هشت تغییر عمده در بودجه شهرداری اسلو در سال ۲۰۱۸ میلادی

زیرآسمان نروژ: روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی،لایحه ۷۱ میلیاردکرونی بودجه شهر «اسلو» در سال ۲۰۱۸ میلادی ارائه شد. ۱۴.۵ میلیاردکرون از این بودجه پیشنهادی صرف توسعه زیرساخت ها از جمله سرمایه گذاری در مدارس، مهدکودک ها، باشگاه های ورزشی و مواردی از این دست خواهد شد. در این لایحه پیشنهادی، ۸ تغییر عمده به نسبت پیش از آن قابل مشاهده است که در زیر بصورت فهرست وار به آنها اشاره می شود.

۱- افزایش ۱۰ درصدی هزینه جمع آوری و بازیافت زباله های شهری

 هزینه جمع آوری زباله برای ساکنین شهر اسلو ۱۰ درصد گرانتر می شود.گفته می شود که دلیل عمده این افزایش هزینه بخاطر عدم موفقیت و درنهایت ورشکستگی شرکت خصوصی Veireno در تعهد سال گذشته اش نسبت به شهرداری اسلو بود که در نهایت منجر به این شد که شهرداری اسلو خود مجددا وظیفه جمع آوری زباله ها را برعهده بگیرد. در مورد این معضل پیشتر در سایت در اینجا اخبار مربوطه اطلاع رسانی شده است. بخشی از این افزایش بودجه، صرف افزایش مراکز بازیافت زباله در اسلو خواهد شد.

۲- افزایش تعداد نوبت ثبت نام کودکان در مهدکودک از یکبار به دوبار درسال

تاکنون اول ماه مارچ نوبت اصلی برای ثبت نام کودکان در مهدکودک ها بود که قرار است این نوبت به دو نوبت افزایش یابد. نوبت  بعدی ۱۵ ماه آگوست خواهد بود.به این ترتیب، کودکانی که بطور مثال در فصل پاییز متولد می شوند و در ابتدای ماه مارچ هنوز چهار یا پنج ماه دارند، فرصت این را خواهند داشت که در زمان دیرتر و در نوبت بعدی یعنی در اواسط ماه آگوست برای ورود به مهدکودک ها ثبت نام کنند. شهرداری اسلو تصمیم دارد در طی چهار سال آینده،۳۰۰۰ مهد کودک جدید به تعداد مهدکودک های فعلی بیافزاید.

۳- افزایش تعداد مدارس  AKS یا مراکز آموزشی رایگان برای فعالیت های فیزیکی و ورزشی کودکان 

قرار است در سالهای آینده، تعداد بیشتری از مدارس ویژه فعالیت کودکان یا همان Aktivitetsskolen در شهر اسلو احداث شود تا کودکان بیشتری بتوانند از تسهیلات و امکانات رایگان این مراکز استفاده کنند. با افزایش ۶۷ مدرسه در شهر اسلو در سال ۲۰۱۸ میلادی، در حدود ۴۱۰۰ دانش آموز به تعداد دانش آموزانی که می توانند از این مدارس استفاده کنند،افزوده خواهد شد.

۴- افزایش تا ۲۰ درصدی نرخ بلیت مترو، تراموا، و اتوبوس

 پیش بینی می شود با توجه به افزایش قابل توجه هزینه های توسعه زیرساخت های امنیتی برای وسایل حمل و نقل عمومی در نروژ وهمچنین ساخت مسیرها و تونل های جدید،نرخ بلیت های مترو، تراموا و اتوبوس یا همانند سالهای پیش ۱۰ درصد افزایش یابد و یا در بدترین حالت برای برخی مسیرها حتا تا ۲۰ درصد هم افزایش بها اتفاق بیافتد.

۵-  کاهش مالیات بر ملک یا  Eiendomsskatt

به دلیل افزایش قیمت ملک و زمین در سالهای اخیر در نروژ و بویژه در شهر اسلو، شهرداری اسلو تصمیم گرفته است که میزان مالیات بر ملک یا Eiendomsskatt را کاهش دهد. این به معنی آن است که خانه ها و ملک هایی که در شهر اسلو کمتر از ۵.۷۵ میلیون کرون ارزش دارند، از سال آینده از پرداخت مالیات بر ملک معاف خواهند شد که این تقریبا ۷۲% از املاک موجود در شهر اسلو را تشکیل می دهد.در حال حاضر،میزان مالیات بر ملک تقریبا ۲۸% از قیمت ملک را تشکیل می دهد که پیش بینی می شود این میزان همچنان در سال آینده بدون تغییر باقی بماند.

۶- افزایش بودجه ساخت امکان ورزشی 

در چهارسال آینده، سالانه مبلغ ۹۴۵ میلیون کرون صرف ساخت مجموعه های ورزشی در شهر اسلو خواهد شد. در سال ۲۰۱۲ میلادی، این میزان تنها ۷۷ میلیون کرون بود. از مهمترین طرحهای ورزشی جدید در شهر اسلو می توان به مجموعه سربسته اسکی در منطقه «Frogner» و یک استخر جدید در منطقه «Tøyen» اشاره کرد.

۷- افزایش هزینه پارکینگ

نرخ پارکینگ در پارکینگ های ویژه ساکنین مناطق مسکونی در شهر اسلو ۱۰ برابر می شود. تاکنون، ساکنین مناطق مسکونی در شهر اسلو قادر بودند با پرداخت ۳۰۰ کرون به ازای یک سال،خودروهایشان را در خیابان یا در نزدیکی خانه هایشان و در مناطقی که ویژه پارکینگ ساکنین آن منطقه خاص است پارک کنند اما شهرداری اسلو تصمیم گرفته است که در اقدامی آزمایشی از پاییز امسال و در خلال سال ۲۰۱۸ میلادی این نرخ را به ۳۰۰۰ کرون در سال افزایش دهد.این اقدام موجب افزایش ۹۰ میلیون کرونی درآمد شهرداری اسلو خواهد شد.

به منظور کاهش ترافیک در مرکز شهر اسلو،تا انتهای سال جاری و در خلال سال آینده میلادی، تعداد ۷۰۰ جای پارک عمومی در مناطق مرکزی شهر اسلو برداشته خواهند شد. درخیابانهای زیر پارکینگ های عمومی بطور کامل حذف خواهند شد:

 Olav Vs gate, Akersgata, Tordenskiold Street, Upper Castle Street and Kirkegata

۸- سرسره آبی جدید 

در سال جدید میلادی، با صرف ۱۲.۵ میلیون کرون، سرسره آبی جدیدی در استخر «فروگنر» در شهر اسلو ساخته خواهد شد.

منابع و پیوندهای مرتبط:

https://www.aftenposten.no/osloby/i/yaLL2/Atte-ting-folk-flest-vil-merke-i-Oslo-budsjettet-for-2018

معضل انباشتگی زباله در شهر اسلو

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.