عدم ائتلاف حزب دموکرات مسیحی با دولت جدید نروژ

زیرآسمان نروژ: سرانجام و همانطور که انتظار میرفت،حزب دموکرات مسیحی Krf نروژ که پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی نروژ در ماه سپتامبر سال جاری میلادی هم از عدم تمایل خود برای ائتلاف با احزاب محافظه کار و بویژه حزب پیشرفت Frp صحبت کرده بود،دیروز(چهارشنبه) پس از پایان برگزاری مناظره با رهبران این احزاب از تصمیم نهایی خود برای خروج از ائتلاف با دولت جدید خبر داد. پیشتر در مطلب اینجا به مهمترین نقاط اختلاف نظر حزب دموکرات مسیحی و حزب پیشرفت اشاره شده بود.

 تصمیم رهبر حزب دموکرات مسیحی- «کنوت آرلید هاریده» -برای عدم ائتلاف با دولت جدید بدان معناست که دولت جدید متشکل از احزاب محافظه کار Høyre و پیشرفت Frp و آزادیخواه چپ Venstre دیگر نمی توانند دارای اکثریت حاکم بر پارلمان باشند و در نتیجه برای تصویب  طرحها و پیشنهادات و لوایح جدید در پارلمان روی آرای حمایتی این حزب از پیش حساب باز کنند.این در حالیست که در پارلمان دور پیشین،دو حزب محافظه کار و پیشرفت تنها به حمایت یکی از این احزاب کمکی برای تشکیل اکثریت در پارلمان نیاز داشتند در حالیکه پس از انتخابات پارلمانی اخیر اکنون دولت جدید برای تشکیل اکثریت به حمایت و ائتلاف هر دوی این احزاب نیاز دارد. هر دو حزب دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ با هدف تشکیل یک دولت آبی-سبز (بدون حضور حزب پیشرفت) وارد گود انتخابات پارلمانی شده بودند.

dc061de6-20dd-45d2-a746-9f608872e412.jpg
Knut Arlid Hareide کنوت آرلید هاریده،رهبر حزب دموکرات مسیحی

«ارنا سولبرگ» -نخست وزیر و رهبربا حزب محافظه کار نروژ- در پایان مذاکرات با رهبران احزاب دموکرات مسیحی و  آزادیخواه چپ ضمن اینکه تصمیم حزب دموکرات مسیحی برای عدم ائتلاف را متحرم شمرد،خاطر نشان کرد که دولت جدید تا پایان دوره پارلمان،دربها را برای مذاکرات همچنان باز نگه می دارد. وی افزود که حزب آزادیخواه چپ کماکان برای بحث در مورد مسائل سیاسی و مواضع دولت علاقمند به مذاکره است و آنها بایستی منتظر بمانند تا ببینند نتیجه ی مذاکرات شان با این حزب به کجا خواهد انجامید.

اکنون حزب آزادیخواه چپ یا Venstre سه انتخاب می تواند داشته باشد: یا با دولت جدید به توافق برسد و با ائتلاف با احزاب محافظه کار و پیشرفت به نفوذ بیشتری جهت  حضور وزرا در کابینه دولت جدید امیدوار باشد، یا اینکه با امتیازگرفتن از دولت جدید  حاضر به همکاری شود و یا اینکه با دولت جدید ائتلاف نکنند و به حزب دموکرات مسیحی و در نتیجه جناح اپوزیسیون دولت بپیوندد.

بسیاری از کارشناسان سیاسی انتظار دارند که آزادیخواهان چپ با انگیزه کسب قدرت و تصاحب موقعیت های کابینه ای -که بویژه در بخش های مدارس و محیط زیست برای آنها مهم هستند- توسط دولت جدید وسوسه شوند و به آنها بپیوندند در حالیکه برخی نیز انتظار  دارند که احزاب دست راستی با پیشنهادات وسوسه کننده در بخش وزارت سرانجام موفق به جلب رضایت حزب دموکرات مسیحی  شوند. آن چیزی که مشخص است این است که رهبر حزب دموکرات مسیحی نروژ از سوی هر دو جناح راست و چپ در فشار خواهد بود تا به آنها بپیوندد. قرار است هفته آینده حزب دموکرات مسیحی برای بحث در مورد بودجه کشور در سال آینده میلادی با دولت جدید وارد مذاکره شود.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/norge/solberg-advarer_-_-ikke-fritt-fram-de-neste-fire-arene-1.13709441

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/qj5xE/10-grunner-til-at-Hareide-sier-nei-til-fast-folge-med-Solberg-og-Jensen

http://www.newsinenglish.no/2017/09/28/hareide-bows-out-solberg-carries-on/

https://www.thelocal.no/20170928/norways-christian-democrats-leave-government-negotiations

آشنایی با پارلمان نروژ و احزاب آن

نگاهی به کارزارهای انتخاباتی پارلمانی در نروژ

شرط برکناری وزیر مهاجرت نروژ از سوی احزاب کمکی دولت

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.