مثال از ایران اقدام می کنید و در نروژ یک دانشجوی بین المللی خواهید بود، حتما به مدرک زبان انگلیسی «آیلتس» یا «تافل» نیاز دارید. بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکترا باید توانایی این را داشته باشید که مقالات علمی تان را در طول دوره به زبان انگلیسی ارائه کنید و یا در کنفرانسها یا سمینارهای علمی شرکت کنید و در مورد پروژه تان توضیح دهید و صدالبته از همه مهمتر اینکه از پس مصاحبه شغلی اولیه برآیید. همچنین، باید این نکته را هم مدنظر داشته باشید که معمولا رقابت برای اینگونه موقعیت های پژوهشی زیاد است و یک استاد دانشگاه یا یک شرکت پشتیبان پروژه تحقیقاتی برای یک پروژه مشخص ممکن است هزاران درخواست یا پروپوزال علمی از چهارگوشه دنیا دریافت کنند. بنابراین،این بسیار مهم است که شما بعنوان فرد علاقمند به امور پژوهش بتوانید با تکیه بر توانایی های علمی و عملی خود ثابت کنید که بهترین و شایسته ترین نامزد برای احراز موقعیت درنظر گرفته شده هستید.

  حقوق ماهیانه،مخارج زندگی و شرایط اقامتی افراد همراه

 در کشور نروژ بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکترا PhD ارائه می شوند،توسط  بخش دولتی ارائه و با بودجه دولتی که سالانه در بودجه کشور تعیین می شود پشتیبانی مالی می شوند. این بدان معناست که دولت دانشجوی دوره دکترا یا پژوهشگر مربوطه را بصورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند. در واقع، شما بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکترا در طول مدت تحصیل در نروژ بر روی پروژه ای کار می کنید که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی می شود. شما در واقع حقوق ماهیانه تان را از دانشگاه یا از شرکتهای حامی موضوع تحقیقاتی شما (شرکت اسپانسر) دریافت می کنید.

 حقوق سالیانه ناخالص (پیش از کسر مالیات) یک دانشجوی دوره دکترا یا یک محقق در نروژ بطور متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزارکرون نروژ است که به خوبی کفاف یک زندگی متاهلی همراه با فرزند را در نروژ خواهد داد. برای دانشگاهها، این میزان حقوق بر اساس قوانین مشخص دولتی و طبق پروتکل قانونی کاملا شفافی تعیین می شود و میزان آن بسته به ماهیت هر پروژه تحقیقاتی خاص می تواند متفاوت باشد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت نروژ، دانشجوی دوره دکترا یا محقق دانشگاهی در نروژ می تواند پس از دریافت پذیرش رسمی از دانشگاه یا شرکت حامی پروژه تحقیقاتی،اقدامات لازم جهت دریافت اقامت همسر و فرزندان خود را نیز انجام دهد.

البته تعداد کمی از موسسات آموزش عالی و کالج های خصوصی هم وجود دارند که دوره های دکترا را بصورت self-finance هم ارائه می کنند اما در اینصورت فرد محقق یا دانشجوی دوره دکترا بایستی خودش مخارج دوره پژوهشی اش را کامل پرداخت نماید و عموما شرکت یا دانشگاه مربوطه کمترین تعهد را در زمینه های مالی  پروژه تحقیقاتی می پذیرد. توجه هم داشته باشید که در صورتی که  دوره تحقیقاتی شما در نروژ دارای اسپانسر یا شرکت/دانشگاه پشتیبان خاصی نباشد، بایستی پس از موفقیت در دریافت پذیرش، با ارائه «مدرک مالی» مناسب ثابت کنید که توانایی مالی پشتیبانی از پروپوزال یا طرح پژوهشی پیشنهادی تان را  نیز دارید.

روش اقدام

در نروژ هر دانشگاه یا هر موسسه یا کالج روند متفاوتی برای اقدام کردن جهت دوره های تحقیقاتی یا دکترا دارد. بنابراین، مهم است که اطلاعات درست و دقیق را از سایت هر دانشگاه/کالج/موسسه یا سازمان/شرکت مربوطه دریافت کنید. بسیاری از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نروژ،موقعیت های تحقیقاتی شان را در سایت دانشگاه و یا در سایت دپارتمان مربوطه آگهی می کنند و بدین ترتیب برای همگان این امکان وجود دارد که برای آنها اقدام کنند.

بیشتر موقعیت های تحقیقاتی و پژوهشی در نروژ در سایت Jobbnorge در اینجا آگهی می شود. شما می توانید پس از انتخاب شهر یا رشته تحصیلی موردنظر، فهرست کاملی از تمامی موقعیت های شغلی در تمامی دپارتمان ها و در تمامی دانشگاهها،موسسات،سازمانها و شرکتهای تحقیقاتی در نروژ را مشاهده کنید.

در صورتی هم که علاقمند هستید از طریق سایت خود  دانشگاه به موقعیت های خالی دسترسی پیدا کنید،می توانید در ادامه ی همین مطلب در زیر فهرستی از مهمترین دانشگاههای نروژ را به همراه پیوندهای مربوطه جهت مشاهده موقعیت های خالی تحقیقاتی  آنها را مشاهده کنید.

