بیانیه وزیرمهاجرت نروژ: پناهندگان متقلب را رسوا کنید

زیرآسمان نروژ: در آستانه ی انتخابات  پیش روی پارلمانی در نروژ،وزیر مهاجرت نروژ- خانم «سیلوی لیستهاوگ» -در تازه ترین خبر از تمامی مردم نروژ خواسته است که در صورت مشاهده یا شناسایی پناهندگانی که با سوءاستفاده از قوانین پناهندگی در نروژ آزادانه به کشوری که از آن گریخته اند مسافرت می کنند،آن را به مراکز  سازمانهای دولتی مربوطه گزارش کنند.

listhaug.JPG

سیلوی لیستهاوگ ضمن صدور این بیانیه در صفحه شخصی فیسبوکش نوشت: «این غیرقابل قبول و غیرقابل فهم است که مردمی که بخاطراینکه از جنگ گریخته اند قادر به ماندن در نروژ بوده اند در تعطیلات به کشورشان سفر کنند. من امیدوارم مردم به اداره مهاجرت UDI اطلاع دهند اگر آنها اطلاعاتی در این موارد دارند تا آنها بتوانند به این پرونده ها رسیدگی کنند. همانطور که ما تشویق می کنیم که در مورد تقلب امنیتی و مالیاتی اطلاع رسانی شود، ما بایستی همچنین در این مورد هم اطلاع رسانی کنیم. تقلب بایستی عواقب داشته باشد.» وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ به شبکه نروژی NRK  می گوید: «مردم در کارزارهای پیش از انتخابات به من مراجعه می کنند و درباره همسایگان شان و افراد دیگری که در طول تعطیلات تابستان به کشوری که از آن گریخته اند می گویند. این بسیار عجیب بنظر میرسد که بسیاری از مردم به نروژ می آیند و می گویند از جنگ فرار کرده اند و پناهندگی می خواهند اما در عین حال بازگشت به کشورشان در طول تعطیلات را هم ممکن می بینند.این موجب رنجش خیلی از مردم و از جمله من می شود.»

بر اساس اطلاعات موجود از وزارت دادگستری نروژ، اداره مهاجرت نروژ UDI در حال حاضر 78 پرونده جداگانه در مورد افرادی که از قوانین پناهندگی در نروژ سوءاستفاده کرده اند و پس از دریافت پناهندگی آزادانه به کشورهایی که از آن گریخته بودند مسافرت کرده اند،در دست بررسی دارد. پرونده هایی که از نظر اداره مهاجرت نروژ می تواند به باطل شدن اقامت این افراد بیانجامد. گفته می شود همین خبر دستمایه بیانیه خانم وزیر شده است.

خانم سیلوی لیستهاوگ در این ارتباط می افزاید: «من فکر می کنم که اینها(منظور پرونده های در دست بررسی) تنها قله ی یک کوه یخی هستند و بسیاری هستند که همچنان از قوانین در نروژ سوءاستفاده می کنند و در نروژ می مانند حتا اگر نیازی به ماندن هم نداشته باشند. بنابراین، این خیلی مهم است که بسیاری از مردم فعال باشند و در صورتی که فکر می کنند فردی تلاش برای فریب دادن سازمانهای نروژی را دارد،آن را گزارش کنند.»

وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ که خود یک آموزگار است معتقد است که افراد بزرگسالی که در ارتباط با فرزندان پناهندگان هستند (منظور آموزگاران مدارس است) مسئولیت ویژه ای در گزارش این موارد دارند. وی می افزاید: «اگر آموزگاری بشنود که بچه ای در طول تعطیلات به کشوری که خانواده اش از آن گریخته بود مسافرت کرده،آنوقت دستکم من واکنش نشان خواهم داد.» زمانی که از وزیر مهاجرت پرسیده می شود که آیا منظورش دانش آموزانی ست که پس از تعطیلات به مدارس می روند،وی پاسخ می دهد: «بله. همینکه این گفته شود دستکم یک زنگ را برای من بصدا درآورده است.»

و زمانی که پرسش می شود که چگونه مردم بدانند که چه کسی مجاز و چه کسی مجاز به سفر به کشورش نیست، خانم لیستهاوگ پاسخ می دهد: » اگر شما مشکوک به چیزی هستید،هم آموزگار و هم دیگران، بایستی آن را به اداره مهاجرت گزارش کنند و نه به من. اداره مهاجرت موضوع را بررسی می کند. آنها فقط می دانند که وضعیت اقامتی یا پناهندگی افراد پناهنده یا اعضای خانواده آنها چگونه است.»

و اما واکنش ها به این خبر جنجالی…

Knut Arild Hareide  از اعضای حزب دموکرات مسیحی نروژ در حالیکه از جمله سیاستمدارانی ست که با اعمال فشار دولت برای افزایش سیاست های سخت گیرانه موافق است اما ضمن اعلام مخالفت با این صحبت خانم وزیر می گوید: » این نباید مجاز باشد که اینگونه تعطیلاتی وجود داشته باشد اما ما نمی توانیم بیانیه صادر کنیم.اینگونه فضای بی اعتمادی و تردید بوجود می آید و من میترسم که مهاجران جرات نکنند در جامعه ما فعالانه حضور یابند وقتی وزیر مهاجرت جامعه ای از روابط و امور غیرقانونی را می خواهد.»

