مقایسه انواع کارت های اعتباری در نروژ

زیرآسمان نروژ: همانطور که شاید تاکنون شنیده باشید، دولت نروژ در حال برنامه ریزی برای حذف کامل پول نقد از جمله هرگونه سکه و اسکناس کاغذی از چرخه ی اقتصادی کشور تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. در کشور نروژ که عمده نقل و انتقالات پولی بصورت کاملا آنلاین و از طریق کارت های اعتباری مختلف انجام می شود و تقریبا معدود زمان هایی پیش می آید که نیاز به پول نقد داشته باشید، آگاهی از اینکه کدام کارت های اعتباری دارای بهترین شرایط بهره یا هزینه های ثابت و متغیر هستند می تواند بسیار مهم باشد. بویژه اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که برای روز مبادا یا روزهای سخت و دشوار زندگی نیاز به یک پشتوانه مالی اضطراری دارید و داشتن کارت های اعتباری یا کردیت کارت ها می تواند به کار شما آید. در ادامه به مقایسه متداولترین کارت های اعتباری در نروژ از نظر میزان بهره و سایر هزینه های ثابت و متغیر آنها خواهیم پرداخت.

برای مقایسه کارت های اعتباری کافیست به اینجا بروید. با نوشتن میزان درآمد سالیانه تان و سن تان، فهرست کاملی از تمامی موسسات اعتباری و بانک هایی که در نروژ کارت های اعتباری را ارائه می کنند نشان داده می شود که می توانید آنها را بر اساس میزان سود موثر سالیانه شان Effektiv rente مرتب کنید.

پس از انتخاب هم می توانید به سایت مربوط به بانک یا موسسه اعتباری بروید و از آنجا بصورت آنلاین درخواست صدور کارت کنید. برای داشتن کارت اعتباری در نروژ،بایستی معمولا ۲۰ سال یا بیشتر داشته باشید، دارای پیشینه منفی اعتباری یا betalingsanmerkninger نباشید و دارای درآمد ثبت شده در نروژ به میزان دستکم ۲۰۰ هزارکرون در سال باشید. البته در برخی موارد خاص، برخی بانکها و موسسات اعتباری این امکان را دارند که بدون شرط «داشتن درآمد» (بویژه برای دانشجویان مشغول به تحصیل در نروژ)، کارت اعتباری با حداقل میزان اعتبار(تا سقف ۲۰ هزارکرون) ارائه کنند.

finansportalen.JPG

نکات مهم در انتخاب کارت اعتباری

۱- بهره موثر سالیانه یا Effektiv rente با بهره اسمی سالیانه تفاوت دارد. بعنوان مثال، اگر بهره اسمی سالیانه یک بانک ۱۲ درصد باشد،نرخ بهره موثر سالیانه ۱۲.۶۸ درصد خواهد بود. نرخ بهره موثر همواره از نرخ بهره اسمی بیشتر است.بنابراین، همواره این نکته را در درک بهتر بهره پرداختی نهایی تان به بانک درنظر داشته باشید. نرخ بهره موثر سالیانه به شکل زیر محاسبه می شود:

effektiv rent.JPG

r:  نرخ موثر بهره

i: نرخ اسمی بهره

n: تعداد دوره های پرداختی در سال (۱۲برای پرداخت های ماهیانه بهره، ۳۶۵ برای پرداخت های روزانه بهره)

۲- بصورت استاندارد و معمول، بیشتر کارت های اعتباری در نروژ تا ۴۵ روز بدون بهره هستند. این بدان معناست که اگر تا ۴۵ روز پس از استفاده از کارت اعتباری،عین بدهی تان را به حساب کارت برگردانید،هیچ سودی پرداخت نخواهید کرد. اگر تمایل دارید که کارت های اعتباری را داشته باشید که حتا برای مدت ۴۵ روز یا بیشتر هم این امکان را داشته باشند، گزینه مربوط(گزینه آخر در تصویر زیر) را در ستون سمت راست سایت انتخاب کنید.

kredittkort.JPG

۳-  برخی از کارت های اعتباری دارای مزایای جانبی برای تشویق هرچه بیشتر افراد جهت استفاده از کارت هستند. بطور مثال،کارت های اعتباری با مزایای تخفیف ویژه برای خرید از برخی فروشگاههای طرف قرارداد با بانک یا موسسه اعتباری صادرکننده کارت. همچنین، برخی کارت های اعتباری دارای مزیت بیمه مسافرتی یا Reiseforsikring هستند. به این معنا که اگر از آن کارتها در زمان پرداخت آنلاین بلیت هواپیما یا قطار یا کشتی استفاده شود، بیمه مسافرتی بصورت رایگان برای آن سفر درنظر گرفته می شود. بنابراین، اگر مایل به دریافت این خدمات هستید، گزینه مربوط (گزینه اول در تصویر بالا) را در ستون سمت راست سایت انتخاب کنید.