دانشگاه اسلو (UiO)

دانشگاه اسلو University of Oslo بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه نروژ محسوب می شود که در سال ۱۸۱۱میلادی تاسیس شده است.این دانشگاه با داشتن حدود ۳۰,۰۰۰ دانشجو دارای دانشکده های حقوق،پزشکی،دندانپزشکی،فلسفه،هنر،علوم طبیعی،علوم اجتماعی،علوم انسانی و الهیات می باشد .مقطع کارشناسی در این دانشگاه فقط به زبان نروژی است و در عین حال حدود ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود .دوره دکترا در این دانشگاه همانند سایر دانشگاههای نروژ۳  ساله می باشد .این دانشگاه چهاربار برنده جایزه نوبل در رشته های شیمی،فیزیک و اقتصاد(۲ بار) شده است.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه اسلو به اینجا بروید.

دانشگاه NTNU

انشگاه فنی و مهندسی NTNU واقع در شهر دانشجویی «ترونهایم» Trondheim-دومین دانشگاه بزرگ نروژ در سومین شهر بزرگ آن- و از معتبرترین دانشگاههای اروپاست.صنایع اصلی شهر ترونهایم عبارتند از صنایع کشتی سازی،صنایع فلزی، صنایع تولید فراورده های غذایی و صنایع نساجی.

دانشگاه ترونهایم بالغ بر ۲۰,۰۰۰ دانشجو از سراسر دنیا دارد و شامل هفت دانشکده و ۵۳ دپارتمان می باشد .این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه بسیار معتبر و در عین حال در رشته های هنر،پزشکی و علوم انسانی نیز فعال است . ۳۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود .این دانشگاه ارتباط تنگاتنگی با بخش صنعت ایجاد کرده است و درحدود ۱۰,۰۰۰ دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه ترونهایم به اینجا بروید.

دانشگاه برگن(UiB)

دانشگاه برگن University of Bergen در شهر و بندر زیبا و تاریخی «برگن» Bergen در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده است.شهر برگن بعنوان دومین شهر بزرگ نروژ یک مرکز فرهنگی، ماهیگیری، صنعتی و کشتی سازی به شمار می رود. کارخانجات موجود در آن، کارخانجات فولادسازی،کشتی سازی، تجهیزات ماهیگیری، فراورده های غذایی، محصولات جنگلی و ماشین آلات الکتریکی را شامل می شوند.

دانشگاه برگن در سال ۱۹۴۶میلادی تاسیس شده و حدود ۱۴,۵۰۰ دانشجو دارد.دانشکده های حقوق،علوم انسانی، ریاضیات و علوم طبیعی،پزشکی و دندانپزشکی،روانشناسی و علوم اجتماعی در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.تحصیل در مقطع لیسانس در تمامی رشته ها به زبان نروژی و ادامه تحصیل در بیشتر پروگرام های مقطع فوق لیسانس(مستر) به زبان انگلیسی ست.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه برگن به اینجا بروید.

دانشگاه استاونگر(UiS)

دانشگاه استاونگر University of Stavanger در شهر نفت خیز «استاونگر» Stavanger در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده و در سال ۲۰۰۵ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای بیش از ۸۵۰۰  دانشجوست و دارای سه دانشکده علوم و فناوری،علوم اجتماعی و هنر و آموزش است.شهر استاونگر با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزارنفر چهارمین شهر پرجمعیت نروژ است که یکی از مهمترین قطب های صنعتی و تولیدی نروژ نیز محسوب می شود.استاونگر قطب صنعت نفت نروژ به شمار می رود و همچنین محل صنایع کنسروسازی و کشتی سازی این کشور است. منسوجات و تنباکو دیگر فراورده های مهم این شهر هستند.این شهر دارای چندین خط آهن و هواپیمایی و کشتی های اقیانوس پیماست.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای این دانشگاه به اینجا بروید.

دانشگاه ترومسو(UiT)

دانشگاه ترومسو University of Trømso در شهر «ترومسو» در شمال نروژ واقع شده و بهمین خاطر به شمالی ترین دانشگاه جهان شهرت یافته است.این شهر از یک فرودگاه برخوردار است و به عنوان نقطه آغاز و پایگاه پشتیبانی سفرهای قطبی به شمار می رود. یک ایستگاه هواشناسی، یک موسسه مطالعات بادها و نورهای شمالی و دانشگاه ترومسو در این شهر قرار دارند و بهمین خاطر رشته ها و دوره های مختلفی در دانشگاه ترومسو در این زمینه ها تدریس می شوند.

دانشگاه ترومسو در سال ۱۹۶۸میلادی تاسیس شده و در سال ۱۹۷۲ میلادی رسما افتتاح شده است.این دانشگاه بزرگترین مرکز تحقیقاتی بخش شمالی نروژ محسوب می شود و در حدود ۸۰۰۰ دانشجو دارد.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه ترومسو به اینجا بروید.

