نگاهی به کارزارهای انتخاباتی پارلمانی در نروژ

زیرآسمان نروژ: پس از به قدرت رسیدن احزاب دست راستی و محافظه کار و شکست احزاب دست چپی در انتخابات دور پیشین پارلمانی نروژ در سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی، اینک تمامی نگاهها به حزب کارگر (رهبر اپوزیسیون) و سایر احزاب هم پیمان با آن است که آیا می توانند در انتخابات پارلمانی سپتامبر امسال مجددا به  کرسی قدرت بازگردند یا نه؟! انتخابات پارلمانی نروژ هر چهار سال یکبار برگزار می شود.

Arendalsuka نام جشنواره ای ست که هرساله در فصل تابستان در شهر «Arendal»  در جنوب نروژ برگزار می شود و در آن سیاستمداران و رهبران احزاب پارلمان نروژ به مدت یک هفته به مناظره و بحث در مورد اخبار و سیاست های جاری و طرح های آینده خود برای اداره کشور می پردازند. حضور کارشناسان  علوم سیاسی،خبرنگاران و مردم عادی در جریان برگزاری این جشنواره ی سیاسی بسیار پررنگ است. امسال و در آستانه انتخابات پارلمانی پیش رو، حضور سیاستمداران نروژی در این جشنواره موجب شده است که تمامی توجه ها بیشتر از همیشه به سوی این جشنواره جلب شود. البته این جشنواره سیاسی تنها در نروژ برگزار نمی شود. ایده ی اصلی جشنواره آرندال نروژ در سال ۲۰۱۲ میلادی از جشنواره مشابهی با نام «Almedalsuken» در جزیره «گوتلند» کشور سوئد گرفته شده است که البته پیشینه برگزاری آن در سوئد به سال ۱۹۸۲میلادی بازمی گردد.

درنخستین مناظره زنده انتخاباتی روز دوشنبه ۱۴ آگوست سال جاری میلادی در «جشنواره آرندال» که بین رهبران و سخنگویان رسمی هشت حزب حاضر در پارلمان(بعلاوه نماینده حزب سرخ) در  برگزار شد و بصورت زنده از شبکه ملی نروژ NRK پخش شد، ازمردم و مخاطبان برنامه دعوت شد تا در خلال یا پس از برگزاری مناظره به رهبران احزاب موردعلاقه خود رای بدهند که نتایج آن در تصویر زیر قابل مشاهده است.

در این نظرسنجی که در حدود ۶۵۰۰۰ نفر در آن شرکت کردند، «ارنا سولبرگ» -نخست وزیر کنونی نروژ- توانست با کسب ۳۰ درصد آرای مردم برنده مناظره انتخاباتی نخست باشد و پس از وی با اختلاف بسیار ناچیزی  «یوناس گاهر استوره» -رهبر حزب کارگر- با ۲۹.۶ درصد از آرای مردمی در رده دوم جای گرفت .

debatten.JPG

موضوع مالیات ها

یکی از مهمترین مباحث مورد مناظره رهبران احزاب دست راستی و احزاب دست چپی،بحث کاهش یا افزایش مالیات بود. در حالیکه دولت محافظه کار و پیشرفت در دولت فعلی با همراهی ائتلاف حزب دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ توانسته بودند با هدف افزایش شغل،میزان مالیات ها را تا سقف ۲۱ میلیارد کرون کم کنند،در برنامه جدید خود برای دوره بعدی طرح کاهش مجدد مالیات ها را مطرح کردند که البته با مخالفت رهبر حزب کارگر-یوناس گاهر استوره– مواجه شد. یوناس ادعا کرد که در صورت کسب قدرت در پارلمان جدید، مالیات ها را تا سقف ۱۵ میلیارد کرون افزایش می دهد چون به عقیده ی وی، کاهش مالیات ها موجب افزایش شغل در کشور نشد بلکه بیشتر موجب افزایش شکاف طبقاتی شد اما خانم «سیو ینسن«-رهبر حزب پیشرفت- با این نظر مخالفت کرد و گفت که افزایش مالیات ها هم لزوما منجر به افزایش رفاه عمومی در کشور نمی انجامد.

9331c9e6-4126-02f5-9399-afcf44dc855d.jpg
خانم ارنا سولبرگ(نخست وزیر نروژ) و آقای «یوناس گاهر استوره» (رهبر حزب کارگر نروژ) در نمایی از مناظره

رهبرحزب دموکرات مسیحی-کنوت آرلید هاریده– هم گفت که اگر احزاب محافظه کار و پیشرفت بخواهند همچنان بر روی طرح کاهش مجدد مالیات ها پافشاری کنند،از ائتلاف مجدد با آنها خودداری می کند. حزب دموکرات مسیحی بجای طرح کاهش مجدد مالیات ها، بر روی طرح افزایش آموزگاران در نروژ تاکید کرد.