۴-  امروزه،بسیاری از بانکها و موسسات اعتباری در نروژ برای رقابت هرچه بیشتر با یکدیگر،هزینه های سالیانه مربوط به صدور کارت و استفاده از آن را از فهرست هزینه های ثابت خود حذف کرده اند. بنابراین، در زمان جستجو برای انتخاب کارت اعتباری موردنظرتان یادتان باشد که گزینه مربوط(گزینه سوم در تصویر بالا) را  Ingen årsgebyr یا «بدون هزینه سالیانه» را حتما «تیک» بزنید.

۵- معمولا برداشت پول از بسیاری از کارت های اعتباری «در داخل نروژ» بدون پرداخت هیچ هزینه ای است. در هنگام انتخاب کارت اعتباری این نکته را مدنظر داشته باشید و گزینه مربوط (گزینه چهارم در تصویر بالا) را انتخاب کنید.

۶-  دقت داشته باشید که مهمترین تفاوت کردیت کارت ها با دبیت کارت هایی که عموما از بانک خودتان دریافت می کنید در این است که کارتهای اعتباری همانطوری که از اسشمان هم پیداست دارای یک اعتبار مالی از پیش تعیین شده هستند و هیچگاه نمی توان بیشتر از میزان موجودی در داخل کارت از آن برداشت کرد. تفاوت مهم دیگری که وجود دارد این است که با کارت های اعتباری نمی توانید قبوض یا فاکتورهای خودتان پرداخت کنید بلکه بایستی اعتبار موجود را ابتدا از کارت اعتباری به حساب دبیت کارت بانک خودتان منتقل و سپس آن را پرداخت کنید.

۷-  زمانی که از اعتبار موجود در کارت اعتباری خود استفاده می کنید،دقت داشته باشید زمانی که نخستین قبض خودتان را دریافت می کنید، به قسمت minimumsbeløpet یا حداقل میزانی که ملزم به پرداخت آن هستید، تا جایی که می توانید وفادار بمانید. این حداقل میزان پرداختی بطور معمول بین ۲ تا ۳ درصد از کل میزان بدهی کنونی شما به بانک یا موسسه اعتباری صادرکننده کارت است. بطور مثال، اگر از ۱۰ هزارکرون اعتبار موجود در کارت اعتباری خود استفاده کرده اید،تا ۴۵ روز اگر این بدهی را بصورت کامل تسویه کردید، هیچ بهره ای پرداخت نمی کنید اما پس از گذشت این مدت بهره بدهی تان حساب می شود و در زمان دریافت نخستین قبض ملزم هستید که دستکم بسته به نوع کارت تان، بین ۲ تا ۳ درصد از کل مبلغ بدهی تان را در قسط اول پرداخت کنید. یادتان باشد این شما هستید که همواره انتخاب می کنید که دوست دارید کل مبلغ بدهی روی کارت را یکجا با قبض اول پرداخت کنید و یا اینکه آن را بصورت اقساطی پرداخت کنید.

۸- تا جای ممکن، در صورتی از کارت اعتباری استفاده کنید که فکر می کنید در مدت زمان کوتاهی می توانید بدهی خود را کامل  تسویه کنید. در غیراینصورت،یعنی در صورتی که فکر می کنید مدت زمان بازپرداخت بدهی تان طولانی خواهد شد، عاقلانه ترین انتخاب این است که از وام ها یا اعتبارهای بلندمدت که دارای نرخ بهره کمتر هستند استفاده کنید. یادتان هم باشد که پس از دریافت کارت اعتباری می توانید برای افزایش یا کاهش سقف اعتبار کارت اعتباری تان بصورت آنلاین اقدام کنید.

منابع دیگر برای ارزیابی آنلاین کارت های اعتباری مختلف:

https://kredittkort.com

https://kredittkort-listen.no

http://www.nettavisen.no/kredittkort

http://e24.no/privat/penger/her-er-norges-beste-kredittkort/10033345

پیوندهای مربوط:

نروژ: نخستین کشور دنیا بدون پول نقد

آشنایی با قوانین وصول بدهی و کردیت چک در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. Reza می‌گوید:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبتون و سایت بسیار مفیدتون.
  توی یکی از لینک هایی که آخر مقاله گذاشتین خوندم که برای درخواست credit card باید سه سال گذشته رو داخل نروژ زندگی کرده باشیم. خواستم بدونم در این مورد اطلاعاتی دارید؟
  همچنین آیا لازمه با فرض داشتن قرداد کاری با حقوق مشخص، چند ماه گردش حساب داشته باشیم که اعتبار بهمون تعلق بگیره یا میشه همون ماه اول درخواست credit card داد؟

  ممنون

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.بله.قانون سه سال هست ولی هر بانک و موسسه مالی و اعتباری در نروژ یک سری قوانین داخلی هم داره که ممکنه در موارد خاصی پیش از این زمان هم کردیت کارت با اعتبار کم بده.مبنای میزان کردیت کارت،حقوق سالیانه ناخالص شماست.بر اساس قانون نروژ،مجموع بدهی ها و قرض های شما نمیتونه از 5 برابر حقوق و درآمد ناخالص شما بیشتر باشه.پیروز باشید

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.