دانشگاه علوم زیستی نروژ(NMBU)

(NMBU ( Norwegian University of Life Sciences با ۱۵۰سال قدمت ( تاسیس سال ۱۸۵۹میلادی به عنوان مدرسه کشاورزی)دانشگاهی کوچک واقع در شهر «Ås» (در نزدیکی شهر اسلو) بوده و حدود ۳۰۰۰ دانشجو ( 250 نفر در مقطع PhD ) دارد.این دانشگاه دارای ۸ دپارتمان در رشته های علوم حیوانی و زیستی ،شیمی،محیط زیست،مواد غذایی،بیوتکنولوژی،ژنتیک و سایر رشته های مرتبط به علوم زیستی می باشد و در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش دارد. این دانشگاه به داشتن فضای تحصیلی یا Campus بسیار زیبا شهرت دارد.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه علوم زیستی نروژ به اینجا بروید.

دانشگاه آگدر(UiA)

دانشگاه آگدر University of Agder دانشگاهی تازه تاسیس است که دانشکده های آن در دو شهر «کریستیان ساند» و «گریمستاد» Grimstad در جنوب نروژ واقع شده است.این دانشگاه در سال ۱۹۹۴ میلادی تاسیس شد و هم اکنون در حدود ۹۵۰۰ دانشجو دارد .این دانشگاه دارای ۵ دانشکده علوم و مهندسی ، اقتصاد و علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، تربیت بدنی و هنرهای زیبا می باشد .۲۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۷ رشته در مقطع دکترا تدریس می گردد.

برای اقدام جهت دریافت پذیرش در مقطع دکترا PhD برای دانشگاه آگدر به اینجا بروید.

برای یافتن نشانی سایت تمامی دانشگاههای نروژ به اینجا بروید.

پیوند مرتبط:

ادامه تحصیل در دانشگاههای نروژ- ترم پاییز سال 2022 میلادی

افزایش چشمگیر دانشجویان بین المللی مقطع دکترا در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

84 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. الناز می‌گوید:

  سلام من مهميرم ليسانس با معدل ١٣داريم مي تونيم براي تحصيل در نروژ در مقطع ارشد اقدام كنيم؟؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.به سایت دانشگاه موردنظرتان بخش پذیرش تحصیلی مراجعه کنید و تمامی اطلاعات لازم را از آنجا دریافت کنید.برای دریافت پذیرش فقط معدل نیست که مهم است.باید تمامی شرایط را داشته باشید

   لایک

 2. امین می‌گوید:

  سلام بنده ارشد مهندسی راه اعن برقی هستم معدل لیسانس ۱۵/۹۲ از دانشگاه تبریز و ارشدم ۱۶/۱۷ از دانشگاه علم و صنعت بود(معدل بدون حساب پایان نامه ) و نمره تز پایان نامم هم ۲۰ بود با ۴ تا مقاله ISI می خواستم بدونم ایا میتونم برای دکترا اقدام.کنم و ایا امکانش هست ک بتونم برای پزشکی یا دندون هم اقدام کنم و در این صورت معدل دبیرستانم (۱۹/۷۵) ملاکه یا معدل لیسانس و ارشدم؟ ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.بهتر است ابتدا برای دوره ارشد در راستای همان رشته لیسانس تان اقدام کنید

   لایک

 3. فرزین می‌گوید:

  سلام
  اگه کسی بخواد بصورت محقق (یا پژوهشگر) بیاد نروژ، از چه راهی میتونه جاهایی که نیاز به محقق دارند رو پیدا کنه و باهاشون تماس بگیره؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.همین مطلب توضیحات لازم را در خودش دارد

   لایک

 4. حدیث می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.میبخشید که وقتتون رو میگیرم. میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در برگن حتما باید رشته لیسانسم با ارشد و دکترا یکی باشه؟من رشته لیسانسم حقوقه اما ارشد رو داخل کشور روانشناسی میخونم و قصد دارم برای دکترا در رشته روانشناسی مهاجرت کنم،ممکنه همچین چیزی؟و این قانون درسته که دیگه نمیشه مسقیم برای دکترا پذیرش گرفت و حتما باید از ارشد شروع کرد؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بهتر است از دوره ارشد شروع کنید چون مستقیم نمی توانید پذیرش دکترا بگیرید.برای ارشد روانشناسی اقدام کنید.رشته حقوق را فراموش کنید چون رشته حقوق در اروپا با رشته حقوق در ایران از نظر واحدها
   و معادل سازی واحدها بسیار متفوات است

   لایک

 5. بهار می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر؛ بنده لیسانس مهندسی کشاورزی با معدل ۱۴.۹۰ و ارشد شهرسازی با معدل ۱۸ از دانشگاههای دولتی دارم؛ و آیلتس ۶.۵ هم دارم؛ آیا میتونم برای مستر شهرسازی پذیرش بگیرم ؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما باید در سایت دانشگاه در بخش پذیرش پیش نیازهای موردنیاز برای گرفتن پذیرش در رشته شهرسازی را چک کنید.معمولا می نویسند که مثلا فلان تعداد واحد را باید در زمینه خاصی در مقطع لیسانس گذرانده باشید

   لایک

 6. hamed می‌گوید:

  سلام
  من ارشد اسیب ورزشی و حرکات اصلاحی بامعدل 17 و یک مقاله بین المللی و چاپ چند کتاب دارم میتونم بورس بشم برا دکترا؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.رشته شما مناسب برای ادامه تحصیل در نروژ نیست

   لایک

 7. Babi می‌گوید:

  با سلام. بنده فارغ التحصيل كارشناسي ارشد نانوتكنولوژي دانشگاه علم و صنعت با معدل ١٧/٣٤ هستم . كارشناسي رشته متالورژي( مهندسي مواد) بودم. يك مقالهISI و يك ثبت اختراع هم دارم. موضوع پايان نامه ام هم در فيلد مهندسي پزشكي هست . آيا نروژ را مناسب شرايط من براي تحصيل در دكترا ميدونيد؟؟ امكان تحصيل در دانشگاه هاي خوب نروژ را دارم؟؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.برای ترم آینده اقدام کنید

   لایک

 8. sara می‌گوید:

  با سلام
  سارا هستم ۳۲ ساله از تهران
  کارشناس ارشد تصویرسازی،
  در حال حاضر هم در دانشگاه مشغول تدریس به صورت پاره وقت هستم
  برای تحصیل در مقطع دکترا برای نروژ اطلاعاتی می خواستم.
  البته با استادی در دانشگاه برگن هم مکاتبه کردم و اول گفتن که خیلی از کارات خوشم اومده ، اما حدود ۱ ماه پیش گفتن که برای june اپلای کنم.
  و گفتن که از این بیشتر نمیتونن به خاطر اینکه حق بقیه ضایع نشه راهنماییم کنن، در نهایت لینکی در مورد ریسرچ در نروژ برام فرستادن.
  آیا امیدوار کننده است به نظر شما؟
  میتونم اپلای کنم برای نروژ؟

  سپاس فراوان

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام سارا جان.اطلاعات لازم در همین مطلب درج شده است.برای گرفتن پذیرش بهتر است مدرکی از اروپا داشته باشید تا شانس تان بیشترباشد.از ایران هم با مدرک ارشد میتونید اقدام کنید به شرطی که معدلتون خوب باشه و کارنامه علمی تون هم کامل باشه.مقاله هم مهمه.رفرنس داخل نروژ هم همینطور.پیروز باشید

   لایک

   1. sara می‌گوید:

    با سلام مجدد

    ممنون بابت پاسخ و راهنمایی
    فقط اینکه در مورد پاسخی ک هاستاد در ایمیلشون به من دادند هیچ نظری ندارید؟
    می خواستم بدونم آیا میتونم با ایشون در ارتباط باشم یا خیر؟

    سپاس

    سارا

    لایک

   2. underskyofnorway می‌گوید:

    سلام.قطعا ارتباط تون رو حفظ کنید.چرا که نه اما این رو بدونید که معمولا افرادی که در نروژ ارشد گرفته اند و با اساتید از نزدیک آشنا هستند شانس شان بیشتر از شما خواهد بود

    لایک

 9. sara می‌گوید:

  سپاس فراوان،

  لایک

 10. اناهیتا می‌گوید:

  سلام
  من دارای مدرک کارشناسی شیمی دانشگاه دولتی تبریز با معدل 15/16 هستم و در حال تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه دولتی علوم پایه تحصیلات تکمیلی زنجان هستم خواستم بدونم امکان پذیرش من در دانشگاه اسلو ویا ntnu را دارم ؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.حتما اقدام کنید برای هر دو دانشگاه

   لایک

 11. X می‌گوید:

  سلام
  من لیسانس مهندسی با معدل 17 دارم (ترم آخر هستم، یکی از دانشگاه های صنعتی های تهران)
  قصد دارم واسه ارشد تغییر رشته به فیزیک بدم.
  و شرایط ندارم که برای ارشد از ایران برم (البته بودند کسانی که با لیسانس غیرمرتبط برای ارشد از ایران رفتند).
  سوالی که دارم اینه که با توجه به این وضعیت من که ممکنه شانس خوبی برای پذیرش در دکتری نداشته باشم (لیسانس غیر مرتبط و این که ارشد رو نروژ نبودم) اگه بخوام دوباره برای ارشد خوندن تو نروژ اقدام کنم و به دکتری تغییرش بدم مشکل ویزا یا مشکلی از جانب دانشگاه میخورم؟
  چون برای ارشد مجدد شنیدم باید دلیل قانع کننده ای برای سفارت اکثر کشورها وجود داشته باشه.

  خیلی ممنون.

