راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

زیرآسمان نروژ: در کشور نروژ، بخاطر وجود سیستم مالیاتی یکپارچه و دقیق و دسترسی آسان به میزان درآمد و مالیات پرداختی و در نتیجه میزان اعتبار یا کردیت افراد، مالک شدن یک خودرو -حتا با داشتن یک درآمد متوسط یا نسبتا کم- امری بسیار آسان و سریع است.در ادامه این مطلب، به مراحل خرید خودرو از انتخاب تا خرید،نکات مهم در خرید خودرو،شرایط لیزینگ خودرو و نحوه و شرایط کرایه خودرو در نروژ اشاره مختصری خواهیم کرد.

خرید و فروش خودرو در نروژ

 قدم اول انتخاب خودروی موردنظرتان است. یک راه این است که شخصا به بنگاه های فروش خودرو یا به زبان نروژی Forhandler  ها بروید. بسیاری از بنگاه های فروش و عرضه خودرو در نروژ تنها با یک «کردیت چک»  (Kreditvurdering) ساده می توانند براحتی سوئیچ خودروی موردنظرتان را حتا در همان روز اولی که به بنگاه مراجعه می کنید، در اختیار شما بگذارند. بسیاری از این بنگاه ها خودشان دارای موسسات اعتباری مستقلی از سایر بانکها هستند که با شرایط ویژه وامهایی را با شرایط متفاوت به شما پیشنهاد می کنند.

finansiering-webb-1600x490.jpg

راه دیگر، مراجعه به بخش بازار خودرو سایت «فین» در اینجا است که در آنجا با انبوهی از آگهی های خرید و فروش خودرو مواجه می شوید. در این سایت که در نروژ یک سایت کاملا شناخته شده و قابل اطمینان است، می توانید خودروی موردنظرتان را از افراد عادی یا از بنگاه های خرید و فروش خودرو خریداری یا بصورت لیزینگ تهیه کنید. در صورت لیزینگ خودرو، معمولا هزینه ای بدون بازگشت بصورت پیش پرداخت یا به زبان نروژی Innskudd به فرد مالک خودرو پرداخت می شود و بعلاوه، هزینه ای هم بصورت اجاره ماهیانه درنظر گرفته می شود که ماهانه فرد مستاجر به موجر پرداخت می کند. میزان هزینه پیش پرداخت و مبلغ اجاره ماهیانه قابل مذاکره است.

حداقل مدت زمان قرارداد لیزینگ ها هم ۳ سال است و بزرگترین مزیت گزینه لیزینگ خودرو به نسبت گزینه خرید خودرو این است که نیازی به گرفتن وام خودرو یا کردیت از بانک دیگر ندارید. این گزینه برای افرادی که تمایل به گرفتن وام ندارند و دوست دارند بعد از سه سال حتما نوع و مدل خودرویشان را عوض کنند، گزینه مناسبی می تواند باشد.

bil finn.no.JPG

قدم بعدی،دریافت وام خودرو یا به زبان نروژی Billån  است. متداولترین راه برای دریافت وام خودرو (که بصورت کاملا آنلاین و غیرحضوری ست) این است که در صورتی که حقوق ماهیانه شما در یک بازه زمانی مشخص و بصورت مرتب به حساب شخصی شما واریز شود، تمامی بانکها در نروژ به شما وام خودروپیشنهاد می کنند و شما می توانید با بررسی شرایط وامهای مختلف در اینجا، ارزانترین و بهترین آنها را با بهترین شرایط بازپرداختی و سود انتخاب کنید.

بسته به شرایط درآمدی شما و اینکه چه مدت در نروژ زندگی کرده باشید و به قول معروف اینکه چقدر اعتبار وام داشته باشید، شرایط دریافت وام خودرو متفاوت خواهد بود. در برخی موارد، ممکن است سهم پرداختی توسط شما از کل مبلغ وام تا سقف ۳۵ درصد از کل مبلغ خرید خودرو باشد اما بسته به شرایط فردی، می تواند مبلغ وام دریافتی حتی کل مبلغ خودرو(۱۰۰ درصد) را هم پوشش دهد.

بدیهی ست هرچقدر مقدار پول پیش پرداخت تان بیشتر باشد، وام کمتر و درنتیجه سود کمتری پرداخت خواهید کرد و بالعکس. سود معمول وامهای خودرو هم در نروژ بسته به شرایط پرداختی یعنی مدت وام، میزان وام و نوع خودرو بسیار متغیر است اما می توان گفت بطور متوسط در بازه ی ۳ تا ۶ درصد متغیر است. در صورت دریافت وام خودرو، مانعی قانونی بعنوان «پانت» Pant به صورت خودکار در داخل قرارداد وام شما گنجانده خواهد شد که به این معناست که تا زمانی که وام خودروی شما تسویه نشده، شما نمی توانید خودرو را مستقلا به فروش برسانید. در اینجا می توانید با وارد کردن پلاک خودرو،وضعیت «پانت» هر خودروی ثبت شده در نروژ را چک کنید.