I6BFbRor5VdafV22coWsKgQibTd1Hx7ggJ-fWY6lDkiA.jpg
Knut Arlid Hareide کنوت آرلید هاریده،رهبر حزب دموکرات مسیحی

مهمترین نقاط اختلاف حزب دموکرات مسیحی و حزب پیشرفت

frp krf.JPG

در مناظره رودرروی دو نفری که بین رهبران حزب پیشرفت و دموکرات مسیحی انجام شد، بیشتر ازهمیشه نقاط اختلاف نظر بین رهبران این دو حزب مشخص شد. از مهمترین نقاط اختلاف نظر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قانون ممنوعیت خرید سکس در نروژ(از سال ۲۰۰۸ میلادی تا کنون): حزب دموکرات مسیحی موافق ممنوعیت اما حزب پیشرفت مخالف آن است.

طرح پیشنهادی ممنوعیت گدایی در نروژ: حزب دموکرات مسیحی مخالف طرح ممنوعیت گدایی در نروژ حمایت شده توسط حزب پیشرفت است. براساس این طرح پیشنهادی،هرگونه کمک به گدایان در نروژ غیرقانونی و مشمول جریمه خواهد بود.

طرح پیشنهادی بازبودن فروشگاهها در روزهای یکشنبه: حزب دموکرات مسیحی به دلایل مذهبی از مخالفان اصلی این طرح است اما حزب پیشرفت موافق تصویب آن است.

بودجه دولتی ویژه کمک به اقشار کم درآمد جامعه: حزب دموکرات مسیحی موافق و حزب پیشرفت خواهان کاهش این بودجه است.

طرح پیشنهادی فروش و عرضه آزاد مشروبات الکلی: حزب دموکرات مسیحی مخالف طرح پیشنهادی حزب پیشرفت برای لغو انحصار    کنونی دولت در زمینه عرضه و فروش مشروبات الکلی (با درصد بالا) در فروشگاههای خاص (Vinmonopolet)  و عرضه آزاد آن در تمامی فروشگاهها و مغازه های عرضه مواد غذایی است.

تغییرات آب و هوایی: یکی از دغدغه های حزب دموکرات مسیحی ست اما به عقیده آنها،برای حزب پیشرفت دغدغه خاصی بشمار نمی آید.

اتانازی یا خودکشی داوطلبانه: به عقیده ی حزب دموکرات مسیحی، تقریبا تمامی احزاب پارلمان بجز حزب پیشرفت مخالف این مساله هستند.

پیشنهاد ممنوعیت برقع در اماکن عمومی: حزب دموکرات مسیحی با آن مخالف است اما حزب پیشرفت درصدد تصویب آن و همچنین ممنوعیت حجاب در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی است.

موضوع مهدکودک های خصوصی

موضوع داغ بعدی مناظره، مبحث مهدکودک های خصوصی بود که رهبر حزب آزادیخواه چپ- خانم «ترینه شی گرانده» – و رهبر حزب سوسیالیست چپ-آقای «آدون بیورلوو لیسباکن» – پیرامون آن بحث کردند. موضوعی که رهبر حزب سوسیالیست چپ نروژ بر آن تاکید داشت این بود که آنها هرگز حاضر به حمایت از دولتی نیستند که در آن به شرکتهای خصوصی اجازه داده شود که جیب خود را از سود سرشاری که از محل تاسیس مهد کودک های خصوصی یا مراکز خدماتی کودکان یا مراکز استقرار پناهندگان کسب می کنند، پرکنند. لیسباکن ادامه داد که وی خواستار جلوگیری از سودآوری این شرکتهاست که عمدتا از راه کاهش کیفیت خدمات خود به سودهای هنگفتی دست می یابند. موضوعی که البته رهبر حزب کارگر-یوناس گاهر استوره– با آن مخالف بود.

image.jpg
Audun Bjørlo Lysbakken آدون بیورلوو لیسباکن(نفر وسط)،رهبر حزب چپ سوسیالیست

آمار منتشرشده توسط سازمان آمار نروژ SSB نشان می دهد که در حدود ۵۳ درصد از مهدکودک های نروژ خصوصی هستند و در حدود ۱۳۹,۵۰۰ کودک در نروژ به این نوع مهدکودک ها می روند.