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای پذیرش در هر مقطعی پیش نیازهایی هست.اگر ارشدتان مرتبط با لیسانس نباشد،قطعا برخی از واحدهای پیش نیاز را برای پذیرش ندارید و در نتیجه احتمال دریافت پذیرش تان ضعیف است.برای هر رشته ای به سایت خود دانشگاه و سایت دپارتمان رشته موردنظرتان مراجعه کنید و پیش نیازها را خوب بخوانید.پیروز باشید

   لایک

 12. ایوب می‌گوید:

  سلام. من 32 سالمه و کارشناس ارشد مهندسی عمران ژئوتکنیک از دانشگاه علم و صنعت دارم و معدلممم 17.40 هست. متاهلم و یک فرزند دارم. حدود 7 سال هم سابقه کاری مرتبط با رشته کاریم دارم که دارای سوابق بیمه است. زبان انگلیسیم خوبه اما مدرک زبان ندارم متاسفانه. آیا شانسی برای ادامه تحصیل یا کار در نروژ دارم؟ شنیدم که دانشگاه NTNU یک بورس تحصیلی برای رشته ژئوتکنیک با مبلغ سالیانه 15000 پوند در نظر گرفته . به نظر شما فردی با شرایط من و بدون مردک زبان شانسی برای گرفتن پذیرش دوره دکترا داره؟ ممنون.

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بدون مدرک زبان انگلیسی تقریبا کار خاصی نمی توانید انجام بدهید.برای دوره ارشد نیاز به مدرک زبان آیلتس یا تافل هست و برای دوره دکترا ترجیحا ارشد از داخل نروژ لازم اس. در همین مطلب کامل توضیح داده شده است.

   لایک

 13. Kia می‌گوید:

  سلام , روزتون بخیر
  ببخشید من یه سوا ل داشتم از خدمتتون
  من 29 سالمه فوق لیسانس منهدسی نفت با معدل 17.17 از دانشگاه شریف دارم
  لیسانس مهدسی معدن با معدل 15.90 از دانشگاه صنعتی اصفهان
  یک دوره یک سال و نیمه DBA (Doctorate of business administration ) دانشگاه تهران هم خوندم( تقریبا مانند فوق لیسانس یک سری کلاس و امتحان و یک پایان نامه داره)
  حدود 3 سال سابقه کار در صنعت نفت دارم و یک سال هم سابقه تدریس در دانشگاه آزاذ
  مدرک زبان هم انشااالله تا چند ماه دیگه و قبل از باز شدن پذیرش ها می گیرم

  دو تا مورد مد نظرم هست . 1- اقدام کنم برای دکتری یا فوق لیسانس یه رشته مهندسی مرتبط به لیسانس و فوق لیسانسم ( لیسانس و فوقم مرتبط هستن)
  2- برای رشته هایی تو زمینه مدیریت یا رشته های میان رشته ای مثل مدیریت انرژی یا مدیریت عملیات برای مقطع فوق لیسانس اقدام کنم
  می خواستم نظر شما رو بدونم که اصلا هیچ کدوم شدنی هست و کدوم رو شما بیشتر پیشنهاد می دید

  مرسی

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما می توانید برای رشته مهندسی نفت یا پتروشیمی در دانشگاه استاونگر اقدام کنید.به نظرم شرایط شما مساعد است.البته بدون مدرک زبان انگلیسی نمی توانید اقدام کنید.بنابراین بهتر است پیش از ژانویه 2019 میلادی مدرک آیلتس یا تافل تان را بگیرید.برای دوره دکترا هم می توانید اقدام کنید ولی بخاطر نداشتن رابطه کاری با اساتید راهنمای دانشگاههای نروژ معمولا با روند پذیرش سخت تری مواجه خواهید بود.در همین مطلب به جزئیات این روند اشاره شده است.به هر صورت به شما پیشنهاد می کنم که رشته مرتبط را دنبال کنید.پیروز باشید

   لایک

 14. مینا می‌گوید:

  سلام. وقت بخیر. من دانش آموخته فوق لیسانس اقتصاد انرژی با معدل هجده و سی و سه صدم و لیسانس علوم اقتصادی با معدل هجده و سی شش صدم از دانشگاه دولتی و در هر دو مقطع شاگرد اول بوده ام. آیا امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاههای نروژ و استفاده از کمک هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ را دارم.؟ با تشکر

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شما باید با دانشگاه موردنظرتان مکاتبه کنید و نظر استاد راهنمایتان را جلب کنید تا بتواند به شما پوزیشن دکترا که خودش حقوق ماهیانه دارد را به شما پیشنهاد کند.در غیراینصورت،باید از ارشد شروع کنید

   لایک

 15. مصطفی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر، من الان دچار سردرگمی شدم الان برای پذیرش دکتری به صورت مستقیم تو کشورای اسکاندیناوی هیچ شانسی ندارم؟ و باید از ارشد شروع کنم دوباره؟
  من مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک از علم و صنعت و کارشناسی ارشد سیستم های انرژی از دانشگاه تهران دارم.