Knut Arild Hareide.jpg
Knut Arild Hareide عضو حزب» دموکرات مسیحی» نروژ

وی از خانم وزیر می پرسد: «یک ارزش مهم در جامعه نروژی «اعتماد» است و این موجب کاهش اعتماد می شود. آیا تله گذاری یک ارزش مهم نروژی ست؟» خانم وزیر هم در پاسخ به این پرسش می گوید: » بله. من فکر می کنم حفاظت از نظام رفاهی و نظام عدالت مان یک ارزش بسیار مهم نروژی ست. این قابل تحمل نیست که به مردم این اجازه داده شود که تقلب کنند. ما بایستی این پول را برای افرادی که واقعا نیازمند پناهندگی هستند صرف کنیم.»

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Erna_Solberg_-_2013-08-10_at_13-01-26.jpg
Erna Solbergنخست وزیر نروژ

ارنا سولبرگ» -نخست وزیر نروژ- و رهبر خانم وزیر در واکنش به این خبر ضمن حمایت از آن و تشبیه این پدیده به «دزدکی ماهی گرفتن»می گوید: «اگر شما یک پناهندگی بر اساس محافظت از جان دارید،شما مجاز به مسافرت به کشورمتبوع تان نیستید. ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد اما آنهایی که نروژ را ترک می کنند بایستی آن را به سازمانهای مربوطه اطلاع دهند. اگر شما واقعا می دانید که فردی قصد سفر به کشورش را دارد بایستی سازمانهای مهاجرتی را در جریان آن قرار دهید.» خانم نخست وزیر می افزاید: «در بسیاری زمینه های دیگر، ما مردم را تشویق می کنیم مثلا به گزارش کارهای سیاه(کارهای بدون پرداخت مالیات) یا دزدکی ماهیگیری کردن و سایر مواردی که در جامعه ی ما تجاوز از قوانین محسوب می شود.»

Image result for Knut Storberget
Knut Storbergetحقوقدان و از سیاستمداران پیشین حزب کارگر نروژ

اما آقای Knut Storberget حقوقدان و از سیاستمداران پیشین حزب کارگر در نروژ ضمن ابراز اینکه این موضوع بایستی در درجه اول به سازمانهای دولتی مربوط باشد که آن را روشن کنند  به شبکه نروژی NRK می گوید: «بدون صدور هیچگونه بیانیه ای،این بایستی اینگونه باشد که اگر ما میبینیم که سازمانهای مربوطه در مورد یک پرونده تصیم درستی نگرفته اند، درست این است که آن را به خود آن سازمانها اطلاع داد.»

9EKMQcV9P54S7PdZyTuIwgPPmzaubOesl0miWlqFG43g.jpg
 Ann-Magrit Austenåدبیرکل سازمان پناهجویی در نروژ 

این در حالیست که خانم Ann-Magrit Austenå دبیرکل سازمان نروژی مرتبط با امور پناهجویی NOAS می گوید: «دلایل متفاوتی وجود دارد برای اینکه یک نفر با داشتن اجازه اقامت در نروژ تصمیم به مسافرت به کشوری می گیرد که از آن پناهندگی اش را دریافت کرده است. من در مورد مواردی که شبهه بر اساس این است که آن فرد صرفا به کشورش سفر کرده است،هشدار می دهم بویژه اگر شما واقعا پیشینه ی آن را نمی دانید. ممکن است این آخرین فرصت فرد برای درآغوش گرفتن نزدیک ترین اعضای خانواده اش یا شرکت در مراسم تدفین و خاکسپاری آنها باشد،هرچند آن فرد از نظر قانونی مجاز به انجام آن نباشد.» وی افزود: «لیستهاوگ،فردی که برای امور مهاجرت و همگرایی مهاجران مسئول است،بایستی به اثراتی که این مساله می تواند بر روی امور مهاجرت، امنیت و تردیدآفرینی در جامعه بگذارد، فکر کند.»

OpcwOdXYnIEZE9HqKFRRTQrRmxBi0tDJqSThtknu4LjA.jpg
Steffen Handalرهبر اتحادیه تحصیلات نروژ

اما در تازه ترین واکنش به این خبر جنجالی و درخواست خانم وزیر از آموزگاران نروژی برای گزارش موارد خلاف قانون، Steffen Handal-رهبر اتحادیه تحصیلات نروژ- گفته است : «من تنها یک پیغام برای «سیلوی لیستهاوگ» دارم و آنهم این است آموزگاران نروژی این کار را انجام نمی دهند.» وی اضافه کرد : «ما حرفهایی که کودکان در مدارس می گویند را به سازمانها و نهادها گزارش نمی کنیم مگراینکه موضوع،موضوع مرگ و زندگی یا سلامتی باشد. اگر آموزگاران نگاهی ویژه به کودکان خانواده های پناهنده در کشور داشته باشند،کاملا تاسف بار خواهد بود و می تواند بعنوان یک تبعیض درنظر گرفته شود.»

 

منابع مرتبط با خبر:

https://www.nrk.no/norge/listhaug-og-solberg-ber-nordmenn-angi-flyktninger-1.13628053

https://www.nrk.no/norge/utdanningsforbundet-reagerer-kraftig-pa-listhaug-utspill-1.13628376

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.