شرط برکناری وزیر مهاجرت نروژ از سوی احزاب کمکی دولت

زیرآسمان نروژ: پس از پایان انتخابات پارلمانی در نروژ و مشخص شدن تداوم قدرت دولت فعلی برای چهارسال دیگر که هسته اصلی آن را احزاب محافظه کار و پیشرفت تشکیل می دهند،گمانه زنی ها برای امکان ائتلاف و همکاری احزاب کمکی دولت یعنی احزاب دست راستی دموکرات مسیحی Krf و آزادیخواه چپ Venstre آغاز شده است.این دو حزب کمکی که دولت فعلی برای تشکیل اکثریت و در نتیجه تشکیل دولت و کابینه و در نهایت تصویب قوانین در پارلمان کماکان به حمایت از آنها نیاز مبرمی دارد در طول چهارسال گذشته با دولت متشکل از نمایندگان احزاب محافظه کار و پیشرفت همکاری کرده است اما در جریان کارزارهای انتخاباتی اخیر آن چیزی که مشخص شد این بود که بسیاری از سیاست های حزب پیشرفت Frp بویژه مورد تایید رهبر حزب دموکرات مسیحی- «کنوت آرلید هاریده» – نیست به شکلی که رهبر این حزب شرط خود را برای تداوم همکاری با دولت منوط به نبودن حزب پیشرفت در داخل دولت تعیین کرد. جزئیاتی از چکیده ی این اختلاف نظرها را در مطلب اینجا می توانید دنبال کنید. موضوع عدم تمایل حزب دموکرات مسیحی برای ائتلاف با حزب پیشرفت یکی از مهمترین چالش های روبرو برای دولت خانم نخست وزیر نروژ- «ارنا سولبرگ» – در جهت تشکیل دولت آینده است. موضوعی که بنظر میرسد مانع بزرگی برای تشکیل جمعیت اکثریت در پارلمان شود.

اما در تازه ترین خبر، از سوی برخی اعضای احزاب آزادیخواه چپ بحث هایی در مورد شرط برکناری وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ- «سیلوی لیستهاوگ» – برای تداوم همکاری با دولت صحبت شده است که با واکنش های مختلفی بویژه در شبکه های اجتماعی مواجه شده است. در زیر پستی که در صفحه شخصی فیسبوک رهبر حزب آزادیخواه چپ-خانم «ترینه شی گرانده«- در اینجا درج شده است،بسیاری از طرفداران این حزب از وی خواسته اند که در نخستین قدم در داخل دولت وزیر مهاجرت نروژ را عزل کند.

trine skei grande.JPG

در یکی از کامنت ها فردی نوشه است: «امیدوارم که یک وزیرهمگرایی جدید داشته باشی به شکلی که ما بتوانیم در مناظره های اجتماعی،صلح و آرامش بیشتری داشته باشیم و یک وزیری داشته باشیم که واقعا موجب همگرایی شود بجای اینکه موجب واگرایی شود. یک نصیحت از یک خانم.»

comment trine skei.JPG

ازسویی دیگر در منطقه Jessheim در حومه ی شهر اسلو، پیدا کردن افرادی که از حزب پیشرفت و سیاست هایشان پشتیبانی می کنند خیلی سخت نیست.در انتخابات اخیر،22% از مردم ساکن در این منطقه به حزب پیشرفت رای دادند. یکی از نوجوانان ساکن در این منطقه به روزنامه نروژی «آفتن پستن» می گوید: «لیستهاوگ باید نخست وزیر آینده شود.» نوجوان دیگری می گوید: «او چیزهایی را می گوید که هیچ سیاستمدار دیگری جرات گفتنش را ندارد.» یک راننده تاکسی هم اضافه می کند: «او تنها سیاستمدار عاقلی ست که ما داریم.»

aftenposten.JPG

بسیاری از طرفداران حزب پیشرفت در واکنش به این خبر،در زیر پست صفحه شخصی فیسبوک خانم «سیلوی لیستهاوگ» از این خبر ابراز ناراحتی کردند. یکی از آنها می نویسد: » امیدواریم که تو ادامه بدهی و من واقعا امیدوارم که احزاب کوچک چپ و دموکرات مسیحی که هم اکنون آرای تاکتیکی بسیار زیادی دریافت کرده اند،برای برکناری از موقعیت کاری ات فشاری وارد نکنند.»

frp coment.JPG

برخی از طرفداران حزب پیشرفت حتا از این هم فراتر رفته اند و برای پشتیبانی از وی یک کمپین جمع آوری امضاء برای وی ترتیب داده اند که تا زمان درج این خبر در حدود 5 هزار امضاء جمع آوری کرده است.

خانم لیستهاوگ که به ابقای خود در مقام فعلی می اندیشد،درصدد تداوم و اجرای دور جدید سیاست های سخت گیرانه مهاجرتی اش در برنامه دولت آینده است.از مهمترین طرحهای پیشنهادی وی طرح افزایش مدت زمان شهروندی نروژ از هفت سال به ده سال،طرح افزایش مدت زمان اقامت دائمی از سه سال به پنج سال،طرح بازداشت پناهجویان فاقد مدارک هویتی و پذیرفته نشده در داخل کمپ های پناهندگی قرنطینه شده،طرح اخراج فوری پناهندگان تبهکار و پناهندگانی که بصورت غیرقانونی در کشور بسر می برند،طرح تشدید شرایط مهاجرت خانوادگی برای پناهندگان،درخواست از مردم برای افشای پناهندگان متقلب و بسیاری طرحها و پیشنهادات مشابه دیگر که همواره به موضوعات چالش برانگیز،افراطی و انتقادی در سطح رسانه های نروژ مبدل شده است.

sylvi listhaug dismissal cndition.JPG

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/w1mEP/Klar-melding-fra-Frp-grasrota–Ikke-ror-Listhaug

https://www.nrk.no/norge/sakene-som-gir-solberg-hodebry-1.13687238

https://www.tnp.no/norway/politics/christian-democratss-decision-may-lock-new-government-formation-norway

نگاهی به کارزارهای انتخاباتی پارلمانی در نروژ

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.