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.ببینید موضوع اینه که استاد راهنما در دانشگاه نروژ شما را نمی شناسد.بنابراین برای دانشجویان ارشدی که در حال حاضر در آستانه دانش آموختگی و گرفتن مدرک ارشد هستند،شانس بیشتری وجود دارد که نظر استاد راهنمایشان را برای گرفتن پوزیشن دکترا جلب کنند.شروع مجدد از ارشد در نروژ مزیت دیگری هم دارد و آن هم این است که شما به زبان انگلیسی تحصیل می کنید و در نتیجه موقعیت های شغلی بیشتری پس از پایان تحصیلات برایتان فراهم می شود.اینکه از ارشد شروع کنید یک پیشنهاد است و نه یک الزام.پیروز باشید

   لایک

 16. Behzad می‌گوید:

  سلام. با تشکر از مطالب مفید شما. من دکترای ریاضی کاربردی گرایش بهینه سازی هستم. معدل دوره دکترا 19 و ارشد 16 هست. دو تا مقاله isi و دو تا کتاب انتشارات دانشگاه دارم. مقالات داخلی هم زیاد دارم. از سال 91 سابقه تدریس تو دانشگاه ها رو تو دوره ارشد و کارشناسی دارم. می خواستم دوباره برای دکترا اقدام کنم. شانس گرفتن بورسیه واسه کسی که یه دکترا داره هست؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.امکانش هست

   لایک

 17. فرید یوسفی می‌گوید:

  با سلام و احترام
  بنده یوسفی هستم یه سری سوال داشتم که ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید
  اول خودمو معرفی کنم که شرایط فعلیم چی هستش
  بنده لیسانس عمران دانشگاه خواجه نصیر رو دارم با معدل 17.5 و رنک سوم اونجا بودم و برای ارشد مستقیم رشته mba دانشگاه امیرکبیر هم پذیرفته شدم(استعداد درخشان)
  یه سوال که خییلی ذهنمو درگیر کرده اینه که یه سریا میگن واسه رشته های مدیریتی مثل mba شرایط اپلای سخته و نمیشه!
  بنده ولی هم علاقه دارم و هم اینکه واقعا اگه بدونم امکانش هست قطعا تلاش کافی رو برای رزومه های بیشتر هم میکنم به شرط اینکه این احتمال وجود داشته باشه و بتونم فاند بگیرم و به شدت هم پیگیر این مسئله هستم
  حتی دانشگاه امیرکبیر دوره های مشترک با دلفت هلند رو در سطح phd برگزار میکنه و با این دانشگاه خیلی در ارتباطه
  ولی من فعلا و در حال حاضر تقریبا هر کشوری رو خواهان هستم برای اپلای
  امارات، قطر، سنگاپور، کشورهای اروپایی و…
  تنها دغدغه و استرس من همین موضوع شدن یا نشدنش برای دکتری مدیریت حالا توی گرایش های خوب مثل مالی و مربوطه هستش.
  واینکه ایا کلن mba که بیس مهندسی داشته باشی میتونه کمک حال باشه یا نه؟
  خیلی ممنونم اگه پاسخ گو باشید🙏🙏🙏🌷🌷🌷🌷

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام فرید جان.برای پذیرش در مقطع دکترا در نروژ بهتر است ارشدتان از اینجا یا داخل اروپا باشد چون شانس پذیرش تان بیشتر خواهد بود.البته این به این معنا نیست که نمیتونید از ایران مستقیم پذیرفته شوید ولی نیاز به ارتباط قویتر با استاد راهنمایتان دارد و اینکه با پروپوزال یا ایده های خودتان بتوانید استادتان را راضی کنید که به شما پوزیشن دکترا را پیشنهاد کند.در همین مطلب کامل توضیح داده شده که چگونه باید اقدام کنید.رشته مدیریت در نروژ نیاز قطعی به دانستن زبان نروژی در سطح عالی دارد.پیشنهاد من به شما این است که برای ارشد مدیریت اقدام کنید و سپس برای دکترا اقدام کنید.در نروژ دوره دکترا مثل شغل دارای حقوق ماهیانه است.نیاز به فاند نیست.پیروز باشید

   لایک

 18. حامد می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر. من و همسرم هر دو نفرات اول و دوم کارشناسی ارشد رشته مهندسی و علم مواد با معدل های بالا ۱۷.۵ هستیم. آیا هر دوی ما میتوانیم باهم اقدام کنیم ؟ واینکه زوج بودنمان امتیاز مثبت حساب میشود یا منفی ؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.هردوی شما قطعا می توانید با هم شانس تان را امتحان کنید.هر نفر جداگانه اقدام می کند و در نتیجه متاهل بودن شما تاثیری در روند پذیرش ندارد

   لایک

 19. پیمان می‌گوید:

  سلام بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان رشته علوم سیاسی می باشم و میخواستم ارشد دکترا شرکت کنم آیا می شود دردانشگاه اسلو پذیرش گرفت. بنده را راهنمایی کنید ممنونم.

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بهتر است ابتدا برای ارشد اقدام کنید

   لایک

 20. Ali می‌گوید:

  سلام ميخواستم بدونم كه براي دكتري در كشور هاي اسكانديناوي بخصوص نروژ و سوئد ، گذراندن مستر در كشور هاي اروپايي ديگر غير از حوزه ي اسكانديناوي مثل ايتاليا باز هم شانس بالايي همانند مستر خوندن در خود نروژ ايجاد ميكند يا خير؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.موثر هست

   لایک

 21. N می‌گوید:

  سلام
  در متن نوشته بودید به معدل بیشتر از دانشگاه توجه میکنند
  الان دانشگاه امیرکبیر که ما با بدبختی نمره میگیریم که نباید با دانشگاهی ک راحت نمره میده یکی باشه..
  و اینکه من در رشته مهندسی صنایع برای دکترا بخام اقدام کنم امکان پذیرش دارم با فاند ؟ از نظر مالی ضعیف هستیم… و اینکه مقاله هم ۳تا دارم… و فک کنم فقط هم دانشگاه NTNU مربوط به رشتم باشه درسته؟ میشه راهنماییم کنید

