نتایج انتخابات پارلمانی نروژ

زیرآسمان نروژ: با مشخص شدن نتایج رای گیری و درحالی که تاکنون ۹۹.۸% آرا شمارش شده اند، آنچه پیداست این است که دولت فعلی «ارنا سولبرگ» و احزاب دست راستی(محافظه کار،پیشرفت،دموکرات مسیحی و آزادیخواه) موفق شدند با کسب مجموعا ۸۹ کرسی از ۱۶۹ کرسی موجود در پارلمان نروژ،پیروز قطعی انتخابات پارلمانی نروژ شوند و بدین ترتیب برای چهار سال دیگر در قدرت بمانند. شکستی دیگر پس از انتخابات چهار سال پیش برای حزب کارگر به رهبری «یوناس گاهر استوره» و سایر احزاب دست چپی که در مجموع ۸۰ کرسی را در انتخابات اخیر کسب کردند.

این در حالیست که مجموع تعداد آرای داده شده به احزاب دست چپی(کارگر،سوسیالیست چپ،مرکز،سبز و سرخ) در حدود ۸ هزار رای بیشتر از مجموع آرای داده شده به احزاب دست راستی بوده اما با توجه به قانون پارلمانی نروژ، این تعداد کرسی های کسب شده است که پیروز انتخابات را تعیین می کند. با توجه به قانون پارلمانی نروژ، تعداد کرسی های پارلمان را وزن رای های دریافتی تعیین می کند و نه لزوما تعداد آنها. بر اساس فرمول خاصی،وزن رای داده شده یک منطقه بستگی زیادی به میزان جمعیت و وسعت آن منطقه دارد. بطور مثال،وزن یک رای داده شده در منطقه شمالی Finnmark که دارای وسعت و جمعیت بسیار کمتری به نسبت منطقه اسلو Oslo در جنوب نروژ است، دوبرابر در نظرگرفته می شود. بهمین خاطر،تعداد رای های داده شده در مناطق کوچکتر و کم جمعیت تر دارای اهمیت بیشتری از مناطق بزرگتر و پرجمعیت تر است.

valg2017newstat.JPG

valg2017parti.JPG

تا این لحظه که ۹۹.۸% از کل آرای دریافتی شمارش شده اند،حزب محافظه کار ۴۵ کرسی، حزب کارگر ۴۹ کرسی،حزب پیشرفت ۲۸ کرسی، حزب آزادیخواه ۸ کرسی،حزب دموکرات مسیحی ۸ کرسی،حزب سبز و سرخ هر کدام ۱ کرسی،حزب مرکز ۱۸ کرسی و حزب چپ سویالیست ۱۱ کرسی را کسب کرده اند. به استثنای احزاب مرکز با افزایش چشمگیر ۸ کرسی،چپ سوسیالیست با افزایش ۴ کرسی و حزب سرخ که برای نخستین بار به پارلمان نروژ راه می یابد،تعداد کرسی های مابقی احزاب پارلمان نروژ با کاهش مواجه شده است. حزب کارگر در مقایسه با انتخابات پیشین، ۶ کرسی را در پارلمان از دست داد که باختی قابل توجه محسوب می شود. احزاب دست راستی محافظه کار،دموکرات مسیحی و پیشرقت نیز به نسبت تعداد کرسی های پیشین در پارلمان،به ترتیب ۳ و ۲ و ۱ کرسی را از دست دادند. تصویر زیر گویای تمامی کرسی های کسب شده و تغییرات آنها به نسبت انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۳ میلادی است.

mandatfordeling.JPG

از بین ۳,۷۶۴,۸۵۸ نفر واجد شرایط برای رای دادن در سرتاسر نروژ، ۲,۸۹۸,۸۵۲ نفر رای خود را به صندوق ها انداختند که ۱۰۲۵۸۷۶ نفر از آنها پیش از موعد رای گیری و ۱,۸۷۲,۹۷۶ نفر در روز انتخابات رای دادند که نشان از مشارکت ۷۷.۱% مردم نروژ در انتخابات اخیر دارد.