نکات مهم در خرید خودرو در نروژ

۱- نوشتن یک قرارداد رسمی خرید که توسط طرفین قرارداد امضاء شده باشد بسیار مهم است. شما می توانید نمونه این قرارداد را  بصورت کاملا دیجیتال در اینجا تهیه کنید.

۲- کارکرد خودرو(کیلومترشمار) و مدل خودرو را خوب چک کنید. کارکرد سالانه یک خودرو بطور معمول و متوسط بین ۱۳ تا ۱۷هزارکیلومتر است.

۳- از اینکه خودرو دارای Pant یا Heftelse است یا نه مطمئن شوید. شما می توانید از اینجا این موضوع را چک کنید. در صورتی که خودرو دارای پانت یا مانع برای فروش خودرو بود، بعنوان یک خریداربایستی آن را به بانک یا موسسه مالی اعتباری که وام خودرو از آن می خواهید اطلاع دهید و یک تاییدیه از آنها مبنی بر ابطال پانت موجود روی خودرو دریافت کنید.پس از آنکه پانت باقیمانده از مبلغ توافق شده بین خریدار و فروشنده کم شد،مابقی پول(در صورت وجود) به شخص فروشنده پرداخت خواهد شد. اطلاعات تکمیلی را در سایت سازمان حمل و نقل جاده ای نروژ در اینجا دنبال کنید.

۴-  سابقه مالکیت خودرو را خوب بررسی کنید. این کار را می توانید از راه دیدن کارت شناسایی خودرو یا Vognkort انجام دهید. اگر به هر علتی دسترسی به کارت خودرو را ندارید، می توانید یا با شماره 02030 (سازمان راهنمایی و رانندگی نروژ) تماس بگیرید تا و یا اینکه پیامکی به شماره 2282 بفرستید (با نوشتن کلمه  REGNRو سپس با یک فاصله شماره پلاک خودرو ) تا اطلاعات مربوط به مالک/مالکان خودرو بصورت پیامک در اختیارتان قرار گیرد.هزینه هر پیامک ۳ کرون است. اگر هم قصد دارید که اطلاعات عمومی در مورد شرایط و مشخصات فنی خودرو از جمله آخرین تاریخ معاینه فنی خودرو را بدست بیاورید به اینجا بروید. اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در مطلب اینجا دنبال کنید.

۵- اینکه آخرین تاریخ معاینه فنی خودرو یا EU-kontroll و مهلت بعدی معاینه فنی خودرو چه زمانیست را خوب بررسی کنید. برای این کار به اینجا بروید. خودروهایی که بدون معاینه فنی خودرو در سطح جاده ها تردد کنند، مشمول جریمه خواهند بود.

۶- پیش از خرید خودرو، با آن یک رانندگی امتحانی کنید و تمامی نکات فنی خودرو را خودتان شخصا بررسی کنید. اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.

۷- چک کنید که هزینه عوارض سالیانه خودرو پرداخت شده یا نه. برای اطلاعات تکمیلی در مورد هزینه ها به اینجا بروید. خودروهایی که پس از تاریخ سی ام جون هر سال ثبت شوند، مشمول نصف عوارض سالیانه خواهند شد.

۸- اطمینان حاصل کنید که تمامی کلیدهای مربوط به خودرو از جمله کلید یا سوئیچ یدکی را دریافت می کنید. در بیشتر خودروهای جدید، تهیه مجدد این کلیدها گزینه ای ارزان نخواهد بود.

۹- فراموش نکنید که پس از انتقال مالکیت خودرو،از دستگاه ثبت عبور و مرور طرح ترافیک یا همان Bombrikken خودتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که این دستگاه شخصی ست و با انتقال مالکیت خودرو،مالکیت آن منتقل نمی شود. اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.

۱۰- پیش از نقل و انتقال رسمی مالکیت خودرو و دریافت کارت خودرو،بایستی آن را بیمه کرده باشید .بنابراین، بیمه را فراموش نکنید. برای بیمه کردن خودرو، بهترین گزینه استفاده از خدمات بیمه بانکی ست که در آنجا حقوق ماهیانه تان واریز می شود چون معمولا تخفیف ها و پیشنهادات بهتری در مقایسه با سایر بانکها و موسسات مالی و اعتباری دریافت خواهید نمود.

