لغو دیدار وزیر مهاجرت سوئد با وزیر مهاجرت نروژ

زیرآسمان نروژ: وزیر مهاجرت سوئد- خانم «هلن فریتسون» Helene Fritzon– برنامه دیدار خود با وزیر مهاجرت نروژ- خانم  «سیلوی لیستهاوگ» Sylvi Listhaug– را در آخرین لحظات لغو کرد. خانم فریتسون به این دلیل این دیدار را لغو کرد که به گفته وی دوست نداشت که این سفر بخشی از کارزار انتخاباتی در حال جریان وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ قلمداد شود. در روزهای اخیر،این اقدام دولت سوئد که بویژه موجب نارضایتی طرفداران حزب پیشرفت نروژ شده بود با انتقادات تند و تیزی هم از سوی رسانه های نروژ مواجه شد و حتا در رسانه های نروژ گفته شده بود که پیش از سفر وزیر مهاجرت نروژ از سوی مقامات دولتی نروژ به وزیر مهاجرت سوئد هشدار داده شده بود. خبری که البته چندی بعد رسانه های سوئدی آن را تکذیب کردند.

helene frizon.JPG

وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ-خانم سیلوی لیستهاوگ– که در جریان کارزار انتخاباتی خود برای دیدار با وزیر مهاجرت سوئد-خانم هلن فریتسون– و بازدید از منطقه «رینکه بی»  Rinkeby در حومه شهر استکهلم سوئد به آنجا سفر کرده بود، در حالی در آخرین لحظات دیدارش با وزیر مهاجرت سوئد را لغو شده دید که پیش از این سفر و بارها در رسانه های نروژ،منطقه «رینکه بی» در حومه پایتخت سوئد را جزو یکی از 60 منطقه ممنوعه یا no-go-zone سوئد معرفی شده بود. ظاهرا این موضوع هم به مذاق خانم وزیر مهاجرت سوئد خوش نیامده بود و دلیل دیگری برای عدم تمایل وی برای دیدار با وزیر مهاجرت نروژ شده بود. خانم فیتسون ضمن اینکه به کار بردن عبارت منطقه ممنوعه توسط وزیر مهاجرت نروژ را «تصوری نادرست از سوئد» خواند  به رسانه ها گفت که وی با کمال میل پس از پایان کارزار انتخاباتی با وزیر مهاجرت نروژ دیدار خواهد کرد اما در حال حاضر تمایلی برای شرکت داده شدن در جریان کارزار انتخاباتی وی را ندارد.

منطقه «رینکه بی» در حومه شهر استکهلم سوئد جزو مناطقی ست که از سال 2010 میلادی به اینسو،بارها شاهد آشوب ها و ناامنی های خیابانی از جمله به آتش کشیدن ایستگاههای پلیس و خودروها و مرکز بروز جرم و جنایت های فراوانی قلمداد شده است. تخمین زده می شود که بیش از 90 درصد جمعیت ساکن در این منطقه خارجی تبار باشند. سطح تحصیلات پایین،نرخ بالای بیکاری،سطح درآمدی کم و وجود باندهای تبهکاری و در نتیجه وجود شکاف عمیق بین طبقه مهاجر و سوئدی در این منطقه موجب شده است که پلیس سوئد این منطقه را جزو مناطق «آسیب پذیر» سوئد معرفی کند.

rinkeby.jpg
 Photo: Fredrik Sandberg/Scanpix آتش سوزی عمدی خودروها در منطقه «رینکه بی» در سال 2013 میلادی

خانم لیستهاوگ-وزیر مهاجرت وهمگرایی نروژ-در جریان کارزار انتخاباتی اش بارها مناطق ممنوعه سوئد را نمونه های ناموفقی از مهاجرت و همگرایی خوانده بود و به طرفداران حزبش-یعنی حزب پیشرفت-اعلام کرده بود که وی اجازه نخواهد داد که شهرهای نروژ در آینده با چنین وضعیت اسفباری مواجه شوند. این در حالیست که طی سالهای اخیر، پلیس و نیروهای امنیتی سوئد با وجود بروزآشوب و ناامنی های زیاد در این مناطق که دارای اکثریت مهاجرنشین هستند به شدت و بارها با این موضوع و به کار بردن عبارت «مناطق ممنوعه سوئد» مخالفت کرده بود و در عوض بر حضور بیشتر خود در این مناطق در جهت تامین امنیت تمامی مردم ساکن در این مناطق تاکید کرده بود.

tino sannadaji.JPG
سیلوی لیستهاوگ-وزیر مهاجرت نروژ و «تینو سسندجی» محقق و نویسنده ایرانی-سوئدی مقیم سوئد

خانم لیستهاوگ در جریان سفر چند روزه اخیر خود به سوئد با آقای «تینو سنندجی» – محقق و نویسنده ایرانی-سوئدی هم دیدار کرد. تینو سنندجی که دارای اصالت کردی است در سال 1989 میلادی به همراه خانواده اش از ایران به سوئد مهاجرت کرد. وی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد و مدرک دکترا در رشته سیاست عمومی از دانشگاه شیکاگو امریکاست چهار کتاب منتشرشده دارد که عمدتا به تحلیل و نقد سیستم مالیاتی و سیاست مهاجرتی سوئد مربوط می شود. وی که یک منتقد مهاجرت انبوه در سوئد تلقی می شود و بعنوان محقق در دانشگاه اقتصاد شهر استکهلم مشغول به کار است،بارها در سطح رسانه های سوئد نسبت به بازبودن مرزهای سوئد و عواقب خطرناک سیل مهاجرت و افزایش جرم و جنایت و ناامنی در سوئد به دولت سوئد هشدار داده است. کتاب منتشرشده اخیر این نویسنده و محقق ایرانی تبار مقیم سوئد «چالش انبوه» نام دارد و به نقد مهاجرت به سوئد و چالش های آن می پردازد. در جریان دیدار خانم لیستهاوگ و تینو سسندجی،این کتاب ظاهرا مورد توجه خانم وزیر مهاجرت و همگرایی سوئد هم واقع شده است و خبر این دیدار در صفحه فیسبوک رسمی خانم وزیر مهاجرت نروژ هم بازتاب داشته است.

منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/stortingsvalget-2017/svensk-minister-avlyste-besoek-med-sylvi-listhaug/a/24128247/

https://www.thelocal.no/20170829/meeting-between-swedish-and-norwegian-ministers-scrapped-following-no-go-zone-claims

http://www.tv2.no/nyheter/9327625/

http://m.nettavisen.no/nyheter/sverige-bekrefter—fritzon-ble-aldri-advart-om-listhaug-besket/3423368174.html

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.