موضوعات ترور،افراط گرایی و حجاب

خانم «سیو ینسن» – رهبر حزب پیشرفت و وزیر سرمایه گزاری نروژ- ضمن حمایت از گفته های وزیر مهاجرت در زمینه طرح ممنوعیت حجاب و برقع در مهد کودک های نروژ یعنی خانم «سیلوی لیستهاوگ» گفت که «وی ترجیح می دهد که یک «سیلوی لیستهاوگ» داشته باشد تا اینکه «.ده سیاستمدار داشته باشد که چشمانش را بسته باشند

20800083_10154814841801127_1005743011788214129_n.jpg

خانم ینسن ضمن ابراز نگرانی از اینکه امروزه ارزشهای جامعه نروژی در تهدید است و این تنها حزب پیشرفت است که به فکر ممنوعیت برقع و حجاب در مهدکودک ها و اماکن عمومی ست، اضافه کرد: «ترور و افراط گرایی درب خانه ما را می زند. یا ما باید به آنها خوشامد بگوییم و آنها را به درون خانه مان راه بدهیم و یا اینکه همچنان از خانه مان محافظت کنیم و آنها را از درب خانه مان برانیم. من راه دوم را انتخاب می کنم.»

وی همچنین در مورد موضوع مهاجرت و پناهندگی گفت : «آنهایی که به نروژ می آیند بایستی خودشان را با ارزش های جامعه نروژ هماهنگ کنند نه برعکسش. آنها بایستی مثل همه کار کنند،مالیات بدهند،زبان یاد بگیرند و به ارزش های جامعه نروژی احترام بگذارند.»

درصورتی که تمایل دارید نسخه کامل این مناظره تلویزیونی را مشاهده کنید،می توانید به اینجا بروید.

در حاشیه ی برگزاری جشنواره آرندال

اما یکی از مهمترین خبرهای حاشیه ای این جشنواره،خبر مربوط به جمع شدن غرفه ی مربوط به سازمان Stop Islamization of Norway (SIAN) یا سازمان «توقف اسلامیزه کردن نروژ»   توسط نیروهای امنیتی مستقر در محل جشنواره بود. ظاهرا در جریان برگزاری این جشنواره سیاسی،بحث و جدل روی مسائل سیاسی بین نمایندگان این غرفه و تعدادی بازدیدکننده بالا گرفته و منجر به مشاجرات نژادی و درنهایت بروز خشونت و دعوا شده بود. پلیس نروژ پس از برقراری آرامش در محل برگزاری جشنواره، بروز چنین اتفاقات خشونت آمیز و تبعیض برانگیز را غیرقابل قبول خواند و به نمایندگان این غرفه دستور داد تا غرفه را تعطیل کنند و محل را ترک کنند. سازمان SIAN ضمن رد هرگونه اتهام مبنی بر مشاجرات نژادپرستانه،آن را دروغ و کذب خواند و افزود که ممکن است سر و صدای مشاجرات قدری زیاد بوده باشد اما هرگز هیچ کلام نژادپرستانه یا کلامی در مسخره کردن قرآن یا اسلام بر زبان نیامده است. حضور این سازمان در این جشنواره ماهها پیش از برگزاری هم خبرساز شده بود و برخی کارشناسان سیاسی برای حضورجنجال ساز و حاشیه برانگیز آنها هشدار داده بودند.

uVag8EVMwkr0r2fDbpAkAgQC5jsu5BMStPKFXynyqAcA.jpg

مروری کوتاه از مواضع احزاب سیاسی نروژ در انتخابات پارلمانی سپتامبر

valg2017norge.JPG

موضع حزب کارگر

 یوناس گاهر استوره تصمیم دارد که در انتخابات پیش رو نفر برنده باشد و نخست وزیر جدید نروژ لقب بگیرد. برای حزب کارگر،ائتلاف با احزاب سبز و سرخ بعید بنظر میرسد اما ائتلاف با احزاب مرکز و سوسیالیست چپ کاملا محتمل است. با اینحال، اینکه حزب کارگر برای ائتلاف به حزب دموکرات مسیحی هم پیشنهاد بدهد وجود دارد. هرچند حزب دموکرات مسیحی بیشتر مایل به انتخاب «ارنا سولبرگ» بعنوان نخست وزیر است.

موضع حزب محافظه کار

 ارنا سولبرگ رهبر این حزب همچنان درصدد ابقای خود در سمت نخست وزیر نروژ است و پیش بینی می شود که وی ترجیح بدهد همچنان با احزاب پیشرفت،دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ ائتلاف داشته باشد. هرچند، برای حزب دموکرات مسیحی،امکان تداوم هم جبهه ماندن با حزب پیشرفت دیگرغیرقابل قبول بنظر میرسد. در حال حاضر،دو حزب دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ با هم ائتلاف کرده اند و به همراه ائتلاف احزاب محافظه کار و پیشرفت،قدرت دولت را در دست دارند.