۱۱- کارت شناسایی خودرو یا Vognkort شامل دو قسمت است. قسمت اول یا Del1 شامل اطلاعاتی از جمله مشخصات عمومی و فنی خودروست که همیشه بایستی در داخل خودرو باشد. قسمت دوم یا Del2 شامل اطلاعاتی از جمله مشخصات مالک یا مالکین خودرو و بخش ویژه ای ست که مربوط به زمانیست که قصد نقل و انتقال مالکیت خودرو را دارید. این قسمت کارت شناسایی خودرو را لازم نیست در داخل خودرو بگذارید بلکه بایستی آن را همیشه در خانه نگهداری کنید و در زمان های لازم مثل زمان خرید و فروش خودرو از آن برای اطلاع دادن نقل و انتقال خودرو به سازمان راهنمایی و رانندگی استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی را می توانید در اینجا مطالعه نمایید.

کرایه خودرو در نروژ

داشتن و مالک بودن خودرو در کشور نروژ بطور کلی  صرفنظر از اینکه اصلا یک سرمایه گذاری محسوب نمی شود، بلکه  یک بار و هزینه نسبتا سنگین در سبد خانوار تلقی می شود. به استثنای خودروهای برقی و هیبریدی و هیدروژنی که در نروژ از یارانه های دولتی و معافیت های مالیاتی و مزایای ترافیکی متعددی بهره مند هستند، تردد ونگهداری سایر خودروهای سوخت فسیلی در نروژ(بنزینی یا دیزلی) مشمول هزینه های ماهیانه و سالیانه متعددی می شود. هزینه هایی از جمله بیمه خودرو،هزینه ثبت و پلاک خودرو، سوخت نسبتا گران(لیتری در حدود ۱۵کرون)، هزینه پارکینگ، هزینه تعمیرات و نگهداری دوره ای، هزینه طرح ترافیک یا Bomavgiftو عوارض سالانه دولتی و غیره

بهمین خاطر، کرایه خودرو بجای خرید خودرو در نروژ یک امر و اتفاق بسیار متداول و عادی ست.برای کرایه خودرو در نروژ،موسسات و بنگاه های شناخته شده و بین المللی زیادی وجود دارند. موسساتی از جمله:

Avis

Europcar

Hertz

اگر هم قصد دارید که یکجا تمامی موسسات کرایه خودرو در نروژ را از نظر قیمت و شرایط اجاره مقایسه کنید، می توانید به اینجا مراجعه کنید. هر کدام از این شرکتها شرایط و مقررات مربوط به خودشان را برای کرایه خودرو دارند اما بطور کلی داشتن گواهینامه معتبر در اروپا شرط اصلی و لازم برای استفاده از خدمات این شرکتهاست.

LEIE BIL.JPG

راه دیگری که برای کرایه خودرو در نروژ وجود دارد،کرایه از افراد حقیقی بصورت خصوصی از سایت معتبر Nabobil  در اینجاست. این سایت/شرکت در واقع واسط بین اجاره کننده و اجاره دهنده ست که  ۲۰ درصد  از هزینه کل اجاره خودرو را بعنوان هزینه اداری و بیمه تکمیلی برمی دارد اما معامله را برای هر دو طرف اجاره یک معامله امن و بی دردسر می کند. ۵ درصد از هزینه اجاره هم بعنوان مالیات بر ارزش افزوده یا VAT محسوب می شود و در نهایت ۷۵ درصد  از مبلغ کل اجاره پس از پایان مدت اجاره به فرد اجاره دهنده پرداخت می شود.

از طرفی،اجاره دادن خودرو برای افرادی که استفاده زیادی از خودروی عموما پارک شده و کم استفاده خود ندارند،یک منبع درآمدی ست و از طرفی دیگر برای افرادی که مایل به سرمایه گذاری زیادی برای خودرو نیستند و یا قدرت مالی ندارند و یا اساسا تنها برای زمانهای مشخصی نیاز به خودرو دارند،یک گزینه کاملا مناسب و مقرون بصرفه محسوب می شود.

Image result for NABOBIL

نحوه اجاره خودرو هم بسیار ساده و بی دردسر است. کافیست نام شهر یا منطقه و تاریخ یا بازه ی اجاره خودرو را در داخل سایت این شرکت وارد کنید تا با انبوهی از انتخاب های متفاوت مواجه شوید. تمامی افرادی که در این سایت چه بعنوان اجاره کننده و چه بعنوان اجاره دهنده ثبت نام می کنند، بایستی اطلاعات کامل از جمله شماره ملی نروژی، شماره گواهینامه رانندگی، شماره تلفن، نشانی محل زندگی و اطلاعات مربوط به خودرو(برای مالکان خودرو) را به ثبت برسانند تا بتوانند از خدمات سایت استفاده کنند. سایت در دو نسخه نروژی و انگلیسی برای عموم افراد مقیم در نروژ قابل استفاده است. تمامی مقررات و شرایط اجاره خودرو از این سایت را می توانید در اینجا بخوانید.

منابع و پیوندهای مرتبط:

سایت سازمان راهنمایی و رانندگی نروژ

سایت سازمان حمل و نقل جاده ای نروژ

آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال 2017 میلادی

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

صفحه فیسبوک «زیرآسمان نروژ»

صفحه تلگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

17 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.