resultsnorgevalg2017.JPG

نتایج رای گیری در شهرستان های نروژ

کشور نروژ دارای ۱۹ شهرستان یا County یا به زبان نروژی Fylke می باشد. نکته قابل توجه این است که شهرستان شماره ۱۳ در سال ۱۹۷۲ میلادی زمانی که شهر «برگن» در شهرستان Hordaland  ادغام شد،از این فهرست حذف شد.همچنین شایان ذکر است که شهرستان Svalbard که تنها حدود ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد جزو قلمرو نروژ است اما در بین شهرستان های نروژ جای نمی گیرد و بصورت مستقل در سطح ملی اداره می شود.

norge karta.JPG

بیشترین میزان رای حزب کارگر یا Ap در بین شهرستان یا Fylke های نروژ به ترتیب به شهرستان های زیر تعلق دارد:

Hedmark(۳۵.۶%), Oppland(۳۵.۲%), Nord-Trøndelag(۳۴.۲%), Sør-Trøndelag(۳۲.۸%), Østfold(۳۲.۱%), Telemark(۳۲%), Finnmark(۳۲%)

کمترین میزان رای حزب کارگر به شهرستان Vest-Agder با ۲۱% تعلق دارد.

بیشترین میزان رای حزب محافظه کار یا Høyre  به ترتیب به شهرستان های زیر تعلق دارد:

Akershus(۳۱.۱%), Hordaland(۳۰.۵%), Vestfold(۳۰.۲%), Rogaland(۲۸.۸%)

کمترین میزان رای حزب محافظه کار به شهرستان Finnmark با ۱۴.۴% تعلق دارد.

بیشترین میزان رای حزب پیشرفت یا Frp  به ترتیب به شهرستان های زیر تعلق دارد:

Møre og Romsdal(۲۲.۴%), Rogaland(۱۹.۸%), Troms(۱۸.۳%), Finnmark(۱۸.۱%)

کمترین میزان رای حزب پیشرفت به شهرستان Oslo با ۹.۶% تعلق دارد.

نتایج رای گیری در شهرهای بزرگ نروژ

در شهر «اسلو» -پایتخت نروژ-بیشتر رای دهندگان به ترتیب به دو حزب کارگر(۲۸.۴%) و حزب محافظه کار(۲۶.۵%) رای دادند.

oslostemmer.JPG

بیشترین رای حزب کارگر یا Ap در شهر اسلو به ترتیب به مناطق زیر تعلق دارد:

Grorud(۴۵.۳%), Alna(۴۴.۹%), Stovner(۴۴.۲%) , Søndre Nordsrtrand(۴۲.۹%), Bjerke(۳۶.۷%)

بیشترین رای حزب محافظه کار یا Høyre در شهر اسلو به ترتیب به مناطق زیر تعلق دارد:

Ullern(۴۳.۷%), Vestre Aker(۴۲.۴%), Frogner(۳۷.۶%), Nordstrand(۳۷.۵%), Nordre Aker(۲۸.۸%)

بیشترین رای حزب پیشرفت یا Frp در شهر اسلو به ترتیب به مناطق زیر تعلق دارد:

Stovner(۱۴.۲%), Grorud(۱۲%), Alna(۱۱.۵%), Østensjø (۱۱.۱%), Nordstrand(۱۱%), Bjerke(۱۰%)

در شهر «برگن» -دومین شهر بزرگ نروژ- بیشتر رای دهندگان به ترتیب به دو حزب محافظه کار(۳۱.۷%) و حزب کارگر(۲۴.۵%) رای دادند.

bergenstemmer.JPG

در شهر «تروندهایم» -سومین شهر بزرگ نروژ- بیشتر رای دهندگان به ترتیب به دو حزب کارگر(۳۳.۲%) و حزب محافظه کار(۲۲.۱%) رای دادند.

trondheimstemmer.JPG

در شهر «استاوانگر» -چهارمین شهر بزرگ نروژ- بیشتر رای دهندگان به ترتیب به دو حزب محافظه کار(۳۱.۵%) و حزب کارگر(۲۷%) رای دادند.

stavangerstemmer.JPG

درصورتی که تمایل دارید نتایج رای گیری را در محل زندگی خودتان در نروژ بیابید، به اینجا بروید و یا از نقشه ی دینامیک آرای دریافت شده در اینجا استفاده کنید.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://www.nrk.no/valg/2017/resultat/

http://www.vg.no/valgnatt/2017/valg/storting/?ref=logo

آشنایی با پارلمان نروژ و احزاب آن

نگاهی به کارزارهای انتخاباتی پارلمانی در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.