موضع حزب پیشرفت

حزب پیشرفت درصدد ادامه ائتلاف با حزب محافظه کار و احزاب کمکی ائتلافی یعنی احزاب دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ است اما بنظر میرسد که احزاب کمکی دموکرات مسیحی و آزادیخواه چپ مایل به داشتن ائتلافی بدون حضور حزب پیشرفت هستند ولی از آنسو بنظر نمیرسد که حزب پیشرفت هم حاضر به کمک به ائتلافی باشد که خودش در آن حضور نداشته باشد و چیزی هم که کاملا بدیهی ست این است که حزب پیشرفت به هیچ عنوان وارد ائتلاف با هیچکدام از احزاب دست چپی(احزاب کارگر،مرکز،سوسیالیست چپ،سبز و سرخ) نخواهد شد.

موضع حزب دموکرات مسیحی

حزب دموکرات مسیحی در انتخابات پیشین به اتفاق حزب آزادیخواه چپ یا Venstre بعنوان حامی ائتلاف راست میانه که توسط محافظه کاران رهبری می شد وارد پارلمان شد و پیش بینی می شود که در انتخابات یش رو از نخست وزیری خانم «ارنا سولبرگ» حمایت کند. پیش بینی می شود که بغیر از حزب پیشرفت که امکان ائتلاف با آنها صفر است،امکان ائتلاف آنها با حزب محافظه کار یا حزب آزادیخواه چپ بیشتر باشد. آنها دیگر نمی خواهند بعنوان یک حزب کمکی تلقی شوند و در صورتی که حزب کارگر در انتخابات پیروز شود، امکان ائتلاف آنها با حزب کارگر و حزب مرکز وجود دارد.

موضع حزب مرکز

نقش حزب مرکز یا سنترپارتی در انتخابات پیش رو بسیار حائز اهمیت است چون ائتلاف این حزب با حزب کارگر می تواند در به قدرت رسیدن دوباره جریان جامعه گرای دست چپی در نروژ نقش مهمی داشته باشد اما این حزب که سیاست محافظه کارانه ای را دنبال می کند،تاکنون نشانه ای از اتحاد با حزب کارگر را نشان نداده است. هرچند پیش بینی می شود که این حزب در انتخابات پیش رو از نخست وزیری رهبر حزب کارگر یعنی آقای «یوناس گاهر استوره» حمایت کند.

با این وجود، نشانه ها حاکی از آن است که این حزب دیگر نه علاقمند است بعنوان یک حزب کمکی تصور شود و نه سایر احزاب کمکی را در کنار خود داشته باشد. حزب مرکز بواسطه سیاست های حمایتی اش از کشاورزان از حمایت بسیار زیادی در مناطق بویژه روستایی و کم جمعیت نروژ برخوردار است و پتانسیل این را دارد که از رکورد قبلی سهم کسب آرای خود یعنی ۵,۵ درصد در انتخابات دوره پیشین نیز فراتر برود. همچنین، پیش بینی می شود که در انتخابات پیش رو، حزب مرکز با حزب دموکرات مسیحی یا KrF ائتلاف نکند اما احتمال همراهی آنها با حزب چپ سوسیالیست یا SV بیشتر است.

موضع حزب آزادیخواه چپ

حزب آزادیخواه چپ در انتخابات پیشین به اتفاق حزب دموکرات مسیحی از حامیان ائتلاف احزاب دست راستی یعنی احزاب محافظه کار و پیشرفت در پارلمان فعلی نروژ بود و برای انتخابات پیش رو هم در تلاش برای کسب حداقل آرای موردنیاز برای ورود به پارلمان و یا ائتلاف با سایر احزاب است. بنظر میرسد که این حزب ترجیح می دهد که تنها با حزب محافظه کارائتلاف کند اما آنها تاکنون امکان ائتلاف با حزب پیشرفت را هم نفی نکرده اند.

موضع حزب چپ سوسیالیست

حزب چپ سوسیالیست قطعا می خواهد که «یوناس گاهر استوره» بعنوان نخست وزیر جدید نروژ انتخاب شود و ترجیح می دهد که  در صورت پذیرفته شدن شروط شان، وارد ائتلاف با حزب کارگر شود اما بنظر میرسد که «یوناس» را از ائتلاف با احزاب مرکز و دموکرات مسیحی بازدارند. اگر هم در اپوزیسیون حضور نداشته باشند،می توانند بعنوان حزب کمکی عمل کنند.