  لایک

 22. سيما می‌گوید:

  سلام من ٣٠ سالمه و مدرك فوق ليسانس فيزيولوژي ورزش دارم زبان انگليسي هم مسبتا خوبه ولي فاقد مدرك هستم ميشه لطف كنيد من و راهنمايي كنيد

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای ارشد اقدام کنید البته با داشتن مدرک زبان

   لایک

 23. امیر می‌گوید:

  سلام من میخوام واسه phd دانشگاه اسلو اقدام کنم
  میزان فاند که نوشتین سالانه میدن یا تقسیم بر ماه میشه و ماهانه پرداخت میشه؟
  باید از طریق دانشگاه اقدام کرد یا اساتید؟

  ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.همین مطلب را خوب و با دقت بیشتری بخوانید

   لایک

 24. الهام می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  بنده۲۸سالمه و مدرک کارشناسی ارشد زبان انگلیسی و آیلتس۷دارم.
  میتونم برای ادامه درهمین رشته اقدام کنم؟
  متشکرم

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله ولی برای مقطع ارشد اقدام کنید

   لایک

 25. roya می‌گوید:

  سلام…تو اون سایتی که موقعیت های مطالعاتی رو معرفی می کنه اصلن کتگوری معماری رو نداره چرا؟!

  لایک

 26. sara می‌گوید:

  سلام من لیسانس مرمت بناهای تاریخی از دانشگاه هنر اصفهان دارم … میتونم برای masters of fine arts اقدام کنم؟ چون تو سایت نوشته باید مربوط باشن رشته های کارشناسی و ارشد!

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.در سایت دانشگاه مربوطه پیش نیازها را چک کنید

   لایک

 27. عباس می‌گوید:

  درود فراوان من فوق لیسانس بالینی دارم ایا میشه واسه دکترا اقدام کنم یا نه باید دوره ارشد رو بخونم
  ممنونم

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بهتر است ابتدا برای ارشد اقدام کنید که شانس تون بیشتر باشه.بصورت مستقیم،معمولا شرایط سخت تره

   لایک

 28. roya می‌گوید:

  سلام
  من ۲۶ سالمه
  فوق لیسانس شیمی هستم
  در زمینه محیط زیست کار کردم
  یک مقاله آی اس آی با ایمپکت ۴.۵ دارم
  یک مقاله هم آندر ریویو
  یک مقاله هم در سمینار دارم
  معدل لیسانسم ۱۶ و ارشدم ۱۷.۲۵ هست
  نمره ۶ ایلتس هم دارم
  ایا شانسی برای گرفتن فول فاند در هلند در مقطع دکتری دارم؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.پاسخ شما قبلا در جای دیگری داده شده است.

   لایک

 29. فریده می‌گوید:

  سلام.فریده هستم. کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی مدیریت بیمه دارم با معدل 17.35 . دوست دارم برای دکترا در نروژ اقدام کنم. پسرم اسفند ماه امسال 18 ساله می شود. و مهرماه سال آخر دبیرستان را شروع می کند.آیا خودم اقدام کنم سریعتر پیش میروم یا با تحصیل پسرم؟

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خودتان بایستی اقدام کنید ولی ابتدا بهتر است برای دوره ارشد اقدام کنید.پذیرش دکترا بصورت مستقیم از ایران با مدرک ارشد از ایران و نداشتن رزومه تحصیلی قوی- یعنی از دانشگاههای خوب ایران با معدل بالا- کمی دشوار است

   لایک

 30. امین می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی آخر ارشد نفت هستم از. دانشگاه پلی تکنیک اوکراین و تحصیل به زبان انگلیسی دارم.معدل متوسط به بالا آیا برای پذیرش دکترا از. نروژ نیا به مدرک زبان دارم؟چون تحصیل ارشدم به زبان انگلیسی هست آیا باز نیاز دارم؟ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خیر.مدرک زبان نیاز ندارید

   لایک

 31. هانیه می‌گوید:

  سلام من 43 سال سن دارم کاردان علوم آزمایشگاهی و کارشناس مهندسی بهداشت محیط و دانشجوی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی هستم یه مقاله تحقیقی هم در مورد مایکوباکتریولوژی دارم امکان گرفتن فرصت مطالعاتی برا یک دانشگاه نروژ رو دارم و ایا امکان گرفتن پذیرش برا phdاز یکی از دانشگاههای نروژ برا من هست؟ااضافه کنم که سابقه بیست سال کار در آزمایشگاههای پزشکی رو دارم و در کارهای تحقیقی ازمایشگاه پزشکی تبحر دارمهستم یک

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.چرا که نباشه.حتما مکاتبه کنید و پیگیر باشید.البته اگر مستقیما موفق به پذیرش دکترا نشدید،می توانید از دوره ارشد شروع کنید.

   لایک

 32. م دانشور می‌گوید:

  با سلام من 11 سال پیش فوق لیسانس گرفتم الان 50 سالمه خیلی علاقمندم ادامه بدم به نظر شما منع قانونی ندارم

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خیر ولی احتمال پذیرشتون ضعیفتره نسبت به بقیه

   لایک

 33. مليحه می‌گوید:

  سلام من ٣٥ ساله
  ارشد شيمي آلي
  با ٣ مقاله ي ISI در زمينه ي شيمي دارويي و نانو و ٧ سمينار داخلي و بين الملي با سابقه ي تدريس درس هاي آزمايشگاهاي شيمي در دانشگاه.
  با معدل ١٣/٩٤ كارشناسي و ١٥/٥٩ كارشناسي ارشد.
  امكان گرفتن پذيرش phd و گرفتن كمك هزينه ي تحصيلي است؟
  ممنونم از پاسخگويتان 🙏🏿

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بهتر است ابتدا برای دوره ارشد اقدام شود اما شرایط برای پذیرش در مقطع دکترا را دارید

   لایک

 34. فائزه می‌گوید:

  سلام، ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من کارشناسی فیزیک و کارشناسی ارشد ژئوفیزیک دارم و در حال نوشتن پایان نامه و مقاله هستم، معدل ارشدم ۱۵ هست می‌خواهم برای ادامه تحصیل در نروژ اقدام کنم، دو تا سوال دارم: ۱. اینکه اگر بتوانم مقاله بدم شانس پذیرش برای دکتری دارم یا نه؟ ۲. آیا امکانش هست که برای مقطع ارشد و دکتری به طور همزمان اقدام کرد؟ یعنی هم برای پذیرش در دکتری مکاتبه کرد و هم برای ارشد مدارکم را ارسال کنم؟!
  با سپاس

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بهتر است ابتدا برای دوره ارشد اقدام کنید.برای دکترا بایستی تلاش بیشتری کنید و پذیرش مستقیم از ایران سخت است

   لایک

 35. فراز می‌گوید:

  سلام من 33 ساله و داری ارشد برق هستم
  شرط سنی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد مجدد و یا دکترا چند سال است؟
  ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شرط سنی وجود ندارد.می توانید اقدام کنید

   لایک

 36. Ramin می‌گوید:

  سلام من ۳۵ ساله هستم لیسانسم در رشته اموزش زبان انگلیسی در ایران دریافت کردم و ارشد در کشور ترکیه در
  دانشگاه استانبول ، می خواهم برای دکتری در رشته خودم اقدام کنم ایا نروژ برای رشته من مناسب هست و امکان گرفتن فاند دارم ؟
  ممنون از شما

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.برای دکترا همین مطلب را خوب بخوانید.همه چیز توضیح داده شده است

   لایک

 37. وحید می‌گوید:

  سلام.
  35 سال دارم. مدرک کارشناسی و ارشد روانشناسی.
  32 مقاله ISI و اکثرا q1 دارم.
  فقط مدرک زبان ندارم. ایا میتونم واسه فاند مقطع دکتری اقدام کنم؟ ایا در دانشگاهای نروژ شرایطی هست واسه کسانی که مدرک زبان ندارن؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام دوست عزیز.بدون مدرک زبان امکانش نیست

   لایک

 38. طیبه می‌گوید:

  سلامبنده دارای مدرک کارشناشی شیمی با معدل16/60 و ارشد شیمی تجزیه با معدل 14/93 هستم.من میتونم برای فول فاند دانشگا ه های نروز اقدام کنم؟/

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.همین مطلب را خوب بخوانید متوجه می شوید که میتونید اقدام کنید

   لایک

 39. Hamidreza می‌گوید:

  سلام. من کارشناسی مهندسی نقشه برداری دانشگاه اصفهان با معدل 16.25 بودم و الان ارشد MBA دانشگاه علامه طباطبایی میخونم. میخواستم بدونم چه گرایشی از MBA بیشتر پذیرش PHD داره واسه نروژ تا پروپزالم رو روی اون گرایش بدم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   سلام.ظرفیت پذیرش با توجه به دانشگاه بسیار متغیر است.هیچ کسی نمیتونه به شما عدد یا درصد بده. پیروز باشید

   لایک

 40. کورش می‌گوید:

  درود بر شما، من فوق لیسانس مهندسی صنایع گرایش سیستم های مالی یا financial engineering با معدل ۱۹.۸۷ هستم و سطح زبانم عالی هست .‌ دوره لیسانس مهندسی متالورژی خواندم اما برای دکترا بسیار علاقمند به ادامه هستم . شانس من برای پذیرش فاند چقدر هست و اینکه تفاوت رشته دوره لیسانس و فوق لیسانس مشکلی نداره؟

  لایک

  1. UnderSkyOfNorway می‌گوید:

   درود.ترجیحا بایستی با مدرک ارشدتون اقدام کنید و بهتر است برای گرفتن پذیرش در مقطع ارشد در نروژ اقدام کنید تا بعدا بتونید برای دکترا هم اقدام کنید.دوره دکترا شغل محسوب می شود و دارای حقوق ماهیانه است.همین مطلب را خوب بخوانید

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.