موضع حزب سبز یا محیط زیست

حزب سبز که در انتخابات پیشین توانست برای نخستین بار وارد پارلمان شود به دنبال کسب قدرت در انتخابات پیش روست و هنوز مشخص نیست که طرفدار نخست وزیری چه فردی ست اما آنچه مشخص است این است که بجز حزب پیشرفت؛ امکان ائتلاف آنها با تمامی احزاب موجود وجود دارد اما بدون شک طرفدار حزبی خواهند بود که پس از انتخابات به دنبال افزایش فعالیت های نفتی در کشور نباشد که البته کار را سخت می کند چون هر دو حزب کارگر و محافظه کار درها را برای فعالیت های نفتی باز گذاشته اند و بنظر میرسد دستکم برای حزب کارگر غیرقابل قبول باشد که با حزب سبز وارد ائتلاف شود.

موضع حزب سرخ

حزب سرخ در حال حاضر در پارلمان نروژ حضور ندارد اما برنامه آنها این است که در انتخابات پیش رو با کسب حداقل آرای موردنیاز وارد پارلمان شوند. امکان اینکه آنها به مرز حداقل رای لازم برای ورود به پارلمان برسند وجود دارد اما اینکه مجددا نتوانند کرسی در پارلمان داشته باشند هم دور از ذهن نیست. آنها خواهان نخست وزیری «یوناس» -رهبر حزب کارگر-هستند.

TWHEQrtH.jpg

نکاتی از انتخابات پارلمانی نروژ

۱- براساس قانون نروژ، تنها شهروندان(سیتیزن) های نروژی که در زمان انتخابات سن شان ۱۸سال یا بالاتر است می توانند در انتخابات پارلمانی رای بدهند. افرادی که در نروژ سه سال زندگی کرده اند، حق رای دادن در انتخابات محلی را دارند اما در انتخابات پارلمانی حق رای ندارند حتی اگر اقامت شان از نوع دائمی هم باشد.

برای رای دادن بایستی در لیست افراد ثبت شده حائز شرایط حق رای باشید. این لیست بر اساس محل ثبت شده اقامت شما در نروژ بصورت خودکار از پیش تدارک دیده شده است و معمولا شهرداری محل اقامت شما پیش از انتخابات، اطلاعات لازم در این مورد را به اطلاع تان می رساند. همراه داشتن کارت شناسایی عکسدار معتبر مثل گذرنامه یا گواهینامه یا کارت بانکی عکسدار برای رای دادن الزامیست.

۲- شما می توانید در صورت تمایل زودتر از موعد اصلی انتخابات -یعنی پیش از یازدهم سپتامبر- هم رای خود را به صندوق بیاندازید.  در هر جایی از نروژ که باشید، در بازه زمانی اول جولای تا هشتم سپتامبر،این امکان وجود دارد که این کار را انجام دهید.برای پیدا کردن حوزه های انتخاباتی و محل های رای گیری در سرتاسر نروژ به اینجا بروید.

۳- بر اساس قانون نروژ، هر حزبی که بتواند دستکم ۴ درصد از آرا را به خود اختصاص بدهد می تواند در پارلمان کرسی داشته باشد. احزابی که کمتر از این حدنصاب آرا بدست بیاورند،حقی در کسب کرسی در پارلمان نخواهند داشت.

۴- در صورتی که دوست دارید با نحوه و روند رای دادن در انتخابات پارلمانی نروژ آشنا شوید،پیشنهاد می شود بروشور راهنمایی را که دولت نروژ در اینجا به زبان انگلیسی تهیه کرده است را خوب بخوانید.

۵- در انتخابات پارلمانی نروژ، امکان رای «سفید» یا خالی دادن وجود دارد و برای این کار،برگه های ویژه ای در محل انتخابات تدارک دیده شده است. البته رای های سفید در روند شمارش آرا محسوب نمی شوند اما در پایان انتخابات گزارش می شود که چه تعداد رای سفید جمع آوری شده است.

منابع و پیوندهای مرتبط:

آشنایی با پارلمان نروژ و احزاب آن

https://valg.no

http://www.vg.no/spesial/2017/partiallianser/

https://www.nrk.no/sorlandet/slasskamp-ved-sians-stand-_-ma-forlate-arendalsuka-1.13645394

https://www.nrk.no/norge/se-hoydepunktene-fra-partilederdebatten-1.13642072

https://www.nrk.no/norge/retorikkekspert-gir-jonas-terningkast-seks_-_-det-var-en-statsminister-som-tradte-fram-1.13642350

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/audun-lysbakken/stoere-nei-til-svs-barnehage-ultimatum/a/23949150/

https://www.nrk.no/video/PS*302680

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.